Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Lebdenje predmeta v magnetnem polju

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Digitalna elektronika in vezja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
strobos



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 17:53
Prispevkov: 6
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 18, 2007 00:44:47    Naslov sporočila: Lebdenje predmeta v magnetnem polju Odgovori s citatom

Neke vrste projekt, ĆØe se bo Å”e kdo lotil ĆØesa podobnega.

Kosovnica:
- ATmega8-16PI s kristalom 16MHz,
- FET IRL2910 (ali podoben) ā€“ priporoĆØen hladilnik,
- trimer potenciometer 1MΩ ā€“ odvisno od fototranzistorja,
- fotodioda in fototranzistor
- navit magnet + napajanje (pri meni 20V)+zaÅ”ĆØitna dioda
- regulator napetosti L7805
- upori (za reset 4,7kΩ, za FET 100Ω)
- kondenzatorji (za kristal 27pF, blokirni 100nF za napajanje in kakŔen elektrolit)

Na ATmega8 prikljuĆØimo napajanje in napajanje za A/D pretvornik. S trimer potenciometrom in fototranzistorjem naredimo uporovni delilnik (potenciometer vežemo proti 5V, fototranzistor pa proti masi) . To napetost z uporovnega delilnika peljemo na vhod A/D pretvornika ADC0, ki je na nožici Å”t. 23. Izhod za krmiljenje FET-a je na nožici Å”t. 15.
Naredimo stojalo, na katerem je magnet, pod njim pa na eni strani fotodioda, ki sveti na fototranzistor. Z viÅ”ino postavitve fotoelementov doloĆØimo viÅ”ino lebdenja predmeta. Glej posnetek.

Kot je vidno v programu, je za regulacijo uporabljen preprost PD regulator.
ATmega8 sem uporabil zato, ker sem ga imel pri roki in jih imam doma najveĆØ na razpolago. Za to regulacijo je povsem dovolj kakÅ”en Attiny ali kaj podobnega. Stvar lahko deluje tudi z nižjim kristalom. Ko bo ĆØas, bom stvari poenostavil. V naĆØrtu so izboljÅ”ave predvsem, da bo stvar izvedena s prekinitvijo ĆØasovnika in ne vse v glavnem programu in pa, da se bo magnet ugasnil, ĆØe npr. 0,5 sekunde ne bo predmeta pod njim in nazaj vklopil ko bomo postavili predmet pod magnet.
Tudi IRL2910 sem uporabil, ker sem ga imel pri roki. Prožim ga direktno z mikrokontrolerjem, zato se greje zaradi izgub in ga je potrebno hladiti s hladilnim telesom. Stvar lahko izboljÅ”ate z vklopnim vezjem za FET. Magnet napajam z 20V, pri polnem vklopu teĆØe okoli 2,5A (odvisno od temperature). Od konstrukcije in napajanja magneta je odvisno, kako težki predmeti lahko lebdijo pod njim.
Pri meni se lahko dobi kakŔen IRL2910.
Posebej gre zahvala ĆØlanu dragoon za pomoĆØ.

http://www.youtube.com/watch?v=vqSyQE2NziM

Koda:
'------------------------------------------------------------------------------
'Lebdenje krogle v magnetnem prostoru. Bostjan Kideric, oktober 2007
'------------------------------------------------------------------------------
$regfile = "m8def.dat"                                      'ATmega8
$crystal = 16000000                                         '16MHz

Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Down , Prescale = 8       '8-bitni PWM
Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Internal
Start Adc

Const Center = 200                                          '255=5V
Const D = 26                                                'Konstanta diferencialnega clena
Const P = 2                                                 'Konstanta proporcionalnega clena
Dim Trenutno As Word , Prej As Word
Dim Pd As Integer , Napaka As Integer , Odvodnapake As Integer
'*********************************************************
Do

Trenutno = Getadc(0)
Trenutno = Trenutno / 4
Napaka = Center - Trenutno
Odvodnapake = Trenutno - Prej
Odvodnapake = Odvodnapake * D
Pd = Napaka * P
Pd = Pd - Odvodnapake

If Pd > 255 Then
Pd = 255
Elseif Pd < 0 Then
Pd = 0
End If

Pwm1a = Pd

Prej = Trenutno

Waitms 1

Loop
'*********************************************************


Nazadnje urejal/a strobos Tor Nov 20, 2007 19:55:46; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 18, 2007 09:32:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimi in pouĆØen projekt Smile
Lepo se vidi, ĆØe je obeÅ”en težji predmet, zaĆØne vleĆØi veĆØ toka, prav tako tudi pri tistem svetlem vijaku, verjetno vsebuje nekaj kroma in je potrebno moĆØnejÅ”e magnetno polje, da ga drži v zraku. ƈe bi razdaljo lebdenja, med elektromagnetom in predmetom poveĆØal, bi tok zaĆØel strmo naraÅ”ĆØati Wink
IRL2910 ima sicer logic level gate drive, torej se ne bi smel greti kar tako, pa tudi nizek Rdson ima, 26mohm, napetost 100V, verjetno ga zvija induktivno breme ... kako imaÅ” porezane napetostne konice iz tuljave?
MogoĆØe bi postregel Å”e s shemo Wink pa da vidimokje bi lahko bila težava. Vem, da je krmiljenje induktivnih bremen težavno, ampak se da precej dobro reÅ”it.
Namesto IRL2910 bi predlagal IRLZ44 ki je dobavljiv v naŔih trgovinah, žal pa ima nekoliko viŔji Rdson (28mohm) in je za nižjo napetost (60V), kar utegne predstavljati težavo, ker pri induktivnih bremenih konice hitro narastejo prek dovoljene meje, zato bi bilo treba toliko bolj poskrbeti za duŔenje konic.
Kaj pa krmiljenje fet-a, bi lahko podrobno opisal program? za tiste, ki se na programiranje ne spoznamo Sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
544449



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 14:32
Prispevkov: 40
Kraj: thin

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 18, 2007 12:47:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

http://www.youtube.com/watch?v=5Qmb4T04Cgs
Zgoraj je Ŕe moj projekt, ki sem ga naredil, kot izdelek pri maturi.
Na videu je uporabljen AT MEGA8, samo sem kasneje, naredil s TINY13, ker se rabi zelo malo pinov...


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
integer



Pridružen/-a: Pon Nov 2007 21:02
Prispevkov: 23
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 19, 2007 06:53:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja ĆØe bi opisal, kako si priÅ”el do take regulacije , oziroma do Question tistih P in D konstant, s poskuÅ”anjem? Question

lp

_________________
lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
strobos



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 17:53
Prispevkov: 6
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 19, 2007 19:12:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav,

sem brez svojega raĆØunalnika, zato bom shemo narisal in pripel takoj ko bo možno.
Kot diodo imam uporabljeno eno staro kovinsko z navojem, ki je brez oznake (izbrisana)-bom probal zamenjat in pogledat z osciloskopom kako izgledajo Ŕpice. Uh, sem opazil, da sem diodo pozabil napisat v opis in kosovnico.
Fet prikljuĆØimo preko upora na pin Å”t. 15. To je izhod pwm-a 1a.
Program:
Z AD-jem izmerim položaj in nato delim z 4, da dobim 8 bitno vrednost. Glede na napako se doloĆØi P ĆØlen. Glede trenutne meritve na prejÅ”njo meritev se doloĆØi D ĆØlen (napaka po ĆØasu). Konstante sem doloĆØil s poskuÅ”anjem. P ĆØlen sem poveĆØal, tako da predmet ni padel na tla. D ĆØlen pa sem poveĆØeval, dokler stvar ni nehala nihat (zaletavat se v magnet).

Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Down , Prescale = 8
To je nastavitev timer1, da dela kot 8 bitni pwm.

Ker je pwm 8-bitni, je potrebno to:
If Pd > 255 Then
Pd = 255
Elseif Pd < 0 Then
Pd = 0
End If

Pwm1a = Pd
S tem vpisujemo vrednost pwm-ja (0=0%, 255=100%).

Trenutno = Getadc(0)
Vrednost AD vhoda0 se vpiŔe v spremenljivko Trenutno.

544449 je na drugem forumu dragoon, zato gre na tem forumu zahvala 544449 Smile .

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
integer



Pridružen/-a: Pon Nov 2007 21:02
Prispevkov: 23
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 19, 2007 20:07:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja , samo to sem hotel, ĆØe si konstante izraĆØunal, ali ĆØe si jih dobil s poskuÅ”anjem, torej si jih dobil s poskuÅ”anjem.

Hvala za razlago, dela pa super, kot je videti. :wink:

lp

_________________
lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
544449



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 14:32
Prispevkov: 40
Kraj: thin

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2007 19:06:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz sem dobil konstante s poskuÅ”anjem in je trajalo, kar nekaj ĆØasa, da sem jih dobil.


Mene ni na prejÅ”njem drugem forumu Very Happy , je pa Dragoon moj prijatelj, ki mi je pomagal pri izdelavi. Na prejÅ”njem forumu pa jaz nisem registriran(oz sem pozabil uporabniÅ”ko ime, ĆØe sem kdaj bil).



LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
strobos



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 17:53
Prispevkov: 6
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 20, 2007 19:58:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

544449 je napisal/a:
Tudi jaz sem dobil konstante s poskuÅ”anjem in je trajalo, kar nekaj ĆØasa, da sem jih dobil.


Mene ni na prejÅ”njem drugem forumu Very Happy , je pa Dragoon moj prijatelj, ki mi je pomagal pri izdelavi. Na prejÅ”njem forumu pa jaz nisem registriran(oz sem pozabil uporabniÅ”ko ime, ĆØe sem kdaj bil).



LP

Aja, vidva sta skupaj delala Smile . Sem mislil, da si dragoon, ker sem videl isti video kot je dal on link na njega.

V prilogi na hitro narisana shema. Za napake se opraviĆØujem.

Lp



SlikaOK.JPG
 Opis:
Shema
 Velikost datoteke:  31.69 KB
 Pogledana:  1735 krat

SlikaOK.JPG


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Digitalna elektronika in vezja Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group