Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

LC nihajni krog, Teslin transformator...

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - splošna debata
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tesla95

Pridružen/-a: Tor Apr 2013 22:45
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 13, 2013 13:56:58    Naslov sporočila: LC nihajni krog, Teslin transformator... Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Pri izdelavi mini Teslinega transformatorja bi rabil nekaj vaše pomoči. Kot prvo lahko povem, da je sekundarno navitje navito na posodici od šumečih tablet, se pravi, da je višina transformatorja le 15cm in gre za kar precej majhen transformator. Ta transformator mi je že uspelo spraviti v zagon in iz njega dobivam, ko približam zgornji in spodnji del sekundarne tuljave približno 1.5 do 2cm dolgo iskro. Ne vem, ali je za tako velikost transformatorja to dobro ali ne, ampak mislim, da bi lahko dobil še dosti več. Ko sta konca sek. navitja narazen lahko tudi vidim, kako pršijo ven manjše vijolične iskrice. Premer te posodice na kateri je navitje je 29mm in na posodici je navito cca. 500-510 ovojev 0.2mm debele lakirane žice. Obseg posodice je 9,106cm. Če obseg množim s številom ovojev, dobim dolžino žice, ki pa pride po izračunu 45,53m.

Malo sem obrnil enačbo za dolžino žice in dobil formulo za izračun primerne frekvence za napajanje mojega transformatorja:

v = (C/lz)/4 ("v" je frekvenca, "c" je hitrost svetlobe, "lz" je dolžina žice)

V mojem primeru:

v = (300000000/45,53)/4 = 1647265.5Hz = 1,65MHz

Torej naj bi bila primerna frekvenca za moj transformator 1,65MHz. No, od tukaj pa potrebujem vašo pomoč, namreč ne spoznam se še veliko na LC nihajni krog in nimam pojma, kako bi v njem ustvaril 1,65MHz potrebnih za učinkovitejše delovanje transformatorja. Kako naj izračunam pravo kapaciteto, da bom dobil tako frekvenco??? Debelina žice primarnega navitja je 0,75mm in prim. tuljava ima premer 4.5cm, ovojev je 9. Če rabite še kakšen podatek, kar povejte. (vse skupaj napajam iz CFL vezja iz varčne žarnice - 630V) Vezava pa je: CFL -> vzporedno na kond. in iz kondenzatorja ena žica direktno v prim. navitje, druga pa preko iskrišča na drug konec prim. navitja.

Pa prosil bi, če mi lahko kdo razloži delovanje LC nihajnega kroga. Osnove že poznam (spreminjanje kapacitete in induktivnosti vpliva na frekvenco) ampak, kaj pa frekvenca, ki jo dovajamo v LC nihajni krog?? A ima kaj veze s frekvenco, pri kateri bo krog osciliral? V kakšnem odnosu sta si med seboj frekvenca LC nihajnega kroga in izhodna frekvenca iz napajalnega transformatorja, ki napaja LC krog?

Najlepša hvala za razlago, res rad bi spoznal način delovanja teh stvari!

LP Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 15, 2013 06:52:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nikoli se nisem podrobno zanimal za izdelavo, tako da ne bom veliko v pomoč.

Kondenzatorja v LC krogu nisi nič omenjal. Po katerih načrtih si delal?

tesla95

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 18, 2013 15:24:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Delal sem po svojih načrtih - iz glave Smile

Kondenzator je 1µF 15kV
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 19, 2013 10:38:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Predlagam, da na internetu pregledaš čim več izvedb, še posebno tiste majhne izvedbe, ki so podobne tvoji zamisli.
Kondenzator 1uF se mi zdi kar velika kapaciteta, večinoma imajo manjše kapacitete, no, mogoče se pa zadeva ujema, ker majhna tuljava ima manjšo induktivnost in da frekvenca ne gre v višave, potrebuješ večji kondenzator.
Tako na hitro sem malce pogledal na internetu in našel tudi nekaj kalkulatorjev za izdelavo teslinega transformatorja. Vsekakor priporočam, da poskušaš slediti in posnemati nekaj delujočega.

tesla95

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2013 20:38:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

reber je napisal/a:
Predlagam, da na internetu pregledaš čim več izvedb, še posebno tiste majhne izvedbe, ki so podobne tvoji zamisli.
Kondenzator 1uF se mi zdi kar velika kapaciteta, večinoma imajo manjše kapacitete, no, mogoče se pa zadeva ujema, ker majhna tuljava ima manjšo induktivnost in da frekvenca ne gre v višave, potrebuješ večji kondenzator.
Tako na hitro sem malce pogledal na internetu in našel tudi nekaj kalkulatorjev za izdelavo teslinega transformatorja. Vsekakor priporočam, da poskušaš slediti in posnemati nekaj delujočega.

O, pardon, kondenzator je 1nF, čudno da nisem te napake opazi, to je pa res že kar velika kapaciteta za tako napetost.

Hvala, LP
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 30, 2013 21:22:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Si že kaj napredoval?
Mogoče bi bilo dobro, da bi priložil slike dosedanjega dela, dosežkov, priložil načrte, internetne povezave do načrtov in narejenih teslinih transformatorjev, ...

tesla95

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 08, 2013 21:35:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bom dal slike, ko bom lahko ampak zadnje čase sem zelo zaposlen (zaključni izpiti, pa to...) bom potem več objavljal tukaj, samo da se šole znebim Wink

LP!
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - splošna debata Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu