Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Študij mehatronike na FS in FE LJ

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Mehatronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mcluka

Pridružen/-a: Čet Feb 2014 19:06

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 16, 2014 16:26:48    Naslov sporočila: Študij mehatronike na FS in FE LJ Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Mogoče tole ni pravi odsek na forumu vendar je najbolj bran, zato sem post objavil tukaj.

Zanima me sledeče: Sem študent strojništva na FS LJ (3. letnik) in se bom na +2 moral usmeriti, zelo me zanima mehatronika, ki je tudi ena iz med smeri. Zanima me, če ima kdo od vas kaj izkušenj oziroma pozna kaj kakšne so bolonjske razmere na tej smeri na fakulteti za strojništvo v Ljubljani na RRP (UNI) smeri. Vem da obstaja smer mehatronike tudi na FE LJ samo da je tam to usmerjeno, logično, bolj v elektrotehniko in ne v konstrukcijo in ker nimam posebnega predznanja elektrotehnike iz našega faxa si tja na +2 tudi nekako ne bi upal iti.

Hvala za odgovore, nasvete, namige, karkoli...

Lep pozdrav,
Luka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 16, 2014 20:56:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kakšne so trenutne situacije na fakultetah ne vem, zato bo to najbolje odgovoril nekdo, ki tam študira. Mogoče vprašaš še na forumu strojnistvo.com kjer je več strojnikov, mogoče tudi kakšen študent mehatronike.

Katero smer izbrati, je seveda tudi stvar, kaj te najbolj veseli in kaj bi rad delal, danes tudi, v kateri smeri bi lažje dobil službo.

Sama elektrotehnika ni tako hudo zapletena, če si dober strojnik in si vešč učenja, ti ne bo delalo problemov, ne se ustrašit. Imam dva kolega, ki sta strojnika inženirja in se uspešno spopadata tudi z elektrotehniko elektroniko. Sicer se ne moreta ravno primerjati z bolj izkušenimi elektrotehniki, ampak se nista ustrašila in več ali manj vse znata logično razumeti in se tudi naučiti. Za kaj takega je potrebno biti nadpovprečno inteligenten, da nimaš posebnih težav pri spoznavanju in učenju v teh smereh. Če ti študij strojništva ne predstavlja kakšnih posebnih težav, potem tudi pri osnovah elektrotehnike ne bi smel imeti problemov, sploh če te elektrotehnika zanima. Ja, zanimiva smer, ne bo ti žal, če se učiš še elektrotehnike, kot nam mnogim elektrotehnikom ni žal, če se zraven učimo še nekaj strojništva, meni osebno je to za dodatek kar koristno.

Lahko pa iz prve roke izveš, če se pozanimaš direktno na faksu, katere module imajo na študiju mehatronike, mogoče izveš tudi precej natančno, še posebej če bi prosil za informacijo o literaturi (skripte, knjige, ...) in mogoče kakšna izpitna vprašanja, vaje, primeri, ... potem pa vidiš ali bo zahtevno ali ne, o tem bi lahko tudi na forumu Wink

Krampus

Pridružen/-a: Čet Okt 2008 11:46
Kraj: Središče ob Dravi

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 11:45:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo za šalo, veliko za res

Strojnik je lahko karkoli, kdor koli ne more biti strojnik.
Nazaj na vrh
u2

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 18:21:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej,

razmer na fakultetah ne poznam, kar se tiče mehatronike, je pa moje osebno mnenje tako.

Tako strojništvo kot elektronika sta zelo obsežni bazi znanja in že znotraj ene same stroke se ponavadi izbere ožjo smer oziroma specializacijo. Pri elektroniki oziroma elektrotehniki so to recimo smeri telekomunikacije, industrijska elektronika, energetika, inštalacije, VF tehnologija, robotika itd, da ne naštevam naprej. Menim, da je podobno pri strojništvu, a tega ne bom našteval, ker nisem iz tega področja. Da bi pa dve tako obsežni veji še združeval, pa mislim, da nima pravega učinka, saj si s širitvijo asortimana znanja na račun kvantitete nižamo kvaliteto.

Trenutno imamo na firmi študenta, ki piše diplomo. Ne vem, kaj točno, ker nisem njegov mentor. Vem pa sledeče. Če ga kaj uprašajo o strojništvu se izgovori, da v njegovi smeri niso imeli kaj dosti strojništva, ampak več elektronike. Tako pravijo strojniki. Če pa ga kaj vprašamo o elektroniki, (to vem iz prve roke) pa se izmotava, da so sicer imeli nekaj elektronike, a povdarek je bil na strojništvu..., tako da. Kaj ga hočemo uporabit?

To je samo moje mnenje in izkušnja, morda bo kdo drug opisal popolnoma drugačen primer.

Skratka, smeri, ki se ponavadi delijo, združevati v še bolj obširno stroko se mi ne zdi pametno.
Nazaj na vrh
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 17, 2014 23:08:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri mehatroniki gre res za spoznavanje zelo širokega spektra znanja, zato pogosto trpi kvaliteta in je marsikaj bolj površno obdelano. Pri študiju mehatronike je na področju elektrotehnike verjetno bolj poudarek na industrijsko elektroniko, senzoriko, krmilno tehniko, programiranje PLC-jev in podobno.
mcluka

Pridružen/-a: Čet Feb 2014 19:06

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 13:52:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razmišljam da bi šel ali na mehatronsko smer ali pa na konstruiranje (klasična strojniška smer) in potem naknadno še študiral mehatroniko ali pa hodil na predavanja na FS in FE za mehatroniko, vem da smer sigurno ni tako dobro razvita kto klasične strojniške smeri, vendar se mi zdi da je glavni problem v tem, da je v SLO zelo malo podjetji, ki potrebujejo zares konstruktersko znanje, ki je zelo specializirano in izjemno razvojno usmerjeno, problem pa je, ker v SLO ni kaj prida razvoja.

Po drugi strani pa je prihodnost sigurno v mehatroniki in robotiki, kjer pa moraš nekako znati oboje in kar se tiče same uporabnosti je mehatronika sigurno za SLO razmere bolj uporabna kot konstruiranje ali pa mehanika...
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Mehatronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu