Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

lm3886 in enojno napajanje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojaĆØevalniki in avtoakustika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
schperplata



Pridružen/-a: Ned Mar 2009 13:09
Prispevkov: 24

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 04, 2009 14:30:42    Naslov sporočila: lm3886 in enojno napajanje Odgovori s citatom

lp.
V zaĆØetku sem se ubadal s to shemo:
http://electroschematics.com/269/audio-power-amplifier-60w-with-2N3055/
Ker nisem dobil željenih rezultatov(moti me, da nima dobrega frekvenĆØnega razpona(npr.: pri 20Hz pade moĆØ iz 70W na 25....)), sem malo iskal po internetu za ojaĆØevalec z enojnim napajanjem - Rad bi obdržal napajalni del.
Imam trafo 50V(100VA), se pravi po glajenju 70V. Ko sem gledal datasheet gainclone ĆØipa lm3886, nisem dobil dovolj informacij za enojno napajanje...
http://www.national.com/ds/LM/LM3886.pdf
-V datasheetu piŔe, da je Supply voltage |V+| + |V-|= 20 - 84V
To pomeni, da lahko ĆØip napajam v enojnem naĆØinu z 70V, in je na izhodu pred kondijem 35V?

-Breme.
Features
68W cont. avg. output power into 4Ω at VCC = Ā±28V
38W cont. avg. output power into 8Ω at VCC = Ā±28V
50W cont. avg. output power into 8Ω at VCC = Ā±35V

To pomeni, da ĆØe imaÅ” napajanje viÅ”je od +/-28V oz. 56V, ne smeÅ” priklopiti bremena manjÅ”ega od 8 Ohm, ker bi preobremenil ĆØip?
Kaj torej pomeni teh "na veliko napisanih" 68W?

ƈe bi imel napajanje 70V, je lahko na izhodu najveĆØ 35Vp, oz. Å”e manj, ker nekaj napetosti ostane na ĆØipu. Nekje sem zasledil okol 7 - 8V, se pravi 35V - 8V= 27Vpeak. Imam sploh dovolj moĆØen transformator za 68 W moĆØan ojaĆØevalnik?

Hvala za pomoĆØ, lp!

_________________
...ob-la-di, ob-la-da...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smasher



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Prispevkov: 159
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 27, 2009 00:02:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

oĆØitno se ni ubadal s tem in ni odogovirl, jaz sicer nisem Å”tromar ampak ne vem ĆØe je enojno napajanje uporabno, ker potem ne vem zakaj ga nebi vsi uporabljali ker je preprosteje dobti take transformatorje kot pa tiste z sredinskim odcepom.
Po mojem mnenju ĆØe nimaÅ” + 0 - napajanje ne moreÅ” imet celotnega inpulza, ampak samo pozitivni del torej gre membrana pri zvoĆØniku iz nevtralne lege "ven" in nazaj v nevtralno ne gre nazaj.
MoraÅ” met nekje tisto 0 in potem se napetost giba na obe strani te primerjalne ravinine.

Upam da to kar sm napisal ni preveĆØ narobe in me kdo en bo preveĆØ kragal.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
schperplata



Pridružen/-a: Ned Mar 2009 13:09
Prispevkov: 24

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 27, 2009 12:07:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hej.
Pri enojnem napajanju je tako, da prestavimo "niĆØlo" na nek potencial (toĆØneje na sredino napajalne napetosti), in potem s kondenzatorejm loĆØimo enosmerno napetost od zvoĆØnika: npr.: napajanje 70V. na izhod pred kondenzatorjem nastavimo 35V. Ko damo na vhod nek signal, na izhodu dobimo 35V in + ali - ojaĆØan vhodni signal(kot pri simetriĆØnem napajanju, le da je sredinski odcep tukaj +35V in ni vezan na maso. ƈe sem napisal narobe, naj me kdo popravi.

lp.

_________________
...ob-la-di, ob-la-da...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 27, 2009 19:11:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, toĆØno tako je, enojno napajanje deliÅ” na polovico in to napetost (poloviĆØno) lahko efektivno uporabiÅ” seveda do maksimalno vrhne napetosti, sinusna moĆØ pa se raĆØuna z efektivno napetostjo, ki je Å”e manjÅ”a od napajalne za eno vejo napajanja.

Pri ojaĆØevalnikih z enojnim napajanjem je res zvoĆØnik napajan preko veĆØjega kondenzatorja, ki loĆØi enosmerno komponento od izmeniĆØne, saj je na izhodu ojaĆØevalnika takrat ko ni signala približno poloviĆØno napajanje, ki pa ga zagotovi sam ojaĆØevalnik, saj je vhodni del ojaĆØevalnika prav tako z delilnikom nastavljen na poloviĆØno napajanje.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
smasher



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Prispevkov: 159
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 27, 2009 20:16:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

smem kar tukaj vpraÅ”ati kako se razpolovi to napetost praktiĆØno, ker potem bi bilo dosti laže uporabit navadne transformatorje in ne naroĆØat z sredinskim odcepom?

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2009 14:50:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za razpolovitev napetosti je poskrbljeno v samem naĆØrtu ojaĆØevalnika, za primer vzemi kar primer na 6. strani tehniĆØnega lista (data-sheet) LM3886
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojaĆØevalniki in avtoakustika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group