Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izdelava stereo ojaĆØevalnika

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - sploÅ”na debata
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SlyCrespo



Pridružen/-a: Pet Apr 2019 11:50
Prispevkov: 81

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 09, 2021 19:03:32    Naslov sporočila: Izdelava stereo ojaĆØevalnika Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Rad bi izdelal audio ojaĆØevalnik po navodilih, ki sem jih dodal v priponko.
Imam pa nekaj vpraŔanj:

1. Ali je ohiŔje lahko leseno?
2. KakÅ”no izhodno AC napetost toroida priporoĆØate, glede na to, da TDA7294 deluje do 49V?
3. Kje naj naroĆØim elemente? So iz Aliexpressa dovolj dobri?
4. Sta lahko oba kanala na eni PCB ploÅ”ĆØici ali je bolje vsak posebej?



Brutus 170W-S.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Brutus 170W-S.pdf
 Velikost datoteke:  658.33 KB
 Downloaded:  193 krat

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 10, 2021 22:28:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

1. Leseno ohiÅ”je... ĆØe bo dobro prezraĆØevano in hlajeno, potem lahko, ni problema. ƈe bo preveĆØ zaprto in brez prezraĆØevanja, potem lahko pride do pregrevanja in požara.l Exclamation

2. PiÅ”e v navodilih. Preberi v celoti. Ne vidim razloga zakaj bi ti tukaj pisal ne vem kakÅ”ne informacije in izgubljal ĆØas, ĆØe potem sploh ne prebereÅ”.

3. Kupi in probaj.

4. PiŔe v navodilih. Beri moj odgovor 2.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SlyCrespo



Pridružen/-a: Pet Apr 2019 11:50
Prispevkov: 81

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 12, 2021 18:01:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spravil sem se delat PCB za ojaĆØevalnik in se je ustavilo že na zaĆØetku.. Program Proteus 8 ni imel v knjižnici integriranega vezja TDA7294. Zato sem ga poiskal na netu in ga nato uvozil v program. V priloženi sliki se vidi, da je poleg samih pinov Å”e ostali del, ki pa je kot zgleda namenjen ležeĆØi pritrditvi.. Zdi se mi, da ležeĆØa pritrditev ni možna zaradi same zgradbe integriranega vezja.. No mogoĆØe se pa motim... In pa kaj pomeni Å”tevilka 16? Je to miÅ”ljeno kot pin? V dokumentaciji od TDA7294 nisem zasledil Å”tevilke 16..


7294.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  61.87 KB
 Pogledana:  736 krat

7294.jpg


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 13, 2021 08:35:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

TDA7294 ima navidezno res 15 pinoc, ker ima 15 nogic... v resnici jih ima 16 Wink

16. pin je TAB, ploÅ”ĆØica, piÅ”e tudi ali je "tab connected to GND" ali ne. Vedno piÅ”e s katerim pinom je povezan TAB.

ƈe ne najdeÅ” vertikalno postavitev ĆØipa, si knjižnico naroÅ”i sam ali iÅ”ĆØi dalje, tale je res za horizontalno montažo. Za horizontalno dobiÅ” ĆØipe, imajo ustrezno ukrivljene nogice. ImaÅ” verzijo H ali V, ne vem kako toĆØno je pri TDA7294, razni drugi integrirani ojaĆØevalniki obstajajo pogosto v obeh verzijah.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SlyCrespo



Pridružen/-a: Pet Apr 2019 11:50
Prispevkov: 81

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 16, 2021 16:55:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem naÅ”el knjižnico z vertikalno postavitvijo ĆØipa za program Proteus. In najraje bi uporabil vertikalno postavitev ĆØipa, vendar imam hladilno telo z nekoliko gosto narejenimi rebri in nevem kako bi to Å”lo... Sem pa iskal tudi ĆØip z horizontalno postavitvijo (po sletnih trgovinah) pa ga nikjer ne najdem.. Pri horizontalni postavitvi bi uporabil alu profil z L obliko na katerega nato pritrdil hladilno telo. Hladilno telo, ki ga imam (imam 2 komada seveda) lahko vidite tukaj:

https://www.aliexpress.com/item/32820642013.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.75f04c4dljnaUp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 16, 2021 23:02:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

SlyCrespo je napisal/a:
Sem naÅ”el knjižnico z vertikalno postavitvijo ĆØipa za program Proteus.

Problem reŔen ... Wink

SlyCrespo je napisal/a:
In najraje bi uporabil vertikalno postavitev ĆØipa, vendar imam hladilno telo z nekoliko gosto narejenimi rebri in nevem kako bi to Å”lo...

ƈe bi najraje tako, potem naj bo tako.
Ne vem kaj ima veze kako gosta so rebra, ker boÅ” TDA7294 menda montiral na gladko stran Rolling Eyes razen, ĆØe si ga nameraval montirat na "kontra" stran...

SlyCrespo je napisal/a:
Sem pa iskal tudi ĆØip z horizontalno postavitvijo (po sletnih trgovinah) pa ga nikjer ne najdem.. Pri horizontalni postavitvi bi uporabil alu profil z L obliko na katerega nato pritrdil hladilno telo.

L profil je ena možnost, ampak zakaj bi kompliciral, na sploÅ”no se povsod uporablja vertikalna montaža. ƈe je problem rob tiskanega vezja, da ĆØip težko postaviÅ” na rob zaradi hlajenja, se med hladilno rebro in ĆØip dodatno podloži navaden gladek ploÅ”ĆØat alu profil ustrezne debeline.

Sicer se to ne dela, ampak je možno... nogice prekriviÅ”, to lahko narediÅ” samo 1x, potem se lahko zaĆØne lomljenje.

Predlagam, da ne kompliciraÅ” in predvsem pazi, da ne boÅ” ponavljal tako zelo banalnih napak kot si jih naredil pri usmerniku.
ƈe rineÅ” z glavo skozi zid in delaÅ” nekaj po svoje, zakaj potem spraÅ”ujeÅ” za nasvet, ĆØe nasvetov potem ne upoÅ”tevaÅ” ? Smajli "ne vem"

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SlyCrespo



Pridružen/-a: Pet Apr 2019 11:50
Prispevkov: 81

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 17, 2021 08:57:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede gosto narejenih reber me skrbi to, da bom pri vrtanju luknje naletel na rebro na nasprotni strani...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 18, 2021 06:52:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nobenega problema, ne vidim pametnega razloga, da bi bilo rebro problem... zvrtaÅ” luknjo in vrežeÅ” navoj, uporabiÅ” vijak primerne dolžine. Seveda ne vrtaÅ” pregloboko brez potrebe. ƈe je hrbtni del hladilnega profila dovolj debel, ti sveder ne bo zaneslo nikamor, tudi ĆØe rebro povrtavaÅ” samo na pol. ƈe si nameraval uporabiti luknje brez navoja in vijaĆØiti z maticami, si že v Å”tartu zgreÅ”il naĆØin izdelave. Režejo se navoji, lahko uporabiÅ” tudi samorezne ali kniping vijake.


ƈe boÅ” upoÅ”teval moj nasvet o podložni ploÅ”ĆØici, lahko luknje ciljaÅ” toĆØno med rebra, sicer se lahko Brick wall Å”e naprej. Å e vedno, tudi v tem primeru reži navoje!

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SlyCrespo



Pridružen/-a: Pet Apr 2019 11:50
Prispevkov: 81

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 23, 2021 15:00:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav!
Zdaj po dolgem ĆØasu, spet razmiÅ”ljam o izdelavi zgoraj omenjenega ojaĆØevalnika. Dodal bi mu eno funkcijo in sicer tale spectrum meter:

https://www.aliexpress.com/item/1005002448793437.html

Me pa zanima zakaj ima samo 4 prikljuĆØne kable... RdeĆØa in ĆØrna sta napajanje, rumena je desni kanal, bela je levi kanal.. Kako to deluje, ĆØe ni prikljuĆØka Å”e za negativni pol desnega in levega kanala... In ali prikljuĆØitev takega metra na izhod ojaĆØevalnika, kaj vpliva na zvok?

Kar se tiĆØe samega ojaĆØevalnika, bom verjetno trafo in elektronske dele naroĆØil na svet elektronike. Zraven je tudi PCB ploÅ”ĆØica , ki pa je ne bom uporabil, saj bi jo rad naĆØrtoval sam (v programu Proteus). Obstaja mogoĆØe kakÅ”na cenejÅ”a varijanta, kot na svet elektronike, saj tam že samo trafo (2x27V 500VA) stane 91 EUR ?

RazmiÅ”ljam tudi, da bi k ojaĆØevalniku dodal tudi predojaĆØevalno vezje - za bass in treble kontrolo (levo - desno ne rabim) Ker sem v tem skoraj popolni zaĆØetnik, me zanima vaÅ”e mnenje in opcije glede tega...

OhiÅ”je bo vsekakor leseno, me pa zanima kakÅ”ne vrste hlajenje priporoĆØate. Hladilni rebri že imam. Ali bi bilo dovolj navrtati luknje na zgornji strani ohiÅ”ja, ali dodati Å”e 2 majhna ventilatorja na zadnji strani ohiÅ”ja? Eden bi pihal noter, drugi ven..

Torej prosim za pomoĆØ. Hvala!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SlyCrespo



Pridružen/-a: Pet Apr 2019 11:50
Prispevkov: 81

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 24, 2021 12:41:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdaj sem se spomnil, da bi lahko uporabil en transformator, ki sem ga vzel iz enega marantz receiverja. Tako bi lahko prihranil 90 EUR. Med ostalimi izhodi ima tudi dva izhoda 26.5 V. Bi bilo to vredu? Je zelo velik in težak, nevem pa, ĆØe je dovolj moĆØan za ta ojaĆØevalnik..Se da to kako imerit? Spodaj je slika, na kateri so razvidne izhodne napetosti, ki sem jih izmeril..


trafo-slika-19517652.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  54.22 KB
 Pogledana:  739 krat

trafo-slika-19517652.jpg



trafo-slika-19517654.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  63.57 KB
 Pogledana:  732 krat

trafo-slika-19517654.jpg


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 27, 2021 07:41:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tisto vezje iz aliexpressa je VU meter in ne spectrum meter, ki se mu praviloma reĆØe spectrum analyzer. Ja, je smiselno in lepo, ĆØe dodaÅ” VU meter. Kaj misliÅ” da je ĆØrna žica napajanja? GND Exclamation

Transformator iz receiverja ni nujno da sploh ima 100VA moĆØi, lahko ima tam nekje, ne veÅ” pa, za kakÅ”nen tok je narejeno navitje, ki bi ga uporabil.

ƈe boÅ” delal Brutus 170W X2, potem rabiÅ” vsaj 300VA trafo, ni treba da je 500VA, je pa priporoĆØljivo, vse je odvisno koliko zadevo priganjaÅ”.

Material seveda lahko kupip v slovenskih trgovinah, lahko tudi v tujih... zakaj kupovati KIT komplet, ĆØe nimaÅ” namena uporabiti ploÅ”ĆØice. Risanje tiskanega vezja za ojaĆØevalnik je zahtevno, hitro se lahko zgodi, da imaÅ” narobe speljane GND povezave in pride do oscilacij, ker si zaĆØetnik tega Å”e ne poznaÅ”, mogoĆØe je vseeno bolje, da sestaviÅ” KIT in se ne ukvarjaÅ” z risanjem. Predlagam, da najprej zriÅ”eÅ” kakÅ”en bolj enostaven projekt ojaĆØevalnika, pri teh moĆØeh gre hitro kaj narobe in potem trpi denarnica.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - sploÅ”na debata Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group