Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

light show z visokosvetlečimi LED diodami

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - splošna debata
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
boyam

Pridružen/-a: Pet Mar 2010 8:47

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 22, 2010 21:59:25    Naslov sporočila: light show z visokosvetlečimi LED diodami Odgovori s citatom

živjo. odločam se za izdelavo light showa z visokosvetlečeimi diodami.light show bi vgradil v avtomobil. ima mogoče kdo že kakšne izkušnje z tem?
kje bi lahko za dobro ceno dobil dobre visokosvetleče led diode..?

vesel bom raznoraznih predlogov.

light show bi naredil tako da bi ledice utripale po muziki. če pa ima
kdo kakšno shemo bom še bolj vesel. vezje za light show namereavam narediti z pic16f88 , ker so mi rekli da bi bilo nacenejše in najpreprostejše..

vnaprej hvala za odgovore in predloge
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Kraj: Tržič - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 23, 2010 07:25:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Visoko svetilne LED dobiš na EBAYu za vsega skupaj nič denarja. LightShow v avtomobilu je sicer dovoljen, vendar med tem ko avto stoji. Drugače pa ni omejitev. Za PIC-a boš rabil program in programator. Ko boš program dobil ti ga lahko jaz sprogramiram.
Nazaj na vrh
boyam

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 23, 2010 15:57:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mucek4 je napisal/a:
Visoko svetilne LED dobiš na EBAYu za vsega skupaj nič denarja. LightShow v avtomobilu je sicer dovoljen, vendar med tem ko avto stoji. Drugače pa ni omejitev. Za PIC-a boš rabil program in programator. Ko boš program dobil ti ga lahko jaz sprogramiram.

ja na ebayu so led diode.. samo nevem koliko je to gvišno če jih kupiš tam..
Nazaj na vrh
beginner

Pridružen/-a: Sre Nov 2009 9:51
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 23, 2010 17:38:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem za drobiž kupil nekaj ledic (100 ledic za par €) od Sure electronics, pa so kar svetle. Vtipkaj v google, pa ti bo vrnilo link do spletne trgovine.

Lp
Nazaj na vrh
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 24, 2010 09:20:59    Naslov sporočila: Re: light show z visokosvetlečimi LED diodami Odgovori s citatom

boyam je napisal/a:

light show bi naredil tako da bi ledice utripale po muziki.

Da lučke utripajo po muziki, je lahko to:
- v ritmu (najpogosteje bass)
- po jakosti
- po frekvenčnih pasovih
- po ritmu enega ali več frekvenčnih pasov
- mogoče še kaj...

Sam se moraš odločiti, kaj bi bilo najbolje, kakšen način delovanja bi rad dosegel.

Da bo delovanje sledilo ritmu, frekvenčnim pasovom in podobno, bo verjetno najbolj enostavna rešitev z analognim vezjem, saj bi sicer z uporabo uC precej zakompliciral program, verjetno bi bila smiselna kombinacija.

Ko si enkrat zamisliš način delovanja, je lažje iskati rešitev. Zelo preprosta vezja so zmožna dajati efekte, ki so še najbolj podobni naključnemu utripanju.

Toliko o krmilnem vezju, to pa je enako ne glede na to, ali prižigaš navadne žarnice ali pa LED, oziroma skupine LED.

boyam

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 24, 2010 16:14:06    Naslov sporočila: Re: light show z visokosvetlečimi LED diodami Odgovori s citatom

reber je napisal/a:
boyam je napisal/a:

light show bi naredil tako da bi ledice utripale po muziki.

Da lučke utripajo po muziki, je lahko to:
- v ritmu (najpogosteje bass)
- po jakosti
- po frekvenčnih pasovih
- po ritmu enega ali več frekvenčnih pasov
- mogoče še kaj...

Sam se moraš odločiti, kaj bi bilo najbolje, kakšen način delovanja bi rad dosegel.

Da bo delovanje sledilo ritmu, frekvenčnim pasovom in podobno, bo verjetno najbolj enostavna rešitev z analognim vezjem, saj bi sicer z uporabo uC precej zakompliciral program, verjetno bi bila smiselna kombinacija.

Ko si enkrat zamisliš način delovanja, je lažje iskati rešitev. Zelo preprosta vezja so zmožna dajati efekte, ki so še najbolj podobni naključnemu utripanju.

Toliko o krmilnem vezju, to pa je enako ne glede na to, ali prižigaš navadne žarnice ali pa LED, oziroma skupine LED.

naredil bi tako da bi utripale v posameznih frekvenčnih razponih..
Nazaj na vrh
lojzek

Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Kraj: Koroška Bela

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 24, 2010 20:19:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No vidiš, si že malo dlje. Sedaj pa še v google odtipkaj "light show shema" (ali pa circuit ,...) in boš v manj kot pol ure našel približno takega (načrt), ki ti bo ustrezal.
Ker pa ga potem ne boš razumel ali pa ga boš moral spremeniti, pa tukaj podaj link do tja in ti bo že nekdo pomagal naprej.

PS: ker hočeš show po različnih frekvencah, ti priporočam gradnjo s klasičnimi elementi, brez PICov in Atmelov. Da boš lažje našel ustrezno shemo.

EDIT: v 4 minutah po oddaji prvotnega posta sem našel enega. Kdo bi si mislil kje http://www.elektro-n.com/ls.php Laughing
Nazaj na vrh
boyam

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 24, 2010 22:02:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
No vidiš, si že malo dlje. Sedaj pa še v google odtipkaj "light show shema" (ali pa circuit ,...) in boš v manj kot pol ure našel približno takega (načrt), ki ti bo ustrezal.
Ker pa ga potem ne boš razumel ali pa ga boš moral spremeniti, pa tukaj podaj link do tja in ti bo že nekdo pomagal naprej.

PS: ker hočeš show po različnih frekvencah, ti priporočam gradnjo s klasičnimi elementi, brez PICov in Atmelov. Da boš lažje našel ustrezno shemo.

EDIT: v 4 minutah po oddaji prvotnega posta sem našel enega. Kdo bi si mislil kje http://www.elektro-n.com/ls.php Laughing

to shemo sem že videl..vendar mi ne ustreza ker nimam napajanja 220 v..rabim za napajanje 12 V
Nazaj na vrh
Zaspanc

Pridružen/-a: Sre Nov 2007 20:44
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 25, 2010 07:15:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je predelava 230V dela na 12V prezahtevna zate?
lojzek

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 25, 2010 08:18:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Potem pa naprej:

Osnova (leva polovica sheme) ostane povsem enaka. Spremeniš samo napajalni del (ki ga pri napajanju z 12V sploh ne potrebuješ in ga torej črtaš), pa namesto triakov (ki v osnovni shemi predstavlja stikalo) in žarnic vstaviš tranzistorje (ki bodo sedaj kot stikalo) in LEDice. Ker pa imaš vse napajano z 12V, bi pa lahko izpustil tudi optokoplerje. Čeprav bi jih jaz za začetek obdržal (še posebej če bi takoj naredil TIV- brez preizkusa na testni plošči).

To pa zato, ker bi z njimi lahko hitro in enostavno obrnil logiko vklopa LEDic, če bi le te gorele takrat, ko ni glasbe. Se pravi da bi jih glasba ugašala namesto prižigala.

V glavnem, malce preštudiraj načrt in poskusi razumeti njegovo delovanje.

Potem se pa zopet oglasi tukaj.
Nazaj na vrh
boyam

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 26, 2010 08:21:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

našel sem to shemo...dodati mi še moral stabilizator za 5 V..

02dkc1.jpg
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  02dkc1.jpg
 Velikost datoteke:  61.8 KB
 Downloaded:  1344 krat

Nazaj na vrh
lojzek

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 26, 2010 08:38:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rolling Eyes

To pa ni več light show po glasbi, ampak leteče luči.

Ali se nebi raje najprej sam pri sebi trdneje odločil, kaj bi sploh rad? Question
Malce me spominjaš na mojega 4 leta starega otroka, ki bi, pa nebi, pa bi ampak se ji ne zljubi,... Potem jo moraš pa pustiti, da se se sama pri sebi odloči, kaj hoče. Evil or Very Mad
Nazaj na vrh
boyam

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 26, 2010 16:01:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
Rolling Eyes

To pa ni več light show po glasbi, ampak leteče luči.

Ali se nebi raje najprej sam pri sebi trdneje odločil, kaj bi sploh rad? Question
Malce me spominjaš na mojega 4 leta starega otroka, ki bi, pa nebi, pa bi ampak se ji ne zljubi,... Potem jo moraš pa pustiti, da se se sama pri sebi odloči, kaj hoče. Evil or Very Mad

1. LIGHT SHOW Z LED DIODAMI..
2. NAPAJANJE 12 V
3. UTRIPANJE LED DIOD PO MUZIKI
Nazaj na vrh
Azrael

Pridružen/-a: Tor Nov 2007 14:21

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 26, 2010 21:01:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

1. Ni treba vpiti, te slišimo. Vpitje na forumih pomeni več kot 10% VELIKIH črk v prispevku in je nezaželjeno, saj je berljivost takega besedila zelo slaba.

2. Kot je že uporabnik lojzek povedal, pripeta shema je tako imenovana leteča luč (shema ima sicer vsaj eno napako) in ne light show, ki sledi muziki.

Zato verjetno ne pride v poštev?

reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 27, 2010 07:38:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zgoraj je Lojzek pripel povezavo (link) do light showa na elektro-n.com in če klikneš na shemo, dobiš tole:

http://www.elektro-n.com/PCB/ls/SCH.gif

Vezje je dejansko 3 kanalni light show, ki naj bi utripal po glasbi. Kako to deluje? Imamo 3 frekvenčne filtre za NF (nizko-frekvenčni) signal, tako da na izhodih filtrov dobimo NF signal po frekvenčnih pasovih. Imamo filter za nizke tone, za srednje tone in za visoke tone, kar pomeni, da imamo na izhodu posameznega filtra, signal nizkih, srednjih ali visokih tonov. Signal na izhodu filtrov niha v ritmu in v sorazmerju jakosti posameznega frekvenčnega pasu.

