Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Vezje za odklop akumulatorja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
azrim



Pridružen/-a: Pet Mar 2016 23:31
Prispevkov: 2
Kraj: Marjeta na Dr. polju

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 12, 2016 22:58:26    Naslov sporočila: Vezje za odklop akumulatorja Odgovori s citatom

Pozdravljeni.

Sem nov na forumu in vas že prosim za pomoĆØ Smile
Kot že naslov pove, me zanima vezje za odklop akumulatorja.

Na avtu imam obstojeĆØo vleĆØno kljuko z 7 polno elektriko. To bi rad nadgradil na 13 polno zaradi stalnega napajanja na prikolici. In tu pride do težave. Nebi rad da se mi izprazni akumulator zaradi stalnega napajanja prikolice.
Pa me zanima, ĆØe bi se dalo pridobit naĆØrt za vezje, ki bi mi pri neki Å”e primerni napetosti za vžig avtomobila odklopila napajanje prikolice.
Nerabi bit to neka zakomplicirana zadeva, z kakÅ”no zelo preprosto reÅ”itvijo bi bil veĆØ kot zadovoljen.
Za pomoĆØ se že v naprej zahvaljujem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2016 09:33:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekje na disku imam nekaj shem, tako dobro pospravljene, da jih nisem naŔel na hitro. Dokler jih ne najdem, predlagam iskanje takole:

KljuĆØne besede na google so bistvene, na primer:

low batt disconnect -> slikovno iskanje
low voltage cutoff -> slikovno iskanje

Med zadetki so za tvoj namen primerni tisti z relejem ali P kanal MOSFET tranzistorjem, saj moraÅ” preklapljat +12V, zato vezja z N kanal MOSFET direktno niso v redu, kveĆØjemu, ĆØe dodelaÅ” na P kanal izhod.

ƈe upoÅ”tevamo Å”e porabo samega vezja za zaÅ”ĆØito, potem je vezje z relejem neprimerno, saj 12V rele porabi vsaj 20mA, praviloma 30mA in veĆØ, odvisno od zmogljivosti kontaktov. MoĆØnejÅ”i kontakti, moĆØnejÅ”a tuljava in s tem viÅ”ja poraba toka.

Za minimalno lastno porabo vezja je torej treba izbirati med vezji, ki imajo na izhodu P kanal MOSFET tranzistor. Zaradi CMOS tehnologije, je poraba za vklop tranzistorja zanemarljiva, lahko reĆØemo da je poraba niĆØ, saj je komaj zaznavna in Å”e ta poraba je v glavnem zaradi uporov v vezju.

Minimalna poraba vezja je dosežena tudi z uporabo varĆØnih operacijskih ojaĆØevalnikov namesto klasiĆØnih cenenih univerzalnih kot je npr LM324. Ker je funkcija vezja preprosta, za preklop sploh ne potrebujemo operacijskega ojaĆØevalnika oziroma komparatorja. Pogosto v takih vezjih sreĆØamo TL431, ki je dovolj varĆØen, da je primeren za uporabo.

Vezje s TL431 in P kanal MOSFET tranzistorjem na izhodu bo zelo preprosto, varĆØno, omogoĆØa nastavitev toĆØke preklopa in omogoĆØa tudi histerezo med izklopom in ponovnim vklopom. Histereza je nujna, ĆØe je vezje narejeno tako, da omogoĆØa samodejni vklop. Histereza ni potrebna, ĆØe je za ponoven vklop potrebno pritisniti tipko, prekiniti in ponovno vklopiti napajanje in podobno (roĆØno). Poraba vezja s TL431 bo minimalno 1mA, saj je to tudi minimalni priporoĆØeni tok skozenj, v izklopljenem stanju je tok nižji.

Za doseganje porabe vezja krepko pod 1mA, recimo 50uA ali manj, je treba uporabiti micropower referenco in komparator napetosti. V takem primeru bo poraba vezja manjŔa od samopraznjenja (self discharge) akumulatorja.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
azrim



Pridružen/-a: Pet Mar 2016 23:31
Prispevkov: 2
Kraj: Marjeta na Dr. polju

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2016 20:26:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo sem pobrskal po spletu po predlaganih kljuĆØnih besedah in naÅ”el vezje ki se mi zdi sila preprosto in za moje potrebe bi bilo to idealna zadeva. Zanima me samo strokovno mnenje. Hvala Laughing


low-battery-voltage-cutoff-circuit.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  11.38 KB
 Pogledana:  649 krat

low-battery-voltage-cutoff-circuit.gif


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2016 20:42:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni ravno preprosto ampak je razumljivo, nima histereze, uporabljen je rele. To vezje odsvetujem, saj si ne želiÅ” vezja z lastno porabo veĆØ kot 5mA, sprejemljivo je recimo 2mA, Å”e bolje ĆØe je manj. Histereza je obvezna, razen ĆØe po izklopu ostane izklopljeno do reseta.

Predlagam nekaj v tem smislu, v priponki Wink
Vezje je preprosto, poraba manj kot 2mA, histereza je, nastavljiva napetost tudi. Za veĆØje tokove preprosto vežeÅ” veĆØ P kanal MOSFET tranzistorjev vzporedno in seveda uporabiÅ” take z nizkim Rdson npr IRF4905



Batt.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  29.46 KB
 Pogledana:  634 krat

Batt.png



_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group