Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Hlajenje stanovanja - prenosne klime

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - sploÅ”na debata
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
shorto



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 0:48
Prispevkov: 19

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 20, 2012 16:06:23    Naslov sporočila: Hlajenje stanovanja - prenosne klime Odgovori s citatom

Torej, verjamem da je tole popularna tema dan danes, pri nam v stanovanju temparatura doseže tudi do 43stopinj kar ni niti ĆØloveÅ”ko veĆØ. Fiksne klime en smem postavit zaradi varovanja kulturne dediÅ”ĆØine, razmiÅ”ljal sem o prenosnih klimah, vendar kolikor sem se pozanimal naj bi ĆØe imaÅ” sreĆØo prenosna klima ohladila cca. 15m2 v 2h za okoli 4stopinje, in najveĆØji problem je tukaj seveda odvajanje toplega zraka, ĆØe ne smem postaviti fiksne klime dvomim da bi lahko naredil luknjo za cev, nekako sem razmiÅ”ljal da bi zadevo dal kar v "stari dimnik" bloka , ki ga ne uporabljamo veĆØ, glavno kar je torej me zanimajo vaÅ”e izkuÅ”nje z hlajenjem stanovanja z prenosnimi klimami, naÅ”i severni sosedje jih prodajaj že po 80ā‚¬ tako da naĆØeloma ĆØe delujejo vsaj približno zakaj pa ne. Pri nas sicer se jih tudi dobi že za 100ā‚¬ vendar me malce bega moĆØ hlajenja 65W, ker kolikor meni izraĆØuni delujejo potrebuje vsaj tam 2kW (800W kompresor) za tam okoli 40m2 da se prostor shladi, prodajalci pa seveda trdijo da te klime na vodo ohladijo prostor BP, primerek: http://trgovina.vendo.si/klima-sobna-klimatska-naprava-z-daljincem-air-cooler-hyd-006.html

ƈe ima kdo drug Å”e kakÅ”ne ideje se priporoĆØam, razmiÅ”ljam že zelo kreativno sem že imel idejo da bi naredil, kar vodno hlajenje z peltierjevim elementom Smile.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 20, 2012 22:06:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jasno je, da klimatska naprava, ki hladi, pridela tudi ogromno koliĆØino toplega zraka, zato je najbolje, ĆØe je vroĆØi del klime zunaj.
Prenosne klimatske naprave so primerne predvsem za razvlaževanje zraka v prostoru, hlajenje pa je bolj slabo. Imam izkuÅ”nje s prenosno klimatsko napravo, vendar sem bil moĆØno razoĆØaran. Topli zrak sem odvajal direktno v zraĆØnik, žal pa je izpihan zrak treba nadomestiti z novim, ki pa seveda pride od zunaj in ta novi zrak je spet topel, ĆØe je zunaj vroĆØe, tako da klimatska naprava ne more ohladiti prostora niti za sproti.
Edina primerna klimatska naprava v enem kosu bi bila taka, ki jih vgrajujejo v okna ali pa v luknjo v steni, tako Å”trli vroĆØi del klimatske naprave ven na prosto, znotraj pa hladi. Obstajajo tudi take klimatske naprave, ki ima priklop za 2 cevi ali pa v zid narediÅ” 2 luknji in je s fasade tako vidna samo mrežica ali pa luknja, kakor paĆØ narediÅ”.
Vsekakor je problem, ĆØe zaradi spomeniÅ”kega varstva ne smeÅ” zunaj montirat niĆØ na fasado, ampak luknje in mrežice ne bo opaziti, ĆØe mrežico pobarvaÅ”. ƈe je možnost, da zunanji del dvodelne klimatske naprave montiraÅ” nekam na podstreÅ”je, na streho ali pa nekam na skrit del zunaj, bi tudi bilo v redu ali pa jo postaviÅ” kar na balkon... seveda ĆØe obstaja taka možnost.
Danes sem imel v delavnici preko 30Ā°C in je v takih razmerah zelo težko delat, zato sem se pa konĆØno odloĆØil za nakup klimatske naprave, seveda dvodelne, da bo zunanji del zunaj na steni na senĆØni strani hiÅ”e, povezava pa bo nekje okoli 7 do 8 m daleĆØ. Klimo bom zmontiral sam, saj bo napeljavo dokaj zapleteno napeljat skozi 3 stene in skozi nekaj že nameÅ”ĆØenih cevi, ampak se bo verjetno kar dobro izÅ”lo, Å”e prej pa bo treba namontirat nosilec in nekje tudi malo poÅ”temat steno in narediti luknje za cevi.

Skratka, prenosne klimatske naprave so po domaĆØe povedano, za en drek.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
smasher



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Prispevkov: 159
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 20, 2012 22:45:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim da je blio to enkrat že napisno nekaj, o teh klimah ki imajo "omejeno" hlajenje.
Se opraviĆØujem za link trgovine
http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_805_907501_convair_prenosna_klima_marino

Zakaj imajo tako uĆØinkovitost oz ustvarjajo samo temperaturno razliko.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 21, 2012 00:46:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tukaj nismo alergiĆØni na linke do koristnih informacij, ne glede na to, ĆØe to pomeni tudi malo reklame.

Tale klima deluje nekako tako, da vodo razprÅ”i v meglo, tako da voda hlapi in s tem hladi zrak. Podoben sistem z vodno meglico uporabljajo na odprtih terasah z gostinskimi storitvami in zadeva deluje osvežujoĆØe. Vsa tista voda, ki izhlapi gre v zrak, kar povzroĆØi Å”e bolj vlažen zrak, tako da ne vem ĆØe je to tisto pravo. Poraba je seveda majhna, saj gre tukaj samo za ventilator in ĆØrpalko za vodo.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
shorto



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 0:48
Prispevkov: 19

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 21, 2012 16:14:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No saj te ventilatorji z vodo me izredno begajo, namreĆØ podobne zadeve so na veliko reklamirali kot prenosna klima za v avto nekaj 10 let nazaj, natoĆØiÅ” vodo v rezervarĆØek in ventilator pihlja vendar seveda nikoli ni bilo uporabno, sedaj to zadevo izkuÅ”at v veĆØji obliki se mi zdi nesmislno, ĆØe ni ohladilo auta, pomoje tudi ne bo stanovanja.

Torej sem razmiÅ”ljal malce "outofthebox" cev, bakrena po sreĆØi, notri voda ĆØrpalka, in peltierjevc, vse skupaj zmonitram na steno voda kroži in se hladi, edino vpraÅ”anje je ĆØe bo kj ohladilo 12m2 prostor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 21, 2012 18:06:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Obstajajo tudi prenosne dvodelne split klime! Zunaj gre del z velikim ventom in veĆØjimi rebri za odvajanje toplega zraka, notranji del pa je v bistvu komplet klima s kompresorjem in notranjem delom v enem ohiÅ”ju.

Povezava sta pa (za plin) dve tanki cevi gibljivi + elektrika kabel v skupnem ovoju med njima ter se vroĆØ zrak odvaja zunaj! Problem bi utegnil biti kveĆØjemu poveĆØan hrup v notranjosti, saj je kompresor notri v ohiÅ”ju. Lahko narediÅ” luknjo v okno/Å”ipo za ven ali pa imaÅ” priprto okno, kar je viÅ”ka placa med oken.kriloma pa zademfaÅ” (karton + selotape) zaĆØasno za poletje

Vendar ĆØe stanovanje ni veliko in ima balkon lahko enako napraviÅ” z najmanjÅ”o/najbolj Å”voh split normalno klimo na enak naĆØin, pa zunanji del daÅ” na malo mizo odzunaj na balkon zaĆØasno; notranji del pa obesiÅ” na mini nosilce kot sliko ... Embarassed Ta varijanta bo Å”e najbolj tiha in najcenejÅ”a, pa noben ti ne more težit, ker po poletju vse pospraviÅ” v klet!

_________________
Razz Ā½ Konzerva na konzervo ... (wifi) antena, SuperDuper - SpikeCanTennaā„¢ Ā½ Razz LP! - Ā¤Ā¤Ā¤ - http://www.spajky.vze.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
shorto



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 0:48
Prispevkov: 19

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 23, 2012 09:50:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo pred plaĆØo za nabavo klime sem se odloĆØil malce na DIY naĆØin reÅ”evat zadevo, na tale naĆØin: http://www.instructables.com/id/Homemade-air-conditioner/

Zanima me a kdo sluĆØajno ve kjer se bi dobilo tole bakreno cev? V raznih Merkurjih in Metalkah me gledajo ko ne vem kaj ko jih praÅ”am po ĆØem takem...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smasher



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Prispevkov: 159
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 23, 2012 13:48:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kaj ĆØe bi raje uporabil avto hladilnik? ima veĆØjo kontakno povrÅ”ino z zrakom.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 24, 2012 10:46:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsekakor je ideja z avtomobilskim "hladilnikom" dobra ideja, Ŕe ventilator lahko uporabiŔ originalen Smile

Po drugi strani pa se mi ne zdi dobra ideja že sama osnova hlajenja na tak naĆØin, da bi z eno posodo mrzle vode in kockami ledu opazno ohladil prostor Confused

ƈe bi imel v bližini hiÅ”e en potoĆØek z mrzlo vodo, bi bila ideja vsekakor na mestu, saj bi imel na ta naĆØin neomejeno koliĆØino brezplaĆØne mrzle vode Cool treba bi bilo to vodo samo poganjati do izmenjevalnika voda-zrak (avtomobilski "hladilnik") ...
Voda za hlajenje bi morala imeti obĆØutno manj kot 20Ā°C

Razmisli, koliko energije bi izmenjalo vedro mrzle vode in koliko energije dejansko moraÅ” izmenjat, da opazno ohladiÅ” prostor. Ne trdim, da z vedrom ledu ne moreÅ” doseĆØi hlajenja, žal pa bi to trajalo le kratek ĆØas, merjen v minutah.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
shorto



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 0:48
Prispevkov: 19

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 25, 2012 17:04:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

HeHe bom prooĆØal kako bo delovala zadeva ko jo konĆØam, samo kolikor sem napisal, nikjer ne najdem bakrene cevi da bi jo lahko na veltilator pritrdil... Edino Å”e BauHaus mi ostane vendar dvomim da majo tam...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 25, 2012 18:57:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Merkur ima 8mm in 10mm premera cevi, za druge dimenzije pa ne vem kje bi lahko dobil.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Prispevkov: 230
Kraj: KoroŔka Bela

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2012 05:03:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tam kjer prodajajo vodovodarski instalacijski material. Pri nas bi to bil Plinstal, 5fever, po internetu Instal.... Koliko pa ima moj odgovor "težo" pa ni jasno, ker nihĆØe ne ve kje ti živiÅ”..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shorto



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 0:48
Prispevkov: 19

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 26, 2012 07:47:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@reber v Merkurju me je gledal kot da sem mu užalil mater ko sem ga povpraÅ”al po bakrenih ceveh, morda bi moral it tja kjer imajo MerkurMojster al kako je že. Bom letu zdj na ViĆØ pogledat Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 30, 2012 07:16:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vsekakor Merkur mojster ali gradbinka in podobno Smile in tudi po Bau... trgovinah bi skoraj morali imeti, Plinstal prav gotovo in Ŕe in Ŕe Wink
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - sploÅ”na debata Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group