Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Popravilo el.pastirja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Servis
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Srecko



Pridružen/-a: Sob Nov 2007 15:11
Prispevkov: 125
Kraj: Å ebrelje-Cerkno

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 10, 2008 10:36:33    Naslov sporočila: Popravilo el.pastirja Odgovori s citatom

Popravljam en el. pastir, ki ga je uniĆØila strela.
Pastir je od PeĆØovnika iz Dravograda hig power 250.
Ko sem dobil aparat v poptavilo je bil precej uniĆØen.
Zamenjal sem skoraj vse dele od varovalke pa potem 2xBY255 in 2x2N5408
ki so bile prebite, pa Ŕe en kondenzator 22nF je bil razsut. Zamenjal sem tudi tiristor 2N6509 ker nisem imel original sem dal TIC126M.
Pastir kljub zamenjavi defektnih delov ne dela. Zamenjal sem tudi 2N6027,ki
poganja tiristor ĆØeprav po meritvah ni bil poÅ”kodovan.
Ne vem zakaj noĆØe delat ne preklopi tiristor in poslediĆØno se ne sprazni kondenzator na VN trafo.
Ko poskuŔam merit je videti vse ok. Ko naprimer dam eno vezico instrumenta na en kraj kondenzatorja z drugo pa se dotaknem G tiristorja se pa sproži in tudi v VN trafotu se sliŔi pteklop.
Kaj bi lahko bilo narobe ali je možno to zaradi tega ker ni isti tiristor.
Sem poskusil tudi z nekaterimi drugimi pa je isto

LP SreĆØko

_________________
samouk
Tukaj sem doma
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 10, 2008 11:17:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Priloži fotografije.

2N6027 ni navaden tranzistor ampak PUT, oziroma enospojni z možnostjo programiranja in deluje zelo podobno kot enosmerni diac, ki mu lahko spreminjamo napetostni prag proženja z napetostjo na elektrodi G.
PeĆØovnikov pastir ima verjetno okrog tega 2N6027 upore 390K in 18K, obiĆØajno se prekine 390K in zato ni proženja.
Zamenjaj Å”e kondenzator 2,2uF ali 3,3uF v napajalnem delu, tam okrog diod 1N5408, in vgradi 1uF, ker je original prevelik in se veliki motorski kondenzator prehitro polni. PeĆØovnikovi pastirji imajo že vrsto let ene in iste konstrukcijske napake in stalno crkavajo iste stvari, zato je predelava nujna.

Zaenkrat toliko, drugaĆØe se pa neznane stvari popravlja tako, da si iz vezja zriÅ”eÅ” shemo in ko jo razumeÅ”, lahko popravljaÅ”.
ƈe boÅ” priložil fotko, bom bolje vedel za kateri model gre, saj mi naziv ne pomeni niĆØ, poznam jih na videz, saj sem teh pastirjev imel zelo veliko v servisu.

Tiristor ni kritiĆØen, glavno da je vsaj 16A in vsaj 600V, veliko bolje 800V ali veĆØ in 20A ali veĆØ.

ƈe slik ne boÅ” obdelal, jih ne boÅ” mogel pripeti, zato jih lahko poÅ”ljeÅ” meni na mail in jih bom pripel jaz.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Srecko



Pridružen/-a: Sob Nov 2007 15:11
Prispevkov: 125
Kraj: Å ebrelje-Cerkno

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 11, 2008 11:33:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
2N6027 ni navaden tranzistor ampak PUT, oziroma enospojni z možnostjo programiranja in deluje zelo podobno kot enosmerni diac, ki mu lahko spreminjamo napetostni prag proženja z napetostjo na elektrodi G.

Saj nikjer nisem napisal, da je to tranzistor.
Kako pa mu spreminjaÅ” nap.prag proženja. Vem, da vse piÅ”e v datasetu ampak jaz in AngleÅ”ĆØina sva "skregana".
Citiram:

PeĆØovnikov pastir ima verjetno okrog tega 2N6027 upore 390K in 18K, obiĆØajno se prekine 390K in zato ni proženja.

Res je ta dva upora sta taka kot si napisal s tem, da je 390K 2W
Nisem pa zasledil, da bi bil ta upor prekinjen. Edino sem ko sem ga prviĆØ meril in pogledal nanj mislil, da je 390omski ker na njem ni barvnih oznak ampak je rjav z napisano Å”tevilko in spodaj ima en mali "k" in tega k nisem opazil in ko sem meril sem mislil, da je prekinjen in sem dal notri 390omov.
No potem se je pa malo zaĆØelo kaditi iz tistega 18K, ki sem ga pa potem zamenjal, dal pa sem tudi tega nazaj in ga enkrat tudi zamenjal z drugim pa je isto.
Citiram:
Zamenjaj Å”e kondenzator 2,2uF ali 3,3uF v napajalnem delu, tam okrog diod 1N5408, in vgradi 1uF, ker je original prevelik in se veliki motorski kondenzator prehitro polni. PeĆØovnikovi pastirji imajo že vrsto let ene in iste konstrukcijske napake in stalno crkavajo iste stvari, zato je predelava nujna.

Ta kondenzator je pa že original 1uF in sem ga tudi že poskusil zamenjati z drugim.

Prilagam tudi par slik, ĆØe se bo kaj bolje videlo. Sem jih zmajnÅ”al na minimum.
Na slikah se tudi ne vidi tiristor ker sem ga dal na žice zaradi lažjega menjavanja, ko sem probaval druge.

Pa Å”e to ali je možno, da je zaniĆØ VN trafo ker je tam na vhodu v primar malo osmojena žica.
Sicer ko poskusim kot sem napisal v zgornjem postu in imam na sekundar prikljuĆØeno 60W žarnico za preizkus se v redu "pobliskne".

LP SreĆØko



IMG_0554-400.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  13.43 KB
 Pogledana:  2654 krat

IMG_0554-400.jpg



IMG_0553-400.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  13.46 KB
 Pogledana:  2670 krat

IMG_0553-400.jpg



IMG_0555-400.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  20.5 KB
 Pogledana:  2622 krat

IMG_0555-400.jpg



_________________
samouk
Tukaj sem doma
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 11, 2008 13:01:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej, tebi ne dela prožilni del, ker oĆØitno je, da se veliki kondenzator napolni na dovolj visoko napetost (cca 600VDC), ĆØe na izhodu pastirja žarnica utripne. Utrip žarnice je tudi znak, da je trafo dober, ĆØe se tisti "Å”puli" lahko tako reĆØe Confused

Prag proženja 2N6027 doloĆØata prav 390K in 18K ki sta uporovni delilnik vezana direkt na veliki kondenzator. Iz + velikega kondenzatorja so verjetno 3x 10M upori vezani na nek kondenzator, verjetno je to 0,68u po sliki sodeĆØ, iz kondenzatorja pa gre na anodo PUT, katoda PUT pa gre na upor 180ohm in na G tiristorja. G elektroda PUT pa gre na uporovni delilnik, napetost pa je ... hmm ... pomeri, ni visoka, nekaj voltov do nekje 40V, lahko pa bi zraĆØunal, nekje okoli 30V bo verjetno.

Ko se tisti kondenzator, ki sem ga omenjal, napolni na viŔjo napetost, kot je odcep na uporovem delilniku, oziroma G PUT-a, se PUT sproži in da impulz na G tiristorja. Sila preprosto in zelo podobno kot pri diacu.

Diode sta vezani po 2 skupaj Very Happy brez potrebe, dovolj bi bila po ena, saj je 1N5408 itak 1000V 3A dioda. Zakaj sta pa uporabljeni 2 vrsti diod pa ne vem, mogoĆØe je bilo že popravljano... sicer pa... BY255 je pravzaprav 1N5408, to je v bistvu ena in ista dioda, le z razliĆØno oznako, tako se tudi velikokrat prodaja... sem se spomnil, ko sem naroĆØil 2 Å”katli omenjenih diod, je na raĆØunu pisalo z obema oznakama Wink nisem pa preverjal data-sheet.

Torej, poskrbi, da se bo tisti kondenzator napolnil, preveri vse upore Wink

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
u2



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 7:03
Prispevkov: 345
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 26, 2011 17:11:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

SreĆØko, upam, da si zrihtal pastirja, glede na to da je post Å”e iz ĆØasa "lepega vremena"

No zanima me nekaj drugega. KakÅ”no vezavo polnjenja kondenzatorja ima ta pastir, da se lahko polni na 600 V? (Rebrov podatek) ƈe prav razumem je napajanje omrežno, 230/50, torej rabi eno podvojitveno vezje ali neki množilnik napetosti. Glede na prejÅ”nje odgovore si mislim, da mi bo Reber to stresel iz rokava!
Me zanima kar tako, ker vĆØasih tudi jaz kakÅ”nega pastirja oživljam, pri nas jih sicer najveĆØ "pobije" strela!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
xviii



Pridružen/-a: Pet Apr 2022 21:52
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 18, 2022 18:13:28    Naslov sporočila: RCD stikalo vrže ven pri vklopu elektriĆØnega pastirja Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Uporabljam elektriĆØen pastir (vhod: 230 V~), ki oĆØitno ne deluje v redu, ko se ga na izhodu prikljuĆØi na ozemljitev. Skoraj takoj vrže ven RCD stikalo. Zanima, ali ima kdo kakÅ”ne izkuÅ”nje s takim delovanjem? Edina logiĆØna varjanta se mi zdi, da je enostavno premajhna izolacija transformatorja, ki spusti preveĆØ odvodnega toka proti PE, ki trigne RCD.

Kaj menite?

LP, Damjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 19, 2022 16:50:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

PriŔlo je do preboja v VN transformatorju, zadeva je postala zelo nevarna, ker lahko zaradi preboja pride faza napajanja na izhod.

Proizvajalec pastirja in model pa je ???

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
xviii



Pridružen/-a: Pet Apr 2022 21:52
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 29, 2022 17:18:25    Naslov sporočila: Pozdravljeni! Odgovori s citatom

Se opraviĆØujem za pozen odgovor.

Proizvajalec pastirja je TIGSA (oĆØitno neka Å”panska zadeva).

Glede na to, da je VN transformator prebil me zanima kakŔen VN transformator moram sedaj kupiti.
Na izhodu, kjer je prikljuĆØen vhod VN transformatorja pride cca 6 V peaka. Torej bi rekel, da mora biti razmerje VN trafota veĆØ kot 1:1500 (za perutnino). Morda kdo ve, kjer bi dobil tak trafo, kdo dela morda tole na roke?

Hvala za odgovore!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Servis Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group