Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoè pogostih vprašanjPomoè pogostih vprašanj   IšèiIšèi   Seznam èlanovSeznam èlanov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporoèilPrijava za pregled zasebnih sporoèil   PrijavaPrijava 

Plasma_CD vžig za sveèke, experiment ...

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Èet Apr 23, 2015 15:43:29    Naslov sporoèila: Plasma_CD vžig za sveèke, experiment ... Odgovori s citatom

Exclamation Glede na to, da je na YT-u kar nekaj videev in naèrtov z Web-a na to temo, sem se odloèil, da na_mizi ob priliki izprobam, kaj je na stvari pri tem. Najprej sem probal to napravit z uporovnimi sveèkami, èe bi šlo, pa so bili rezultati porazni!

Namreè potrebne se enosmerne napetosti v tem primeru približajo skoraj 1kV in ko preskoèi iskra na sveèki in se sproži miniaturna plazma kroglica, to ustvari obloènico med elektrodama na sveèki, ki noèe ugasnit, dokler voltaža na kondenzatorju na pade pod 600V (praznjenje toka par sekund preko upora v sveèki-cca.5k)in to vidno požira elektrode na sveèki! Torej ni mikro explozije samo in konec! Torej NEUPORABNO Exclamation

Pa sem prešel na neuporovno sveèko s pol nižjimi napetostmi in še dosti manj ...

"Material in naprave", ki sem jih pri tem experimentu uporabljal, so bile vse "kanibalizirane" iz raznih odpisanih naprav in stvari, da mi ni bilo treba nièesar kupovat! (vse sem našel že v moji "nikoli ne veš kaj ti utegne rabit" škatli) Wink . Material za test je bil nabran iz :

- sveèka NGK BCP5E rabljena - pri nekdanjem mehaniku ...
- VN Å¡pula iz mojega pokojnega "Å kodilaka" Favorit 135Lx ...
- Aku 7Ah rabljen iz UPS-a ...
- zelo star mrežni trafo Iskra iz "koncertnega 3D radia" na lampe ...
- VN dioda iz mikrovalovke (npr.HVR-1X7 =12kV/550mA) ...
- upor, mini Trafo-rumeni (dupla tuljava/dušilka ferit jedro), kondenzatorji, graetz most : vse iz crknjenih par sto W komp ATX napajalcev itd....

Ker sem imel graetz usm.mostiè s 4A/600V in švoh trafo za napajanje, varovalke niti nisem uporabil, pravtako niti 1-mikro/2kV kondenzator iz mikrovalovke ne; sem pa za test uporabljal kondenzatorje par sto mikro v seriji simetrirane s paralelnimi upori par sto k pri visokih zaèetnih napetostih ... Štartal sem kar z okoli 350V enosmerne na kondenzatorju/sveèki ... Ker sem iskre ustvarjal brez vžigalne elektronike za špulo, ta potegne velike tokove iz AKU-ja in sem "roèno kresal" z žicami na kontakte primarja špule, da je ne pregrejem/unièim in/ali tudi AKU poškodujem, iskro na sveèki pa vseeno dobim ...

Idea Tukaj si lahko na prvi sliki ogledate "normalno" obliko signala/iskre na primarju VN špule, na drugi pa frekvenèni spekter signala. Veliki špici signala na prvi sta nabitje/izbitje magnetnega polja v špuli, ki ustvari ionizacijo v "zraku" ("kanal") med elektrodama sveèke za prebitje iskre med njima. Iskra predstavlja èasovno drugo polovico nihajev takoj zatem na sliki; harmoniki frekvenc/šum/motnje gredo precej visoko ...





Idea Ker sem hotel zadevo izprobat s èim manj sestavinami/napetostmi/tokovi in preverit zadeve vidne na internetu, sem prišel do doli naslednje sheme, s katero sem ugotovil, kaj se dogaja vidno/slušno na sveèki.

Ugotovil sem :
==========

- polariteta enosmerne napetosti ni glih dosti pomembna na sveèki ...
- plasma explozija ("blast/bang") pri visokih napetostih in tokovih na sveèki ŽRE elektrode sveèke kot za stavo, èe je velika in rdeèkaste barve (zgoreva material s sveèke) in sicer èe je na masi + bolj kot èe je minus tam! Veèina naèrtov z Web-a ima na masi plus in omejevanje toka s kakšnim uporom in trafotom (teža!) iz mikrovalovke v seriji z napajanjem plasme Exclamation

Veèina filmèkov na YT prikazuje veèinoma takšno veliko "Plasma_Ball" in ne povedo, da se to dogaja !!! Torej je to uporabno samo na mašinah za "DragRacing", ko sveèke menjavajo na vsako dirko na 1/4 milje, èe jim ne raznese motor! Èe je èisto plave barve explozija a velika, sveèke zdržijo zgleda eno dirko kakšnega Rally-a/dirke ali malce veè, potem jih je zdravo menjat ("sitnica", itak to naredijo!). Torej "flash" mora bit plave barve na zraku in manjši (omejevanje napetosti in toka), da sveèke veè zdržijo in pa zmanjšati je treba (kot) predvžig, ker plasma_ball hitreje vžge mešanico goriva, pa da ne pride do klenkanja v motorju! Žal mi je, da tega mojega setupa nisem sprobal še pred dobrega pol leta, ko sem imel na parkingu še pokojni Škodilak v voznem stanju in enostaven dostop do njegovih sveèk Rolling Eyes ...

Embarassed Evo zdaj pa skica najenostavnejšega setupa (moje verzije za eno sveèko, minus na masi enako kot AKU na avtu; se manj "nuca" srednja elektroda sveèke, masna je itak debelejša!) :



Kondenzator(ji) je lahko tu 100-voltni (ni problem najti, eventuelni drugi pa 10x manjše kapacitete-ni nujen) 100-mikroF, pod 65V enosmerne zadeva ne dela. Spremembe napajanja za test se lahko izvede preko preklopov na trafotu (sekundar ali primar) ali z variakom/regulatorjjem pred njim ... maximalna izm.napetost pred graetz-em naj s takimi kondièi v prazno ne presega 70V~, da jih ne prebije, drugaèe se rabi take z višjo prebojno napetostjo ... Tok v kratkem stiku, naj ne bo bistveno veèji od pol ampera, da ne crkne VN dioda sluèajno, na kateri je padec napetost cca. enih 5V drugaèe ... (nižja napetost rabi veèji tok).

Ugotovitve :
==========

- višja napetost, veèje kapacitete kondiè = veèja "Plasma_ball" + traja rahlo veè (izbijanje kondièa!)

Na naslednji skici pa je "improved" varianta (brez prikazanega usm.mostièa=graetz-a) :



Vstavljeni dušilka-Trafiè malce zmanjša "Plasma_ball", enako trimer-upor, tako se lahko zadeve bolj "fino" nastavlja (poleg sprememb prej navedenih).

Idea Po vsem tem sem se odloèil, da mojemu "novem" Puntièu NE bom privošèil tele "izboljšave izgorevanja", saj so zadosti že prejšnje inovacije na njem, pa še do sveèk imam otežen dostop pod haubo! Tako ne bom šel nabavljat novih sveèk in uporovnih (noiseless) kablov zanje, 4x dragih 15kV/1A VN diod ala NTE517, 100W Custom Toroid trafota za napajanje in pretvorbne elektronike iz 12V= na potrebno regolabilno izmenièno napetost pred graetzi.

Exclamation Pa še problem je pri tem starejšem avtièu, ker ima sekundar VN špul za vžig za dve (serijsko preko mase) sveèki hkrati ! (+ višja napetost-kot pri Spaèkih!) : torej ena špula za dva cilindra! In je potrebeno vse dvojno (razen glavnega napajanja), dvojna shema, za vsako špulo eno vezje in vsako sveèko ena VN dioda!

Mislim, da je zato to pri meni s tem avtièem za vsak dan zguba denarja in èasa; èe bi pa vozil dirke ali rally, bi bila pa to druga štorija ... Pa še ne vem, kako bi trenutni "avto-komp" to inovacijo sprejel ... Pri Škodilaku je bilo vse manualno za štelat in sveèke spredaj na dosegu roke za razliko; tam bi bilo "easy" uporabit te vrste inovacije ... Seveda se je treba zavedat, da je s takim vžigom sveèke na avtu treba pogosteje menjati kot z navadnim ...

Arrow Ta spis je narejen samo informativno, èe želi kdo experimentirat dalje na lastno odgovornost Exclamation

Ps. : Tudi mene je vmes po nerodnosti kar nekajkrat "zdrmalo". ... pa tudi prebojnim voltažam rabljenih kondenzatorjev ni vedno za verjet. Na enih dveh z napisom 400V na ovojni plastiki je že bil tak sluèaj tu; še dobro, da mi ju ni razneslo v faco (azijski produkt sindrom-bad labeling), ker so se hitro segreli, da je bilo veselje! ...

... moje ukvarjanje s tem tipom vžiga za avto je IMHO konèano; nekaj sem se le nauèil Smile ....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Avtoelektrika Èasovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski èas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povleèeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group