Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Faktor istočasnosti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
zmi

Pridružen/-a: Pet Avg 2018 13:46
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 12:01:31    Naslov sporočila: Faktor istočasnosti Odgovori s citatom

Mi lahko kdo po domače razloži kaj je faktor istočasnosti in kaj mi njegova vrednost pove?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 12:38:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Faktor istočasnosti pri elektro odjemu se šteje kot:
razmerje med maksimalno istočasno močjo odjemalca in
instalirano močjo odjemalca.

Maksimalna istočasna moč odjemalca je vsota vseh trenutno vključenih porabnikov.

Inštalirana moč je tista moč, ki jo imaš zakupljeno pri elektru in plačuješ mesečni pavšal, temu primerne so tudi glavne varovalke.

Po domače povedano, faktor je lahko tudi več kot 1, večinoma je precej pod 1.

Glavne varovalke in sodobni elektronski števci dovoljujejo kratkotrajno, da je faktor preko 1, čas je nekako obratno sorazmeren s faktorjem, večji je faktor, krajši je čas, preden pride do izklopa oziroma do pregoretja varovalke.

Moč odjema električne energije dimenzioniraš glede na faktor ki ga imaš oziroma se pričakuje, če si še malo pazljiv, da ne vklapljaš velikih porabnikov ali strojev istočasno, potem si lahko privoščiš cenejši priklop oziroma priključno moč.

V 3 faznem sistemu je seveda tudi pomembno, da so enofazni porabniki smiselno porazdeljeni na faze tudi glede na istočasnost uporabe.

Kaj točno ti ni jasno in kaj točno bi rad vedel? Zase, za doma, za šolo (študij)?

zmi

Pridružen/-a: Pet Avg 2018 13:46
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 13:09:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za izčrpen odgovor.

Info rabim zase, študij, bodočo službo...za nadgradnjo znanja Very Happy

Lahko dam tudi konkretni primer:
Imam dva objekta, ki se napajata z enega merilnega mesta (vodohran in črpališče). V obeh sta črpalki, ki neprestano obratujeta. V vodohranu črpalka moči 3kW, v črpališču pa moči 11kW. Inštalirana moč je 17kW (torej 25A varovalke v PMO).

Torej v mojem primeru je fi=14kW/17kW=0,82

Torej glede na moj primer kako mi faktor istočasnosti pomaga pri dimenzioniranju?

Aja pa še ena dilema je tukaj zato tudi sprašujem. S 17kW glede na moj izračun pridem na 24,6A. Meni se ne zdi to ravno dovolj "rezerve" za varovalke 25A. Se pa potem pozna na omrežnini..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 19, 2018 21:04:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če imaš sedaj 25A varovalke, je to že zelo na meji oziroma čez mejo.

Ne vem kako si prišel do tvojih 24,6A, verjetno si moč razdelil na 3 faze in delil z 230 in dobil tok. No, pozabil si COS fi motorja, tako da lahko kar na elektromotor črpalke pogledaš in prebereš nazivni tok. Dejanski tok je lahko tudi nekoliko nižji, odvisno koliko je črpalka obremenjena.

Izbire nimaš kaj dosti, lahko takoj povečaš priključno moč ali pa počakaš na morebitne oziroma zelo verjetne težave in kasneje zvišaš.

Pišeš, da imaš to že in da obratuje neprekinjeno na varovalke 25A?
Koliko časa imaš to v takem stanju oziroma pod takimi pogoji?

Ali črpalki delujeta 24/7 ?
Če ja, potem imaš mesečno porabo dobrih 10MWh in položnico nekaj čez jurja?

Tale logika meni nekaj ne štima, najbrž si pozabil napisati še kaj.

Če se vrnem na naslov te teme, faktor istočasnosti je v tem primeru zelo preprost, je znan, stalen in se ne spreminja kaj dosti.

Faktor istočasnosti se močno spremeni za nekaj sekund pri vklopu črpalke, če to predstavlja težavo, najprej vklopi večjo črpalko in šele potem manjšo, seveda je smiselno, da to dela avtomatika.

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Energetika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu