Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kolesarski dinamo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Tero

Pridružen/-a: Ned Okt 2008 16:29

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 05, 2010 18:16:52    Naslov sporočila: Kolesarski dinamo Odgovori s citatom

Lepo pozdravljeni.
Zanima me, če bi bilo mogoče iz dinama dobiti stabilizirano 5V enosmerno napetost. To bi uporabljal za gsm / gps in podobne naprave katere imajo USB vhod za napajanje, zato ne rabim veliko moči. Sam razmišljam(mogoče napačno?) da potrebujem greatz, primerni elektrolit in 7805. Bi tole delovalo?
Mogoče obstaja kaki drug dinamo ki bi bil primernejši?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 06, 2010 06:17:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moralo bi zadostovat, samo ne vem, kako se bodo naprave obnašale takrat, ko se bo dinamo vrtel prepočasi in bo napetost prenizka Rolling Eyes
Vse lepo in prav, dokler... se bo zadeva vrtela dovolj hitro.

Če ni skrivnost, boš to uporabljal na kolesu (bicikel) ali kje drugje?

Amater40

Pridružen/-a: Sob Dec 2007 11:50
Kraj: PRIMSKOVO

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 07, 2010 08:46:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vprašanje je kako hitro se bi moral peljat s kolesom da bi zadostovalo za polnjenje.
Nazaj na vrh
NUFAN

Pridružen/-a: Čet Nov 2007 18:59
Kraj: Žalec, MB

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 07, 2010 09:09:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To je najbolje, da poskusiš sam. Kolo obrni okoli, na dinamo priklopi instrument in z roko suči pedale ter spremljaj napetost na instrumentu. Če imaš na kolesu števec hitrosti, lahko točno vidiš kakšna hitrost je potrebna.
Tero

Pridružen/-a: Ned Okt 2008 16:29

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 07, 2010 20:38:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mogoče malo neumno vprašanje.. Ampak prijatelj mi mori da kolesarsko dinamo da na izhod enosmerno napetost? Sam sem vedno mislil da izmenično, zato sem tudi napisal da rabim greatz.
Nazaj na vrh
Azrael

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 07, 2010 21:08:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kljub imenu, kolesarski dimamo od sebe daje izmenično napetost in je pravzaprrav alternator.

Rabiš graetz, in paziti, da bo 5V naprava izolirana od ogrodja kolesa, saj je ogrodje vezano na en pol diname. Če pride do stika - ali + pola usmerjene napetosti in ogrodja, ne bo v redu - večina proizvedene moči bo šla za gretje diname in v skrajnem primeru povzročila celo okvaro 5V naprave.

smasher

Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 07, 2011 23:17:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kaj pa polnjenje baterij za dinamom? torej 2x ali 3x 1.2V nicd ali nimh celice? Bolje vezati vzporedno in regulirat na 1,5V ali zaporedno?
Nazaj na vrh
ziga555

Pridružen/-a: Sob Sep 2010 19:02
Kraj: RIBNICA

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 08, 2011 23:29:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na kolesu se mi zdi skrajno neumno polniti telefon prek dinama. Saj ga nafilaš doma in to je to. Tudi če maš navigacijo prižgano na telefonu zdrži vsaj 2h. Če pa že moraš polnit pa daj tako da bo dinamo polnil akumulator (5v)in potem z akumulatorja polni telefon.
Nazaj na vrh
smasher

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 09, 2011 20:08:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jaz sem napisal da bi polnil 1.2V nicd akumulatorje, kiniso tako občutljiva zadeva, pa ne vem kako.
Nekaj sem že našel pa me ne prepriča da bi dal samo par diod in dirket na baterije
http://www.instructables.com/answers/Dynamo-charging-charging-circuit-for-AA-NiCdNiMh/

LP
Nazaj na vrh
Azrael

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 09, 2011 21:20:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako polnjenje kolikor toliko prenaša samo svinec. Tak, ki mu lahko dotankaš vodo.

Vse ostalo od dobavljivih akumulatorjev, pri tako nekvalitetnem postopku polnjenja, zelo hito nepopravljivo omaga.

Dober primer je solarna svetilka (enako gnil postopek "polnjenja"), ki akumnulatorje uniči prej kot v enem letu, čeprav so vgrajeni relativno robustni Ni-Cd akumulatorji.

Dinamo na biciklu je zato, da brli ena lučka soredaj in druga zadaj. Za nek drug namen, ta dinamo, nikoli ni bil mišljen.

smasher

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 10, 2011 11:48:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

no sej nekaj pdobnega sem tudi mislil da bi dal na kolo ali pa na vrt, ker tista za nič solarna svetilka dela 2 leti, baretijske svetilke na dinamo pa nisem šel odpirat. Samo nekaj podobenga je tudi verjento notri. In imam še par starih nicd 600mA akumulatorjev ki jih lahko reskiram.

LP
Nazaj na vrh
smasher

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 12, 2011 21:29:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kdor išče ta najde, zagotovo bi ta link pasal še v kakšno temi meni je prav všeč, samo polnjenje baterij se mi zdi takod abi lahko prenapolnilo akumulatorje kar hitro in ni nobene zaščite pred džjem.
http://www.thebackshed.com/Windmill/assemblyMini1.asp

LP
Nazaj na vrh
smasher

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2011 22:08:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Polnmjenje mobitela z dinamom:
http://www.nokia.si/poisci-izdelke/dodatna-oprema/vsa-dodatna-oprema/napajanje/polnilniki/nokijin-komplet-za-polnjenje-s-pomocjo-kolesa/funkcije

LP
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu