Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Predator 360w

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojaĆØevalniki in avtoakustika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
laci



Pridružen/-a: Sre Okt 2017 18:28
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 06, 2017 18:55:14    Naslov sporočila: Predator 360w Odgovori s citatom

Pozdravljeni upam da mi bo tu kdo lahko pomagal
torej imam MOSFET avtoojacevalec 2x180w oz. 1x360w imam pa sledeci problem varovalko 25A mi skuri ob priklopu napajanja posledicno pa mi pobere oba mosfeta na napajalnem delu ampak ne vedno uĆØih ojacevalec deluje po 10 min pa potem skuri varovalko in mosfete .
zamenjal sem oba mosfeta irfz 44n in stvar priklopil brez 20A varovalke situacija enaka oba mosfeta se pregrejeta in pregorita.odlotal in premeril vse tranzistorje in upore v okolici in na napajalnem delu vse in vse je ok.koncni tranzistorji so tudi ok edino kar je se mi dva 100ohmska upora pregrevata .
zanima me ce mi lahko kdo svetuje kaj naj se preverim oz.kaj bi lahko bili vzroki temu problemu.

hvala za odgovore

z
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 06, 2017 20:58:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MOSFET ojaĆØevalnik ima v izhodnji stopnji MOSFET tranzistorje in ne bipolarne tranzistorje, obiĆØajno komplementarne NPN in PNP pare.

V napajalnem delu, konkretno v switcherju pa so MOSFET tranzistorji.

Ker omenjaÅ” IRFZ44N lahko ugibam, da so montirani v switcherju, ĆØeprav so le za 55V napetosti, za uporabo v automotive je bolj ziher uporabiti 100V tranzistorje, ĆØeprav veĆØinoma ni težav tudi s 55V verzijami.

KakÅ”na fotografija in bolj natanĆØen opis ne bi Å”kodil, pa na velike zaĆØetnice, vejice in presledke za loĆØili bodi bolj pozoren, da bo tekst bolj razumljiv.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
laci



Pridružen/-a: Sre Okt 2017 18:28
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 09, 2017 10:48:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravleni

Slike nevem ce bom lahko dodal ker me nekaj zajebava oz. mi jih enostavno noce dodati.
1.
Se pravi gremo od zacetka. Zamenjal sem oba mosfeta IRFZ 44N.Priklopil na 12V in se zgodi naslednja stvar, OjaĆØ. deluje 10min vendar se pri tem pregrevata oba Mosfeta in Å”e dva upora v napajelnem delu ojaĆØ. ƈe pustim napajanje Å”e prikljuceno mi pregorita oba mosfeta ter 20A glavna varovalka.
2.
Recimo ĆØe ojacevelec odklopim po 10min in ga potem po 5min priklopim nazaj na 12V mi pa takoj pregori 20A varovalka in oba Mosfreta.
3.
ƈe ojaĆØ. sprobam brez 20A varovalke je situacija enka vendar mi pregori samo eden mosfet.
4.
Premeril sem vse upore in tranzistorje za katere sem mislil da bi lahko bili povezani z temi mosfeti, vendar brez uspeha.Vse je ok.
5.
Meritev kondenzatorjev pa nevem kako je zanesljiva ker je instrument star in cenovni razred 100eu pred 15 leti.
6.
Vem tudi meritev z upori je bolj taksna ker upor je lahko videti vredu in meritev hladnega je tudi ok. Ko pa se segreje potem komaj vidis da je zanic.
7.slike bom probal poslati ce mi bo uspelo ker brez njih si je tezko kaj predstavljati
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 09, 2017 19:09:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni diÅ”i to na ali premaknjeno del.toĆØko ("nula") ali kontrola toka v mirovanju ... možno tudi, da ga kakÅ”na zaÅ”ĆØita zeza ... bi bilo treba najdet shemo (ali zrisat) Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
laci



Pridružen/-a: Sre Okt 2017 18:28
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 09, 2017 21:48:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ŕe enkrat slike


CAM03212-1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  263.95 KB
 Pogledana:  784 krat

CAM03212-1.jpg



IMG_20171109_212903.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  201.84 KB
 Pogledana:  766 krat

IMG_20171109_212903.jpg



CAM03216-1-1.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  116.25 KB
 Pogledana:  797 krat

CAM03216-1-1.jpg


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2017 11:29:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

.. jest bi kot prvo, prelotal vse spoje za vsak sluĆØaj, ĆØe je kje hladen lot ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2017 14:38:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vidim, da je ojaĆØevalnik en majhen, navaden stereo, oziroma mono v bridge naĆØinu. Izhodna stopnja ojaĆØevalnika je narejena s komplementarnimi bipolarnimi tranzistorji 2SB688 in 2SD718.

Kaj sedaj, kar se ti dogaja?
Treba je ugotoviti kaj je vzrok prevelikemu toku. Ali je vzrok v switcherju (napajalni del) ali pa v ojaĆØevalniku.

Predlagam, da najprej odstraniÅ” vse 4 tranzistorje v ojaĆØevalniku, prej omenjene 2SB688 in 2SD718. Ko bodo odstranjeni tranzistorji, je s tem moĆØnostni del ojaĆØevalnika odstranjen, tranzistorje lahko tudi primerjaÅ” ohmsko med seboj, lahko je eden v delni okvari, delni preboj.
Zadevo priklopiÅ” na 12V in opazujeÅ” tok in ĆØakaÅ”, ĆØakaÅ”, ĆØakaÅ”, kaj se bo zgodilo, za testiranje in da ne kuriÅ” FETov, je dobro ali nujno treba imeti napajalnik s tokovno omejitvijo. Lahko je napaka na kakÅ”nem kondenzatorju na sekundarni strani, verjetno je nekje +/- 30V ali tam nekje, kakÅ”en keramiĆØen kondenzatorĆØek rad dela stik, ĆØe ga prebije ali je že v delnem preboju in ga prebije po nekaj minutah... se že prej fajn greje... termalna kamera bi hitro odkrila zlodeja.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
laci



Pridružen/-a: Sre Okt 2017 18:28
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2017 19:58:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala lepa za odgovore in namige .
Bom probal vse naÅ”teto preveriti samo zdaj moram poĆØakati na poÅ”tarja z mojimi Mosfeti ker sem imel tri in so sli vsi trije dokler sem ugotovil kaj in kako se kaj dogaja.

Pa se vpraŔanje mogoce ve kdo, kje na netu bi naŔel knjigo oz. tabelo za zamenljive elemente.Imam narocen tranzistor C 1027 in sem iz vseh treh trgovin dobil odg. da mi ga ne morejo izdobavit.

Hvala za odgovore.

Lp laci
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 10, 2017 21:35:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tranzistorje boÅ” kuril vse dokler ne boÅ” imel urejen napajalnik s tokovno zaÅ”ĆØito. Takle majhen ojaĆØevalnik nima v mirovanju (z utiÅ”ano glasbo ali zelo potiho) kaj kurit preko 1A, mora biti precej manj. FET-i ne pocrkajo, ĆØe imaÅ” tok omejen na recimo 3A, ĆØe bi potegnilo toliko ali bi želelo veĆØ, se bo sesedla napetost.

Jaz vedno tako testiram in spravljam v pogon tovrstne zadeve, sem popravil že ogromno takih ojaĆØevalnikov, ampak zadnje leta je to manj aktualno, kot da nihĆØe veĆØ nima glasne avtoakustike...

Kot sem že napisal, odstraniÅ” moĆØne bipolarce v ojaĆØevalniku in najprej testiraÅ” napajalni del, torej switcher ...


Za zamenjavo tranzistorjev iÅ”ĆØeÅ” podobne, preÅ”tudiraÅ” data-sheet in pregledaÅ” glavne lastnosti in iÅ”ĆØeÅ” podobne in moĆØnejÅ”e... seveda tudi izkuÅ”nje pomagajo ali pa forum, natanĆØno napiÅ”eÅ” kaj imaÅ” in kaj iÅ”ĆØeÅ”, aplikacija kjer je uporabljen tranzistor, je pomembna, marsikje lahko uporabiÅ” "kar nekaj" in deluje.

http://lmgtfy.com/?q=filetype%3Apdf+2SC1027
NihĆØe ti ga ne bo dobavil, skoraj zagotovo, treba bo najti nadomestek, odpri novo temo, vidim da nima veze z ojaĆØevalnikom.

Tranzistorje z japonskimi oznakami ki se zaĆØnejo z 2 (2SC..., SD..., ...) se pogosto lahko nadomesti z BD, 2N, TIP, ... in Å”e nekimi Å”tevilkami, seveda tudi google lahko pomaga ĆØe iÅ”ĆØeÅ” s ĆØarobno besedo "replacement" ali kaj podobnega, "cross reference search"
http://lmgtfy.com/?q=2SC1027+replacement

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
laci



Pridružen/-a: Sre Okt 2017 18:28
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 11, 2017 08:51:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A1023 in C1027 imam v drugem ojaĆØevalcu pred konĆØnimi stopnjami TIP2955 IN TIP3055 V PARU.( WECONIC Professional-Carhifi-Sistem)VX-4200 4x50 RMS. Je pa res da sta oba ojaĆØ. stara okoli 20let, ko sem Å”e hodil v srednjo Å”olo, sta oba bila v avtu.Tega sem skuril z frekvenĆØnimi kretnicami ,ampak tu sem uspel hitro ugotoviti napako.

No bom se potrudil z iskanjem omenjenega tranzistorja vendar je moja angleÅ”ĆØina bolj slaba.Bom poskusil ĆØe pa mi ne uspe pa bom vas prosil za pomoĆØ.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laci



Pridružen/-a: Sre Okt 2017 18:28
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 11, 2017 10:06:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Odlotal sem vse Å”tiri konĆØne tranzistorje v ojaĆØ.delu.
Odlotal oba (skurjena) Mosfeta.
Odstranil 20A varovalko.
Priklopil na 12V in se mi Å”e vedno segrevata oba 100ohmska upora, glej slika (zraven ĆØipa KA555) edina sta v okolici ki sta vecja, ostali so vsi manjsi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 11, 2017 14:32:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj si dal namesto 20A varovalke?

ƈe sta upora veĆØja, sta veĆØja z namenom, ker se grejeta in to je spet zaradi toĆØno doloĆØenega namena, verjetno sta umetno breme, ker tako mora biti. Seveda je vpraÅ”anje koliko se grejeta, ĆØe je v mejah normale je to pravilno.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
laci



Pridružen/-a: Sre Okt 2017 18:28
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 11, 2017 14:51:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vezje je brez tranzistorjev D718 , B688 , brez Mosfetov in brez varovalke prikljuceno na nap. in se Å”e vedno pregrevata(sta vroĆØa) 100ohmska upora.Nap. pa imam prikljuceno na plus in RMT ter na minus.Se pravi mora biti hudiĆØ nekje od prikljicka RMT proti masi zaniĆØ, seveda ce razmiÅ”ljam v pravo smer.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 11, 2017 17:45:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne vem zakaj ne bereÅ” kar napiÅ”em. ƈe sem napisal, da sta upora moĆØnejÅ”a z namenom, potem je normalno da se grejeta, vse ima svoj namen, iÅ”ĆØi napako drugje in pa, ugotovi najprej, kaj je funkcija teh dveh uporov, zriÅ”i si shemo iz vezja.

PrikljuĆØil si na napajalnik... kakÅ”en??? Ali ima tokovno omejitev, voltmeter, ampermeter?

Po mojih izkuÅ”njah glede na veliko Å”tevilo popravljenih avtoojaĆØevalnikov, je napaka pogosto v okvarjenih moĆØnih bipolarcih v izhodnji stopnji ojaĆØevalnika, vĆØasih tudi v samem napajanju, v switcherju na sekundarni strani. Na primarni strani switcherja nisem beležil nobenih drugih napak, kot skurjeni FET-i, ki so pocrkali zaradi vzrokov na sekundarni strani.

ƈe karkoli ne razumeÅ” kar sem napisal, me vpraÅ”aj, da nerazumljivo napiÅ”em na naĆØin, ki bo razumljiv tudi zaĆØetniku ali nekomu z malo izkuÅ”enj.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
laci



Pridružen/-a: Sre Okt 2017 18:28
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 26, 2017 21:25:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni
No moj ojaĆØevalec deluje kot nov. Napake sem naÅ”el na vhodu ojaĆØevalnika 2xelektrolit, in dva upora in to preko ĆØinĆØ vhodov. Vseeno mi ni jasno kako je do tega priÅ”lo saj radio ni kak Å”iÅ” miÅ”.JVC v rangu 170eu pred 5 leti. No pa da nebom pazabil omeniti, polotal sem veĆØinoma povezav na vezju in vse moĆØnejse elemente.

Hvala lepa na odgovorih in namigih.
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojaĆØevalniki in avtoakustika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group