Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Universal UsbKeY 1-5GHz directional 5-10dBi Can-Antenna

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, računalniška omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Spajky
moderator

Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 22, 2010 17:57:34    Naslov sporočila: Universal UsbKeY 1-5GHz directional 5-10dBi Can-Antenna Odgovori s citatom

Embarassed
... No in ker so pravkar bili eni prazniki in si ljudje izmenjavajo farbana jajčka ter eni darujejo maše, sem se tudi jest odločil, da vam nekaj "darujem" spet, in sicer eno malo večjo in zadnje čase potencialno bolj na široko uporabno novo konzervno inovacijo/kreacijo Mr. Green z molitvijo, da bi vam dobro poslužila za povezavo z Vsemogočnim (omrežjem) brez žic skozi "nebesni" prostor ... Twisted Evil ...

Idea Vse kar rabimo je en soliden brezžični Usb mrežni ključek/modem-adapter za svoj namen s pripadajočim kablom ter malo ročnih spretnosti in potrpljenja pri nabavki in izdelavi enega konzerva enhancerja, oziroma pleh-ojačevalca ... (no ja, dalo bi se zadevo napravit tudi iz "metaliziranega" kartona) Rolling Eyes ...

Potrebujemo eno tako cca.večjo (d-15 x v-15cm) celo 2,5kg konzervo, kot je vidna na spodnji sliki ...

Take večje konzerve in še večje celo so še pred meseci lani imeli tudi v navadnih trgovinah ala Tuš, danes se jih pa bistveno težje najde, saj jih trgovci ne nabavljajo več, saj roba v njih ne gre v promet pri običajnih kupcih zaradi prevelike količine vsebine... Rolling Eyes

... Dobili jo boste v "Cash´n´Carry" centrih ali se za celo zmenite zanjo oz. kako. podobnih dimenzij (lahko malce višjo tudi, ampak ne preveč, da ne bi antena v končnici bila preglomazna) v lokalni oštariji ali pizzeriji ... Malce se znajdite, jest sem mojo ugrabil naši ST-Labz® tajnici Wink ... Seveda jo morate izprazniti in to naredite tako, da je ne odpirate "normalno", ampak jo na obodu prebijete in ji izrežete tam nato večjo luknjo, skozi katero stresete ven vsebino in jo nato operete in posušite potem ko ste odstranili obodno nalepko. 8O Pazite, da se pri delu ne porežete Neutral in priporočam to delo v koritu, saj se bo vmes ven cedila vsebina Razz ...

Nato s flomastrom označite/narišete navpično črto na obodu na obeh nasprotnih straneh za po višini bodoči izrez polovice konzerve, ki se ga bo odstranilo. Po obeh črtah naredite nekaj majših lukenj in se lotite izrezovanja s primernim orodjem ter nato odrežite še pri dnu in pokrovu vmes polovico oboda tako, da dobite nekaj takega :

Idea Jaz sem za to zadnje uporabil konzervni odpirač Wink , nato pa sem zarezal še ene pol cm na vsaki strani in s primernimi kleščami zavil ter stisnil naokoli še ta mali del tega oboda, da ni bilo ostrega roba ter se je hkrati obod po višini malce utrdil. Nato sem malo še ta rob prekril s krep lepilnim trakom, kar se na sliki tudi vidi ... Tako sem dobil med pokrovoma vpet ostanek cca. slabe polovice oboda, ki bo služil kot "parabolni" reflektor temu univerzalnemu antenskemu Enhancerju Embarassed

Zadeva spominja malce na sicer manjšo konzervo od mojega Default Antenca Enhancerja, vendar brez zavitega navzgor gornjega polpokrova, ker ni potreben, saj je tazadnja konzerva precej večja (3x-ni volumen/teža) ...

No če ste malo bolje pogledali prejšnjo fotko gori, ste verjetno opazili manjšo podolgovato navpično pravokotno luknjico na približno sredini preostalega oboda konzerve znotraj sredi krep nalepke. Ta služi seveda za tesen prehod Usb konektorja skozi obod, saj bomo uporabili USB brezžični ključek kot aktivni del bodoče usmerjene antene Wink ...

Idea Luknjico previdno napravimo na prečno polovici preostalega oboda konzerve in vertikalno s centrom cca. 1,5cm nižje od polovice višine konzerve proti dnu zato, da bo antenca v ključku na "pravi" centralni višini Cool in vertikalne polarizacije signala ... mere so kot presek kovin.oboda konektorja ključka t.j. cca. 12x4mm ... Zakaj pa ni luknjica horizontalna Question Zato ker bi za večino ključkov bili problemi priključitve kabla na drugi strani zaradi dolžine Usb konektorja in raznih mer in oblike plastičnega dela ohišja pri konektorju pri montaži ter tudi položaja antene ključka glede na fokus parabolnega dela konzerve ... . No, zdaj pa sledi naslednja fotka, ki prikazuje zadnji del konzerve spet s to luknjico ...

Idea Jaz sem jo na tej strani kot vidite podložil z zalepljeno kartonsko "podložko", da mi je kabelski konektor tudi držal ključek na drugi strani fixno na mestu brez dodatnih učvrstitev, ta pa je bil malce daljši kot bi bilo idealno zaradi njegove interne antence že ven iz fokusa. Če bi imel ključek prekratek bi pač ono podložko zalepil na notranji strani Rolling Eyes ... No enhancer je narejen, zdej pa je treba samo pravilno (polarizacija antene!) vstaviti spredaj-notri npr. WLAN (wifi) Usb ključek in z druge strani priklopiti Usb kabel s konektorji in dobimo npr. ...

==============================================
sektorsko aktivno wifi anteno ( model Usb-BullDog™ , 8dBi ) Mr. Green

Da, tako stvar izgleda z mojim testnim wifi ključkom, ki pa da ven meni malce manj (slabih 7,5dBi) kot kaže preračunani signal spodaj prej in potem ...

... to pa zato, ker je ta moj ključek malce predolg in seveda je njegova notranja chip antenca že enih 5mm ven naprej iz fokusa ... Mislim, da eventuelni lastniki npr. Asus Wlan ključka, ki je krajši, te manjše izgube ojačenja ne bi imeli na primer Smile ...

.............................................................................................
.............................................................................................

Idea No, naslednji primer pa je uporaba tega konzervnega enhancerja za še eno zanimivo uporabo za nekatere, namreč za "ojačenje" signala "mobilnega" interneta, katerega uporabljajo nekateri manj srečni uporabniki in znajo imeti kakšne težave s signalom v bolj zakotnih oz. slabše pokritih predelih svojega mobilnega operaterja Rolling Eyes ... Tak konzervni Enhancer zna še kar pomagat pri povezavi z npr. kakim Usb Brezžičnim Modemom iz podatkovnih paketov ponudnikov npr. UMTS/HDSPA storitve ...

Torej če imamo kak taki modem, kaj naredimo potem ko si izdelamo taki Enhancer signala Question Ja, montiramo ga na enak način kot jest prej oni wifi ključek Very Happy ... če ne vemo kaka je antenca in kje ter kako obrnjena v takem UMTS ključku, pač z usmeritvijo take aktivne Usb antene proti najmočnejšemu signalu (adekvatnemu mobitelnem oddajniku) ugotovimo pozicijo, pa pol probamo s po osi za 180° obrnjenim modemom (in NE z obračanjem cele antene na glavo, saj ključek NI v sredini višine oboda!), če je kaj bolje s signalom in z delovanjem iNet-a ...

Naš največji mobitelni ponudnik ima npr. v ponudbi ene tri take modeme za primer:

1. - ZTE MF 636 , najcenejši ...
2. - Hyundai MB-810
3. - Novatel Ovation MC930D

Prva dva sta najcenejša, vendar je prvi prekratek, drugi že malce predolg, tretji pa najdražji in tudi boljši zgleda kot drugi, za katerega sem čul precej slabih kritik. Verjetno je oni prvi še slabši, ma jih nisem imel v praksi testirat med seboj in z modemi tudi drugih ponudnikov. Pa Novatelov ima glede na ceno verjetno poleg izhoda za dodatno zunanjo pasivno anteno (konektor+kabel do antene = dodatne izgube signala, tega pri aktivni anteni ni!) tudi interno keramično čip antenco in po moje montiran ravno na pravi razdalji/fokusu od pleha za maximalni izkoristek ... in potem taki modem montiramo v "konzervo" in dobimo nekaj takega spet doli na slikah Razz ...

==============================================
sektorsko aktivno UMTS anteno ( model Usb-Ovation™ , 7dBi ) Very Happy

No in zakaj sem uporabil tako montažo ključka namesto "standardne" skozi dno okrogle na eni strani odprte konzerve kot pri moji wifi Yoda™ anteni Question

Idea Zato ker bi morala ta večja konzerva imeti potem velik izrez na dnu in potem problem z fixiranjem ključka ter izdelavo nosilca za tako anteno (prikazano pa samo položiš na npr. okensko polico). Imela pa bi tudi bistveno bolj kritično razdaljo interne antence v ključku od dna za vsak različni ključek (tipično za UMTS pas okoli 2GHz je to dobre 4cm), vendar bi imela kaka 2dB boljše ojačenje samo na tem pasu, toda bila bi dobra izključno samo za ta namen in pa tudi vsi ključki nimajo primernega tipa interne antene za tak način izboljševanja dometa Rolling Eyes ... Pri tem tipu enhancerja zgoraj s slik, pa zadeve niso tako zelo kritične, saj ključkovo sevanje/sprejem signala ni tako zelo omejeno kot pri cevni konstrukciji, pa tudi bistveno bolj širokopasovna je antena Razz ... seveda za ceno "pribitka ojačenja" Rolling Eyes ... Tipičen primer je uporaba GPRS na GSM najnižjem pasu pod 1GHz (na vikendu v nedeljo npr. ni UMTS signala je pa GPRS, pa moraš nujno poslat/prebrat mejl z laptop-om) . Za tako nizko frekvenco (več kot duplo večja valovna dolžina-WL) bi s cevno konstrukcijo enhancerja npr. rabil 50L sodček Mr. Green , da bi bolje funkcioniralo pri slabem signalu ...

Namreč z naraščanjem WL (nižja frekvenca) se tak tip gori predstavljenega Enhancerja (konzerve) obnaša, kot da se konzerva navidezno zmanjšuje glede na valovno dolžino ter malce bolj duši signal z interne antence ključka (pada ojačenje, v glavnem zaradi "bližjih" pokrovov in navidezno manjšega polmera reflektorja antenci). Z zviševanjem frekvence je pač obratno Wink ...

Torej posredno sem izračunal "ojačenje" tega mojega najnovejšega antenskega čuda glede na frekvenčni pas Embarassed ...

- GPRS na GSM 900/950 MHz ... cca. 5dBi
- UMTS/HDSPA na cca. 2GHz .... cca. 7dBi
- WLAN (wifi) na cca. 2,4GHz ... cca. 8dBi
- WLAN (wifi) na cca. 4,9GHz ...cca. 10dBi

... Rolling Eyes ... hja, obstaja tudi WLAN oprema na "5GHz" in pa kombinirana (dualband); tile modem ključki za mobilni iNet pa so vsaj tudi podobno dualband, večinoma pa kar v "tripleband" verziji ala oni črni zgoraj Rolling Eyes za one, ki niste najbolj na tekočem s hardversko opremo Embarassed ...

Kar pa se tiče glavnega sevalnega snopa takega tipa antene, je v preseku v naprej v obliki ležeče elipse v maksimalnem kotu (min -3db) na 2,4GHz wifi-ju enih slabih vertikalno 60 in horizontalno 120 stopinj največ, torej še kar usmerjeno deluje Rolling Eyes ...

UPDATE dodatno ! ... No, in ker se da vsako stvar tudi še dalje malo izboljšati s kakimi manjšimi spremembami osnovnega izgleda konzerve, bomo to tudi naredili Wink . Namreč nižja kot je frekvenca oddajnega signala s ključka (večja WL), bolj vpliva zgornji pokrov konzerve na oddajne (Tx) performanse take univerzalne antene (povečano dušenje in malce slabša prilagoditev interne antence ključka = manjše Tx "ojačenje" cele antene). Pri osnovni sliki tako izrezane konzerve in z wifi-jem na višjem 5GHz območju, to ne predstavlja problema, saj je WL Tx signala mala, konzerva-enhancer pa velik/a. Vendar nižje kot gremo s Tx frekvenco ključka, bolj se to pozna. Zato je dobro nekaj storiti v tej smeri seveda Wink ...

Že pri osnovnem wifi 2,4GHz območju se naveden problem malce manifestira, z daljnjim nižanjem frekvence uporabljenih področij, pa se naglo povečuje, zato se pri tem tipu enhancerja to rešuje tako Idea , da se v naprej štrlečo zgornjo polovico pokrova zaviha pri spoju s preostalim obodom več ali manj pod kotom ravno navzgor. Kako to zgleda, se vidi npr. na naslednji fotki Razz ...

Tipično je kot dviga 30° za osnovni wifi ali BlueTooth kot gori na slikci in to povzroči ene pol dB boljši sprejem (Rx) cele antene in pa dober dB boljše Tx performanse take konzervne antene že na tem področju. Za UMTS/EDGE/GPRS na 2GHz pa je primeren kot večji in sicer 45° ... S tem zavihovanjem gornjega pokrova, pa se tudi kot sevanja take antene dvigne na 10° vertikalno, torej seva rahlo v višino in ne čisto horizontalno; malce se podloži hrbtni del dna konzerve da antena gleda rahlo "dol", pa pol seva horizontalno pa je, če se to rabi Wink ...

Kar pa se tiče GPRS na GSM področju pod 1GHz (če se ne uporablja tudi druge pasove oz. niso v dosegu), pa je sploh zaradi prevelike WL že pametno tudi ta zavihek odstranit v celoti (t.j. odrezat sprednjo štrlečo polovico zgornjega pokrova stran). Če se pa ta aktivni antena enhancer občasno uporablja z raznimi ključki na vseh navedenih različnih band-ih in lokacijah, se pač odločimo za kompromis, pa naprimer dvignemo in pustimo to polovico pokrova dvignjeno na fixen kot 45°; pa naj bi bilo tudi v redu globalno Smile ...

Namreč večkrat se zgodi, da lahko včasih že npr. dodaten dB signala naredi link bolj uporaben/možen in ne prekinja veza, saj link ni odvisen samo od sprejetega signala (ki ga lahko dobimo tudi od kje odbitega), ampak tudi od tega, da naš signal pride do repeaterja dovolj močen in se to potem pozna na dejanski (ne bitni!) hitrosti povezave Embarassed ...

... No pa sem vam eventuelnim n00b-om po dolgem času spet kaj spisal in predstavil najnovejšo "mojstrovino" Mr. Green vašega dr.RinTinTinCan "odpirača" za konzerve Mr. Green Mr. Green Twisted Evil Very Happy ...

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, računalniška omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu