Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Zvezda trikot preko konektorja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - sploÅ”na debata
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bonny



Pridružen/-a: Čet Jan 2010 9:36
Prispevkov: 21
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 04, 2017 09:23:01    Naslov sporočila: Zvezda trikot preko konektorja Odgovori s citatom

Pozdrav...

Zanima me kako bi bilo najbolje reÅ”iti sledeĆØo zadevo.

Na stenski omari je krmilnik (PLC) ki med drugim krmili tudi veĆØji motor krmiljen zvezda/trikot. Težava je v tem da bi ta motor rad obĆØasno umaknil in bi ga rad priklopil preko konektorja oziroma vtiĆØnice. Do sedaj sem ga snemal iz prikljuĆØnih sponk na DIN letvi a je to nekako zelo nepraktiĆØno.

Žal pa nisem nikjer naŔel konektorja ki bi imel 6 kontaktov + PE.
Ali ne obstaja ali sem samo slabo iskal.

Hvala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zilog80



Pridružen/-a: Čet Avg 2012 16:22
Prispevkov: 159
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 04, 2017 16:45:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Amphenol ima oz. je imel neke konektorje, ki bi mogoĆØe bili primerni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bonny



Pridružen/-a: Čet Jan 2010 9:36
Prispevkov: 21
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 04, 2017 18:13:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem preiskal že vse živo.
Kot kaže bo edina opcija da dam kontaktorje za preklop zvezda trikot k samemu motorju, za krmilje pa dodatna vtiĆØnica. Za dodatno vtiĆØnico bi bila vrejetno kar 13 polna za prikolico dobra. Krmilje je itak 24V.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zilog80



Pridružen/-a: Čet Avg 2012 16:22
Prispevkov: 159
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 04, 2017 19:09:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

https://www.tme.eu/en/katalog/#id_category=113250&search=amphenol&s_field=accuracy&s_order=DESC&visible_params=2,6,422,35,416,68,5,516,1322,7,9,11,412,1247,436&used_params=412:24827;


To sem imel v mislih.

Obstaja pa tudi yugo verzija proizvajalca ELMOS.

So pa 13 amperski, tako da je mogoĆØe to omejitev ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bonny



Pridružen/-a: Čet Jan 2010 9:36
Prispevkov: 21
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 05, 2017 08:16:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja sem pozabil napisat da je tok ob zagonu preko 60A trajni delovni pa je med 22 in 25A z obĆØasnimi konicami okoli 30A (dve do tri sekunde). Tako da bo za vtikaĆØ potreben kar orožni list za prenaÅ”at ĆØe ga bom že naÅ”el.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 05, 2017 08:58:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Weidmuller ima v svojem programu veĆØpolne konektorje, ki so narejeni za industrijske namene, kontakti prenesejo 16A trajno in Å”e veĆØ, odvisno od izvedbe. Ker imaÅ” potrebo zgolj za 6 moĆØnih kontaktov + PE, lahko vzameÅ” konektor s 24 in veĆØ kontakti, tako da lahko po 3 ali 4 kontakte vežeÅ” vzporedno. 3x16A ali 4x16A bo verjetno za tvoje potrebe veĆØ kot dovolj. Bolj namenski pa bodo 35A konektorji HSB 6P+PE

Å e linki:
http://www.elektrospoji.si/hdc-konektorski-kompleti
http://www.elektrospoji.si/hsb-vlozki-35a-moc-in-robustnost
To so konektorji, ki se veliko uporabljajo v industriji in tudi v avtoelektriki na tovornjakih z namensko nadgradnjo. Kontakti so zelo kvalitetni, sama ohiÅ”ja in nosilci kontaktov prav tako. PriporoĆØam.

Za podoben problem, kot je tvoj, sem že videl reÅ”itve v stilu "bolj po domaĆØe" in sicer z dvema okroglima 32A 4 ali 5 polnima vtikaĆØema in vtiĆØnicami. ElektriĆØno sicer ustreza, vendar se lahko nekoĆØ nekdo spozabi in zato tak naĆØin ni ustrezen, to lahko narediÅ” kveĆØjemu za doma na lastno odgovornost. Pri zvezda/trikot naĆØeloma nima kaj biti narobe za napravo in motor, saj bo v zvezdi v eni vtiĆØnici normalno 3x400V, v drugi bo 0V in sklenjeni kontakti, v trikotu pa bo na obeh vtiĆØnicah 3x400V. Pri vtiĆØnicah ni niĆØ narobe, bo pa zelo narobe, ĆØe bi nekdo prikljuĆØil samo en vtikaĆØ in stroj spravil v pogon. Skozi navitja elektromotorja bo normalno priÅ”lo 3x400V ki se bodo pojavili na neprikljuĆØenem vtikaĆØu Exclamation
Prava reŔitev je uporaba enega konektorja in ne dveh.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bonny



Pridružen/-a: Čet Jan 2010 9:36
Prispevkov: 21
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 05, 2017 12:47:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Reber tile konektorji so videti sicer vredu. Moram Å”e malo podrobneje pogledat. Da bi dal veĆØ kontaktov paralelno mi nikakor ne diÅ”i. Tudi 2 konektorja kot si omenjal nikakor ne sprejemam zaradi potencialne napetosti ĆØe eden ni priklopljen. Jaz sem omenjal 2 konektorja na drug naĆØin. Normalni 5 polni konektor in krmilni konektor naprimer 13 polni za prikolico. V omarici bi odstranil kontaktorja za preklop zvezda trikot in jih vhradil na motor. Tako ostane v omarici le glavni kontaktor in normalna vtiĆØnica z "normalnimi" napetostmi. Na motorju pa 2 kontakotorja in bimetal. Po sosednjem kablu gre pa le 24V za vklop enega ali drugega kontaktorja ter povratna informacija o bimetalu in Å”e enem konĆØnem stikalu ki je itak potreben v sistemu. Tako da mi trenutno to Å”e najbolj diÅ”i pa nekako bi lahko rekel da se da tako izvesti po predpisih. In ĆØe krmilni kabel ni vtaknjen se niĆØ ne premakne pa Å”e PLC bo zatežil da je bimetal ven fliknil in sploh ne bo glavnega kontaktorja vklopil.
Moram Å”e malo prespat. Tudi cena je pomembna ker je teh sklopov veĆØ in ne en sam.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 05, 2017 18:16:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tista moja omemba dveh vtikaĆØev in vtiĆØnic seveda nikakor ni pravilen pristop, ker je nevarno... to je zgolj izhod v sili na lastno odgovornost. KakÅ”na nevarnost obstaja, sem napisal.

Uporaba veĆØpolnih oziroma mnogopolnih konektorjev in vzporedna vezava veĆØ kontaktov je sprejemljiva in se tudi sicer v praksi veĆØkrat uporablja. Edini problem pri taki vezavi je to, kako razdeliti velik presek dovodne žile v veĆØ kontaktov, zato bi moral uporabiti toliko žilni kabel, kolikor imaÅ” kontaktov s presekom 2,5mm2.

ƈe bi uporabil 24 polni konektor s kontakti 16A, bi uporabil vzporedno vezavo po 3 kontakte, torej bi za tvojih 6 polov rabil 18 kontaktov za moĆØ + vsaj 1 kontakt za PE, kar pomeni vsaj 19 žilni kabel. Taka vezava je dovoljena in se v praksi uporablja, sicer manj pogosto, pa vseeno, sem videl na lastne oĆØi in Å”e v naĆØrtih je bilo vse pravilno vrisano in oÅ”tevilĆØeno.

Za tvoj namen je idealen konektor iz drugega linka, to je HSB konektor ki ima 35A kontakte, kar tvojemu namenu zadostuje, imaŔ 6x 35A + 1 kontakt za PE, kaj si lahko Ŕe želiŔ boljŔega? razen cene, najbrž ni ravno poceni, ampak poŔlji povpraŔevanje in nam potem javi koliko pride par konektorjev.

Kar se tiĆØe kvalitete in robustnosti Weidmuller konektorjev pa lahko reĆØem samo to, da so resniĆØno dobri. Prejle sem iskal med Å”aro, nekje se mi valja 2 ali 3 pare 24 polnih konektorjev samo notranji del, pa nisem naÅ”el Sad

Da bi uporabil drugaĆØen pristop in prestavljal kontaktorje se mi ne zdi smiselno, pusti jih tam kjer so, imel boÅ” zgolj en sam konektor in to tak kot mora biti. Cenovno ne bi prihranil niĆØ, prestavitev kontaktorjev, Å”e ena omarica, 2x konektor, ... Å”e samo 13 polni avtomobilski konektor v paru pride cca 20eur.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bonny



Pridružen/-a: Čet Jan 2010 9:36
Prispevkov: 21
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 06, 2017 09:19:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Eto cena je znana.
en komplet (vtĆØnica/vtikaĆØ in vložki) pridejo 70 Eur+DDV. Govorim pa za HSB 6+1.

Sedaj bo pa treba naresti ĆØrto kaj in kako. Glede na to da dodatni konektor vseeno potrebujem za povratne informacije konĆØnih stikal, je varianta z loĆØenimi kontaktorji Å”e vedno aktualna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bonny



Pridružen/-a: Čet Jan 2010 9:36
Prispevkov: 21
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 06, 2017 09:21:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aja pa Å”e zahvala Rebru za konstruktivne odgovore. Odgovor ki ga lahko koristno uporabiÅ” je vsaj zahvale vreden ĆØe sem že prelen da bi pir nesel do bleda. Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 06, 2017 11:12:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za drugi konektor lahko uporabiÅ” HDC iz prvega linka, imajo izvedbe z razliĆØnim Å”tevilom polov.

Cena za HSB je torej cca 85eur za komplet, kar precej za doma, ampak je pa za zmeraj, za industrijo in drag stroj pa to ni visoka cena.

ƈe nekaj želiÅ” narediti profesionalno, robustno, zanesljivo in da tudi nekam zgleda, potem je bolje dati nekaj veĆØ za material. Da bi kombiniral en profi konektor in zraven en plastiĆØen konektor, ki se standardno uporablja za posebni namen (7 ali 13 polna vtiĆØnica za prikolico), pa nekako ne zgleda.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - sploÅ”na debata Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group