Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Quartz stenska ura-nihalo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - sploÅ”na debata
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ilboy



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2015 09:58:07    Naslov sporočila: Quartz stenska ura-nihalo Odgovori s citatom

Ali mogoĆØe kdo ve kako deluje nihalo pri tej uri.Meni namreĆØ ne deluje veĆØ,ura pa normalno teĆØe.ƈe se ne da popraviti ali bi se dalo narediti novega,prostora v ohiÅ”ju je zadosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2015 20:20:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ma kaj nihalo je mehansko ali elektronsko (elektriĆØno) povezano z uro? KakÅ”na manjÅ”a slikica zunaj/znotraj/odzadaj, bi prav priÅ”la !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 27, 2015 22:40:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nihalo je obeÅ”eno na en vzvod, ki je obiĆØajno iz plastike, v tisti plastiki pa je vlepljen koÅ”ĆØek feromagnetnega materiala, mogoĆØe celo magnetek, nisem prepriĆØan. Zadaj je v bližini mehanizma ure ena tuljavica (elektromagnet) ki verjetno v taktu ene sekunde daje elektromagnetne impulze in s tem poganja nihalo. Za pogon nihala je dovolj, ĆØe je vzbujanje samo nekoliko veĆØje od trenja. Ko nihalo stoji, traja tudi veĆØ kot pol minute, lahko tudi veĆØ minut, da zaĆØne nihati, odvisno od teže nihala.
Imam tako stensko uro, žal pa je pri meni nekaj blokiralo mehanizem, mogoĆØe kakÅ”na smet med zobniki, ker se vedno ustavi na istem mestu, ampak se kazalci ne zatikajo. Enkrat sem jo že skoraj popravil, nekaj dni je delalo, potem se je zaĆØelo ustavljat na drugem mestu. Ta ura je sedaj toĆØna 2x na dan Smile treba jo bo popraviti ali pa bo letela nekam...

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 28, 2015 10:36:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri tej uri sta nihalo-mehanizem in sama ura popolnoma dve loĆØeni enoti.
Ura dejansko teĆØe neodvisno od nihala.
Pri meni je odpovedalo nihalo v smislu, da ni veĆØ dobivalo impulzov na el. magnet. Ura pa Å”e vedno normalno teĆØe.
Nihalo je paĆØ samo kot okrasek, saj smo navajeni, da so stenske ure z nihalom. Je pa vĆØasih prav moteĆØa, ko uro gledaÅ” in posluÅ”aÅ”, ker frekvenca nihanja ni toĆØna in se ne ujema s tiktakanjem. Nikoli pa nisem premikal dolžine nihala, da bi uskladil nihanje, tako kot se to nastavi pri pravi stenski uri na nihalo. Mislim, da je bilo preveĆØ skrižano in ne bi uspel.
To mi je Å”ele zdaj padlo na misel, ampak žal prepozno, ker tudi moja ura teĆØe brez nihanja. Imam pa Å”e eno, tisto pravo, 100+ (let), pri tej pa moraÅ” stopiti par korakov stran ko govoriÅ” po telefonu, saj so glasovi iz "drobovja" konkretni! Baterija (beri 2 kvihta) ji zdrži 24 ur, ker pa je verižica precej dolga jo navijamo 2x na dan. TeĆØe odkar pomnim, spomladi in v jeseni ji je treba malo nastavit dolžino nihala, ker zaĆØne prehitevat oziroma kasnit, drugaĆØe pa je imela pred cca 20 leti eno pavzo za 1 mesec ko je bila na "servisu". Serviser je imel takrat 80+, dokaz da je bil dober je Å”e vedno delujoĆØa ura, kdo bo naslednji serviser, ko ga bo potrebovala pa ne vem!
Toliko, za malo nostalgije!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 28, 2015 18:38:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Delovanje nihala in mehanizma sta lahko dve loĆØeni enoti, seveda. Nihalo pri qvarĆØni uri sem uspel nastaviti tako, da se je nihanje popolnoma ujemalo s sekundnim kazalcem. Vzbujanje nihala je kot kaže na 1s ali toĆØno vsakih nekaj sekund. Sicer bi lahko elektronika tipala kdaj gre nihalo mimo tuljave, v tem primeru mora v nihalu biti magnet, ne samo koÅ”ĆØek železa. MogoĆØe se bom poglobil v delovanje, ĆØe se lotim popravila ure. Enkrat sem jo že hotel vreĆØi stran in kupiti drugo, ampak so mi ravno tisto, ki mi je bila vÅ”eĆØ prodali, ni jo bilo veĆØ v trgovini Sad
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ilboy



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 29, 2015 10:53:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovore,toda nikjer nisem zasledil,kako bi to napako odpravil,da bi nihalo spet delalo.MogoĆØe kakÅ”en naĆØrt za samogradnjo,(omenil sem,da je v uri dovolj prostora za loĆØen mehanizem,ki je lahko tudi veĆØji od obstojeĆØega).Lahko je tudi z loĆØenim virom napajanja,ki naj bi bil baterija AA 1,5V.Prosil bi,ĆØe ima kdo kakÅ”no shemo,naĆØrt ali link na internetu in seznam materjala,ki ga bi rabil za izvedbo,da mi ga posreduje.
Za pomoĆØ se že vnaprej zahvaljujem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 30, 2015 21:32:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nobeden ni napisal kako bi to napako odpravil, ker oĆØitno Å”e nihĆØe tega ni poĆØel.

Jaz osebno se ne bi spuÅ”ĆØal v samogradnjo. Razen ĆØe mi to ne bi bil poseben izziv. ƈe bi mi bila ura tako pomembna, da je nikakor ne bi hotel menjati za novo, bi se po mojem odloĆØil za menjavo mehanizma. Gotovo kje na spletu dobiÅ” nov mehanizem komplet z nihalom, kazalci in vsem kar spada zraven.
Menjava je relativno enostavna, cenovno pa je to sigurno najugodnejŔa reŔitev.
To je samo moj predlog!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 30, 2015 21:35:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem rabil cca 1/2 min!

KLIK


.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 30, 2015 22:10:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim, da bom tudi jaz uro popravil kar z menjavo mehanizma Smile ker meni se zatika ura, nihalo deluje.

Nihala pri takih urah pa oĆØitno res Å”e nihĆØe ni popravljal... verjetno bi moral preverit tisto tuljavico, oziroma preverit, ĆØe pridejo impulzi do tuljavice. Raziskovanja bi se lotil "za znanost" ne zato, ker se izplaĆØa Wink

En primer oglasa na ebayu kjer prodaja samo mehanizem za nihalo.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ilboy



Pridružen/-a: Čet Jul 2008 15:27
Prispevkov: 54
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 01, 2015 11:02:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vem,da se da kupiti nov mehanizem za majhen denar,toda mene vseeno zanima,kako stvar deluje in ĆØe se jo da izdelati doma v samogradnji Question
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 01, 2015 18:01:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse se da, tudi izdelati nihalo v samogradnji, vendar ne bo takÅ”no kot ĆØe ga kupiÅ”, cenovno pa niti približno ne prideÅ” zraven!

Kako je narejeno mehansko vidiÅ” na originalnem nihalu. PotrebujeÅ” samo Å”e prave el. impulze ob pravem ĆØasu, ki ti bodo preko el. magnetne tuljave vzbujali nihanje oziroma nadomeÅ”ĆØali energijo, ki se potroÅ”i zaradi trenja na ležajih in zraĆØnega upora nihala. (Pa Å”e kaj sem mogoĆØe pozabil) Do natanĆØnih podatkov, kolikÅ”ni, kakÅ”ni in kdaj naj bodo impulzi na tuljavi boÅ” priÅ”el z ne tako enostavnimi izraĆØuni, ali z ekperimentiranjem, kar pa pomeni, da izkoristek ne bo ravno optimalen in bodo po vsej verjetnosti baterije zdržale bistveno manj kot v originalni izvedbi.
Generator impulzov bo v osnovi oscilator, katerega izvedba niti ni pomembna in izhodna stopnja, ki ti bo elektriĆØne impulze oblikovala tako, da bodo ustrezali tuljavi za vzbujanje. Se pravi prava oblika, frekvanca, amplituda itd.

To je pa že skoraj vse kar potrebujeŔ.
Kot vidiÅ” je zelo enostavno, ko pa boÅ” hotel to realizirati, boÅ” priÅ”el do polno razliĆØnih možnosti, za katere se boÅ” moral odloĆØiti.

Ker spraŔujeŔ kako zadeva deluje, se bojim, da tvoje znanje ni primerno temo izzivu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 01, 2015 21:56:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za maksimalen izkoristek baterije mora elektronika tipat položaj nihala in toĆØno ob pravem trenutku sprožiti elektromagnetni impulz za pogon nihala. Za najveĆØji izkoristek je poleg tega pomembna Å”e dobro dimenzioniranje tuljave elektromagneta in ĆØim manjÅ”a razdalja med elektromagnetom in nihalom. Nihalo ima za pogon železno ploÅ”ĆØico mogoĆØe celo magnetek, da lahko sploh pride do sile med elektromagnetom in nihalom. ƈe bi elektronika za pogon nihala imela svojo frekvenco impulzov, ki bi bila razliĆØna od frekvence nihanja nihala, bi priÅ”lo do neenakomernega pogona, poslediĆØno bi bil izkoristek pogona zelo slab. Nihalna frekvenca nihala mora biti ĆØim bolj enaka frekvenci impulzov elektronike, lahko sicer nihalo malce prevzbudiÅ” in poganjaÅ” hitreje, vendar z razliko prihaja do veĆØjih izgub, najbolje je, ĆØe je vse skupaj v resonanci. ƈe je elektronika "pametna" in tipa položaj nihala, se elektronika prilagaja nihalni frekvenci nihala in s tem je dosežen maksimalni izkoristek, žal pa je nihalna frekvenca enaka frekvenci nihanja nihala. ƈe bi želel nihanje s frekvenco 1Hz, bi moral umeriti nihalo, to pa je mehansko opravilo, ne elektronsko. Nihalo na teh urah ima zelo malo trenja, visi na konici, zato je trenja zelo malo, veĆØ trenja povzroĆØa zraĆØni upor nihala, ki potuje sem ter tja v svojem nihalnem prostoru. Ta trenja so sicer zelo majhna, pa kljub temu bi se brez pogona nihanje v manj kot minuti ustavilo. Ker je trenje majhno, je potrebno zelo malo moĆØi, da se nihanje vzbuja v nedogled, dokler se ne izprazni baterija, to pa traja veĆØ mesecev, ker so sistemi zaradi veliko serijske proizvodnje zelo dobro uravnoteženi, hkrati pa je zaradi velikih serij izdelek cenen in enostaven.

Samogradnja?, ja, zakaj pa ne, cena bo neprimerljivo viÅ”ja, je pa ĆØar v tem predvsem v pridobivanju znanja, ekonomsko pa ni upraviĆØeno, ampak.... znanje ima lahko neprecenljivo vrednost Wink

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - sploÅ”na debata Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group