Če bolj natančno pogledamo kot primer, filter za nizke tone (bass), bomo na izhodu tega filtra za bass, dobili signal v ritmu teh bass-ov. Na izhodu teh filtrov so že priključene LED, optokoplerje lahko gladko izpustiš in vse, kar je priključeno na te optokoplerje. Kasneje lahko namesto LED priključiš tranzistor, recimo N-kanal FET, s katerim bi vklapljal napajanje za večjo skupino LED ali za močnejšo LED.

Za začetek bi lahko namesto 3 kanalov naredil le 1 kanal in sicer tistega za nizke tone in prižigal bi le eno LED. Ko bi to delovalo, greš naprej in narediš še en filter ali pa nadradiš prvi filter z močnejšim izhodom.

Postopnja gradnja bi bila še najbolj primerna, da se iz tega kaj naučiš.

Če te tak postopek zanima, bom v nadaljevanju opisal korake bolj natančno.

Upam, da v prihodnji debati ne boš tako redkobeseden, poskusi napisati nekaj smiselnih stavkov. Bodi odločen, čeprv si začetnik. Vsi smo bili začetniki in na začetku nismo imeli pojma Wink in to ni nič slabega... slabo je, če obupaš.

še nekaj o filtrih... http://focus.ti.com/lit/an/sloa093/sloa093.pdf

boyam

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 27, 2010 13:50:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Azrael je napisal/a:
1. Ni treba vpiti, te slišimo. Vpitje na forumih pomeni več kot 10% VELIKIH črk v prispevku in je nezaželjeno, saj je berljivost takega besedila zelo slaba.

2. Kot je že uporabnik lojzek povedal, pripeta shema je tako imenovana leteča luč (shema ima sicer vsaj eno napako) in ne light show, ki sledi muziki.

Zato verjetno ne pride v poštev?

ni bilo mišljeno kot vpitje Very Happy
Nazaj na vrh
reber
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 27, 2010 18:22:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, zdaj pa napiši še kaj konstruktivnega, saj ti sprašuješ Wink
Branez

Pridružen/-a: Čet Dec 2007 8:17
Kraj: Hoče

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 07, 2010 20:28:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poskusi začeti s tem.
ziga555

Pridružen/-a: Sob Sep 2010 19:02
Kraj: RIBNICA

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 08, 2011 14:48:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Branez, hvala da si posredoval ta link.. Me pa zanima katere elemente bi moral spremeniti če bi vezal po 2 LED-ici zaporedno?

Zanimiive so mi tudi leteče luči, iz zgornjih postov. Uglavnem je pri meni važno da utripa.. Twisted Evil

Kje pa se dobi LM 4017 in kako zgleda ?

L.p Žiga
Nazaj na vrh
Branez

Pridružen/-a: Čet Dec 2007 8:17
Kraj: Hoče

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 08, 2011 16:18:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj imaš vse napisano tukaj! Samo prečitati je treba.
ziga555 je napisal/a:
......
Kje pa se dobi LM 4017 in kako zgleda ?
Na to vprašanje bi ti najraje odgovoril tako: v Tunguziji! Izgleda pa kot mala stonoga.
Napiši v profilu svoj kraj (če ni skrivnost), pa ti bo lažje odgovoriti kje nabaviti.

IKO

Pridružen/-a: Ned Mar 2011 12:43

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 20, 2011 15:14:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam nekaj vprašanj o shemi, ki jo je posredoval lojzek http://www.elektro-n.com/ls.php. Če prav razumem bi moral narediti sledeče: Namesto izmeničnega napajanja in gretza bi dal samo 12V napetostni stabilizator (ker je pri prižganem avtomobilu napetost 13,8V). Desni del sheme odstranim do triakov. Triake nadomestim z tranzistorji. S kakšnimi?
Zanima me kako bi potem priklopil na vsak kanal na primer vu-meter iz 10tih ledic, ki bi mi kazale še jakost posameznega kanala. Neke vrste spectrum analyzer?

Hvala za obrazložitve.
LP Very Happy
Nazaj na vrh
lojzek

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2011 13:28:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hja, če bi to rad naredil za v avto, bi mogoče delalo že brez stabilizacije Question Ali pa v primeru potrebe stabilizacijo na manjšo napetost, npr. 9V.
V primeru uporabe v avtu tudi nebi potreboval tranzistorja, ampak je ledica lahko že namesto tiste v optokoplerju.

Spectrum analizer pa na tole mislim da ne bo šlo priklopit.

Bi potreboval za to več VU metrov, pa na vhod vsakega dati svoj frekvenčni filter. Skratka, že v osnovi drugače kot na tej shemi.
Nazaj na vrh
start

Pridružen/-a: Ned Sep 2008 18:39
Kraj: Škofije-Koper/Vič-Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2011 17:11:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali se dobi na internetu kasen kalkulator za izdelavo teh filtrov, recimo da vpisem frekvenco...?

Sem nekaj prebiral na to temo, samo je kar zahtevna matematika za izracunavo le teh filtrov...

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - splošna debata Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu