Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Recikliranje ali obnova ventilatorjev iz raĆØunalnikov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Recycling - recikliranje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2016 14:34:34    Naslov sporočila: Recikliranje ali obnova ventilatorjev iz raĆØunalnikov Odgovori s citatom

V osebnih (namiznih PC) raĆØunalnikih sta obiĆØajno vsaj dva ventilatorja. Ventilator za prezraĆØevanje raĆØunalnika se nahaja v ATX napajalniku (vĆØasih AT napajalniku) in je velikosti od 80x80mm pa tja do 140x140mm. Drugi ventilator je na hladilnih rebrih procesorja, ki je v danaÅ”njih ĆØasih že krmiljen glede na potrebe hlajenja, nekdaj so bili vrtljaji neregulirani.

Poleg teh dveh najbolj pogostih ventilatorjev je lahko v ohiÅ”ju Å”e nekaj dodatnih, ki skrbijo za dodatni prezraĆØevanje ali pa se nahajajo na grafiĆØni kartici, dodatno hladijo trdi disk ali kaj drugega. Nekateri navduÅ”enci s Å”tevilom ventilatorjev kar malce pretiravajo, na drugi strani pa so uporabniki, ki želijo imeti tih raĆØunalnik...

Pri vseh raĆØunalnikih tiÅ”ino vĆØasih zaĆØne motiti izrabljen ventilator, saj zaĆØne oddajati ĆØudne glasove, vibracije, brnenje, cviljenje...

Ali je ventilator, ki oddaja ĆØudne zvoke zaniĆØ?
Ne, seveda ne, tak ventilator je seveda možno obnoviti in to ne samo na kratek rok, življenska doba je lahko neverjetno dolga, seveda pa je za to potrebno narediti servis vsake toliko ĆØasa, tako kot smo vajeni pri avtomobilih... menjamo olje, filtre, ...

Ali se obnova ventilatorja splaĆØa?
Seveda se splaĆØa, saj je za to potrebno le nekaj minut dela in delĆØek strojne masti.

Se splaĆØa obnoviti prav vsak ventilator in seveda ali je sploh možno obnoviti vsak ventilator?
Najbrž ni možno obnoviti vsakega, lahko pa poskusimo. Kaj se splaĆØa in kaj ne, naj ugotovi vsak sam.

Pri obnovi ventilatorja dosežemo izjemno podaljÅ”anje življenske dobe in zagotovimo tiho delovanje raĆØunalnika.
Ventilator iz raĆØunalnika seveda ni uporaben samo v raĆØunalnikih, elektrotehniki jih lahko uporabimo Å”e marsikje drugje, v drugih naprava ali za druge naprave, ker jih lahko uporabimo kot sestavni del.

Recikliranje rabljenih delov in komponent veĆØinoma ne pride v poÅ”tev za profesionalno uporabo, za amatersko uporabo pa prav gotovo, saj nam lahko prihrani kar nekaj denarja.

Obnova rabljenih komponent ne pomeni samo prihranek, saj se pri obnovi lahko tudi nekaj nauĆØimo in to je pogosto vredno Å”e veĆØ.

V priponki je ĆØlanek v PDF obliki, v katerem je opisan postopek obnove in prikazan s pomoĆØjo fotografij.

Vabljeni k branju in kasneje bi vas prosil, da napiÅ”ete svoje mnenje, da bom na podlagi teh mnenj oblikoval ĆØlanke v prihodnje.



Obnova_140mm_ventilatorja.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Obnova_140mm_ventilatorja.pdf
 Velikost datoteke:  1.54 MB
 Downloaded:  638 krat


_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ferdo



Pridružen/-a: Tor Feb 2008 12:48
Prispevkov: 6
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 20, 2016 20:50:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

OdliĆØno, sploh za mlajÅ”e ĆØlane foruma. Oblika ĆØlanka je zame pregledna in vsebina v kombinaciji s slikami popolnoma razumljiva.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 21, 2016 09:09:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za mnenje. Tudi sam sem imel v mislih preglednost in da je oblika ĆØlanka primerna in razumljiva tudi za zaĆØetnike.

Da ne bo ostalo samo pri PDF obliki, sem ĆØlanke nameraval objavljati tako v html obliki kot spletna stran, dodana bo seveda tudi PDF verzija, namenjena za download in shranjevanje na raĆØunalnik.

Mimogrede, ventilator, ki je bil uporabljen za "manekena" že služi svojemu namenu, deluje kot bi bil nov Smile

Menim, da prihranek nekaj ā‚¬ vsakomur nekaj pomeni, Å”e posebej mlajÅ”im, ki nimajo rednih prihodkov in so odvisni od žepnine, Å”tipendije, ...

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 21, 2016 09:34:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jest sem priŔel do ugotovitve, da so navadni (sleeve bearings) manj glasni in da podmazovanje/vtiranje v ležaj venta z ono litijevo rjavozeleno gosto mastjo (za zglobe pri avtu) cca. 1/2-2/3 luknjice pod nalepko ventov reŔi problem pri takih. V kompu imam tudi do skoraj dve desetletji star vent, pa Ŕe vedno vrti Razz . Onim s kovinskim ležajem je malo težje z gosto mastjo podmazat ležaj ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 21, 2016 10:21:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Res je, drsne ležaje, to so tisti s puŔo, je možno na novo namazati, sami ležaji pa so tiŔji.

KrogliĆØne ležaje (ball bearings) praktiĆØno ne moreÅ” namazat drugaĆØe kot z oljem, mast ne moreÅ” na novo nabasat noter. KrogliĆØni ležaji pri teh ventilatorjih so glasnejÅ”i od drsnih.

Sem se že ukvarjal s podmazovanjem krogliĆØnih ležajev pri malih ventilatorjih, enostavno sem nakapal toliko olja, da je bila kar luža olja okoli osi, nekaj malega je Å”lo noter v ležaj. Seveda je ležaj postal tiÅ”ji in ni veĆØ brnel, cvilil kot prej na suho, ampak na dolgi rok to ni. ƈe je olje Å”lo noter v kovinsko zaprt ležaj, bo Å”lo tudi ven.

Drsni ležaji imajo puÅ”o, ki je praviloma sintran material, kar pomeni da je porozna in se na nek naĆØin napoji z mastjo. Ker je os gladka polirana, puÅ”a pa mehkejÅ”a, gre za dva razliĆØna materiala, kar zagotavlja dobro drsenje in minimalno obrabo. ƈe je dobro namazano obrabe skoraj ni in lahko deluje dolga leta.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
potepenc



Pridružen/-a: Tor Sep 2012 20:17
Prispevkov: 43

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 24, 2016 16:54:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kratko in jedrnato, vse jasno in lepo prikazano. Popravilo ventilatorja ni neka znanost, bo pa vseeno komu priÅ”el prav tale ĆØlanek, zaĆØetniki ga bodo veseli. Kar tako naprej in zanima me, kaj vse bi lahko Å”e recikliral iz raĆØunalniÅ”kega napajalnika, vĆØasih dobim celo Å”katlo te Å”are.

Takole sem že obnovil nekaj ventilatorjev. ƈe naletim na ventilator z ball bearings, ga vržem takoj v Å”katlo za odpad, ker ga ni vredno podmazat, ker ga ni možno.

V enem prostoru imam premajhen radiator, namesto menjave radiatorja sem uporabil 6 kosov 12V ventilatorjev 80x80mm iz raĆØunalniÅ”kih napajalnikov, ki sem jih montiral pod radiator. Delujejo na 5V in jih sploh ne sliÅ”im, dodal sem Å”e sobni termostat, da jih izklopi, ko se prostor dovolj segreje. Takrat jih nisem podmazal in ker se je zaĆØel eden zatikat, ker težko Å”tarta na 5V, jih bom enkrat obnovil, ĆØe ne drugega iz radovednosti. Z recikliranimi ventilatorji sem dosegel, da mi ni bilo treba zamenjat radiatorja z veĆØjim, prihranek ĆØasa, denarja in prostora. Naj Å”e kdo reĆØe, da se ne splaĆØa reciklirat. Idea
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smasher



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:31
Prispevkov: 159
Kraj: Obala-Lj

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 28, 2016 21:42:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To delam jaz že nekaj let, ĆØe sem len samo odlepim nalepko in Å”pricnem silikonsko mast v spreju in ĆØe ni preveĆØ zapacano že to precej pomaga.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Scientist



Pridružen/-a: Sre Nov 2007 23:35
Prispevkov: 4
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 23, 2017 18:38:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Po nekaj letih se ponovno javljam...

Tudi sam obnavljam ventilatorje starejŔega tipa... novejŔih pa kot kaže ni možno popraviti... ali se motim ?

Lp.

_________________
>> Ne nasedaj ekonomistom, ki ti prodajajo oloÅ” at Ć¼ber preis! <<
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 24, 2017 09:42:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ma vse se da, samo ta "cheap Sh*t" China made zadnje ĆØase Rolling Eyes se ne splaĆØa niti zezat IMHO ... par ā‚¬, pa menjaÅ” celega, pa je spet dobro za 2 leti ... drugo je z onimi "brand name" za par deset ā‚¬ ... take se splaĆØa renovirat/oĆØistit, ĆØe niso obupno glasni (zujanje) ... vse je odvisno s koliĆØino "za*ebancije" Embarassed
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 27, 2017 10:23:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekateri novejÅ”i so res tako ĆØudno sestavljeni, da jih ni možno razstaviti brez poÅ”kodb, veĆØinoma takim ni veĆØ pomoĆØi. Å e vedno pa so ventilatorji novejÅ”ega letnika, ki se ne razlikujejo od starejÅ”ih, take je Å”e vedno možno podmazati in jim podaljÅ”at življensko dobo.

V nekatere izdelke (usmerniki, napajalniki, polnilniki akumulatorjev, ...) sem že pred leti vgradil rabljene ventilatorje iz raĆØunalnikov in Å”e vedno delujejo. Pred vgradnjo sem jih na hitro poservisiral in oĆØistil. Da ventilatorji ne delujejo neprekinjeno, vedno vgradim krmilno elektroniko, da se vkljuĆØijo le po potrebi, da ne nabirajo delovnih ur in da ne povzroĆØajo nezaželjenega hrupa oziroma Å”umenja. Tudi v raĆØunalnikih je smiselno vgraditi regulacijo Wink

.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Recycling - recikliranje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group