Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Izdelava led baterijske svetilke.

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - splošna debata
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
rok.bartol

Pridružen/-a: Pet Dec 2014 10:27
Kraj: LOŠKI POTOK

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 27, 2017 20:22:55    Naslov sporočila: Izdelava led baterijske svetilke. Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Malo sem pregledoval teme in, ker se nekako nisem mogel odlociti v katero temo to spada, sem se odlocil, da dam kar pod splosno debato.
Skratka razmisljal sem, da bi izdelal svojo led baterijsko svetilko. Ker sem tudi lovec mi svetilka dostikrat pride prav, prakticno vsak dan. Ker pa profesionalne in mocne svetilke veliko stanejo, sem razmisljal o izdelavi lastne svetilke, ki bi bila vsaj priblizno tako dobra kot naprimer tista za 150€, v trgovini. Se mi pa bolj malo sanja, kako bi se tega lotil, kje bi dobil materijal, ohisje in kaksen materijal bi uporabil. Zato sem se za pomoc obrnil na vas, ki imate ze vec izkusenj. Rad bi da mi pribljizno opisete postopek izdelave ter materijal in priporocite kje naj ga kupim. Hvala in lp.

reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 28, 2017 04:36:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Omenjaš izdelavo LED svetilke, vendar o velikosti in svetilnosti nič. Lahko izdelaš lastno svetilko, če imaš stružnico ali če imaš tako rekoč brezplačen dostop do nje, lahko dele postružiš sam, saj je ohišje poleg parabole glavni in najbolj zakompliciran del svetilke, oziroma več delov.

Zelo dobre izkušnje imam s svetilkami UltraFire 501B oziroma kitajskimi ponaredki. Ponaredke dobiš že pod 10eur, vendar so slabi, zelo slabi s plastično parabolo. Naslednji razred ponaredkov je nad 10eur do 20eur, ki so zelo v redu, korektno narejeni, s kovinsko parabolo in so čisto v redu, ni potrebe po originalu. Že dražji original težko dobiš, ker so trg poplavili ponaredki in nikoli ne veš kaj dobiš, včasih je ponaredek tako dober, da je težko reči ali je original ali ne, ampak OK, če je dober in dobra cena, zakaj pa ne.

Da bo jasno o čem pišem klik za iskanje na google - slike
Svetilka sprejme eno baterijo 18650, lahko nabaviš nove ali koristiš rabljene iz prenosnikov. Svetilka ima običajno 5 možnosti delovanja: 100% svetilnos, 50% svetilnost, 25% svetilnost, hitro utripanje in SOS utripanje. Način se izbira s stikalom za vklop, se kroži med načini, privzeto po minutki ali dveh ko je ugasnjena se pri vklopu postavi na prvo, to je 100% svetilnost. Ker so ti programi včasih nadležni, sem enega od ponaredkov predelal na eno samo stopnjo, elektroniko sem vrgel ven in dodal predupor, da LED vleče pri max napolnjenosti pod 1A toka. Svetilnost je dobra in to je tisto kar od svetilke pričakujem. Svetijo kar daleč, uporabna svetloba je recimo do 50m, posveti preko 100m, dimenzije so majhne, torej žepne, pripravno za v roko. Opis svetilnosti je relativna zadeva, vsak mora sam sprobat kaj mu odgovarja...

Ker so svetilke res solidne in dovolj kvalitetno narejene, jih uporabljam tudi sam za vse sorte namene, če koga zanima, jo lahko dobi pri meni (pošljem tudi po pošti) za 15eur, priložim še baterijo zraven, dodatne baterije so po 1eur/kos, seveda gre za rabljene celice 18650, ki so preverjene z izmerjeno kapaciteto, sicer pa se dobijo že od cca 3eur dalje, odvisno od kapacitete je odvisna tudi cena, glede na izkušnje se ne splača pretiravat. Ker je s struženjem delov zelo veliko dela za izdelavo v lastni režiji, sem to dal na stranski tir, saj sem zadovoljen s temi, ker presegajo moja pričakovanja, enostavno se ne splača matrat. edino kar bi mogoče dodelal je obroček, ki bi zagotovil boljši termični stik notranjega dela z LED z zunanjim ohišjem, do sedaj sem predelal eno svetilko in je opaziti, da se ohišje hitreje zgreje, kar pomeni da je odvajanje toplote boljše. Za kratkotrajno uporabo predelava ni potrebna. Jaz sem šel v to smer, da kupim soliden ponaredek in ga po potrebi predelam po lastnih željah

rok.bartol

Pridružen/-a: Pet Dec 2014 10:27
Kraj: LOŠKI POTOK

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 28, 2017 07:53:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi potreboval baterijo, ki posveti tja od 150-200m s tem da mora biti 150m uporabne svetlobe.
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 28, 2017 20:26:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za tvoje zahteve bo to morala biti svetilka, ki je primerljiva z avtomobilskim žarometom in to z dolgo lučjo.
Definicija uporabne svetlobe je relativna, kaj sploh pomeni uporabna svetloba? Če uporabna svetloba pomeni, da je območje osvetljeno toliko da vidiš prisotnost živali ali da nekdo tam daleč brez težav vidi hodit v trdi temi, potem to ne rabi biti zelo veliko svetlobe.

Mogoče bi probal prej s kakšno manjšo, tako kot sem jo predlagal. Če bo premalo, gledaš za nekoliko večjo svetilko z več LED diodami in z več baterijskimi celicami, ampak se boš stegnil za nekajkrat več denarja in tudi dimenzijsko bo svetilka precej večja. * * * KLIK * * * bo kar okoli 100eur takale Cool

Lahko za osnovo vzameš kakšno kolesarsko svetilko in dodelaš ohišje, da bo vsaj na pol v samogradnji.

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Elektrotehnika - splošna debata Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu