Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izdelava primernega zvočnega sistema.

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojačevalniki in avtoakustika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bostjan91

Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 25, 2008 09:05:55    Naslov sporočila: Izdelava primernega zvočnega sistema. Odgovori s citatom

Torej, ko sem prišel v drugi letnik Vegove, sem se začel zanimati za glasbo, posledično pa tudi za ojačevalnike. Naredil sem 70W ojačevalnik, katerega načrt sem videl na tej strani. Ker se mi ni dalo ubadati s tiskanino, saj preden bi uspel lepo tiskanino bi zapravil več kot je njena cena na tej strani. Torej naročim tiskanino, zlotam skupaj potrebne elemente in se mi zatakne pri zvočnikih.

Če prav vem, morajo biti zvočniki malo večji od 70W rms, torej bi vzel kar 100W rms. Zanima me o krmiljenu zvočnikov, kako jih bi krmilil? Nekaj sem nekoč bral o predojačevalcih in me zanima, če je zadosti, če povežem samo zvočni, ojačevalnik in predojačevalnik?

Uporabljati ga hočem skupaj z računalnikom, da bo ojačal zvok iz računalnika.

smasher

Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 25, 2008 18:02:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

dovol je signal iz zvočne, ker ni večjega upora pred vhodnim signalom, vglavnem se lahko vsi ojačevalci s TDA lahko priključijo na Pc brez predojačevalca boljše je doat celo kakšen upor ali potenciometer na vhodni signal ker so precej občutljivi
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 25, 2008 18:36:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zvočnike krmili ojačevalnik, sam ojačevalnik pa krmiliš z nekim signalom. Če je signal prešibak ali prenizek, potrenuješ predojačevalnik, če ne pa ne.

Za tvoj primer je dovolj, če uporabiš samo ojačevalnik, saj je signal iz zvočne kartice dovolj visok, da polno požene ojačevalnik, ta pa zvočnike.
Tebi torej manjkajo samo še zvočniki, oziroma zvočne omarice, sam ojačevalnik pa potrebuje še napajanje, ker domnevam, da napajanja še nisi uredil. Ojačevalnik lahko vgradiš v ohišje z usmernikom ali pa brez, torej samostojno. Usmernik lahko uporabiš samostojno, če bo ojačevalnik brez napajalnega dela.

Z zvočniki jaz ne bi kompliciral, še najbolje je, da zvočnike, oziroma zvočne omarice (boxe) kar kupiš, se mi zdi, da je škoda časa za izdelavo boxov, če nimaš nekega pretiranega veselja s tem ... poleg tega pa izdelava boxov za seboj potegne stroške, čas, material, poti sem ter tja ...

bostjan91

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2008 20:01:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, danes sem prinesel domov ene take zvočnike (interšapr, druga tema - uporabi iskanje), vzel sem zadnji kos Smile . Zanima me, ali je edini način da to razstavim, le luknje skozi zvočnike? (priviti so od zunaj)

To se pravi, ker sem začetnik, pač vgradim in povežem samo zvočnike z ojačevalnikom, tega pa direktno v računalnik + napajanje seveda, moralo bi delovati - bom probal.

Znima me še glede napajanja, bo dovolj če vzamem en trafo 230V/12V, greatz in nekaj elektrolitov? (Kolikšne morajo biti vrednosti elektrolitov?)

Moč transformatora lahko izračunam kar z enačbo P=U*I
Pri tem je P=70W, U=12V?
Torej, zanima me še, ali lahko uporabim tudi tiste manjše zvočnike ki so zraven in kako to naredim?

serdzodj

Pridružen/-a: Sre Feb 2008 10:37
Kraj: Lukovica pri Domžalah

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 26, 2008 20:15:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moč trafota izračunaš lahko kar po tej enačbi, vendar pazi, če imaš stereo verzijo ojačevalnika, je moč 2x večja, torej 140W, ampak za vsak slučaj se vedno vzame trafo, ki je zmožen dat od sebe par watov več. Torej več kot 200W ne potrebuješ.
Nazaj na vrh
bostjan91

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 27, 2008 19:28:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še nekaj me zanima.
jaz moram potem kupiti vsaj 70W normalne zvočnike in še tiste manjše notri tudi?
Nevem kako je s tem, ugotovil sem, da morata biti vezana zaporedno, če hočeta imeti skupaj 4ohme, saj ima ta večji 4 ohme, ta malega pa še nisem iz ohišja dal ven.

dkone

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 9:47
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 27, 2008 20:22:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo poglej po stari revija SE. Ne spomnem se v kateri številki je bilo opisano izdelava zvočne omarice,zelo dober prispevek. Vse lepo piše kako začeti,izračuni itd.
serdzodj

Pridružen/-a: Sre Feb 2008 10:37
Kraj: Lukovica pri Domžalah

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 27, 2008 20:25:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Teli zvočniki so čisto vredu za ta ojačevalnik. Če so stereo varianta pusti zvezane kot so, saj je verjetno že kretnica notri. Torej če so stereo varjanta jih samo priključi in ne razmišljaj preveč kako bi jih zvezal če nimaš osnovne predstave o vezavi zvočnikov. Tle si poglej mal osnov priključevanja zvočnikov na ojačevalnik. Ne pa tega vzet za sveto.
Nazaj na vrh
VepR

Pridružen/-a: Čet Okt 2009 20:01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2009 09:49:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živjo,
jaz imam podoben problem, pa nebi odpiral nove teme. Na področju elektrotehnike-kakršne koli sem popoln začetnik. Rad pa bi si izdelal nekakšen zvočni sistem, da se malo naučim stvari, da se se bo nekaj slišalo in da se bom ob tem zabaval. Torej imam nekakšen star grundigov ojačevalec 2×70W, imam nekaj zvočnih omaric starih prav tako, ne vem karakteristik.
Pa me ubistvu zanima, kaj še rabim, kako mora zadeva zgledati, kaj je še fino nabavit, kako sestavit... sploh nima veze da je perfektno, samo da je nekaj zazačetek. nekje je treba začet.

hvala za odgovore in lep pozdrav, Nejc

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojačevalniki in avtoakustika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu