Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Hunter alarm

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - splošna debata
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
rok.bartol

Pridružen/-a: Pet Dec 2014 10:27
Kraj: LOŠKI POTOK

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 29, 2016 21:12:07    Naslov sporočila: Hunter alarm Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Zanima me kako bi lahko doma sestavil hunter alarm se pravi ta zadeva deluje na principu senzorja se pravi na doloceno mesto postavis senzor kateri ima domet 10m pod kotom 90 stopin edina tezava tega je da ga nemores postaviti v gozd saj zazna drevesa in neprestano modem daje glasovne in svetlobne signale se pravi namestimo senzor na opazovalnici pa imamo modem ko zazna se sprozi zvocni signal se pravi jaz bi rad sestavil isto zadevo samo da se sprozi ko zazna gibanje ce je to mozno razmisljal sem da bi bil princip podoben kot senzorji za priuiganje luci samo kako potem zadevo povezati z modemom in da lovi 100-150m sepravi brezzicno.
Zahvaljujem se vam v naprej za cas in pomoc

ule

Pridružen/-a: Čet Jun 2008 13:44
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 06:33:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kupiš en poceni senzor za prižiganje luči, ven pobereš napajalnik (ostala elektronika deluje na 5V), na izhod senzorja vežeš navadno rdečo ledico in jo postaviš na svoj nosilec ali pa jo vgradiš v samo ohišje senzorja. Za napajanje vzameš 9V baterijo, katero komot spraviš v samo ohišje (potrebno je ene dve plastiki v ohišju odstranit).
Senzor odneseš na mesto "dogajanja", ledico pa usmeriš proti preži. V mraku bi jo moral videti. Če svetloba iz navadne ledice ni dovolj močna, uporabiš visokosvetilno ledico.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 11:44:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašanje mi je nekoliko nerazumljivo (112 besed v enem samem stavku brez vejic). Rolling Eyes

rok.bartol je napisal/a:
ta zadeva deluje na principu senzorja

Verjetno res, samo vprašanje je, kakšnega senzorja.

rok.bartol je napisal/a:
senzor kateri ima domet 10m pod kotom 90 stopin

Ali mora imeti domet točno 10m in da deluje pod kotom 90 stopinj?
Domet 10m razumem, ampak glede 90 stopinj pa nisem prepričan ali to misliš zaznavni kot, da naj bi bil 90 sopinj?

rok.bartol je napisal/a:
edina tezava tega je da ga nemores postaviti v gozd saj zazna drevesa

Kakšno je zaznavanje senzorja, je odvisno od vrste uporabljenega senzorja. Če za primer vzamemo IR senzor, bo drevesa ignoriral, saj so pri miru, IR sevanje pa spreminjajo tako počasi, da senzorja ne vklopijo.

rok.bartol je napisal/a:
in neprestano modem daje glasovne in svetlobne signale

Modem? Kakšen modem? Smisel modema je predvsem v komunikaciji...
O uporabljenem modemu napiši ali vprašaj kaj več.

rok.bartol je napisal/a:
se pravi namestimo senzor na opazovalnici pa imamo modem ko zazna se sprozi zvocni signal

Tega ne razumem najbolje.
Senzor na opazovalnici... verjetno je mišljena lovska opazovalnica.
Imamo modem... kakšen modem in kaj je namen tega modema?
Zvočni signal, svetlobni signal... kje? Na opazovalnici ali na oddaljeni lokaciji? Nekako vidim smisel pri uporabi modema, da naprava komunicira z drugo napravo na oddaljeni lokaciji.

rok.bartol je napisal/a:
jaz bi rad sestavil isto zadevo samo da se sprozi ko zazna gibanje

Ti je že ule predlagal, da uporabiš IR senzor, to bi bila najboljša izbira za tvoj opis problema. Ja, IR senzorji so v senzorjih za prižiganje luči, prej omenjena drevesa so zanj nevidna, IR senzor zazna spremembe v IR sevanju (toplotno sevanje), zato zaznava predvsem živa bitja.

rok.bartol je napisal/a:
samo kako potem zadevo povezati z modemom in da lovi 100-150m sepravi brezzicno.

Za prenos tako zelo preproste informacije, kot je navaden senzor, ne rabiš modema. Modem se uporablja predvsem za prenos velike količine podatkov in je brez veze komplicirat za en 1 bit podatkov. Namesto modema uporabiš brezžični oddajnik (daljinček) in sprejemnik recimo na frekvenci 433,92MHz, ki ima vsaj tistih 150m dometa, na prostem to ne bi smel biti problem.

Na nek način je preprost oddajnik in sprejemnik neke vrste najbolj osnovnega modema. Kaj je modem?

Povzetek: Rabiš IR senzor, ki bo s svojim izhodom dal ukaz oddajnemu modulu (daljinček). Sprejemnik, ki bo na oddaljeni lokaciji, bo sprejel signal, na svojem izhodu bo dal aktivni električni signal, na katerega povežeš svetlobni in zvočni modul ali na kratko in preprosto kar eno LED diodo in piskač.

ule je predlagal LED diodo kar poleg senzorja, če ti to zadostuje, bi visokosvetlečo LED moral videti na razdalji 150m, res pa je, da bi moral stalno opazovati v to smer. Če ti taka rešitev zadostuje, odpade oddajnik in sprejemnik in bo rešitev zelo preprosta.

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2016 17:34:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pozdravljeni!
Opravičujem se za pravopisne napake in za pozen odgovor.
se pravi če to zadevo kupiš, dobiš senzor in zdraven še eno škatlico za na lovsko opazovalnico. senzor namestiš na določeno mesto in ko ta senzor zazna žival prične škatlica ki je na lovski opazovalnici pisakati in začne utripati lučka. Se pravi jaz bi rad izdelal senzor katerega bi lahko namestil ob gozdu in ko bi žival prečkala bi mi na opazovalnici začela utripati lučka piskanje ni potrebno za mene je dovolj samo lučka lahko pa tudi piskanje ampak nesme biti preglasno. če je možno bi rad naredil da bi več senzorjev javlajolo na škatlico na opazovalnici se pravi da bi na točki namestil en senzor 10 ali 20 m naprej pa še enega.

Lepa vam hvala vsem za odgovore in vas čas saj ste mi že zdaj veliko pomagali

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2016 17:59:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tvoje pisanje je še vedno precej nerazumljivo, resnično je težko izluščiti, kaj pravzaprav želiš, ampak bom vseeno poskusil.

Ne vem če to zadevo lahko kupiš že namensko narejeno.
Kupiš lahko posamezne sklope, ki jih sam povežeš v smiselno celoto, da nastane naprava, ki bo delovala po tvojih željah.

Za natančno razumevanje problema moraš zelo natančno opisati vse okoliščine.
Prosim, da tvoriš smiselne stavke, uporabljaš velike začetnice in ločila na pravih mestih.

Če prav razumem, bi ti imel sprejemno enoto z lučkami na lovski opazovalnici, kjer boš čakal v preži.
Senzorji za zaznavanje bi bili nameščeni na različnih lokacijah okoli lovske opazovalnice, na razdalji tja do 150m.

Question
Če želiš pomoč in nasvete, se boš potrudil in zadevo opisal razumljivo, sicer ne vidim razloga, zakaj bi se mi trudili.

.

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2016 18:54:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se pravi napravo se lahko kupi namensko, vendar je naprava zelo draga, okoli 200e če se kupi v trgovini v Ameriškem podjetju.

Se pravi jaz bi rad izdelal podobno napravo, ampak ta naprava, ki se jo kupi je namenjena temu, da se jo namesti na travniku, na herkulesa za koruzo ali kaj podobnega, se pravi v okolje kjer ni dreves ali drugi stvari, ki bi jih lahko zaznala.

Napravo se namesti na travniku ali herkulesu se pravi tja se namesti senzor. Na lovsko opazovalnico pa se namesti škatlica, katera v primeru, da senzor nekaj zazna, začne tiho piskati in lučka začne utripati.

Jaz bi rad naredil enako stvar, samo da bi lahko to namestil v gozdu, oz ob robu gozda, in nebi zaznala dreves, ampak samo divjad. Se pravi razmišljaj sem o senzorjih za prižiganje luči. Samo nevem, kako potem to povezati tako, da ko bi senzor zaznal žival bi mi na lovski opazovalnici začela utripati lučka in potiho piskati. Upam, sem sedaj napisal kaj boljše in da razumete stvar.

Lp Rok Bartol

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2016 18:58:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razdalja od senzorjev do lovske opazovalnice, kjer bi bila škatlica za opozorilo, je pribljižno 150m.
Se pravi vsaj toliko mora loviti signal. Rad pa bi naredil, da bi bila nameščena 2 senzorja v razdalji pribljižno 10-20m in bi oba pošiljala signal, ko bi kaj zaznala na isto škatlico ( modem ) upam da je izraz modem primeren

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2016 20:17:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izraz "modem" v tem primeru ne spada zraven, ker imaš le enosmerno komunikacijo. Na strani senzorja je preprost oddajnik, v škatlici kjer bo signalizacija (lučke) pa je le sprejemnik z dekoderjem.

Mogoče bi napravo uspešno naredil s preprostimi moduli iz ebaya, saj večinoma kar solidno delujejo. Poceni daljinčki verjetno nimajo dovolj dometa za to razdaljo, zato se zadeva lahko nekoliko zakomplicira.

Če bi se rad izognil brezžični komunikaciji, bi bila lučka lahko neposredno ob senzorju in usmerjena v smeri opazovalnice, seveda če je senzor viden iz opazovalnice.

Katere živali bi rad, da jih senzor zazna? Če so živali večje, je lahko senzor manj občutljiv.

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 12:19:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rad bi, da senzor zana tudi lisico. Koliko pa pride recimo tale dalinček oziroma oddajnik kateri lovi vsaj 150 metrov in kje se zadeva kupi.

Lučka na samemu senzorju ni sprejemljiva saj bi jo žival opazila. Rad bi naredil tako da bi ta oddajnik lovil vsaj 150 ali minimalno 130 metrov.

Bi v tem primeru lahko prišev v upoštev senzor za prižiganje luči ki stane recimo okoli 12-15e?

Na bolhi sem gledal tudi brezžični oddajnik. Link priložen spodaj.

http://www.bolha.com/avdio-in-video/svetlobni-efekti/dmx-krmilniki/wireless-dmx512-brezzicni-oddajnik-sprejemnik-1302536297.html
Tole je link brezžičnega oddajnika, sprejemnika. Bi tole prišlo v poštev?

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 12:21:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale zadeva je vbistvu za fotoaparat. Pomoje bi se dalo tudi s tem skombinirati ali se mogoče moti?

Prosil bi vsa če mi lahko še priložite kakšne povezave, na katerih se dajo vse te stvari nabaviti se pravi oddajnik in te zadeve.

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 12:30:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

http://trgovina.svet-el.si/productdetail.php?prodid=18094

Kaj pa tale zadeva, bi bila vredu?

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 17:10:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prva povezava na bolho kaže na DMX brezžične enote, ki se uporabljajo v odrski tehniki, za tvoje želje verjetno ni primerno, vsekakor pa predrago.

Sedaj že omenjaš fotoaparat. Kako je sedaj s tem, kaj bo s fotoaparatom?

Zdi se mi, da imaš ti v mislih veliko stvari, za katere misliš, da jih mi že vse poznamo in ti telepatsko beremo misli. NE, nič ne vemo kaj bi ti rad naredil in kaj vse bo prišlo na dan čez nekaj odgovorov, saj nisi kaj dosti napisal.

Najprej so bile lučke, sedaj je že fotoaparat, objasni, če želiš dobiti kaj pomoči.

Tisti daljinček iz virtualne trgovine SE bi verjetno ustrezal, je pa možno dobiti kaj cenejšega, precej cenejšega.

Daljičski oddajnik rabiš poleg vsakega senzorja, sprejemnik bo verjetno dovolj eden.

Imam nekaj različnih daljinskih modulov, bom malo preveril domet. Za zanesljiv domet vsaj 150m in še nekaj rezerve, bo mogoče treba uporabiti kaj bolj primernega, saj osnovni delujejo pod 100m daljave.

Medtem pa se ti izjasni kaj točno bi rad naredil.

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 18:40:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še enkrat bom povedal. Fotoaparat tukaj nima nič veze, sem samo omenil, da tista stvar ki je bila na bolhi, je namenjena za fotoaparat, sem mislisl da bi se dalo kombinirati tudi z tistim ampak tisto odmislimo.

Se pravi še enkrat bom pojasnil. Rad bi naredil hunter alarem. Senzor bi namestil ob robu gozda. Sprejemnik pa bi imel v preži. Ko bi žival prečkala senzor bi rad da mi sprejemnik javi to z utripanjem luču ali z zvočnim signalom.

Razmišljal sem, da bi za senzor uporabil enak senzor, kot se uporablja za prižiganje luči. Spodaj sem prilepil povezavo v kateri je prikazano, o kakšnem senzorju razmišljam.
http://www.internetnatrgovina.com/senzor-gibanja-nadgradni-ir-180-ira-18012-crn-p-6607.html

Temu senzorju pa bi mogel dodati potem še oddajnik če sem prav razumel?
Oddajnik mora imeti vsaj 150m dometa, saj bi biu senzor oddaljen max 150m. Se pravi 150m more imeti dometa da nebo potem premalo.

Razmišljal sem da bi kupil senzor in oddajnik, katerege link sem priložil v prejšen odgovoru.

Zanima me ali bi bila kombinacija tega ir senzorja in oddajnika možna ali bi se iz tega dalo narediti senzor, kateri bi zaznal žival in to javil na sprejemnik na opazovalnici.

Upam, da sem sedaj dovolj jasen

ule

Pridružen/-a: Čet Jun 2008 13:44
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2016 21:51:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj je jasno opisal kaj hoče. Senzor gibanja, s brezžično sprejemniško enoto, katera ob zaznavi gibanja sproži svetlobni ali zvočni signal. Delovati mora na razdalji do 150m.
Ob tem se sprašujem; kje je čar lova?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 09:03:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz se sprašujem, kje je čar lova.
To zadevo bom izdelal za prijatelja, ki je izrazil željo, da bi to stvar rad uporabil. Jaz tega nikakor nebom uporabljal na svoji opazovalnici. Mi je pa zanimivo delati take stvari, saj tako znanje pride prav vsepovsod.
Zato sem se prijatelju tudi ponudil, da se bom pozanimal o izdelavi in mu to stvar tudi poskušal narediti.

Lp Rok

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 09:06:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se pravi, mene zdaj samo zanima če bi bila možna kombinacija ir senzorja za prižiganje luči in oddajnika.
Zanima me tudi, ali je treba pri temu odstraniti kakšne dele senzorja in na kaj naj vežem oddajnik.

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 10:28:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zasledil sem še tale oddajnik;
http://trgovina.svet-el.si/productdetail.php?prodid=16655

Zgleda vredu dometa z ovirami brez zunanje antene ima 250m. Pa še ni tako drag saj ja cena 42€
Kaj vi mislite o tem?

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 11:26:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha, sedaj je jasno, s tisto omembo fotoaparata si me čisto zbegal.

IR senzor, ki ga omenjaš, bi bil verjetno dober, čeprav je napajanje 230V. Večinoma imajo taki IR senzorji 24V ali 12V rele, napajanje samega senzorja notri pa je še manj, včasih je 8V, pogosto tudi 5V, vse sorte verzije obstajajo. Kakšne so napetosti, je zelo pomembno, saj bo napajanje verjetno iz baterije.

Tisti oddajnik in sprejemnik iz SE bo dober, še posebej če ti ni predrag. Kakšna posebna in zahtevna predelava ne bo potrebna, prevežeš tipko, napajanje pripelješ iz senzorja.

Za napajanje boš verjetno vzel kakšen 12V akumulator, recimo 1,3Ah bi bil primeren, da imaš dovolj kapacitete in hkrati ne prevelikih dimenzij in teže, cena v HTE je pod 10€ ali pa tam nekje.

rok.bartol

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2016 15:25:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha. Ja cena mi ni predraga, saj če hunter alarem kupim me stane 200e, če pa ga izdelam sam in to še z močnejšim dometom, ta ki bi ga izdelal sam bi imel kar 150m več dometa in še zmerja pridem cenejše skozi.

Zanima me glede timerja v ir senzorju, ki se nastavlja ob kateri uri oz ob kakšni svetlobi se luč prižge, ga je potrebno odstraniti ali samo nastavim timer, da se uklaplja že ob dnevni svetlobi.

Se pravi oddajnik morem povezati tudi na timer ali samo na senzor?

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 09, 2016 14:03:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pravkar sem naredil nekaj testov s kitajskimi moduli TX in RX, tistimi najbolj preprostimi in verjetno najcenejšimi.
V testu je daljinec s 4 tipkami in teleskopsko anteno, frekvenca 315MHz. Z zloženo anteno v daljincu, to je skoraj brez antene, je domet 30m brez prekinjanja, s prekinjanjem tudi preko 40m. Z raztegnjeno anteno gre brez težav do 50m, več s prekinjanjem in nisem meril do kam gre.

Nekoliko kasneje sem naredil teste še z močnejšim oddajnim modulom RX na 433,92MHz, s katerim naj bi šlo do 4000m (kitajski podatek). Najprej sem za sprejemnik RX uporabil čisto navaden ceneni modulček, je šlo ene 150m. Potem sem uporabil modulček s superheterodinskim sprejemnikom, je brez antene šlo kakšnih 100m, z anteno pa dobrih 200m. Ker sem oboje sestavil kar na protoboard (breadboard) ploščicah, so rezultati slabi, antena na sprejemniku je bila tanka 27cm dolga žica. Če bi oddajnik in sprejemnik sestavil pravilno in pazil na razpored, pravilno uredil VF del, bi morali biti rezultati opazno boljši.

Testi so bili narejeni tako, da je bil sprejemnik v delavnici na mizi, jaz pa sem šel z oddajnikom ven, povezava ni bila brez ovir, vmes je bila vsaj ena hiša, na večji razdalji celo dve hiši. Na odprtem, na polju, bi verjetno dobil boljše rezultate.

Če bi delal več senzorjev z oddajnikom, bi se vsekakor splačalo v samogradnjo, ker če za oddajnik vzameš daljinec, ga moraš malo predelat, če pa delaš novo napravo, pa narediš po svojih željah in potrebah. Cene kitajskih modulov so dokaj nizke, sploh v primerjavi z že gotovimi daljinci, sicer pa bi lahko poskusil tudi s kitajskimi daljinci dolgega dometa, za test sem enega že naročil.

Encoder in decoder čip v testu sta PT2262 in PT2272, nekakšna kitajska kopija nekoč zelo dobro znanih Motorolinih encoder/decoder parov MC145026, MC145027 in MC145028. Za slednje ima data-sheet tudi NXP, verjetno so še v proizvodnji, cena je neprimerno visoka, pod 2€/kos nisem še našel nikjer. Za nezahtevne projekte so kitajčki čisto dobri, zelo solidno delujejo, jih imam za prižiganje nekaterih luči in dela že več let brez problemov in lažnih vklopov.

Še to, za sprejemnik predlagam kar sprejemni modul in dekoder PT2272-M4, ki ima 4 izhode + VT (valid transmit), ki je 5. izhod in je aktiven kadarkoli je aktiven en od 4 izhodov. Tak sprejemnik bi bil uporaben za 4 oddajnike, vsak s svojo kodo. Mislim, da je za začetek možnost do 4 različne oddajnike dovolj.

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2016 12:20:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Danes sem prejel kitajski daljinček 315MHz domet 200-3000m s 4 tipkami, delovanje na 9V baterijo, antena je teleskopska. Takoj sem naredil teste in pričakovano ugotovil, da do 3000m manjka zelo veliko, zanesljivo pa dela na 200m in še več. Ohišje je lično in zelo solidno. Cene se gibljejo od nekje malo pod 10€ pa do 80€ in več (ebay in aliexpress, avkcije in fiksne cene), brez večjih težav se da dobiti za 20€ z nekoliko več iskanja tudi manj.

Če je daljinček encoding type 2262, pomeni, da je notri encoder čip PT2262, kar pomeni, da so za sprejemniški del primerni modulčki s čipom PT2272, ki so tudi najbolj razširjeni modulčki, pogosto s frekvenco 315MHz oziroma 433MHZ (433,92MHz).

Poraba toka iz 9V baterije pri oddajanju je preko 80mA (kadar je pritisnjena tipka).

Mislim, da je ta tip daljinčka primeren za predelavo, je poceni in dobro deluje.

Verjetno si bom tudi sam omislil en daljinski alarm (hunter alarm), ker imam njivo oddaljeno od hiše kakšnih 200m in občasno kdo pride na "brezplačno" zelenjavo Evil or Very Mad

HTB1sjX6IFXXXXXRXVXXq6xXFXXX2.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  HTB1sjX6IFXXXXXRXVXXq6xXFXXX2.jpg
 Velikost datoteke:  195.97 KB
 Downloaded:  128 krat

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - splošna debata Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu