Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izdelava vetrne elektrarne

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Hoden



Pridružen/-a: Ned Dec 2007 13:51
Prispevkov: 89
Kraj: Postojna/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2008 00:01:54    Naslov sporočila: Izdelava vetrne elektrarne Odgovori s citatom

Živijo. OdloĆØil sem se, da se bom zaĆØel ukvarjati s raziskovanjem proizvodnje elektriĆØne energije s pomoĆØjo vetra. Za izkoriÅ”ĆØanje vetra sem se odloĆØil ker objekt ki ga želim napajati z to energijo stoji v gozdu, in sploh pozimi je interval ko sije sonce prekratek. Kot prvo sem zaĆØel malo raziskovati o sami vetrnici. In tukaj sem naletel na prvo dilemo. Ali naj izberem vertikalno ali horizontalno postavljeno vetrnico. Nekaj gradiva sem prebral, vendar toĆØnih podatkov kaj je prednost ene in druge nisem zasledil. Vem samo to da je horizontalna vetrnica kar se tiĆØe konstrukcije definitivno lažja za izgradnjo. Nekako sem imel v mislih Savonius ali pa VAWT vetrnico. Zanima me ĆØe mogoĆØe kdo pozna kakÅ”no spletno stran z konkretnimi naĆØrti. V mislih sem imel vetrnico ki bi oddajala približno med 40 in 100 w moĆØi.


Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2008 10:01:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe kej uporabnega najdeÅ”, predvsem kako boÅ” naredil generator se priporoĆØam.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Hoden



Pridružen/-a: Ned Dec 2007 13:51
Prispevkov: 89
Kraj: Postojna/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2008 10:49:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni problema Smile Vsaj upam da se bo tudi debata razvila, ker res noĆØem tople vode odkrivat. Vawt pa pomeni - Vertical axis wind turbine. VĆØeraj zveĆØer sem naÅ”el en naĆØrt (Lenz 2 Turbine) in potem sem ga nahitro skiciral v avtocadu. V priponki je slika v jpg formatu.

Zanima me pa kakŔna razlika je med temi tremi oblikami vetrnice:



Lenz2Turbine.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  32.81 KB
 Pogledana:  3447 krat

Lenz2Turbine.JPG



Forces_and_velocities.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  30.33 KB
 Pogledana:  3233 krat

Forces_and_velocities.gif



Savonius-rotor.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  23.85 KB
 Pogledana:  3266 krat

Savonius-rotor.gif



savonius-r.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  18.46 KB
 Pogledana:  3088 krat

savonius-r.jpg


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Azrael



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Prispevkov: 647

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2008 15:24:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne bom odgovoril direktno na tvoja vpraŔanja samo o razliki med vertikalno in horizontalno vetrnico.

Pri vertikalni, je prednost v tem, da je lažji odjem toka iz generatorja, saj celotne konstrukcije ni treba obraĆØati po vetru - odpadejo drsni obroĆØi in krtaĆØke. Lahko pa dodaÅ” usmerjevalec vetra, ki se vrti okoli vetrnice (odvisno s katere strani piha veter), da nekoliko zvisaÅ” izkoristek.

Vertikalna izvedba zavzame manj prostora, sploh ĆØe narediÅ” brez usmerjevalca.

Slabost pa je v tem, da je vernico takega tipa težje sestaviti, vendar jo je lažje zavreti kot horizontalno (v primeru premoĆØnega vetra).

Poleg vetrnice boÅ” ne glede na izvedbo rabil Å”e reduktor (bolje reĆØeno multiplikator), saj imajo vetrnice prinizko Å”tevilo vrtljjev za veĆØino generatorjev.

ƈe boÅ” delal z avtomobilskim alternatorjem, bo verjetno tega treba previti in ga tako predelati v samovzudnega, kar je koristno, saj odpade potroÅ”nja iz akumulatorjev za vzbujanje, kar se drugaĆØe dogaja, ĆØe je veter preslab ali ga sploh ni.

Toliko za enkrat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Hoden



Pridružen/-a: Ned Dec 2007 13:51
Prispevkov: 89
Kraj: Postojna/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2008 16:27:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vem da bi moral previti alternator, vendar s tem si zaenkrat Å”e ne belim glave, ker imam prijatelja avtoelektrikaraja in bo on poskrbel za to. Trenutno me zanima bolj teoretiĆØno ozadje. Po zdravi kmeĆØki pameti je ĆØudno da bi imele te vertikalne vetrnice veĆØji izkoristek, saj vemo da povsod uporabljajo horizontalne (tako recimo vidimo po televiziji), medtem ko vertikalne zelo težko zasledimo. Nekako sem tudi ugotovil da imajo vertikalne manjÅ”e obrate ter veĆØjo moĆØ, horizontalne pa veĆØjo hitrost in manjÅ”o moĆØ. Skoraj 100% sem se odloĆØil da bom zgradil vertikalno vetrnico, ker tudi lažje prenaÅ”ajo sukne ki pa so za naÅ”e obmoĆØje Å”e kako znaĆØilni.


LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
smiki



Pridružen/-a: Sre Jan 2008 19:00
Prispevkov: 68
Kraj: Savinjska dolina

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2008 17:47:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekaj linkov je tu in tu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Hoden



Pridružen/-a: Ned Dec 2007 13:51
Prispevkov: 89
Kraj: Postojna/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 15, 2009 02:50:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni. No moj projekt napreduje, in ravno danes sva z prijateljem malo zrisala naÅ”e ideje. Osnovna ideja je iz revije Sam vendar sva bila mnenja da je vetrnica predstavljena v tej reviji konstrukcijsko slabo naĆØrtovana. Sama nisva pogruntala tople vode le malo po svoji pameti sva oblikovala konstukcijo. No v priponki se to lepo vidi. Sedaj sledi zbiranja materiala potem pa poĆØasi rezanje, Å”vasanje... Smile No želel bi pa da tudi kdo drug komentira saj vsak vidi stvar iz svojega vidika. Upam da bo vetrnica delovala tako kot mora.


LP



veternica_2pdf.pdf
 Opis:
vertikalna vetrnica

Download
 Ime datoteke:  veternica_2pdf.pdf
 Velikost datoteke:  510.37 KB
 Downloaded:  1671 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
pirpy



Pridružen/-a: Tor Dec 2007 15:34
Prispevkov: 51
Kraj: TopolŔica

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 03, 2009 19:07:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lep pozdrav
Zanima me kako napreduje tvoj projekt
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Hoden



Pridružen/-a: Ned Dec 2007 13:51
Prispevkov: 89
Kraj: Postojna/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 10, 2009 22:44:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uf ta moj projekt trenutno poĆØiva Smile OdloĆØil sem se da moram sedaj konĆØati ĆØimprej Å”olo. Mislim pa da se bom z vso paro nadaljeval poleti.


Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
smasher



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Prispevkov: 159
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 04, 2009 10:25:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

dobra tema, prispevam Ŕe 1 idejo http://www.reuk.co.uk/Stepper-Motor-Voltage-Doubler-Circuit.htm

KakÅ”na je pa potem elektronika za napajanje akumulatotrjev ali raĆØunate samo na alternator brez kakÅ”nega umesnika?

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
xilix



Pridružen/-a: Pon Jan 2008 15:31
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 06, 2009 06:26:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko se pridružiŔ http://www1.ozs.si/~elektroniki/forum/viewtopic.php?t=12894
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smasher



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Prispevkov: 159
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 12, 2011 21:31:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ŕe tukaj bom prilepil link http://www.thebackshed.com/Windmill/assemblyMini1.asp

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group