Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Ojačevalnik- končni izdelek za maturo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojačevalniki in avtoakustika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
hrovatin.rok

Pridružen/-a: Ned Feb 2017 21:14
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 05, 2017 22:31:09    Naslov sporočila: Ojačevalnik- končni izdelek za maturo Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Imam problem bi izbiri specifičnega ojačevalnika za projekt, ki ga izdelujem za zaključni izdelek na srednji elektrotehniški šoli.
Težava je v tem, ker želim, da je projekt prenosen in sem zato naročil litijeve celice ter jih tudi zložil v pack (4S- 14,4V , 8Ah). Prikljužil sem tudi BMS za zaščito. Doma imam tudi 4 JVC zvočnike 4omske v RMS močjo 40W in ker so dokaj dobri jih želim uporabiti v tem projektu. Sreče pa nimam pri ojačevalniku, ker sem enega že naredil z TDA7383, ta pa ni ne deluje klub številnik uram testiranja. Zato sem se ponovno podal na lov za novim ojačevanikom. Sedaj pa sem se malo bolj pozanimal kaj hočem. Ugotovil sem da bi za ta projekt bil odličen ojačevalnik razreda T, ki nima veliko izgub in ima stopnjo popačenja kot AB razred. Ob raziskovanju po internetu pa nisem nikjer našel primernega ojačevalnika. Zanima me tudi ali pomeni 35W RMS moči na zvočnikih, da mora imeti tudi ojačevalnik največ 35W, na vsak izhodni kanal?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 06, 2017 09:57:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

35W RMS pomeni 35W dejanske prave glasbene moči, oziroma sinusne moči. RMS pomeni "root mean square".

Če imaš baterije 4S to pomeni napetost 12V pri praznih baterijah in 16,8V pri popolnoma polnih baterijah, zato moraš izbirati ojačevalnik, ki lahko deluje v tem območju napetosti.

Ojačevalnik razreda T je v bistvu še vedno razdred D https://en.wikipedia.org/wiki/Class-T_amplifier

Res je izgube so najmanjše pri digitalnih ojačevalnikih, gretja je zelo malo, skoraj nič, saj gre za PWM krmiljenje izhoda.

Če želiš izhodno stopnjo AB na nizki napajalni napetosti, potem greš v razred H, ki je v bistvu razred AB z dodano predstikalno stopnjo H-bridge v napajalnem delu skupaj z zunanjimi kondenzatorji. Zelo znana predstavnika sta TDA1560Q in TDA1562Q.
http://reber.si/TDA/TDA1562Q.htm

Glede na zvočnike, ki jih že imaš, bi tukaj omenil še preprost ojačevalnik z npr TDA2005 ki je lahko stereo ali bridge. Seveda je bridge verzija bolj uporabna, saj dobiš ven tudi 20W moči, medtem ko pri non-bridge, torej stereo dobiš pod 10W moči. Obratovalna napetost je do 18V kar ustreza tvojim napajalnim pogojem. Tale preverjeno deluje:
http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=994

Seveda je rešitev, ki bi verjetno ustrezale, še veliko. Predlagam, da se odločiš za ojačevalnik, ki je dokaj preprost, nima veliko komponent in bo posledično manjših dimenzij.

Glede napajanja bi predlagal, da dodaš možnost priklopa zunanje napetosti 12V in tudi možnost polnjenja iz 230V in iz 12V, če tvoj BMS slučajno nima balancerja, ga moraš narediti.

hrovatin.rok

Pridružen/-a: Ned Feb 2017 21:14
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 07, 2017 21:13:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

zanimajo me pa še 2 stvari. Ali sta lahko 2 ojačevalnika na enem hladilnem rebru in to brez tiste gumijaste podložke, ali je potrebna? Druga stvar pa me zanima ali je dobro, da na vhod napajalne napetosti dodam še kondenzator visoke kapacitivnosti(30000uF), ker sem bral, da to pomaga pri izbolšanju nizkih frekvenc?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator

Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 07, 2017 22:13:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede integriranih ojačevalnikov na en alu profil brez izolacije je odvisno kateri pin je priključen na TAB (ploščica ohišja). Npr za TDA2005 velja, da je TAB priključen na GND, torej jih lahko namontiraš na aluminij kar vse kar jih imaš in to brez izolacije.

Nekateri ali pa kar večina ima na TAB priključen pin -Vs (npr TDA7294) kar pomeni negativno napajanje kar ni enako GND. Večinoma velja, da je na TAB priključen substrat oziroma najbolj negativna točka, tako bolj po domače povedano. V teh primerih moraš uporabiti izolacijo. Seveda bi lahko montiral brez izolacije, iste čipe iz istega napajanja in izoliral hladilnik od ohišja. To lahko postane hitro neprimerno, če ima vsak čip svoje varovalke na napajanju in podobno, bolje je izolirati vsak čip posebej in jih zmontirati najprej na en ploščat aluminij, tega pa na hladilna rebra. Ploščat aluminij pride zelo prav iz več razlogov, lažja montaža, več materiala, pri demontaži in ponovni montaži ni problemov z izolacijo. Namesto ploščatega aluminija se po potrebi lahko uporabi tudi kotnik ali kaj drugega, še bolj masivnega.

Napajanje, tudi če je baterijsko, je lahko okrepljeno s kondenzatorji, da pomagajo pri impulznih obremenitvah, pri teh malih močeh je 30mF (30mF=30000uF) nepotrebno, bo dovolj 2200uF, lahko tudi 3300uF ali 4700uF.

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Audio naprave, ojačevalniki in avtoakustika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu