Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoè pogostih vprašanjPomoè pogostih vprašanj   IšèiIšèi   Seznam èlanovSeznam èlanov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporoèilPrijava za pregled zasebnih sporoèil   PrijavaPrijava 

BiQuad tema - moji posti

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, raèunalniÅ¡ka omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 25, 2010 11:09:18    Naslov sporoèila: BiQuad tema - moji posti Odgovori s citatom

3-ja stran teme (2.gi post, moj prvi na tej strani)...
===================================================

Jest vam lahko malo pojasnim, da nisem mislil, da vam bo izpadlo tako vse prenapihnjeno z moje strani (to ni bil moj namen spljoh!), saj nisem glih dete (mogoèe firbèno po duši in me kdor me osebno ne pozna, me glih ne jemlje ponavadi preveè resno; kmalu pa bom "sreèal Abrahama"! V tem malo za*ebantskem stilu sem paè "polu-resno" napravil pred leti tudi moj sajt Mr. Green ...

Vedno (od malega) so me fascinirale radioamaterske zadeve in analogna elektronika ter telekomunikacije, nisem pa glih od "foha" in imam težave z "višjo" matematiko ter si zadeve ponavadi poenostavim ter delam zadeve experimentalno (time consuming!) na radioamaterski naèin - po naèelu ideja, napravi, "zmeri"! Ne dela Ok, popravi! Dela bolje? Ne diraj! Dela super? Apliciraj kjer se da po istem principu! Seveda so mi pomembne zadeve jasne in razumljive; ena lepa zadeva je "radioamaterska Biblija" od Prof.Dr.Božo Metzger-ja [ex_YU2BR): Radio Priruènik za amatere i tehnièare (TK Bg); je bilo kar precej dopolnjenih izdaj kasneje, pa tudi info po Net-u zadnja leta roks. Med drugim sem jo "predelal" pred veè kot desetletjem in pred kratkim ponovno kar sem pozabil; mi je ukvarjanje s temi zadevami samo hobi ... Ko kaj potrebujem in sem tip naredi sam, paè se v doloèeno polje poglobim. Wink

To (ko rabim) se mi je pred meseci spet zgodilo in se držim naèela, da ponavadi najenostavnejše zadeve delajo najbolje (ne vedno nažalost!). VF je paè ku*ba, posebej èe si ne moreš/nimaš privošèit adekvatne merilne opreme, pa se moraš znajdet; mel sem pa strahospoštovanje do zadev posebej nad 1GHz zaradi manjka prakse na tako visokih f; zdej imam pa samo spoštovanje in malo intuicije in zdrave kmeèke pameti tudi ne škodi! Vèasih paè "preveè" šolani ljudje ne znajo skup "spacat" enostavne in dobro delujoèe zadeve [ne znajo veè enostavno razmišljat], èeprav adekvatna izobrazba nikakor ne more škodit. Rolling Eyes

Sej ta moja antena ni glih neka super duper pogruntavšèina iz vesoljske dobe! Vsi principi so v bistvu že poznani, sam jest sem jih "inovativno zmiksal" skupaj in je dobila interesantno obliko in performance: bazna ideja [V polariz.] daje ´estimated´ (cca.) 12dBi, front/back ratio okol 20dB, side lobes še par dB veè kot to; H beamwith (azimuth -3db) max.60°, V beamwith -3db max.50°, impedanca okol 150ohm; z "dodatki" se pribije še kak dB ... Osnovne meritve (radioamateur way "po domaèe" z dostopnimi pripomoèki) se kar lepo skladajo z baziènimi izraèuni glede na izotropièno sevanje in primerjavo z standardno biQuad-ko upoštevajoè napake pri izraèunih in "meritvah" ...

To je paè ko sestavine za mineštro, nekomu paè znese skuhat iz enakih sestavin naredit dobro, drugemu pa ne. Zna bit, da se mi je paè "vs*alo (tudi slepa kura zrno najde), je pa ponovljivo!!! Se mi je pa že veèkrat zgodilo, da sem "odkril toplo vodo" Embarassed , zato pa preventivno že precej èasa brskam intenzivno po Netu in Us_Commerce_&_Patent_database ipd., da ne bi metal denarja proè za zašèito ideje, èe bom kje kaj ZELO podobnega ali ENAKEGA našel raje prej kot prepozno, do sedaj še niè. Raèunalniške simulacije znajo pomagat pri projektiranju, ma se dostikrat izkažejo kot nezanesljive (noben program ni popoln) glede na real life rezultate, ko ni v algoritmih nove kombinacije. Ne, raèunalniške simulacije nisem delal. Nameravam še nekaj experimentov naredit (array veè "spregnutih" anten in probat kot feed za ofset Sat_dish 80cm-že doma!) Sam me mal pomladna lenoba daje zadnje cajte ... Neutral

Slej ali prej (ne še tako hitro) bom detaljne naèrte/slike "sevalnega elementa" kje objavil, bilokako se situacija glede eventuelne zašèite "potencialne inovacije" razvila v bližnji bodoènosti. Zato (èeprav vas hudo firbec matra in mene tudi obèasno, da bi zadeve vseeno objabil takoj-ma ne bom še!) morate razumet, zakaj na spodnjih slikah NI detaljev bistva (blurred!): evo za pokušino, kak zgledajo v grobem naprimer:



V škatli se vidi notranji pigtail za prilagoditev impedance (in ker ga nisem takoj 100% zadel-od odjema na anteni do vkljuèno zunanjega dela konektorja na škatli, je na anteni dodatno na odvzemu dodano 2x2mm matching networka, ki se ne vidi. Pigtail je napravljen iz kabla Sat501 od Cavel-a +tistih poceni prikljuèkov/podaljškov za sat instalacije iz Merkurja; njih velocity sem ocenil na cca.0,7 najveè (podobno kot pigtail iz Lan kartice na kabel); vmesni dolgi kabel je pa Sat602 (link je na prejšnji strani za karakteristike kablov od Cavela) Idea

Evo pigtaila, ki transformira impedanco kartice iz 50 na 75 ohm (spet nisem zadel od prve in sem ga moral skrajšat za 6mm), kompletna elektrièna dolžina upoštevajoè dolžine in velocity kabla in konektorjev/adapterèka je 20x 1/2WL (preslikava impedance) in [-/+ 1/16WL] za transformacijo impedance, pa tako znese cca. 1m dolžine v grobem, lahko bi napravil krajšega, ma mi taki meni odgovarja ...



Evo še ena podvarianta prejšnje antene (14dBi, malo drugaèe je notri!) : model Danish Butter Cookies Mr. Green ... piškote pred jedjo pustit, da se malo navlažijo par dni odprte, ker so trdi za zobe polomit Evil or Very Mad ...



Kot vidite na prvi sliki-smallest version, je "antena" vstavljena v Alu posodico za zmrzovanje pripravljene hrane Very Happy (trapezoidno-konusni reflektor, neke vrste mikro-Horn); cena 200sit/5kom iz EuroSpin-a ... dodatno ubije side lobes in back coming signals ter doda kakih 0,5 dB osnovni anteni ... placa v tisti plastièni škatli je pa še viška za eventuelni Usb kljuè ali Lan card (aktiv antena bi bla pol to, prikljuèitev bi bla pol v stilu preko PwOL in Cat kabla lahko ... Da ne govorim, da se lahko zunaj zaprte škatle Idea doda/montira lahko še manjši Horn in dobi še kaki dB dodatno ...

Sorry za malo daljši post ... 8O

Ps.: vem, da je teško za verjet, ker vsi pomalo napihujejo dobitke svojih ali kupljenih Rolling Eyes anten ...

@ boleo , hvala za ona dva linka, škodit ne more, èe jih malo pregledam!


==========================================================================

@ cero : experiment kombinacije SpajkyTenna[/i]® + rabljeni SatDish iz nedelje na ponedeljek pozno ponoèi uspel! Setup na zid naslonjen in kar na mizi + dveh stolicah in Feed provizorièno fixiran (da se vse ne bi kar zvrnlo po tleh) Mr. Green :

LaSAT (Germany) okrogli plitki krožnik cca.d_80cm (fokus 54cm cca.) F/D=cca.2/3, polmer izseka krogle (radij krivine dish-a) cca.90cm. SpajkyTenna_Box_Feed® : center montiran dober dm "višje" od pozicije prejšnjega LNB-ja na nosilcu pod istim kotom in v fokusu kot prej LNB, ki je "ciljal" bolj proti spodnjem robu dish-a (na 2/5) premera; SpajkyTenna® (feed ´estimated´ fazni center v sprednji ravnini sevalnega elementa na sredini antene približno toèno!) cilja torej zdaj toèno v center krožnika z cca.15° offSet-om (pod enakim kotom se tudi glavni snop signala odbije mimo, torej cca.30° (1/4m) mimo Feed-a višje)! Rezultat signal: +13db* glede na samo SpajkyTenno® (prej -64, pol -51dBm) ... Smile

Vreme testa v pon.zjutraj ob 3.00h na vidni zraène linije skoraj 5km trasi do host_AP-ja malo višje (izvor konstantnega signala! 240mW in 12dBi antena proti meni obrnjena): huda megla na veèini trase, 10°C, vidljivost max.80m pri meni, kar negativno vpliva na jakost signala seveda. SpajkyTenna® sama, ki ponavadi "drži" isti link ob suhem jasnem vremenu BP, ga je zdej komaj držala pri 100% (40mW) moèi Edimax kartice! S parabolo pa je bilo veè kot zadosti manj kot 10% moèi (lowest!), tj. 2-3mW ; ja samo par mW !!!
Kar pomeni, da sem experimentalno v glavnem še kar zadel postavitev in fazni center in je to moje "èudo" skromno, kar dober feed za dish (sigurno ne kaj slabši od biQuad-a s krilci)! SpillOver signala glih ne more bit kaj dosti po moje, še tisto malo kar ga je, pa ga bom dodatno "ubil" z malo 2cm traku Alu folije na stranskih in gornji steni sprednjega pokrova škatle notri pa bo. Pa sem zraèunal/zmeril: cca.14dBi*+13dB*=cca.27dBi* max. setup. To je sicer, se mi zdi malèek veè kot bi bilo s takim loncem in biquadko ponavadi, kar pomeni, da ima tudi dobitek feeda nekaj malo vpliva! Lahko pa se motim ... Rolling Eyes

Sem se pa za*ebaval celo nedeljo popoldan in zveèer preraèunavat in merit zadeve ter poskušat/popravljat setup z drugim/bližjim linkom na 1,5km daljave skozi rahle ovire, pa tudi razsul sem stari analogni LNB, da preverim/zraèunam najtoèneje fokus za dish in sem kasneje ugotovil, da sem v glavnem "zadel" prej ko sem šel tisti daljši link probat, pol pa sem še malo (sitnice) popravljal/premikal pred meritvijo prej ko sem pospravil zadeve preden sem šel spat, ko se je že skoraj danilo ... matr sem utrgan Surprised ... (ma sem se spet kaj dodatnega z mukami praktièno nauèil; nikoli ne veš kdaj ti lahko koristi!) 8O ... Meritev data brzine nisem opravil, ker nimam avtorizacije dostopa do onega AP-ja ... Rolling Eyes

Mislim, da bi se dalo z dvemi takimi mojimi komplet (wireless_PC) setupi komot premostit 100km vidne razdalje (nacentrirat link bi bilo s*anje! tudi ob zelo lepem vremenu) z brzino vsaj ala 2ch-ISDN surfanje najmanj, èe ne bi bilo na trasi hujših motenj; npr. Vipava-Portorož (Škavnica ali Gradiška _Tura pa pol na Beli Križ ali Malijski hrib, cca. 48km zraène, višinska razlika cca.700m nadmorske) pa bi po moje moralo delat z 1Mbit/s ziher ...

Cero, sam na karti ni nobene ceste od tebe na ona dva hriba na vrh:| , je pa na Plaz (mal nižji hrib) ... Mr. Green Mr. Green Mr. Green ...


====================================================================

Meritev spillOver signala nisem mogel delat, pa tudi ostale detaljne meritve je težko, èe si v centru Portoroža skoraj in brdo networkov (motnje, odboji) od katerih je eden bil skoraj v isti smeri kot tisti moj testni AP, pa še 100x moènejši je kot uradno dovoljen EIRP proti meni (nanj sem mel pred èasom skoraj na 1km daleè poskusno-uradno zastonj 2 meseca wifi_Net prikljuèen kar s priloženo kartici anteno na monitor postavljeno, pa je Net delal ko sus, sic!, tolk moèen je bil signal od tam!; anten glih nisem rabil delat, ma mi "žilica" ni dala mira... )

Drugaèe pa ta moj (dobljen zastonj pa ne popolnoma brezhiben) Sat krožnik NI pravi za offSet iluminacijo in je bil 11GHz LNB Chaparral feed type gor original in bi bil (oblika-navadna parabola!) po moje bistveno bolj primeren za NE-ofset (direkt) iluminacijo prej kot pa je kot za OffSet bil naštiman original; bi potem moral delat novo nosilno roko (se mi ne da, itak sem stvar bolj za štos probal). Zato pa mi je bolje delalo, ko sem feed premaknil više, bolj paralelno (rahlo manjši kot) na os parabole (manj faznih razlik v izsevanem snopu in torej manj izgub/boljši izkoristek). Še vedno pa se ravno zato izsevan snop iz parabole širi proti cilju preveè na široko ... Kaj bistveno veè razen parabole in njenih lastnosti nisem premeril/preraèunal ...

... provizoriš SpajkyTurboTenna® 27dBi* in action ... Laughing



["Parabollum Illuminatio Est"] Cool ... da, tudi z macolo se mravlje da pobijat Mr. Green Mr. Green Mr. Green ...

... pa tudi ono v zvezi z lazenjem na vrhove hribov za experimentirat long range linke vzemi bolj za hec Mr. Green (prenosnika tudi jest nimam med drugim!); imam letos druga posla v planu Rolling Eyes ...


=================================================================

Evo, danes sem napravil še en dodatek moji anteni. Zunanji extender horn /kot cca.45°/ notranji Alu skodelici-mikroHornu /cca.30°-kot/, kar vse skup predstavlja mali rahlo asimetrièni horn z režo in zunanjimi robovi 1/2WL (dobrih 6cm) oddaljenimi od sevalnega elementa naprej. Napravljeno je kar iz kartona "metaliziranega" s kuhinjsko Alu_folijo! Mr. Green Zadeva doda cca.dober 1dB. Zdej je pa res total dobrih 15dBi SpajkyTenna® Mr. Green Mr. Green ...



S tem dodatkom se npr. tudi ubije moèan nezaželjen signal prihajajoè horizontalno cca.35° ven iz osi za dodatnih 3dB, kar je v okoljih z dosti motnjami pomembno ... in z ve-e-elikim Very Happy hornom, bi se dalo še par dB nabit seveda ...

=====================================================================

Podoben ala gornji "horn" bi se po moje dalo namestiti tudi na standardni biQuad, seveda z malo veèjim kotom (max.60°=2x30 od osi) stranic, ker ima le-ta paè širši beamwidth/sevalni_kot od mojega èuda; paziti bi bilo treba le, da bi bili zunanji robovi stranic horna oddaljeni od robov sevalnega elementa ne bistveno manj kot 1/4WL in rob horne celoštevilni (IMHO bolje neparni) zmnožek 1/2WL daleè od centra /faznega/ antene (pri tako kratkem hornu 1/2WL kot je moj, upoštevati razdaljo od sredine enega kvadratka biQuada-V polariz. do roba stranice (horizontalno).

Zakaj celoštevilèni zmnožek 1/2WL /n x 61mm/ ? Zato da izsevani val zadane rob horne toèno takrat, ko je njegova "napetost" približno nièna (napetostni vozel) in se na robovih nje ne ustvarjajo tokovi, ki razpršujejo izsevan snop (brdo švoh mini side lobes); podoben problem ima po vseh regelcih sicer narejena Cantena brez dodatkov (ki tudi zato ni najboljši feed za Dish med drugim).

Tako se lahko med drugim naredi tudi ogromno horno iz "metaliziranega" kartona, èe se misli anteno montirat na suhem brezvetrnem podstrešju... Ni nujno, da ima horna elektrièni/zalotani kontakt z metalnim reflektorjem biQuadke, èeprav se ga dotika; èe pa je kontakt, naj bo na celem robu. Uporabi se lahko kaki 0,5mm pleh npr., vendar naj ne bi bil pocinkan ker baje cink preveè vpija mikrovalove ... stranice horne naj bi imele kontakt po vsej dolžini stranic med seboj in èe bi kdo pleh ploskev lotal skup, je bolje èe uporabi cin z dodatkom srebra (podobno kot to velja za lotanje biQuadke skupaj-coax nosilec na reflektor)... lahko se naredi tudi metersko horno in pridobi še kar dB! (sam pol je glih ni za dat ven na veter, da je ne zruši in tudi lepo ne zgleda! Rolling Eyes ... pa da ne bi kdo anten montiral pod kovinsko streho ali armirano-betonsko plošèo pod korci Twisted Evil ...) ... in èe koga zanima "po domaèe":

Kako se raèuna dobitek s horno :

najprej ugotoviti razmerje presekov (kvadratura!) sprednje odprtine (ust) narejene horne in to deliti s kvadraturo preseka pri ravnini antene (ali sprednjem delu coax.rezonatorja=obièajna Cantena npr. je to nekaj takega). Dobi se faktor. ki ga je treba kvadratno_korenit, da se dobi faktor, ki je v enakem razmerju kot dB v napetostnih nivojih pri izmeniènih el.signalih. [npr. 1,4142=+3dB; 2=+6dB etc. tj.dvojna oz.4x-na moè npr.] Ta faktor pol pove paè posredno tako, koliko dB smo pridobili; zraèunamo ali pogledamo razne dB/signal_voltage tablice. Izmerjeni rezultati ne bi smeli bistveno odstopat od izraèuna, èe se vzame v obzir, da je tako "pojaèano" anteno treba bolje nacentrirat na cilj.

Ja finta horne je ravno v tem, da se zajeti signal na zunanjem robu horne ki potuje pol proti anteni na zadnjih ustih "zgosti" pri njej in torej antenca pobira signal iz n-krat gostejšega el.mag.polja kot sicer; v tem je finta dobitka z dodano trobljo-namen "ojaèanja" podobno kot so naglušni s trobljo na uho bolje èuli; pri oddajanju pa se obnaša podobno kot megafon Mr. Green ...

No, upam, da utegne to komu koristit in èe nima glih biQuad antene na strehi fiksirane, lahko tudi proba s kako ne preveliko "karton" horno ... Aja, zadeva bi morala funkcionirat z vsemi "flat" type (pannel) antenami in ne vpliva bistveno na impedanco antene; jasno pa da ne dela z "yagi"-cami in ni uporabna pri sideWings_biQuad-u kot feed-u za talar .. tam je druga štorija ...

Evo primer izraèuna dobitka/ojaèanja ene take srednjevelike horne [prisekana 4str.enakostranièna 60° kot.piramida z gornjo manjšo odprtino cca.12x12cm - cca.enako kot kvadratni metalni reflektor biQuadke; višina/globina cca.15cm, položna višina stranice cca.17cm, velika "usta" cca.29x29cm; presek na ravnini biquad-a 14x14cm cca. pri malih ustih (khm, labra minores Mr. Green Mr. Green Mr. Green ...)

Presek te horne spredaj (površina odprtine) je torej 841cm2, zadnji efektivni (na višini biquada) pa 196cm2. Razmerje je torej 4,3x kar korenjeno da ven 2,07 faktor in to pomeni cca.6dB. Torej ko to èudo natakneš na dobro narejeno biQuad-ko (11dBi), ji dodaš še te dB ojaèanja dodatno in dobiš ven realno 17dBi anteno! Razlika je tako ravnoprav velika, da nadoknadiš npr. izgube na konektorjih/pigtailih in 7m H155 kabla in še ostane viška ...

... zdej pa malo mm plahte kartona, selotape, škarje in Alu folija "za domaæinstvo" pa na delo in experimentirajte sami ... Smile


============================================================

Wink Lahko, da bo komu kdaj koristilo:

Idea Evo še ena modifikacija-izboljšava za veèji dobitek/ojaèanje biQuad-ke :

Danish Butter Cookies BiQuad Mr. Green
(slika doli je tudi izpadla malo geometrièno èudna, sorry Confused )

Kot vidite sem uporabil ISTO "piškotno" kovinsko škatlo kot prej pri podobni verziji moje SpajkyTenne zgoraj (d=19cm, globina 6,5cm) in ta verzija BiQuad-a na sliki je 75ohm varianta sicer (paè veèji razmak biQuada od reflektorja-dna, dobra 2cm proti 15mm pri 50ohm varianti, ostale mere je vse isto), ker sem paè jaz zase delal/experimentiral vse na 75ohm materialu in mi ni bilo treba nosilca lotat na škatlo, sem uporabil kar konektorje za satTV instalacije Embarassed ...



Rezultat: vsaj najmanj dobra 2dB bolje kot standardni biQuad in dela ko raketa tudi!

Edit : èe pa dolotate na to škatlo spredaj še en obod enake škatle (da je pol duplo globoka!), pa dobite še dodatna 2dB oz. ima pol taki biQuad min.15dBi !!! Wink

Problem s to škatlo je pa samo v tem, da je iz preveè tankega pleha in ni preveè èvrsta (se jo pa lepo s škarjami obdeluje lahko), pa jo je treba odzadaj malo uèvrstit (lahko se ji zalima odzadaj en odslužen CD npr. V kolikor pa imate že narejeno od prej biQuadko, pa lahko samo na sredi dna take škatle izrežete veèjo luknjo (da gre skozi obstojeèi konektor in kabel) in jo enostavno fixirate/postavite kako notri na sredino/dno skupaj z obstojeèim kovinskim reflektorjem. Za dvojni biQuad pa mora bit škatla seveda veèjega premera - 25cm kot npr. "tortni model" , vendar dvojnemu biQuadu tako velika praktièno skoraj niè ne doprinese pri gain-u in tudi ne navadni biQuadki; torej je ta manjša piškotna škatla takorekoè skoraj idealnih dimenzij ...

Škatla ne sme bit premera manjšega od 15cm (min od min; za satDish feed?, = 2,5/1,5kg fižol-konzerva iz Tuš-a) in naj ne bi bila manj kot 1,5WL (min.18cm) premera in ne veèja od 2WL (max.25cm!) in cca.6,5cm visoka od dna (cca.plus minus 0,5cm), ker èene dobitek naglo pade : tipièen primer http://perso.wanadoo.fr/backslash/antenneweb/biquadcd.htm ! Vsekakor je to bolj elegantna (in manjša predvsem) rešitev kot zgoraj enkrat omenjeno dodajanje horne ...

Dobitek ene tako izboljšane enojne biQuad-ke je približno enak kot navadna dvojna_biQuad-ka (cca.14dbi), pa stranskih sevanj bi moralo biti tudi manj-izrezan pokrov tudi pomaga - originalni pokrov se lahko tudi podobno obdela/izreže (ne pustit veè kot cca.1/16WL od roba - manj kot slab cm da prekriva sprednjo odprtino!) in zapre (glej prejšnjo varianto z isto škatlo zaprto) s kako tanko plastièno plošèo in zadihta proti vodi (ni treba èe ni zunaj), pa je ... Èe jo mislite imet pa na brezvetrnem podstrešju, pa lahko tudi na to nataknete še dodatno (tokrat okroglo, megafon,"funnel") horno po enakih principih kot sem enkrat prej podal in nabijete še kaki dB ..

Kaj naj vam reèem, probajte (piškote boste pa ja sami "potamanili") Mr. Green V EuroSpin-u stanejo 455.-sit s škatlo vred ...

Jest mislim, da sem se zdej nehal ukvarjat z antenami (skrajni èas, èakajo novi izzivi) Cool ...


=============================================================

Ja, z experimentiranjem (èeprav muèno in zamudno in osnove morajo biti jasne experimentatorju), se da ogromno praktièno nauèit - tudi z odkrivanjem "tople vode"! Laughing

Jest bi še dodal k prejšnjem postu, kar se tièe meritve gaina in SWR-ja na domaè naèin - posredno/na grobo (meni npr. na W98 in tudi z mojim èipom na kartici NetStumbler ne dela, pa uporabljam RaLinkov softver, ki mi da brdo podatkov, èeprav ne v grafièni podobi, pa sem se jih moral nauèit v glavi vizualizirat/interpretirat):

Èe signal pri nespremenjenih vseh pogojih (tudi vreme) na malo veèji razdalji [signal mora bit dovolj švoh, ker receiver na kartici pri premoènem signalu izvaja avtomatsko kontrolo ojaèevanja (AGC)] od AP varira v dBm ali % v programu (skaèe par db gor in dol in ne stoji praktièno skoraj fixno v krajšem èasu-softver meri SAMO jaèino sprejemnega signala!), pomeni, da je ziher SWR veèji od 1:2 = slab, kar je maximalno za Wifi (za analogne zadeve je skrajna meja 1:3). Èe se to dogaja, je problem prilagoditve impedance na liniji vkljuèno z anteno in pigtaili, konektorji, kabli; kje, je pa šele treba ugotovit potem (èe se to dogaja v roku par sekund je sploh katastrofa!)... Posredno se tudi pri oddaji gleda tudi število okvarjenih in dvojno poslanih paketkov, ki naj bo èimmanjše (dober SWR), vendar svetujem meritve sistema, ko je link nastavljen na *11.b standard (je bistveno manj obèutljivo na nakljuène ostale stranske motnje!)

Idea Za približni izraèun gaina antene pa se lahko podobno enak softver uporabi za doloèitev Hor. in Ver. širine glavnega snopa z obraèanjem antene in ko doseže levo-desno/gor-dol -3dB padec skupaj v obe smeri, vidimo H ter V "beamwidth", ki ga uporabimo za izraèun. Vsesmerna antena (izotropièna) seva v vse smeri in ima (kugla diagram) cca. slabih 41.000 loènih stopinj. Naša npr. tipièna dobro narejena biQuadka pa cca.60°H in 55°V glavni snop, kar zmnoženo predstavlja (poenostavljeno) rezultat 3.300. Nato delimo 41.000 z zmnožkom beamwidtha (3.300) in dobimo rezultat (12,42), ki ga moramo kvadratno_korenit, da dobimo enaka razmerja/index kot pri napetostnih dB nivojih, da lahko s pomoèjo kakih tablic/izraèuna doloèimo /napetostni/ dobitek (3,52).

Èe ta rezultat delimo s PI 3,14 (cca.10db), ostane še 1,12x kar je 1dB, ki ga prištejemo prejšnjim in dobimo 11dBi za to anteno. Lahko pa uporabimo tudi drugaèno pot navzdol: 3,52/2/2 (2x6db=12db) in dobimo 0,88, kar je spet za enak preostanek faktor tokrat manj t.j. 12-1= 11dBi. Upam, da to, kar sva napisala nazadnje z artist1-om, bo marsikomu koristilo! Izraèun naj bi se pol še kar dobro skladal z praktiènimi meritvami po artist1-ovem nasvetu ...


Evo tipiène napake, ki se dogaja pri konstrukciji antene, v tem primeru biQuadke - glej link, ki sem ga dal v zvezi z zadnjo sliko:

-tip (še) ni izoliral antene kod prvo pred dežjem in ko ta zmoèi setup, mu gre SWR totalno v "maloro" in mu zbluzi signal.
-Kot drugo pravi, da je 12dB biQuadka, po drugi strani pa trdi, da mu je beamwidth 70°, kar po gornjem izraèunu izpade kontraindiktorno (jest pravim, da ne dobi niti 10dB na prikljuèku antene!)
- kot tretje je uporabil/naredil (od konektorja do sevalnega elementa) praktièno zraèni visokoimpedanèni simetrièni "kabl"= povezava z dvema žièkama precej narazen, ki bi morali biti zelo zelo blizu medseboj (da bi bil ta del tudi 50ohm) in ni uporabil/napravil tkzv.balun-a za simetriranje vmes (ker je konektor in kabl asimetrièen in ni glih zdravo za SWR kar tako direkt anteno prikljuèit brez simetriranja napajanja).

Zaradi vsega tega (sitnice a zelo pomembne pri 2,4GHz v stilu "dlaka pri dlaki=kožuh") je zgubil 2dB in ma ziher vsaj dvakrat veè pokvarjenih paketkov pri prenosu, kot bi bilo treba in rahlo slabši domet/prenose, èeprav se mu zdi na prvi pogled, da mu dela ko šus (pri šeranju Net-a po starem B standardu glih ne vidi razlike v praksi). Surprised


Kot sem si ogledal/videl tisti konektor s prejšnje slike po Netu, je po moje dolg cca.slaba 2,5cm, kar bi bilo z distanènikom dober cm in pol do sevalnega elementa (50ohm) vse skup fizièno 4cm, kar spet predstavlja (èe vzamemo tipièni skrajševalni faktor prikljuèka/konektorja skup /0,66) elektrièno 6cm, to pa predstavlja cca.1/2WL katere lastnost je, da preslika impedanco (obrne samo fazo signala) sevalnega elementa na zadnji prikljuèek in torej v tem primeru pol NI potreben antenski pigtail Podobno je pri mojih experimentih zdej !!!

Kar se tièe teh antenskih pigtailov kot sem veèinoma videl po Net-u: skor nobeden ne specificira za laike, koliko morajo biti dolgi skupaj s konektorjem oz. ne pove toèno. Npr.Trevor Marshal (in drugi tudi veèinoma) ima bogzna kateri koliko dolgi kabl (ni navedeno na strani se mi zdi) v medeninasti nosilni cevki za kabl. Njemu samemu je verjetno jasno, pozabil pa je navest detalje za laike, da je potem elektrièno skupaj s konektorjem od sevalnega elementa do glavnega kabla s konektorjem na njem toèno multi_x 1/2WL dolžine (upoštevanje skrajševalnega/velocity faktorja doloèenega kabla in konektorja-kjer je pot signala brez kabla še notri obvezno). Podobno velja tudi za pigtail pri routerju/kompu; kiksneš pol cm, pa že lahko maš problem pri daljših linkih-poveèan SWR zaradi neprilagojenosti, ker pigtail ne preslika samo impedance, ampak jo potem tudi spremeni in ne klapa z glavnim kablom ... Neutral

Evo tipièen primer z npr.RG58 kablom (v=0,66)in standardnim konektorjem do antene: èe je pigtail cca.dolg total 4, 8, 12 cm etc., je vse v redu; èe je pa za npr. daljši/krajši za 2cm [razlika: elektrièna 1/4WL za ta kabl na teh frekvencah), pa celo transformira impedanco antence iz 50ohm na 450ohm (ja, za 9x !!!, npr. 1cm pa za 3x!) Potem pa zaradi neprilagojenosti cel pigtail in še veèina glavnega npr.H500 superDuper kabla niha-oscilira/seva (stojni valovi) namesto antene. SWR je pol katastrofa (sicer na blizu še delajo linki-ker se kabli obnašajo kot antena!), dogajajo pa se prekinitve in kratkotrajni izpadi linka in slabi prenosi; pol pa se marsikateri laik sprašuje, zakaj mu dela skoraj bolje s priloženo antenco na ruterju do soseda ... Crying or Very sad

Ja, 2,4GHz je ena velika ku*barija; èe poznaš drobnarije (mm so pomembni!) je zabavno, èene pa jok in stok ... zato pa (pre)veèkrat pišem predolge in vèasih nepregledne poste; ma èe koga zanimajo detalji, ne more škodit èe prebere in premisli zraven; na nekaterih podroèjih sem tudi jest totalen noob/idiot in nimam blage veze in druge vprašam za nasvet in probam razumet, da lahko kaj sam spacam skupaj, èe nisem tam "doma"; obièajen folk nabavi, postavi/naredi in èe dela paè pozabi in nima èasa za experimentiranje kot dostikrat jaz z raznimi stvarmi ... Cool


@ Andriy : jest ti svetujem (da ne bi ponovil napake tistega avtorja) da namesto tistih dveh žièk raje zalotaš centralno žièko enake debeline kot ona na konektorju (v sredini cevke) in na nosilec konektorja bakreno/medeninasto cevko adekvatne dolžine in notranjega premera 2,2x veèjega kot je debelina tiste notranje centralne (žive) žièke; tako boš dobil asimetrièni podaljšek (50ohm zraèni koaks) konektorja do sevalnega elementa in ti ne bota že oni dve žièki kvarili sevanja antene in prilagoditve! Wink


======================================================================

SpajkyTenna® LABs Mr. Green proudly presents:

Universal mode/use Hybrid BigTinCan_biQuad (2,45GHz, 50ohm) Antenna

[samostojna, s horno (z idejo za montažo na drog); kot feed za 60cm SatTV krožnik]; sprobano/narejeno in zmerjeno na hitro provizorièno snoèi (moja 75ohm varianta) iz fi_15cm-x-v15cm "bio-plin Mr. Green materiala" konzerve iz Tuš-a (465.-sit), na eni strani lepo odprte; foto antene v konzervi pride kasneje, da ne bom samo govoril/pisal, sem tudi narisal ! ...





* napaka! gor na sliki, hornica doda veè, 2dB in je pol TL 15dBi antena !!!

... in skeniral nalepko konzerve za orientacijo (konzerve za test nisem niti krajšal za 1,5cm , èeprav bi bilo potrebno!), da veste kako nabavit ...



Ta konzerva ima duplo debeli pleh kot piškotna škatla in je bistveno bolj/dovolj! èvrsta in zašèitena proti rjavenju, se pa še da s škarjami naprimer luknjo prebit ali odrezat; pokrov pa je pametno s kvalitetnim odpiraèem odstranit, da ni ostanka in ostrih robov ...

Zadeva ima 1dB manj dobitka (brez mini metalizirane dodane horne-osnovna) kot dupliBiQuad ali ona prejšnja verzija v piškotni škatli (sevalnik je tle bolj "zadušen"), vendar ima zato manj side_lobes pri sevanju/sprejemu razen toèno pod kotom 90° do AP-ja 5km daleè glede na piškotno varianto, ki ima tudi slabši front-back ratio. Preliminarne meritve: beamwidth 45° H in V, levo-desno-gor-dol 90° -24dB; front-back ratio -30dB ! Dimenzije sevalnega elementa in odmik od dna je enak kot pri standardni BiQuadki!

Montaža N-conn. (enakega kot na prejšnji foto) in distanènik napraviti kot sem svetoval Andriy-u [oziroma bolje kot svetovano v novi temi o ST-maxX = project-X !] in direkt montirat na dno konzerve [neravnine zgleda ne motijo bistveno]; opcija/ideja za fino štelanje SWR-ja/odmika: tanke podložke pod/v/na konektorju; antenski pigtail NI potreben! ...

Konzervo je pametno montirat na nosilno objemko preko gumijastega podloženega traku-zraènica od kolesa npr. (el.izolacija od ozemljenega nosilca in preventiva pred temperaturnimi raztezanji ter oèuvanje barve, èe se jo prepleska, ko je zaprta, zadihtana in konèana). Probajte, ne bo vam žal ... pa še polarizacijo antene lahko nastavite po želji kadarkoli glede na naèin pritrditve na drog Wink ... Pametno pa bi bilo nekako nosilec dodelati tako, da bi se anteno lahko inkliniralo po vertikali tudi seveda ...

... Å¡e s Sat talarjem proba Very Happy :

Test z onim zgoraj na eni sliki krožnikom (prevelikim) : še dodatno +12dBi, torej skupaj 25dBi . S trobljo zadeve nisem probaval, ker je troblja itak enostavna zadeva in sigurno skor vedno funkcionira kot mora. Tista mala (nakazana) se lahko po moje uporabi tudi pri offset osvetljevanju, medtem ko pri direktnem po moje veè ne, ker preveè zakriva pol površino 60cm talarja!

To anteno sem "namontiral" na SatDish roki kar na prepolovljen bakelitni nosilec prejšnjega LNB-ja (polovico luknje držala=U naslonjeno na steno konzerve) in dno konzerve je bilo cca.5cm dlje od njega in stran od talarja in je bil sevalnik notri v fokusu ter tako skoraj 1dm manj v offSet-u/višje kot original LNB in je tako najbolje delalo. Pa omenit moram še, da do "mojega" test AP-ja "fresnel" cona, milo reèeno, ni glih brezhibno èista Rolling Eyes

Ima pa (èe konzerva še ni odrezana po višini kot na sliki doli="še cela") zanimiv "feature" kot Dish Feed; namreè od fokusirane proti centru talarja in nazaj jo lahko premikaš skor plus/minus par cm, pa se gain ne spremeni veè kot +/- 0,5dB !!! Zanimivo, zanimivo in NE razumem zakaj (@ cero : help!). Prvotni/stari prejšnji zgoraj na sliki DishFeed, pa se je obnašal "normalno". Èudno! Lahko pa je zato, ker konzerve nisem skrajšal za tisti dobri cm in pol [1/8WL]; ne vem, ni mi èisto jasno, a se ta tako obnaša zaradi tega; zna bit, bom vidu ko dobim manjši talar in bom pol skrajšal kanto in probal ponovno, ko bo cajt ...

... Evo stigle po "zraku" Mr. Green (Wifi) friške slike antene ...



... Na slikah je seveda po moji "stari navadi" 75ohm varianta ...

Èe bi se na to BTC_biQuad anteno nataknilo namesto male paè srednjeveliko 45° horno [npr.dobra 2dm globoko, 3,5dm široko spredaj, položne višine slaba 2,5dm], bi pridobili še dodatne 7dB in bi imeli 20dBi anteno realno! Sam pol bi bla že malo velika in slabše odporna proti vetru, tudi èe bi jo naredili iz finejše kovinske mreže. Èe bi bla pa manjša (manj dodatnega dobitka!), mora pa bit njena položna dolžina cel mnogokratnik 1/2WL pri tej konzervi/osnovi, ki mora tudi tako bit na navedeno globino odrezana, da paè izsevani val iz sevalnika zadene zunanji rob konzerve ravno v nièelnem/vozelnem napetostnem momentu ... dodatki po želji/potrebi Smile ...


==================================================================
4-ta stran teme
==================================================================


Bistvene razlike ne bi smelo bit, èe je biQuad del napravljen ko bok zapoveda. Moj sevalnik je iz 1,5mm debele žice (2-kvadrata) in kvadratki so kot ponavadi s stranico 3cm (center žice). Je pa zaradi mojga 75ohm sistema paè pol cm bolj odmaknjen od zadnje strani pri meni ...

He Mr. Green , morda bo pa artist1 probal Embarassed iz firbca; sem nekje prebral, da je napravil že nekaj deset anten do zdej ...

Kako po domaèe približno zmerimo razmerje front-back antene v relativno urbanem okolju - precej motenj in odbojev :

Anteno naciljamo na srednje moèan signal in v NetStumblerju npr. ugotovimo jaèino/dB signala. Nato jo (s sevalnikom na istem mestu!) obrnemo za 180° in pred njo zdaj postavimo cca.1/2m dalje veliko kovinsko plošèo pod kotom malo veèjim od 45° in rahlo nagnjeno nazaj ("pijani Mr. Green pleh"). Na novo odèitamo jaèino signala in razlika v db je približno to razmerje! Wink

[pijani pleh odbije prihajajoèe signale mimo stran od antene in prepreèi odbitim od ozadja dostop do antene] ... paè nimamo vsi dveh Laptopov s pošteno wifi PCcard z zunanjim ant.prikljuèkom in dveh bližnjih travnatih položnih hribov brez ovir in motenj ... = sistem: znajdi se! he he .. Cool ...


==================================================================

@ artist1 ja, jest sem tudi pred dvemi tedni dobil ponudbo za par anten naredit ko bog zapoveda, pa sem odklonil, ker te cajte ne morem konkurirat (stroški za kvaliteto!) veè po ceni kitajèkom ...

Danes pa sem probal na hitro še enako konzervo skrajšano (glede na prejšnji naèrt) na polovico. Dobitek pade za 1dB (TL12dBi), ker je sevalni kot [H,V 50°] pol veèji, vendar pa je za moj sedanji Sat_Talar (80cm) s tako konzervo kot feed bolje (boljša iluminacija tega talarja) in skupaj s tistim talarjem TL pridobim 1dB na koncu (26dBi).

Torej moj nasvet za talarje iz poskusov do zdej, Feed za opt.osvetljevanje:
60cm - kot prejšnji naèrt,
80cm - kot malo prej navedeno, skrajšana konzerva na 7cm
100cm - veliik talar, biQuad s krilci (
ful naokrog),
120cm - ogromna "ponva", navadni biQuad brez vseh krilc ...

Sem pa probal tudi namesto biQuada mojo predelano/podvarianto SpajkyTenna sevalnika (hybrid modded Twin_Delta-Loop) v vseh variantah; je bolša (malo) od BiQuada generalno gledano v vseh teh mojih uporabah - z enakim kvadratnim reflektorjem za BiQuad pa glih ne! Skico sevalnika s podatki bom postal, ko narišem detaljno, za zdaj pa prilagam foto elementa v tisti piškotni škatli (14,5-max15dBi antena).



Antena-sevalnik je kombinirana magneto_elektrièna, bolj mehansko èvrsta kot biQuad, in ima najmanj dober 1db boljše razmerje signal/šum od biQuad-ke. Dolžina žice iz katere je glavna zanka je enak kot pri biQuad-ki, prenosi so za dlako boljši z njo! Ima pa manjšo impedanco [v resnici veèjo, vendar jo daljši v škatli koaks prikljuèek na dol transformira] in torej za montažo/odmik od reflektorja manj kritièna, ker je razdalja zanjo paè zato cca.pol cm veè od razdalje biQuad-a od reflektorja (kiksi pri izdelavi/odmiku so manj kritièni za dober SWR na 50ohm!). Je pa mogoèe obliko malo težje izdelat ...


========================================================================

@ asgard :

Formula za pigtail 50 ohm je tle (najdražji del te pride konektor za na kartico, dobrega jurja in pol, vse skup za 75ohm pigtail pa dobra 2 jurja) brez transformacije impedance :

valovna dolžina v zraku krat število valov v njem deljeno s skrajševalnim faktorjem uporabljenega kabla oz. WL x n x v . Najveèja dolžina kabla naj ne presega 10WL ! Primer za 2,45 GHz za 10 WL in kablom z v 0,8 : 12,2cm x 10 x 0,8 = 97,6cm

/za na 75ohm transformacijo pa skrajšaš ali podaljšaš dolžino kabla pigtaila za cca.7mm (odvisno od uporabljenega kabla-njegovega skrajševalnega faktorja-spojke na koncu TUDI upoštevat, je del pigtaila!)/; lahko uporabiš sat kabel 5mm iz Merkurja samo za pigtail (npr.Belden), za glavni kabel pa ni dober, preveè zgub ma in rabiš debelejši kvaliteten min.6mm Sat602 (ali sat703) od Cavela (it) ali podoben od kakšne druge firme ali boljši [tudi Cavel ima namenske digitalne kable npr.DG100, DG113 http://www.cavel.it/en/products/coaxial-cables/ , ki imajo boljši oklep za 15dB od onega mojega, seveda malce dražji so; imajo tudi pozlaèene sat konektorje v programu]!

Pa tudi konektorji so za razliène debeline kablov razlièni (tudi dolžina!), za na anteno not in na pigtailu vzami onega za 5mm kabl (2cm) ker je oddaljenost biQuada od pleha za 75ohm 21mm (+/- 1mm) [oni za 6mm kabel je dolg že preveè 22,5mm in bi ga bilo treba odpilit/rezat]; podaljšek/spojka pa je 2cm. Vse to so moji navadni iz Merkurja npr.



Zastopnik od Cavel-a pri nas (èe bi kdo rabil):
GOLAR TELECONSULT D.O.O.
Cesta na stadion 1a
9250 Gornja Radgona
tel. 02-5649210
or direct number 5649223 g. Sonja Golar
fax 02-5649222
e-mail: sonja.golar[AT]golar.tv


Najprej pri pigtailu pošteno fixiraš kabel pri mini konektorju (krimp klešèe boš rabil!), pol pa na drugi strani se itak "prišraufa" kabel [brez zunanje plastike v konektor-skupaj mreža/oplet s folijo malo nazaj zavihano!] v konektor, kjer boš kasneje lahko krajšal pigtail (ne delaj krajšega od 1/2m za zaèetek), èe ga od prve ne zadaneš prav ... boš paè malo prakticiral, pa bo že šlo, centralna žica kabla naj ti kar gleda ven skozi konektor za kaki mm ali dva ... Laughing

Dodatek: tisti merkurjevi konektorji so slabi, majo skoraj 1db slabljenja po komadu !!! (tisti prvi , ki pa sem jih kupil v eni privat trgovini [zgledajo enako] pa dobrih 1/2dB po komadu). Idea najboljši bi ti bli kvalitetni pozlaèeni, pa èim manj jih uporabit na liniji ...


=================================================================

-----------------------------------------------------------------------
Kako "poceni" še "pojaèat" tisto BTC_biQuad (fižolno) anteno za recimo nadaljnje 4,5 dB !
-----------------------------------------------------------------------

Rabimo malo kartona, selotejpa, staniola, škarje in slabe pol ure dela (verzija za na suho brezvetrno podstrešje) in naredimo okroglo horno (prisekani stožec - trobljo); za izraèun dodatnega ojaèenja/dobitka pogledati enega od mojih prejšnjih postov na prejšnji strani ...



... nato jo montiramo ...



... pogled s strani spredaj ...



... in imamo anteno TL 17,5dBi glede na dimenzije tele horne (zraèunano+zmerjeno!) ...



Ja, spet sem uporabil embalažo prehrambenih artiklov Mr. Green kot se vidi (panneton!-italian soft cake) Mr. Green . Zadeva je velika in široka 1/4m dodatno, se pravi antena je komplet velika/globoka skor 40cm tle (malo bistveno veèja kot ona na naèrtu, je pa manjšega kota [25° - premali] in zato vseeno preveè globoka = je bila taka "pakunga" že narjena, prihranjeno malo truda Rolling Eyes .

Za zunanjo montažo [ideja] bi pa bla primerna pakunga 1/4m*1/4m metalni valj s pokrovom od tistih high class najdražjih pannetonov (imam enega, pri frendu našel èe mi bo rabil), pol se mu pri pokrovu cca. 1/4 višine odreže, od tam proti dnu (izreže stran) enakostranièni trikotnik z osnovo cca 10cm in vrhom pri dnu na obodu in stegne obod skupaj in zalota šiv. Malo se poravna (na ravno poreže pleh) sedaj obe odprtini in jo prilota na fižolno BTC_biQuad anteno okoli in okoli. Še najprej pa se samo s kljuèkom za konzerve odstrani dno panetonske škatle in imamo anteno s pleh horno z veèjim kotom kot zgoraj: usta cca.1/4m in položne višine 18cm, globina horne cca.dobrih 15cm, torej je antena dolga max.3dm (pride krajša kot ona zgoraj) in spredaj široka 1/4m in z dodatnim enakim ojaèenjem kot tale kartonasta zgoraj.

Prej kot zaèneš rezat metal, je pa lažje probat s kartonastim modelom in si tako naredit prej šablono. Dodajanje Horne SE splaèa (v razumnih velikostnih mejah seveda!) ... Idealni koti horn so med 60 in 30° ...

Have Fun ! Mr. Green Mr. Green Mr. Green

PS.: Popravil sem (zaradi moje blesave napake v podani formuli dobitka, sorry) vse dodatne dobitke s hornami za nazaj ...


================================================================

Evo kot sem obljubil, èe bo komu kdaj rablo (za probo), detalj naèrt onega modded nestandardnega TwinDeltaLoop radiatorja za anteno s prve slike na tej strani
http://users.volja.net/tatipa/HP/mTDLrad.gif : špièasti (zalotani) dodatki sicer niso glih najbolj nujni, samo pa pomagajo pri performansah. Glede na razdaljo med obema najbolj sevajoèima (stranskima) deloma zanke, ki je glih 1/2WL, to napravi, da je fazni center tega radiatorja ravno v sredini na toèki napajanja in ne kot pri biQuad-u malo za njo ali navadnim TwinDeltaLoop-om malo pred njim (pomembno za feed za talar).

V zvezi s Sat talarji (pravilno osveljevanimi): Kako izraèunamo dodatni dobitek, èe uporabimo to tazadnjo mojo verzijo BTC_biQuad-a. Enako kot za horne, preko razmerja med efektivnim presekom/površino talarja in površino odprtine konzerve po formuli za horne, pa nato odbijemo cca.0,5-1dB zaradi "sence", ki jo konzerva dela na površino talarja (pri 60cm SatTV talarju cca.10% "pogleda" zakrije offset_konzerva).

Malo za pokušino pa moj testni dupli_BiQuad ("navadni", seveda spet 75ohm Mr. Green ) v okviru tortnega 25cm modela, katerega sem zdej že šenkal dalje; za osnovo je bil star 1mm Alu pleh izrezan, da nisem luknjal teflonskega dna (unièil modela-skor 2 jurja!) http://users.volja.net/tatipa/HP/2xBiQuad.jpg ...

Ko dobim slike najnovejšega "uniQue" sevalnika (nova "inovacija"), pa bom spet kaj malega napisal ...


============================================================

Evo, ma za zdaj sem namenoma zaèasno zameglil ta "uniQue" 3D sevalnik za 2,4GHz, dokler ne ugotovim, èe je res unikaten, zaradi možnosti ev.zašèite kot 3D-blagovna znamka (najbolj/zelo poceni; sem za zdaj škartiral ideje o kakih patentih tudi zaradi finanène in èasovne potrate; v nasprotnem sluèaju bom to sliko zamenjal z normalno èez èas in dodal linke do velikih slik); èe boste malo "napeli" oèi boste mogoèe zaznali obrise Mr. Green ...



Razmak 3D radiatorja do reflektorja je enak kot pri biQuad-u za 50ohm, je delno simetrièna zadeva, vendar moram en dan (še) probat dodatno simetrièno napajanje tega sevalnika. Za reflektor sem uporabil kar tisti preostali pokrov one fižolne konzerve in ta zadeva na sliki ima 9,5dBi (in je seveda spet na 75ohm). Z manjšanjem premera reflektorja na 4,5cm ali poveèevanjem do 18cm dobimo "anteno" (ali feed za Dish) od 4dBi do 10dBi (z manjšanjem dobitka se poveèuje glavni sevalni kot seveda, torej ga lahko tako po potrebi sami "naštelamo"). Zanimivost pri tem sevalniku pa je, da ko ga spraviš v tisto fižolno konzervo od BTC_biQuad-a, da je bistveno manj "dušen" kot ostali sevalniki in notri relativno veè pridobi pri gainu in na koncu ima skor praktièno enak dobitek v neskrajšani konzerva anteni kot z biQuad sevalnikom ... zanimivo ...

Ta sevalnik/antena bi bila idealna za offset obsevanje velikih 1,5m krožnikov (ali veèjih!) za maxi linke (mogoèe za premostit SLO-težko verjetno!), kajti nekje sem prebral, da se pripravlja pri nas pred poletjem poskus preseganja svetovnega daljinskega WiFi link rekorda med Pohorjem in Nanosom preko LJ kotline, kar dvomim da bo uspelo z "normalnimi" m(W) moèmi v enem šusu brez repetitorja pri LJ. Mogoèe se pa motim, pa zna uspet Rolling Eyes ...

Hkrati vam v zvezi s prejšnjimi posti pripenjam za posladek še tudi tole sliko "po-trobljane CookieBox"-ice Very Happy , t.j.



CB_biQuad_H(orn-folded) antene; ima skupaj 18dBi z isto kartonsko trobljo kot prej ...

Hkrati najavljam novo anteno, za katero bom v istem oddelku v kratkem odprl NOVO temo v nadaljevanjih ali po poglavjih (ala èlanek), navezano na moje prejšnje poste (izraèune, teorijo) tudi tukaj, da ne smetim veè tle in tudi ker opažam, da se obisk te teme (sem mogoèe preveè zatežil z osnovno teorijo tle, težje branje mogoèe) zadnje èase zmanjšuje in imam obèutek, da sam sebi nabijam poste ... Nova antena je nastala v želji doseèi kvaliteto (in mogoèe preseèi v enakih ali manjših volumenski velikosti) tkzv. archery "Target" 20,5dBi anteno enega še kar poznanega zaposlenega na IJS ... in to z domaèimi sredstvi seveda + malo humorja zraven ...

PROJECT - X ...

Universal multi_purpose/modular Hybrid 2,4GHz (up to 21dBi or optional even some more) mod(el). cwDHfdbfmqf_antenna .. Confused w00t Question ... /zovi "Langley Park", CIA ili ured za dešifrovanje nerazumljivih šifri Mr. Green .../ alias SpajkyTenna®-MaxX ...

Zaèel bom veè ali manj po delih zaèenši z 6dBi antenco, pa 8dBi in 18dBi ... (in konèal z 21dBi postopek seveda) ...

Antena komplet dokonèana (zaradi doloèenih vzrokov) in narejena ter poslikana še NI bila, bom pa zato podal dovolj slik in skic ter detaljni naèrt (kot za BTC_biQuad), èeprav je bila po delih in komplet preliminarno izprobana/zmerjena prejšnji teden in jo imam na papirju zrisano in zraèunano; samo slike in naèrte na kompu moram še naredit in spisat/uredit/dokonèat v grobem, da lahko postavim na ta forum (in enkrat kasneje prevest in fliknit na moj sajt vse te antene ko bo poleti cajt v vroèini-imam klimo!) ...

Da pa vas še malo držim nekaj cajta v "suspense" (raj*am) smajli_flower Twisted Evil , evo nekaj utrinkov Cool ...



Mislim, da se vam bo zaèelo sanjat o èem se gre Wink ...



... namesto staniola in kartona bo rabilo sicer solid pleh ... pa Å¡e kaj Mr. Green ...

... na, pa sem spet preveè napisal Embarassed , do tedaj pa ... "Šmierè fašizmi i Sljobodan narodi" ... Mr. Green Mr. Green Mr. Green


======================================================================

Evo, ta cajt dokler še èakate na gori naznanjeno ... še en (vmesni) "stranski" produkt ... 10dBi

mono(single)-Quad."CanTenna" - mod. eta-Yota .. Mr. Green Mr. Green ... (konzerva dia.10cm, v12cm)



Ni glih najbolj brezhibno narejen kvadratek in njegov center tudi ne èisto v centru konzerve, ter bi bilo bolje, èe bi zgladil zunanji rob, ma dela vseeno Ok Cool ... Center luknje za konektor je cca. 2cm levo/desno stran od centra konzerve za V polarizacijo. Ker je ta element v bistvu POLOVICA biQuad-a in ima zato malo višjo impedanco, ga je treba malo bolj pritegnit k reflektorju/dnu za dober mm (cca.14mm) za 50ohm.



Zato je tudi koaksialni nastavek/podaljšek/distanènik notri na N-konektorju malo krajši in je treba zunaj v konektor glavnega kabla dodat adekvatno "podložko" (obroèek iz bakrene 1mm žice npr., probati!) Tako "ustvarimo" spet toèno prenosno impedanco med notranjim elementom in zunanjim kablom [TL cca.41mm] ("uštelamo vSWR") ... zadeva je malo boljša od standardne kantene, ki je sicer elektrièno-mag.antena, tale zgoraj pa obratno magnetno-el.vrste [=odvisno iz katerega dela el.mag.valovanja pobira signal] ...

... utegnem to anteno kdaj uporabit za kako "otkaèeno" stvar Twisted Evil ... Mr. Green

Aja, ta konzerva dela skor praktièno enako (no ja, en dB manj ma pol), èe se jo odreže toèno na pol (6cm dolžine ima pol), ne sme pa bit krajša ali daljša ...


===============================================================

Evo še mala izboljšava Eta-Yota antene za poveèanje dobitka : skica, dodatek plehnatega lijaka spredaj :



Zadeva ima pol nekaj dBi veè (samo en dB manj kot BTC-biQuad!), vendar je za tretjimo èe ne veè volumensko manjša. Montaža bi bila pol na enak naèin kot BTC-biQuad, kar pa se tièe sevalnika na dnu se uporabi sevalnik (zgoraj antena slikana od znotraj), katerega naèrt bo predvidoma konèno najkasneje jutri prišel v novi temi (gori najavljeno!) o ST™-maxX anteni (= project-X), ki pravkar doživlja finalno textovno obdelavo "i samo što nije" Razz ...

Ps.: medtem sem si "zmislil" tudi svojo enoto za prostorski izkoristek Laughing teh konzervnih in podobnih anten : dBi/Vol. indeks (SAVI = Spajky´s antenna volumetric index), ki predstavlja koliko dBi da antenin prostorski volumen (realen ali navidezen) na liter (dm3) prostornine ... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Eta-Yota ma 10, izboljšana pa 8,75; biQuad v tisti piškotni škatli pa 7,5 (èim veèji je SAVI, tem bolje) ... lahko pa uporabimo invertirani index : [1/SAVI , torej koliko litrov prostornine doloèeni tip antene rabi za npr.1dBi [iSAVI - èimmanjši tem boljši] Razz ... ta na zgornji risbi ima torej 0,114 iSAVI, kar pomeni, da rabi dober deci vina, pardon Embarassed prostornine po enem dBi


==============================================================

Evo, kako naj bi tista antena z zgornje skice pol v praksi nekako zgledala Cool



z enako veliko druge vrste konzervo, kot se vidi seveda Rolling Eyes ...


===============================================


Standard biQuad = min.12x12cm kovinski back-plate !

_________________
Razz ½ Konzerva na konzervo ... (wifi) antena, SuperDuper - SpikeCanTenna™ ½ Razz LP! - ¤¤¤ - http://www.spajky.vze.com


Nazadnje urejal/a Spajky Ned Jun 14, 2015 13:11:40; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 10, 2014 11:25:58    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Dodatek/popravek iz back-up-a ...

Standardni biQuad ima min.12x12cm kovinski reflektor, èimbolj raven (flat) odzadaj, dobro narejen 11dBi; z veèjim (max duple dimenzije) nekaj malega pridobiš (max.0,5dbi). Primerno kot AP antena za kliente narazen do max.45° ... Èe hoèeš dobit še en dBi dodatno, pa pod kotom cca.60° naokoli 12cm kvadratnega reflektorja narediš kovinsko horno globine 3cm, se pravi dobiš cca. 12dBi biQuad ...

Idea Èe hoèeš pa izvleè max. iz biQuada, pa ga montiraš v ono prej nekje omenjeno "piškotno" škatlo Mr. Green (14dBi) Mr. Green in je pol primerno za kliente max.30° narazen ali kot enaka (bogovska) klient antena Cool ...

Èe hoèeš zadevo uporabljat kot AP anteno za npr. 2 klienta pod kotom 120° horizontalno , pa reflektor in oba kvad dela bikvada prelomiš/zviješ nazaj (vertikalna linija preloma na sredini za horiz.zvitje) pod tem kotom (^) pri napajanju (se pravi pri dnu nosilca pri plehu pleh ) in tako dobiš v bistvu "array" dveh povezanih kvad anten s skupnim horizontalnim cca.150° sevalnim kotom in slabih 8dBi "ojaèenja", tako lahko napajaš kliente v tem širokim kotu, seveda cca. pol manjšo (3dB) moèjo , pa mogoèe bi blilo treba popravit malo tudi razdaljo sevalnika do elementov za najboljši SWR ...

... Na Netu sem videl tudi okrogli ala konzerva reflektor z naokoli duplim bikvadom (8xQuad) in enih dobrih 7dBi je bla pol ta omni dupla biQuad-ka ... èe se ve kaj se hoèe in dela, no problem z modifikacijami Razz .. po želji Mr. Green

==================================================================
==================================================================
==================================================================
5-ta stran
zadnji ...

igor53 je napisal/a:
za frekvenco 2310 MHz sem tudi že našel bližnjico (enojni 6zanèni quad):
http://f5ad.free.fr/ANT-QSP_F1AIA_Sextuple_Quad_1255.htm

Embarassed spet se je eden našel, da mi "podvali" zgubo cajta za dalnje možne experimente ... Mr. Green Mr. Green Mr. Green tenkYU igor53 :cpc: ... spet bom "razbijal" glavo, nikad kraja Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Idea Evo sem že na hitro "prevekslal od oka na brzaka" mere v mm za wifi po vrsti/abecedi z gornjega linka : 16, 45, 85, 380, 17 .. Razz za 50ohm za oni vetikalni 3x2 loopquad za na 2,45GHz. zadeva bi imela cca.15dbi in ima HORIZONTALNO polarizacijo (kot enostrana slotka, samo pol manjši H sevalni kot seveda). Èe bi reflektorju dodali po višini stranska 4,5cm široka krilca pod cca.kotom 45° (bi bila globina "kao delne male horne" okoli 1/4WL), bi pridobili še kak dBi in imeli cca.vsaj 16dBi "zamenjavo" za "slotko" ampak z horizontalnim beamwidthom dobrih 60° ... malo bi se verjetno bilo treba poigrat z razdaljo do pleha in krilc zaradi impedance in SWR-ja ...

Rolling Eyes Jest to zdej glih ne morem probat, meddrugim zato, ker so mi pred dvemi tedni edini javni AP s slotko v bližini, na katerega sem se prej lahko kljub dosti oviram in ne-vidni razdalji 1km lahko bp priklopil Mr. Green z mojo :wink: "piškotno" 75ohm biQuadko 14dBi Mr. Green (w/ 90° turned), izklopli ali pa je crknjot (zna bit, da ga je kaka strela žvajznla Embarassed ) ... lahko bi kdo drugi probal ... Rolling Eyes

igor53 je napisal/a:
v prvem èlanku o panelnih antenah je pravilna enota dBd in ne dBi

Bo pomoje kar prav, da so dBi, ker bi bilo drugaèe malo preveè! (pa pri podupljavanju anten se dobi manj kot 3dBi, praktièno okoli 2,5dBi, torej so zadnje cifre še malce manjše, folk rad pretirava, ne verjet glih vsega) ... Embarassed

Ps. : Mogoèe bi bilo bolje napravit/dodat osnovnemu reflektorju stranska krilca široka celo 1/2WL (6cm) ampak zalotana gor pod kotom 30° ter bi tako dobili v bistvu omejevalni kot 120° na osnovo za H side lobes :wink: ... pol bi antena imela H beamwidth slabih 90°, kar bi bilo bolj prikladno za bolj razpršene kliente; veèjega H sevalnega kota ziher ta konstrukcija loopa z reflektorjem ne omogoèa (prej je manjšega kota IMHO za -3dBi) ...

=========================================================================

Embarassed Sej ni mislil, da je dajal biQuad v stožec (ne gre Embarassed not); napravil je kornet anteno iz onega drugega èlanka, sam zgleda, da je malo falil postavitev paliène antence vanj pa je malo zezalo signal; v kornetu je še kar kritièno mesto za postavitev. Onemu drugemu - billyc, ki je napravil osnovno verzijo, pa je delalo še kar Ok in BP.

@ TomDey : konzerve od BTC_biQuad, ki je original globoka 15cm, ni nujno krajšat, meni je delalo Ok tudi tako, pa nisem izgubil èvrstega roba, ker je nisem skrajšal. Ker je ta konzerva minimalno široka, da gre kolikortoliko not tudi že lahko biQuad, seveda vpliva na impedanco bolj kakor standardna krilca pri biQuadu (zniža bolj impedanco), pa bi mogoèe bilo se treba igrat malo s kakimi podloškami (oz. kak mm bolj oddaljen element od pleha zadaj postavit ipd. èe je sevalnik narejen direkt na konektorju in ne na cevki s kabilom not kot je najveèkrat na slikah z Net-a), pa tudi montaža v tako konzervo je malo bolj zaj*..; mogoèe bi bla ideja naredit biQuad na okrogli plošèici tiskanega vezja ali kakega druzga pleha za reflektor, pa ga kasneje zalotat na cev te konzerve zadaj za lažje sestavljanje; pol se pa tudi lahko malo igra z dolžino konzervne cevi . Rolling Eyes

Kar pa se tièe debeline žice, 2mm (3 kvadrate) je preveè! in bi bilo elektrièno bolje in tudi lažje pentljo zvijat z 1,5mm premera (2 kvadrata); je enkrat artist1 testiral, da je kontraproduktivno it èez 1,5mm premera žice Rolling Eyes za biQuad-e ...

Kar pa se tièe horne iz mreže, se mi zdi, da se v agro trgovinah ali kje drugje Idea da dobit pocinkano mrežo z 0,5cm luknjami in iz 0,5mm žice, kar bi po moje bilo primerno, vendar jest še nikoli nisem probal delat horno iz mreže. Lahko da bi bilo v redu, vendar bi jest (potem, ko ti osnovna "konzerva" dela Ok) najprej horno izprobal narejeno iz kartona in alu folije in šele potem šel lotat "mrežno" horno in jo natikat (za zaèetek provizorièno) ; tako bi lahko izprobal tudi, èe in koliko je razlike dobitka med enako mrežasto in "polno" horno v dB. Jest tega nisem sprobaval! Cool , pa nam lahko pol ti poveš, èe je kaj bistvene razlike .. :wink:

Idea Kar pa se tièe horne, jest ne bi delal verzij, ki bi imele veè kot neto dupli premer ust, kot je premer konzerve (se pravi npr.31cm- -2,5WL), pa tudi ne globlje od 1/4m (2WL). Taka bi imela kot 35° in bi dala nekje max.6dB dodatka. Ker pol je pa zadeva res že prevelika ...
Najmanjša bi bla pa lahko 1WL globoka (12-12,5cm) kota cca.65° (malce prevelik kot mogoèe-slabši izkoristek?) in naj bi dodala 5dB.

Idea Mogoèe bi še najboljši kompromis bil (treba probat!) 45°-ska 1,5WL (18,5cm) globoka zadeva z "usti" enih dobrih 3dm in bi morala dodat dobrih 5dB in bi ne bila res še prevelika.

Malo bi se še morda bilo treba poigrat z impedancami biQuad-a v oni konzervi in njeni dolžini za best SWR, pol pa še malo s kartonskimi trobljami ("fine tuning" z meritvami) za najboljši rezultat pred definitivno izdelavo ...

Kar se tièe izgleda in naèrta za rezanje pleha/mreže za horne, pa si lahko pogledaš še ono mojo (2.del) sticky temo o ultimate enhancerjih za "Telebane" Mr. Green

:wink: Lahko pa probaš "standardni" biQuad BREZ krilc poèit v Tkzv.piškotno škatlo (poglej tle mal nazaj ali v mojo 1.temo o telebanskih pleh konzerva boosterjih za Usb antence-kljuèke v tem oddelku. ... zadeva bi dala ven enako kot ona 15cm konzerva od BTC-biQuad brez horne ...

... malo se lahko tudi ti igraš za zabavo Mr. Green , èe imaš cajt ...

... En dan mi je padla Idea , da bi izprobal za primerjevo èe bi bilo kaj bolje tudi sestavljen enhancer iz dveh piškotnih škatelj glede na samo eno, ki bi bil potem seveda duplo oz. globok 12,5cm = 1WL ... Rolling Eyes moram en dan šele probat ...

==================================================================================

@ TomDey : Glede na to, da si se uspešno priklopil na free Twisted Evil AP za katerega pa ne veš kje je in se lahko nahaja za kakim drevesom, ponavadi to ni kak hudi problem, dokler dež ne zalije krošnje drevesa, pol pa ni èudno, da se ti prekine povezava, èe je AP k temu še dovolj daleè in nimaš povezavo nastavljeno na B-only. Lahko pa celo, da ti ne loviš direktnega signala, ampak v resnici kaki odboj! Surprised

Idea Kar pa se tièe kornetke: v tvojem primeru bi bilo še bolje, èe bi bila luknja za antenco še 0,5cm bližje špici (antena naj je oddaljena od špice 9cm znotraj oziroma 10cm center luknje od špice po ZUNANJI strani). Poleg tega pa naj bi ne bila antenca porinjena v kornet v tvojem primeru za veè kot 3,5cm not (netto 1/4WL), tako da je vrh antence tik nad vodoravnim centrom korneta. Rolling Eyes Kot vidim po sliki, si jo ti se mi zdi porinil preveè not, pa jo zdej na špici (kjer je najveèja napetost RF signala) pleh že bolj duši, kar vpliva na signal in impedanco!

Idea Kar se tièe BTC_biQuad konzerve je ta tvoja "za farbe" konzerva vsaj 3cm (1/4WL) pregloboka in tudi nisi odstranil sprednjega preènega roba na njej, tako da to ovira signal. Bo treba rezat, sam pol se paè zgubi èvrst rob konzerve in ga je treba dodatno uèvrstit ! (kar bo malo zaj*) Rolling Eyes ....

Idea Kar se tièe pa kabla v oni daljši cevki pod sevalnikom, po moje je bolje, èe se tudi ono alu folijo dol skine, da ima direkt kontakt pleteni oklep z njo po celi dolžini in polotaj zunanji debeli nosilec na konzervo. Kot vidim si napravil teleskopik sistem (inovativno!) in lahko torej rihtaš oddaljenost biQuad-a od zadnje stranice konzerve (reflektor). Tako ti pa pol ni treba niè veè kabla predelovat za poštelanje impedance [- zakrimpaj konektorèek vseeno, samo tako labavo kot maš zdej konektor provizorièno [size=11]NI v redu za te frekvence !!!] ; paè s spreminjanjem oddaljenosti sevalnika od reflektorja poštelaš impedanco. Kdo pa pravi, da mora custom antena s fixnim kabilom gor imet 50ohm, glavno da jo aparatura vidi kot tako! Mr. Green Razdalja sevalnika od reflektorja VPLIVA, samo èe tvoj softver ne prikazuje dovolj natanèno, je to težje poštelat zaprav in ne samo "od oka". Èe dobro zadaneš vse skup, se to še najbolj pozna pri kritiènih linkih (pri tebi: slabo vreme!)

Kar pa se tièe horne, ni nujno, da je v elektriènem kontaktu s konzervo, le da je èimbolj tesno vpeta na sprednjem robu!

Pa glej, da boš za polarizacijo antene jo prav (sevalnik) obrnil ! Embarassed
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo Obišèi avtorjevo spletno stran
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, raèunalniÅ¡ka omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki Èasovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski èas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povleèeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group