Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kaj vse za zaĆØetnike?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> DomaĆØa delavnica, oprema, orodje in literatura
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Owner?!



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 17:42
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 22, 2008 22:04:31    Naslov sporočila: Kaj vse za zaĆØetnike? Odgovori s citatom

Lp!

Sem ĆØisto nov v elektroniki, zato me zanima kaj vse potrebujemo, da lahko delamo reĆØi v elektroniki (vezja imajo prednost). ZaĆØnimo s predpostavko kot da doma nimam Å”e ĆØisto nobenega orodja za izdelavo vezij. Lepo prosim ĆØe tukaj napiÅ”ete ĆØisto vse od a do ž. Naprave pa naj bodo kvalitetne in razmeroma poceni (potem bomo Å”li na boljÅ”e), da ne bodo crknile že po nekaj mesecih uporabe. Lepo pa bi bilo ob vsaki naÅ”teti stvari dodati Å”e link, s katerim bi se videlo sliko naprave in po možnosti Å”e ceno (samo slovenske trgovine). Mislim da bi ta tema pomagala vsem zaĆØetnikom!

Hvala in lep pozdrav Lutz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 22, 2008 23:32:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen na forumu Wink kjer ti bomo lahko kot novincu marsikaj pomagali.

ZaĆØetki so težki, saj sam od sebe res ne moreÅ” vedeti, kaj vse potrebujeÅ” in kje bi zaĆØel. Ko omenjaÅ” kvaliteto in razmeroma poceni, se bojim, da Å”e ne razumeÅ”, da to dvoje nekako ne gre skupaj, razen, ĆØe imaÅ” v mislih malce drugaĆØno kvaliteto ali pa da razmeroma poceni ne pomeni najceneje ...
ƈe že na zaĆØetku omenjaÅ”, da ne bodo stvari prehitro crknile, ti res ostane samo Å”e kvaliteta vsaj srednjega razreda, ki bo zadostila potrebe tudi kasneje, saj Å”e dolgo ali zelo dolgo ne bo treba iti na bolje ... žal pa to nikakor ni poceni, crknilo pa ne bo dolgo ĆØasa. Za malo denarja žal ne bo Å”lo, ali pa bo res kmalu vse pocrkalo.

Vsekakor moraÅ” najprej zaĆØeti pri orodju, za zaĆØetek pri osnovnem orodju. Ko imaÅ” orodje, je dobro, da imaÅ” pri roki nekaj najbolj osnovnega materiala, da lahko narediÅ” kakÅ”en zaĆØetniÅ”ki projekt, kasneje sproti dokupujeÅ” kar paĆØ potrebujeÅ”.

ZaĆØetni stroÅ”ki amaterja v elektroniki niso nizki, saj zelo hitro presežejo 100, 200, 300 eur, lahko tudi precej veĆØ. StroÅ”ki niso majhni, k sreĆØi pa po takem zalogaju ali investiciji lahko zares zaĆØneÅ” delat in po vsej verjetnosti bo z investicijami za nekaj ĆØasa mir, vsaj tistih, ki so bolj omembe vredne.

ƈe se nameravaÅ” ukvarjat z elektroniko in si Å”tudent ali dijak, bodo na pomoĆØ morali priskoĆØiti starÅ”i. Za zaĆØetek bo investicija nekaj 100eur kar težek zalogaj, ĆØe pa to ovrednotimo nekoliko drugaĆØe, pa ugotovimo, da ljudje marsikje tak znesek zapravimo po neumnosti ali prav brez veze.

Osnovno orodje za elektronika je seveda nekaj kleÅ”ĆØ, izvijaĆØi, spajkalnik, ... poleg orodja pa Å”e nekaj osnovnega materiala. Najbolj nujno potreben je seveda komplet uporov (glej male oglase), poleg tega pa Å”e nakaj drugega materiala, ki ga najlažje doloĆØiÅ” tako, da pregledaÅ” nekaj projektov in literature s projekti in iz projektov ugotoviÅ”, kateri material se najbolj pogosto uporablja ... ali pa enostavno kupujeÅ” sproti.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjan91



Pridružen/-a: Pon Mar 2008 20:15
Prispevkov: 160
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 05:36:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se strinjam, ko sem jaz zaĆØel sem na zaĆØetku investiral kar okoli 400-500ā‚¬ za elektroniko. Kupil sem dva spajkalnika, nekaj elementov (tudi upore od Reber-ja), in naredil sem si napravo za osvetljevanje in kupil kemikalije za jedkanje in razvijanje vezij. Sam sem si naredil dva napajalnika in nato Å”e kup projektov, nekateri so bili uspeÅ”ni, nekateri pa tudi ne, ker sem obupal, potem ko nisem nikjer dobil delov Laughing

DrugaeĆØ pa Å”e zdaj vsak mesec dam za elektroniko minimalno 40ā‚¬.

_________________
Moj blog
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 05:56:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sam sem se zaĆØel z elektroniko ukvarjati v poznih najstniÅ”kih letih. Embarassed
Torej za zaĆØetek najdi primeren, dobro osvetljen, ogrevan (za zimo) in dovolj velik prostor, ker boÅ” lahko imel vso kramo. Potem kontaktiraÅ” Rebra Rolling Eyes in pri njem kupiÅ” set uporov. Nato rabiÅ” kakÅ”en predalnik (obstajajo tudi taki z 60 predalĆØki)m kamor boÅ” spravil upore. Sam sem za zaĆØetek imel samo enega in sem po 2 vrednosti uporov stlaĆØil v en predal. Za tem rabiÅ” kakÅ”en inÅ”trument za osnovno merjenje. Doma imam 6 inÅ”trumentov. Enega stalno v avtu, dva malo boljÅ”a (dam link, takoj ko stran zaĆØne delat Laughing ), enega za malo veĆØje tokove (20A) in zadnjega za 3ā‚¬, ker ga ni Å”koda. Kot so že pred mano povedali potrebujeÅ” spajkalnik oz. spajkalno postajo.
Ko si osnovne stvari dobil, se moraÅ” odloĆØiti ali boÅ” delal z foto postopkom ali z "breskvico". Za postopek z "breskvico" potrebujeÅ” laserski tiskalnik, plastifikator oz. "breskvico", ter veliko zalogo reklamnega papirja oz. svoji dragi naroĆØi revijo Lisa Cool
Ko imaÅ” to, si najdeÅ” naĆØrt za napajalnik, grem v trgonino po elemente, ki jih Å”e nimaÅ” in si izdelaÅ” napajalnik.
Potem pa naĆØeloma lahko zaĆØneÅ” z elektroniko. RabiÅ” seveda Å”e svedre za tiskana vezja, vrtalnik (Proxon), velik koÅ”, nekaj (zdravih) kemikalij in veliko dobre volje! Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Owner?!



Pridružen/-a: Tor Maj 2008 17:42
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 13:17:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

res hvala lepa za odgovore... Za zaĆØetek bom zaĆØel s prostorom Very Happy potem bom kupil napajalnik, žico...lahko prosim prilepite nekaj linkov kje dobiti dobre spajkalnike itd..(v sloveniji)

Hvala in lep pozdrav Lutz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 23, 2008 18:57:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dober spajkalni = Ersa Smile www.belmet.si

Mimogrede, blizu si, oglasi se pri meni, pa ti pokažem nekaj dobrih spajkalnikov, npr http://www.reber.si/orodja/spajkalniki/spajkalniki.htm

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
darko



Pridružen/-a: Čet Nov 2007 21:14
Prispevkov: 17
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 02, 2008 18:28:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

DobrodoŔel med elektroniki!
Vsi smo bili enkrat popolni zaĆØetniki, pred leti si se moral kar znajti in marsikaj preplaĆØati, ĆØe si hotel kupiti kak element, inÅ”trument itd.
Danes beremo forume, "googlamo " se pravi GOOGLE iÅ”ĆØe za nas in se sproti uĆØimo drug od drugega, izmenjujemo informacije, si pomagamo po svojih moĆØeh. Je pa res, da se brez muje Å”e ĆØevelj ne obuje Laughing
Torej, kar korajžno zaĆØni zbirati material, ĆØe imaÅ” le prostor.
Mimogrede, nekaj osnovnega materiala (upori, kondenzatorji, releji, diode, se najde tudi v mojih predalih, ki jih lahko pogreŔim.
NapiŔi, kaj rabiŔ, pa bom pomagal!
LP Darko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> DomaĆØa delavnica, oprema, orodje in literatura Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group