Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Desulfacija Pb akumulatorjev z EDTA.
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 13, 2008 09:10:11    Naslov sporočila: Desulfacija Pb akumulatorjev z EDTA. Odgovori s citatom

Ze nekaj casa za desulfiranje svincevih akumulatorjev zelo uspesno uporabljam EDTA in rezultati so izjemni. Do sedaj mi je uspelo "povrniti" ze vec kot 15 akumulatorjev. V glavnem motoristicne, ker jih uporabljam za 2 elektro skuterja in pa 2 avtomobilska. Postopek je enak a vecji, ko je akumulator, lazje je saj imajo motoristicni majhne odprtine celic kar je nadlezno/zamudno.

EDTA je najceneje na voljo v trgovini Samson v Kamniku (www.samson-kamnik.si). Cena je cca 10 Eurov na kilogram. Za en akumulator se porabi povprecno 30 g("od oka" za avtomobilski z 55Ah npr). Dobi se v obliki soli, ki je topna v vodi (destilirani). UPORABLJAJTE LE DESTILIRANO VODO!
Obicajna voda unici akumulator. Ze samo ob izpiranju celic z njo npr.
Skratka uporabljajte izkljucno destilirano vodo. V kakem Eurospinu je 5L npr 89 centov.

Postopek je preprost in rezultati zelo hitri.

EDTA raztopite v najbolje, da topli (cca 40-50C) destilirani vodi in mesate dokler se sol popolnoma ne raztopi. Na eno celico avtomobilskega akumulatorja (cca 55Ah) naj bi prislo cca za 1 jedilno zlico EDTAja. Raztopino dotocite v celice in obicajno se v nekaj minutah pojavijo mehurcki in bela raztopina (stopljeni zveplovi kristali ali obloge z plosc).

Akumulator je dobro polniti in prazniti in v nekaj ciklih se akumulator ze precej pobere. Bolj, ko se trese in topleje ko je, hitrejsi so rezultati. Recimo obicajna raba v vozilu je za to odlicna, ker tresenje pomaga mesati "brozgo".
EDTA je tudi prehranski dodatek in ni strupen ampak ga vseeno ne uzivajte.

Za mocno sulfirane akumulatorje je najbolje, da v posodo iztocite elektrolit in ga napolnite le z mesanico destilirane vode in EDTAja. EDTA je bolj ucinkovit, ce ni kisline. Akumulator polnite 24 do 48 ur (ne bo se napolnil, ker ni elektrolita), ker to pospesuje raztapljanje oblog. Ko koncate, raztopino izlijte in vrnite originalni elektrolit ali pa kupite novega (cca 5 Eurov na liter) in z njim napolnite akumulator.

Z cikli se akumulator cedalje bolj pobira, ce pa je bil akumulator res mocno sulfiran pa postopek ponovite.

Vkolikor akumulator nima celic v stiku je naceloma obnovljiv na ta nacin.
Se ce ima celice v stiku pa obstaja moznost, da EDTA raztopi vezi in nevtealizira oblogo, ki povzroca stik in ta pade na dno. Skratka lahko poizkusite tudi takrat.

Preverite vkolikor ima akumulator kako celico z obrnjeno polarnostjo. Potem ga popolnoma izpraznite in nato polnite. da se celica ponovno pravilno "orientira".

EDTA v akumulatorju tudi med delovanjem sproti veze morebitne obloge, ki potem postanejo neprevodne in padejo na dno akumulatorja kjer ne skodijo. Ne prevajajo elektrike in ne ustvarjajo stika.
Priporoceno ga je dodati novemu akumulatorju, ker se s tem preventivno mocno zmanjsa nagnjenost h sulfiranju.

Povprecen akumulator "umre" dalec preden se obrabijo svinceve plosce zaradi sulfiranja. Takole preko palca bi rekel, da vecina akumulatorjev umre na kaki tretjini ali cetrtini svoje dejanske zmogljivosti glede na svinceve plosce v njih.

Najbolje, da sami preizkusite in o rezultatih porocate tu.
Pri delu z elektrolitom pazite na kozo, oci in oblacila, ker tkanino takoj unici. Star elektrolit je najbolj ekolosko oddati na kakem avto servisu. Naceloma ne sitnarijo.

edit_by_admin


Organizira se skupinski nakup, tabela z naroĆØniki in koliĆØinami je na drugi strani


admin

.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek



Pridružen/-a: Pon Nov 2007 13:33
Prispevkov: 75
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 13, 2008 13:14:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za kaj se sicer uporablja EDTA? Spomnim se, da sem ga v srednji Ŕoli uporabljal v laboratoriju, potem pa se vrgel v elektro vode in kemijo žal zanemaril ... Wink

LP, Grega
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 13, 2008 13:49:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na www.samson-kamnik.si se dobi najceneje. Tudi na Bolhi je nek uporabnik, ki ga lahko dobi vendar je bil malenkost drazji in dlje casa bi rabil. Drugje sem ga nasel le po visjih cenah.

Jih je pa treba poklicat ali pa po mailu. Najbolje jih je poklicat, ker kdaj nimajo na zalogi in narocijo.

EDTA ima malo morje uporab. Veze tezke kovine, uporablja se v restavratorstvu in se marsikje, ker pa tudi sam nisem kemik tudi sam ne poznam celotnega spektra uporabe.

Wiki pove slednje:
http://en.wikipedia.org/wiki/EDTA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 06:59:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe je cena tega preparata res tako poceni, me zanima ali ga odstopiÅ” nekaj malega za preizkus. Sem vsak dan v Lj in skoraj po celi sloveniji.
Sem paĆØ neverni Tomaž in verjamem v to kar vidim.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 07:40:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za preizkus bo mucek4 res pravi naslov, ker vem, da ima nekaj slabih, oziroma starih akumulatorjev Wink
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
xilix



Pridružen/-a: Pon Jan 2008 15:31
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 10:45:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem že naroĆØil kemikalijo in bom preizkusil , kako to deluje. Upam , da tu ne bomo tako nasilniÅ”ko zaklenili temo (kot na MAXIJU) , vsaj dokler se ne prepriĆØamo o uporabnosti te metode. Imam pa eno vpraÅ”anje : ker imam precej masivne akumulatorje in je zaradi tega zelo nepraktiĆØno praznenje elektrolita , me @studi zanima kaj mi predlagaÅ” . Akumulatorji pa so v zelo slabem stanju Laughing se zelo hitro napolnijo , Å”e hitreje pa spraznijo Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 11:02:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Daj napiŔi v profil kraj, da vidim iz kje si. Rad bi bil pri poizkusu poleg...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 11:44:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem iz Crnuc, EDTAja mi je ravno zmanjkalo bi pa z kom nabavil skupaj kak kg. Nazadnje sem vec dal za postnino kot za EDTA.

XILIX, taki akumulatorji so najboljsi kandidat za EDTA. Ker so mocno sulfirani in voltaza takoj naraste preko 13 voltov ampak kapacitete pa nobenne nimajo, ker je to samo tanka plast, ki se takoj porabi uin voltaza pod obremenitvijo takoj pade.

Elektrolita pac ne dajaj ven. Naredi konkretno mesanico EDTAja z destilirano vodo. Dodajaj ga do te mere, da se se raztopi, ker raztopina na neki tocki postane nasicena in EDTA se neha topiti in pricne ostajati neraztopljen. Skratka naredi dober koncentrat.

Segrej na cca 50 stopinj in dodaj v celice in polni. Ce se da akumulatorje se malo pretresi,.. , da se fizicno zadeva cimbolj premesa.Polni in prazni par dni..

Akumulatorji bodo iz cikla v cikel bolj "normalni"

Sam jih praznim tudi recej globoko-do 5 v ceprav naj se pod 11voltov ne bi slo ampak recimo, da je verjetno res najbolj smiselno praznit tam do 10 voltov in nato spet na polno napolnis in ponavljas. Toplota in tresenje pomagata.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 11:56:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe organiziraÅ” skupno nabavo, sem jaz takoj za 1 kg (cca 10ā‚¬). Pa mislim da se bo naÅ”el Å”e kdo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 12:12:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No sam imam predvsem v mislih, da se nekdo zapekje do Kamnika in vzame zadevo in potem razdelimo. Avto imam na servisu z elektro skuterjem pa se mi ob takih ovznikih in taki cesti do Kamnika ravno ne gre.

Sam bi takoj vzel kake pol kile.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 12:20:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni problema. Jaz ne poznam trgovine, niti kje je, imam pa avto. In glede na to, da so ƈrnuĆØe na poti med mojo službo in Kamnikom greva lahko en dan po službi (do kdaj imajo odprto v Kamniku). Prevoz ĆØastim jaz (v raziskovalne namene).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
satelitko



Pridružen/-a: Pon Nov 2007 19:27
Prispevkov: 44

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 12:25:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz bi se pridružil nakupu!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 12:25:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem jih ravno klical. Cez en teden dobijo na zalogo spet. Sem omenil, da bi kaki 2 kili vzel in so rekli, da bodo imeli dovolj. Skratka kak teden je za pocakat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 12:53:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe se ne bo nihĆØe naÅ”el za prevzem v Kamniku, bom Å”el jaz mimogrede enkrat ko bom Å”el iz LJ, ĆØeprav sem ravno v ponedeljek bil v Kamniku. No, ĆØe boÅ” pa ti mucek4 zrihtal pa toliko bolje Smile

Sicer slabih akumulatorjev nimam, bom pa mogoĆØe za poskus kakÅ”nega naÅ”el, na kakÅ”nem servisu ali na Dinos-u

Mimogrede, tema se vsekakor ne bo zaklenila, dokler se ne dokaže uspeÅ”nost te metode, pa tudi potem ne vidim razloga za zaklep, saj bomo ugotovitve in dokaze lahko napisali tukaj. ƈe nas bo veĆØ tistih, ki bomo preizkusili metodo, bo test toliko bolj zanesljiv in iz tega bo Å”lo sklepati o uspeÅ”nosti.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 13:36:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na Dinosu ti jih ne bodo dovolili nest ven. Sploh ne obstaja procedura za to. Mogoce na Petrolu kjer zbirajo stare akumulatorje v skatlah. Plasticna korita... Pa pri kakih mehanikih. Ker oni drugace cakajo, da jim jih odpeljejo, ko se jim naberejo..

Metoda je seveda ucinkovita. Najblizje novemu akumulatorju se pride z odstranitvijo elektrolita in popolnim raztapljanjem oblog le z destilirano vodo in EDTAjem v akumulatorjem, vse ostalo pa je zelo blizu in traja pac dlje in vec ciklov. Deluje pa itak in preverjeno.

Sam se okoli vozim samo z akumulatorji, ki niso pod obremenitvijo zdrzali niti sekunde ali maksimalno nekaj sekund sedaj pa drzijo ure in ure.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 16:13:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe imaÅ” ĆØloveka na Dinosu, se da marsikaj Cool . DrugaĆØe pa kakÅ”na zbiraliÅ”ĆØa, mehaniki, za kakÅ”en 6-pack se da marsikaj zmenit.

Star akumulator ne bo nikoli veĆØ nov, niti precej blizu novemu ne, ker svinĆØene ploÅ”ĆØe ne bodo veĆØno take kot so, se tudi vsujejo, zato tresenje med obnavljanjem odsvetujem.
Obnavljanje pride v poŔtev le za sulfatizirane akumulatorje, za tiste s celicami v stiku smo pa že ugotovili, da ni možnosti ali pa je zelo majhna.

Zadevo bomo vsekakor preizkusili v praksi, rezultate pa bomo napisali tukaj.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
xilix



Pridružen/-a: Pon Jan 2008 15:31
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 14, 2008 20:20:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cena KG je cca 17ā‚¬ , vsaj tako so mi rekli. Drugi teden bom napravil par preizkusov in poroĆØam. Confused Akumulatorji so od viliĆØarjev in so kar malo pretežki za tresenje. @studi , napiÅ”eÅ” prosim celo oznako soli , da vidim ali sem prav naroĆØil.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MihaT.



Pridružen/-a: Tor Nov 2007 8:14
Prispevkov: 115
Kraj: Bistrica pri TržiĆØu

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 07:33:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se lahko Å”e jaz proporoĆØim za pol kile tega ĆØudežnega praÅ”ka Smile
Mucek4 lahko Ŕe zame vzameŔ pa se oglasim pri tebi en dan?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BrezC



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 12:49
Prispevkov: 133
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 08:11:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz bi se pridružil nabavi, imam star akumulator na traktorju pa mi ga sploh ni Å”koda za eksperiment...Sicer sem o tem že veliko prebral na internetu. Vic delovanja je v tem, da EDTA spravi netopne kristale sulfata dol s ploÅ”ĆØ. Izgubi se sorazmeren del kapacitete kolikor je paĆØ Å¾vepla vezanega ven iz kisline, dobitek je v tem da je veĆØja aktivna povrÅ”ina ploÅ”ĆØ akumulatorja...Se pravi da se splaĆØa, vsaj po mojem mnenju..

Sam bi vzel 0.2 kg, ĆØe bo imel kdo viÅ”ka in lahko poÅ”lje po poÅ”ti.. Count me in..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 08:13:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

EDTA TETRASODIUM SALT.

Samson Kamnik
Kovinarska cesta 28
Tel: 01/83 19 260

No tresenje ni misljeno kot nasilno tresenje, ki bi usulo plosce ampak toliko, da se tekocine bolje premesajo ipd.

Ko sem jaz narocal je bila cena nekje 10 Eurov za kg. Preveri, ce si narocil pravo stvar. Je pa bel prasek.

Ce imas koga na Dinosu pa je to odlicno, se strinjam. So kot hipermarket za te reci.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BrezC



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 12:49
Prispevkov: 133
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 08:15:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede tresenja, akumulator ni potrebno trest, najprej se aku napolni kot ponavadi do 14.4V, nato pa se poviÅ”a polnilno napetost na 15.5V, tok ne bo toliko velik da bi aku poÅ”kodoval, penjenje elektrolita pa zadevo lepo premeÅ”a..treba je paziti da to ne traja veĆØ kot kako uro, da se aku ne pregreje, nato pa nadomestiti eventuelni izgubljeni elektrolit z dest. vodo, ampak ponavadi to ni potrebno...
DobiĆØek tega je tudi v ekvalizaciji celic...dve muhi na en mah..

Naj opozorim, da ko sem jaz iskal edta po katalogih za laboratorijsko opremo so prodajali edta z drugaĆØnim kemijskim nazivom, zato ga nisem kupil , biti bi moral tale: ethylene diamine tetraacetic acid, v nazivih v katalogih pa je bilo napisano malce drugaĆØe, se ne spomnim..

En dober vir starih akumulatorjev so liĆØarske delavnice, ki poberejo iz totalk vse kar se da preden odpeljejo vozilo na odpad. Tam sem jaz dobil za 10 eurov aku, sicer sem ga lahko le izmeril da nima celic v stiku in vpraÅ”al koliko ĆØasa jim leži na polici, bil je malo loto ampak uspel sem ga spravit nazaj na 3/4 kapacitete z elektronskim desulfatorjem in poĆØasnim zaĆØetnim polnjenjem..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 08:53:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No pri izenacevalnem polnjenju je tako, da ga je itak dobro enkrat na mesec opravit, ce je moznost. Pravzaprav je treba pazit samo, da se akumulator ne segreje nad 54C ali neko podobno cifro, vodo se pa itak doda po potrebi. Razen pregretja ni nevarnosti vkolikor se nadomesti izgubljeno vodo.

Tisti mehurcki pa res dodobra premesajo elektrolit.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BrezC



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 12:49
Prispevkov: 133
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 09:01:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Å e to: pri ekvalizaciji je potrebno najprej aku napolniti po normalni metodi, ĆØe bi na pol prazen aku dal 15-16V bi potegnil tak tok da bi kruÅ”ilo ploÅ”ĆØe, kar jih poslediĆØno spravi v stik...Polni se poĆØasi do konca, nato Å”ele ekvalizacija z viÅ”jo napetostjo...Takrat se aku niĆØ ne greje, mehurĆØki opravijo svoje, izgubiÅ” tudi zelo malo elektrolita...NiĆØ na silo..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 09:12:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno je res tako. Najstarejse baterije za skuter ( v tamalem so bile 3) sem vcasih polnil kar z polnilcem, ki je ven dajal 56v (narejen za skuter z 4imi baterijami) in so se sicer segreli, so bili pa akumulatorji hitro polni in tudi drzali so dobro.

Pa ni jih bilo skoda, notri je EDTA in do stikov ni prihajalo,.. in v bistvu se vedno povsem normalno delujejo.

Ampak zdaj imam notri druge in z njimi lepse delam.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BrezC



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 12:49
Prispevkov: 133
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 10:29:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ma ĆØakaj , a niso v skuterjih takoimenovane 'suhe', hermetiĆØno zaprte baterije, podobno kot v ups napravah?..Sicer imajo tudi te baterije ĆØepe, enkrat sem poizkuÅ”al en tak ĆØep izvleĆØi ven pa ni Å”lo..Ne vem ĆØe tem baterijam lahko dodaÅ” edta ker je elektrolit vezan v neko tkanino, vpraÅ”anje je tudi pri takoimenovanih gelnih AGM pa tudi VRLA baterijah, pri teh ne vem kako dodajaÅ” edta..Si kaj probal glede teh..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 11:17:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odvisno od posameznh baterij. Taprve so imele odstranljiv pokrov pod katerim so bili priviti cepi. Vse ostale imajo zgoraj preko cepov nalepljen pokrov, ki ga pac z izvijacem odstranis, da prides do cepov.

Skratka tudi zatesnjene baterije se zdalec niso tesne in maintenance free se zdalec niso maintenance free. Oz lahko so, ce zelis le kako tretjino njihove zivljenjske dobe iz njih.

AGM oz gelski akumulatorji pa niso primerni za EDTa,..

Odstranit moras zgornjo plast. Pod njo so cepi. V redkih primerih jih ni in bi jih moral vrtat kar se meni ne bi dalo.

Trenutno imam v vecjem skuterju 4 kose YUASA 12-24 baterij, ki so bile v neki firmi za UPS. Ob obremenitvi je voltaza z 13v takoj padla celo na 1.5v ipd..

Zdaj me pridno nesejo preko 30km dnevno in vsakic malo dlje. Sem pa samo dolil destilirano vodo z EDTA in parkat polnil in praznil.

Skratka za SLA, VRLA,... se da EDTA uporabit in to brez tezav.

AGM pa ne. Vsaj meni ni jasno kako bi ga spravil v tisti gel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 15, 2008 14:10:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo studi. Organizirava nabavo in poizkusiva. Ti samo sporoĆØi, kdaj dobijo pa gremo iskat.
Koda:

MihaT.    500g
BrezC     500g
mucek4    500g
satelitko 500g
studi     500g
reber     500g
---------------
Skupaj   3000g


Nazadnje urejal/a mucek4 Pet Maj 16, 2008 09:56:48; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BrezC



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 12:49
Prispevkov: 133
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 08:47:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@mucek4, ĆØe lahko prosim poviÅ”aj Å”e meni na 500g, sem raĆØunal da ĆØe dam 30g na celico pride vseskupaj 30x6=180g, se pravi dovolj za spravit pokonci le 1 aku.. 200g bo premalo ĆØe hoĆØem reÅ”it Å”e kakega...
Pa Å”e razdelitev bo lažja kot ĆØe si vsi zmiÅ”ljujemo neke x teže...

Thanx vnaprej..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 09:56:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

BrezC je napisal/a:
@mucek4, ĆØe lahko prosim poviÅ”aj Å”e meni na 500g...
Fixed!

ƈe se bo dobro obneslo bom potem jaz kupil malo veĆØjo koliĆØino Smile Tam nekje par kg Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BrezC



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 12:49
Prispevkov: 133
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 11:08:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede doziranja, naletel sem na eno spletno stran kjer piÅ”e da je že 4g po celici dovolj (za avto akumulator). Kar je viÅ”ka od EDTA nastanejo iz njega kisline, ki korodirajo svinec...ƈe dobim link ga pripopam kasneje, sicer pa je že poln google glede tega...Stvar oĆØitno deluje...Treba je le ugotovit najbolj optimalno doziranje..Na dveh ostalih straneh priporoĆØajo 'one tablespoon' isto kot je napisal studi...

Mislim da je stvar treba dozirat 'od oka' glede na starost in stanje akumulatorja po principu manj je veĆØ...DodajaÅ” lahko Å”e vedno kasneje, viÅ”ka pa ne moreÅ” vzeti iz akuja ven...Se pravi delat je treba po zdravi pameti...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 13:04:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem mislil 30g za cel akumulator z cca 55Ah. Ne za eno celico. Tisto glede korozije plosc se mi zdi malo verjetno, ker ta kislina ni mocna in se tista v elektrolitu se malenkost osibi, ker ac tisti kritstali gredo v nic.

Najvecji mojstri so na nekem karibskem otoku se mi zdi (ze pozabil, ker sem pred casom bral njihov forum), ker imajo javno elektricno oskrbo v riti in jim vsak dan skos ven mece in so ure in ure brez elektrike in imajo vsi svoje banke akumulatorjev. Oni zivijo na EDTAju.

http://www.youtube.com/watch?v=XuZhf2J-NIg&feature=related

EDTA ampak kao preimenovan v nek bullshit, da ga lahko po visji ceni prodajajo. Ampak tip to dela narobe, ker kar sol mece notri namesto, da bi jio raztopiu. Video limam, ker ima tip se videe kako odpret recimo kak akumulator, ce je cisto zaprte sorte ipd..

In se video o atu, ki se z obnovljenimi akumulatorji fura z elektricnim pickupom.

Spodaj pa nekdo v komentarjih omenja tisto kar sem ze omenil, da lahko tudi izpraznis baterijo in obrnes pola in jo napolnis kontra, da spuca plate.


Nazadnje urejal/a studi Pet Maj 16, 2008 13:16:20; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BrezC



Pridružen/-a: Tor Apr 2008 12:49
Prispevkov: 133
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 13:16:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, 30g po celici se mi je zdelo preveĆØ, koliko g = 1 tablespoon pa nimam pojma..Prej sem izraĆØunal po pomoti 180 g na aku (6x30)..
No problem bo pa wonderpulver na zalogi za daljÅ”i ĆØas..


Samo sedaj sem se spomnil kako so na petrolu prodajali en komplet za oživljanje akumulatorjev pred davnimi ĆØasi, sestavljen je bil iz ene brizge z kroglico in ene stekleniĆØke z prozorno tekoĆØino. ƈe se dobro spomnim si z brizgo in kroglico v njej potegnil elektrolit iz celice in izmeril gostoto elektrolita, ĆØe je kroglica potonila v elektrolitu potem si z brizgo dodal nekaj te tekoĆØine iz stekleniĆØke v celico.Nato si ponovil polnjenje .Kaj je bil ta aditiv se ne spomnim, niti ne vem ĆØe je bil naveden (v rajnki YUG ni bilo deklaracij na izdelkih)..Je pa bilo to kakih 20 let nazaj..
Se Ŕe spomni kdo tega...TovariŔi...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zaspanc



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 20:44
Prispevkov: 268
Kraj: ƈrnomelj

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 16:33:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Akumulit....
_________________
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 18:11:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

EDTA je tudi zdrava zadeva, ce se uporablja pravilno. Skratka ima zdravilne ucinke na clovesko telo.

http://www.youtube.com/watch?v=IFe0msKLxfY
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 8:02
Prispevkov: 230
Kraj: KoroŔka Bela

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 20:57:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@zaspanc: z njim sem oživel tri leta stojeĆØ (pa že takrat star in zaniĆØ) akumulator za Jawo in se z njim Å”e dve sezoni vozil.

Še pomnim tavariŔi Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 07:39:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@studi. Kako je sedaj s tem EDTA-jem. Je že na zalogi? Gremo v nabavo?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure1



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 7:23
Prispevkov: 47

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 14:06:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi jaz sem zainterisiran za to sol. Sem klical v kamnik pa so rekli da dobijo Å”ele konec drugega tedna. Imajo pa neugoden delovni ĆØas od 7:00 do 14:30. Cene ne vem.

Omenjeno sol se da dobiti tudi v Mikro+Polo v Mariboru, vendar je cena 69,30ā‚¬ za 500g. Shocked Imajo pa na zalogi.
V ljubljani se da dobiti v Labteh v Trnovem, nimajo na zalogi, dobavljivo do petka cena je 82.8ā‚¬ z davkom za 500g.
potem v Laboratorijum v Murglah, nimajo na zalogi, ceno mi bo sporoĆØila naknadno.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj



Pridružen/-a: Čet Jan 2008 21:04
Prispevkov: 56
Kraj: 8232 Å entrupert

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 15:36:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa ta http://www.ecp.si/sl/kazalo/?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 17:05:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kar lepo pocakajmo na Samson. Ze ko sem prvic kupoval so imeli povsod smesne cene le pri Samsonu je bilo ugodno. Cca 10 Eurov na kilo. Oz mogoce se DDV zraven...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 27, 2008 07:23:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Že kaj novega?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
xilix



Pridružen/-a: Pon Jan 2008 15:31
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 27, 2008 08:07:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mucek4 je napisal/a:
Že kaj novega?

Za konec tega tedna so obljubili, poĆØakajmo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek



Pridružen/-a: Pon Nov 2007 13:33
Prispevkov: 75
Kraj: Å kofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 27, 2008 10:48:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri kemikalijah se loĆØi 3 razrede ĆØistosti, in to potem tudi pomeni takÅ”no ali drugaĆØno ceno. EDTA, ki se ga uporablja za titracije mora biti seveda pro analisy in kot tak je bistveno dražji od industrijskega, ki pa je za akumulatorje povsem OK. Firme, v katerih ste omenjali da je bil EDTA drag, je bil zagotovo laboratorijski. Ob povpraÅ”evanju ni napak omeniti, da potrebujete "industrijskega" in ne laboratorijskega (ĆØistega do ne vem aktere decimalke).

LP, Grega
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure1



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 7:23
Prispevkov: 47

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 29, 2008 09:57:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živijo.

Kot so mi prejÅ”nji teden rekli naj se oglasim ta konec tedna da bodo dobili EDTA v Kamniku, sem res klical in so rekli da Å”e nimajo. Da imajo naroĆØeno in da bodo predvidoma dobili drug teden Evil or Very Mad . Naj se oglasim sredi tedna so rekli.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 29, 2008 14:48:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nadlezno ampak so pa pac najcenejsi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
moderator


Pridružen/-a: Čet Jan 2008 10:26
Prispevkov: 243
Kraj: TržiĆØ - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 30, 2008 07:27:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@jure#1 Laughing
SporoĆØi ko bodo imeli, pa letimo v nabavo. Iz kje pravzaprav si, ker gremo lahko skupaj. Jaz vsak dan delam v Lj in lahko ĆØastim prevoz.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure1



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 7:23
Prispevkov: 47

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 30, 2008 08:12:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kamnik je zame super lokacija. Sem namreĆØ iz Most (7km) vendar v kranju v službi. Samson je pa odprt od 7 do 14:30, tako da bom moral v Samson zjutraj pred službo, ker delam do 16:00. Drugi teden v sredo bom spet klical. Tudi jaz sem že nervozen, ker me 1. matra firbec ĆØe to res deluje, 2. imam slab akumolator v avtu in zato odlaÅ”am z nakupom novega.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 30, 2008 09:45:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ce je slab ampak deluje se bo itak cisto popravil. Ne kupuj novega.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure1



Pridružen/-a: Sre Apr 2008 7:23
Prispevkov: 47

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 03, 2008 13:42:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav!
Ko takole ĆØakamo na tole EDTA, bi se rad prepriĆØal o samem postopku izboljÅ”anja akumolatorja. Jasno mi je, da cca 30g soli raztopim v topli destilirani vodi in nato to meÅ”anico enakomerno vlijem v vse celice. Vendar, kaj pa, ĆØe je akumulator poln tekoĆØine in ni prostora za novo meÅ”anico. V tem primeru je potrebno izĆØrpati nekaj dielektrika in s tem narediti prostor meÅ”anici EDTA z destilirano vodo. Kaj pa potem, po konĆØanem postopku, ali spet odvzamem nekaj dielektrika in vlijem tisto tekoĆØini, ki sem jo na zaĆØetku izĆØrpal Confused A ni 30 g za cel akumulator malo? meni se zdi po obĆØutku malo. Jaz bi dal eno kavno Å”liĆØko v eno celico. Ali je to preveĆØ?

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 03, 2008 15:58:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ce je tekocine prevec o lahko nekaj odvzames. Pred tem akumulator napolni kolikor pac gre. Potem os vecinoma ven jemal vodo. Potem ti tiste tekocine ni trea vracati notri. Voda z EDTAjem jo bo zamenjala. Trajno.

Uporabi pac cajno zlicko na celico. Ce pa je akumulator v res slaem stanju pa je doro dat eno zlico na celico.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
studi



Pridružen/-a: Ned Maj 2008 19:50
Prispevkov: 61

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 04, 2008 07:45:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim, da je ocitno, da mi B na tisti tipkovnici slabo deluje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Napajalna tehnika, usmerniki, pretvorniki, UPS, baterije, akumulatorji, solarni sistemi Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group