Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

 
 Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Wlan do soseda

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, raĆØunalniÅ”ka omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
flomaster



Pridružen/-a: Ned Jan 2014 21:23
Prispevkov: 53
Kraj: Kranjsterdam

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 20, 2014 22:52:44    Naslov sporočila: Wlan do soseda Odgovori s citatom

Rad bi postavil point-to-point povezavo na veĆØjo razdaljo, poceni in na ĆØim bolj enostaven naĆØin s ĆØim manj sestavnimi deli. Videl sem, da obstajajo ene aktivne wifi antene v katerih je že vgrajen access point. Poceni routerji s svojim original firmware ponavadi ne omogoĆØajo point-to-point povezave, pa Å”e prekratek domet imajo. Z navadnimi preprostejÅ”imi domaĆØimi omrežji imam kar nekaj izkuÅ”enj, pri bolj zahtevnih mi pa znanja zmanjka. Prosim za kakÅ”en predlog, katero opremo in po možnosti kaj takega, da je preizkuÅ”eno. Gre pa za povezavo do oddaljenega soseda, deljenje internetne povezave, mogoĆØe tudi kakÅ”en disk v skupni rabi. Razdalja je manj kot 300m in je skoraj vidna, vmes je kakÅ”na veja in del sosedove nastreÅ”nice.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2014 08:29:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za zanesljivo povezavo predlagam TP LINK TL-WA5210G ki je vse v enem: router, AP, client in usmerjena antena, v ohiÅ”ju, ki ga lahko montiraÅ” zunaj, tudi na dežju. ƈe ni kakÅ”nih veĆØjih zahtev po hitrosti, bo ta zadostoval, seveda rabiÅ” par, enega kot AP in drugega kot client. Hitrost prenosa do 54Mbit/s, ampak to je zgolj teoretiĆØni maksimum, v praksi bo na zmanjÅ”anje hitrosti vplivalo nekaj dejavnikov, kot je razdalja, natanĆØnost postavitve in seveda ovire med njima.

Lahko potrdim, da TL-WA5210G deluje zelo dobro, ĆØe ne odliĆØno, saj sem tudi jaz že pred ĆØasom postavil tako "point to point" povezavo do sosednje hiÅ”e, signal gre tudi skozi grmovje in sosedov balkon, ki je k sreĆØi lesen. Razdalja je sicer majhna, le kakÅ”nih 100m ali malenkost veĆØ, pa vseeno, z navadnimi routerji brez usmerjenih anten nikakor nisem dobil dobre povezave, z usmerjenimi antenami in kakÅ”nim WRT54GL pa bi bila zadeva dražja, ker TL-WA5210G trenutno stane pri nas okoli 43ā‚¬ pri EnaA, pa tja do 58ā‚¬ pri mimovrste in verjetno imajo kje Å”e viÅ”jo ceno.
Prvi par sem kupil pri voelkner.de, ker je priÅ”lo ceneje s poÅ”tnino vred, saj takrat pri EnaA niso imeli take cene, sedaj pa se splaĆØa kupit pri nas. Tako sem pred kratkim kupil Å”e nekaj kosov, ker bom omrežje razÅ”iril Å”e do enega soseda, ki je v drugi smeri in zato bo to Å”e en "point to point" par. ƈe bi bilo v isti smeri, bi lahko postavil tudi "point to multi point" povezavo. Pri teh TL-WA5210G ni bilo potrebno menjat firmware, ker že original ponuja kar veliko nastavitev, za nezahtevno rabo veĆØ kot dovolj.

Å e povezava do slik Wink in nekaj navodil Wink

Ravno danes sem dokupil nekaj železa, da naredim nove nosilce za pritrditev zunaj. ƈe bo zanimanje, bom prilepil fotografije ali pa kar spisal ĆØlanek na to temo.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
potepenc



Pridružen/-a: Tor Sep 2012 20:17
Prispevkov: 43

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2014 20:40:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poceni router, ki zna z original firmwareom biti poleg routerja in AP tudi client in AP point to point je Edimax BR-6228NS in stane le 15ā‚¬. Za hiÅ”no rabo in res bližnjega soseda bi bil dober, za daljÅ”e razdalje zelo verjetno ne.

Tale TP LINK je glede na ceno in izvedbo res najboljÅ”a izbira. Router v Å”katlo zunaj, pa usmerjena antena, antenski kabel, to vse skupaj je vsaj 2x dražje. ƈe bom kaj v bližini Bleda bi to rad videl, ĆØe lahko seveda Wink bi priÅ”el na obisk, prinesem kakÅ”no pivo Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
flomaster



Pridružen/-a: Ned Jan 2014 21:23
Prispevkov: 53
Kraj: Kranjsterdam

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 22, 2014 21:21:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem pregledal predlagane naprave in so mi vÅ”eĆØ, toĆØno to sem iskal, hvala Very Happy Vidim, da je napajanje kar po UTP kablu, kako toĆØno se to poveže, je kaj posebnega ali je treba samo uporabit priložen adapter in povezati po navodilih?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 23, 2014 08:47:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, seveda, samo slediÅ” navodilom, kot vedno, povezava je preprosta in nezahtevna.

Dolžina UTP kabla od priloženega napajalnega prikljuĆØka do TL-WA5210G je po nekaterih podatkih lahko celo do 60m, ampak bi to jemal s precej rezerve, za domaĆØo uporabo ne presežemo niti 10m. Vsekakor je odvisno od debeline bakrenih žic v UTP kablu. Za napajanje se tukaj uporablja sistem PoE (power over ethernet) in sicer sta za napajanje uporabljeni prosti parici v UTP kablu, vsaka parica (obe žici ene parice skupaj) za en pol napajanja.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
flomaster



Pridružen/-a: Ned Jan 2014 21:23
Prispevkov: 53
Kraj: Kranjsterdam

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 23, 2014 21:26:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha, fajn, ne bo treba posebej vleĆØt napajanja do antene. Kje je trenutno najnižja cena, ĆØe pravilno razumem je v spletni trgovini enaa.com? Se bom zmenil s sosedom, da greva v nakup Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 26, 2014 13:24:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem naroĆØil pri enaA, sem kar nekaj ĆØasa pregledoval po internetu, kje je najbolj ugodna cena. Ker imam iz omenjene trgovine brezplaĆØno dostavo, sem upoÅ”teval tudi to, no, tudi brez brezplaĆØne dostave je bila v trenutku naroĆØila to najbolj ugodna cena. Seveda ne pozabi na montažni material in nosilce, ki jih lahko kupiÅ” ali pa z nekaj iznajdljivosti ceneje narediÅ” sam.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
flomaster



Pridružen/-a: Ned Jan 2014 21:23
Prispevkov: 53
Kraj: Kranjsterdam

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 00:20:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

NaroĆØil sem v enaa.com, paket sem dobil v nekaj dneh. V resnici so antene malo veĆØje, kot sem si predstavljal iz slik, ampak ne tako zelo velike. Sedaj bo treba pripraviti nosilne drogove ali nosilce in jih pritrditi zunaj na steno. Montažni pribor za pritrditev je malo ĆØuden, kar ene plastiĆØne vezice bolj debele Shocked ne vem ĆØe bo to držalo lepo pri miru.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 11:23:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zadeva je malce veĆØja zato, ker ima panel anteno vgrajeno Exclamation ƈe imata bajti na linku balkone ena proti drugi, niti ni treba delat drogov za montažo, ĆØe je ograja iz cevi ...
_________________
Razz Ā½ Konzerva na konzervo ... (wifi) antena, SuperDuper - SpikeCanTennaā„¢ Ā½ Razz LP! - Ā¤Ā¤Ā¤ - http://www.spajky.vze.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
flomaster



Pridružen/-a: Ned Jan 2014 21:23
Prispevkov: 53
Kraj: Kranjsterdam

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 12:46:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za od zunaj ni problem, na zidu ne bo niĆØ preveliko. Žal balkona takega ni, da bi imel okrogle cevi, samo kvadratne in deske ĆØez. Montirati nameravam na zid, mogoĆØe bi uporabil kar star nosilec od satelitske antene, ĆØe ni tista cev predebela. Sem priĆØakoval, da bo zraven tisti kovinski pribor za pritrditev, so pa samo vezice Confused Å”parajo z materialom. Spletni vmesnik za nastavitev je v redu narejen, ponuja veliko nastavitev, tako da prvi vtis, kakor sem preizkusil to napravo, je zelo dober.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 13:55:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ƈe imaÅ” možnost, narediÅ” preproste nosilce za na zid, tako kot na sliki v prilogi. Uporabljena je cev 1" (1 cola), ki ima zunanji premer 33,5mm in ploÅ”ĆØica debeline 5mm z dimenzijami približno 80x100mm, zavarjeno skupaj samo na robovih ploÅ”ĆØice in pobarvano. Uporabljen je material, ki sem ga imel doma, malo sem pobrskal med ostanki železja, ki se naberejo in potem tudi pridejo prav, na vsake toliko ĆØasa.

Namesto priloženih plastiĆØnih vezic sem uporabil objemke s polžem, ki se obiĆØajno uporabljajo za fiksiranje cevi. Prednost teh objemk je seveda v tem, da jih je možno tudi zrahljati ali popolnoma odstraniti. Pri nastavitvi kota je zelo dobrodoÅ”lo, ĆØe je montirano tako, da je možna demontaža ali popravki. Vezice so sicer v redu, na gladki okrogli cevi je anteno možno obraĆØati, ker ni tako zelo zategnjeno, ampak potem se verjetno lahko premakne tudi v hujÅ”em vetru ali pa vse skupaj pade dol. Objemke so od FE-GO d.o.o. dimenzije 32-50mm kupljene v Merkurju, se mi zdi, da sem dal nekaj ĆØez 7 eur za 10 kosov.

Na sliki prikazan nosilec sicer omogoĆØa nekaj malega spreminjanja kota, za veĆØji kot obraĆØanja bi moral med ploÅ”ĆØico in cev privariti en kos železa, da bi bila vertikalna cev za montažo bolj odmaknjena od zidu in ploÅ”ĆØice. En tak nosilec moram narediti, od prejÅ”njega javljanja Å”e nisem uspel, ker je zadnje ĆØase ĆØudno vreme in se nisem loteval tovrstnih opravil. Ko nosilec naredim, bom priložil nekaj slik, bodo že komu prav priÅ”le, ĆØe boÅ” medtem ti že reÅ”il problem z montažo. Na sliki je antena z nosilcem montirana na lesen opaž tik pod napuÅ”ĆØem, zaÅ”ĆØiteno pred dežjem in soncem, ravno tako je naneslo, tukaj Å”e brez pokrovĆØka, sem dokumentiral montažo med delom in potem na koncu.



TL-WA5210G_nosilec_nizek_objemke_500x600pik.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  41.93 KB
 Pogledana:  2868 krat

TL-WA5210G_nosilec_nizek_objemke_500x600pik.jpg



_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator


Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Prispevkov: 239
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 12, 2014 02:58:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kovinske objemke s polžem : paziti, da se preveĆØ ne pritegne (poĆØi plastika rada - previdno!) ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 12, 2014 06:14:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, res je, treba zategniti z obĆØutkom, ker lahko pretegneÅ” tudi samo objemko. Te ozke železne pocinkane objemke niso ravno trpežne za moĆØno zategovanje in verjetno tudi niso namenjene za dežne razmere. ƈe je vse skupaj montirano pod streho, bodo pocinkane objemke že v redu (bomo videli ĆØez nekaj let), za na dež je bolje uporabiti nerjavne (rostfrei) objemke, pa tudi ne preveĆØ zategovat. Ko sem montiral in nastavil smer, sem zategnil malo, popustil ravno toliko, da se je dalo obraĆØat v željeno smer in na koncu zategnil nazaj toliko, da se ni dalo veĆØ obraĆØat z manjÅ”o silo. Lahko reĆØem, da je prijelo zelo dobro, saj je plastika antene na mestu nosilca oblikovana polkrožno in se lepo usede na ta premer cevi, Å”e bolje sede na 40mm cev, ampak nisem imel pri roki.
_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
flomaster



Pridružen/-a: Ned Jan 2014 21:23
Prispevkov: 53
Kraj: Kranjsterdam

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 13, 2014 12:51:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dobra ideja, tole s kovinskimi objemkami, hvala Smile
Nosilec je videti enostaven, ampak ne znam variti, zato bom prosil oĆØeta, da mi pomaga ali pa bom za to zadolžil kar soseda, naj Å”e on kaj naredi za tole povezavo Razz
Vreme je lepo sonĆØno in toplo, se bova mogoĆØe lotila že ta vikend.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 13, 2014 16:18:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nosilec, ki je v prilogi na sliki v zgornjem mojem odgovoru, bi lahko sestavil tudi brez varjenja in sicer z vijaĆØenjem. V ploÅ”ĆØico bi zvrtal dve luknji in ju povrtal z zadnje strani, v cev bi zvrtal luknji z enako razdaljo in vanjo vrezal navoje. Za vijaĆØenje bi uporabil vijake z vgreznjeno glavo. ƈe nimaÅ” možnosti vrezovanja navojev, bi Å”lo tudi z matico ampak nekoliko težje, ker bi moral matico s pomoĆØjo pincete nastaviti na vijak v cevi in zategniti vijak z zadnje strani, matica se bo verjetno dovolj zagozdila v ukrivljeno povrÅ”ino stene cevi, da se ne bo zavrtela. Skratka, možnost obstaja tudi brez varjenja, kaj je hitreje in lažje naj pa presodi vsak sam in zadevo prilagodi svojim možnostim. Ker ne gre za veliko obremenitev, bi lahko namesto klasiĆØnih metriĆØnih vijakov uporabil kniping vijake in se tako izognil vrezovanju navojev in maticam Wink
No, pa smo od wlan priÅ”li do strojniÅ”kega podroĆØja Smile

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
flomaster



Pridružen/-a: Ned Jan 2014 21:23
Prispevkov: 53
Kraj: Kranjsterdam

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 21, 2014 11:09:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Omrežje testno že deluje Smile kovinskih nosilcev Å”e nismo naredili, zato so zaĆØasno kar leseno-kovinski, narejeni po predlogu z vijaĆØenjem. PloÅ”ĆØica je kovinska, okrogla palica in distanĆØnik pa lesena, skupaj je pritrjeno z lesnimi vijaki. Nosilec je dovolj moĆØan, antena se niĆØ ne maje, tako da ne vem, ĆØe ne bo ta zaĆØasna reÅ”itev postala kar trajna Razz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
wifi



Pridružen/-a: Pet Jan 2015 11:44
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2015 15:41:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo!
Zanima me nekaj glede TL-WA5210G napravce, ki jo uporabljaÅ”.

Želim povezati dve hiÅ”e z wifi. Te dve napravi montiraÅ” na zunanjo steno. ƈe razumem, je ena naprava je priklopljena na domaĆØi routar z internet kablom, v drugi hiÅ”i pa priklopiÅ” to napravo na drug ruter? Zanima me, ali moraÅ” imeti poleg te naprave v drugi hiÅ”i Å”e en routar da ti potem wifi signal nese po hiÅ”i ali morda že sama naprava zunaj oddaja moĆØan signal, da ne rabiÅ” drugega ruterja?

Ali se splaĆØa kupiti novejÅ”o napravo kot je tale http://shop.wlan-antene.net/wi-fi-wlan-access-points-routers/389-tp-link-tl-wa7210n-oddajna-klient-repetitor-enota.html. Zanima me ali kdaj prekinja signal v sosednji hiÅ”i in je treba potem resetirat ruterje in te dve naprave?

HiÅ”e sta narazen samo max 70m in med njima ni ovir. Sedaj razmiÅ”ljam ali kupim dva ruterja http://www.edimax.com/edimax/merchandise/merchandise_detail/data/edimax/au/wireless_routers_n300/br-6428nc/ in ju povežem kot most. Verjetno potem oddajata wifi omrežje v okolico ĆØe sta nastavljena kot most? Ali kupim tp link kot v tvojem primeru.

Naj povem, da mi že sedaj, ko imam samo en navaden star rutar netgear wgr614 6v, nese signal v drugo hiÅ”o ob oknu za 2ĆØrtici. Sem probal repetitor priklopit v drugo hiÅ”o zraven okna in je signal lepo pokril celo hiÅ”o ampak je bil problem, da je ob prekinitvi primarnega ruterja se povezava podrla in nato smo se matrali spet 2 uri da se je stvar zaÅ”tekala.

V primeru, da moraÅ” poleg teh dveh naprav imeti v vsaki hiÅ”i Å”e ruter, potem bom najprej kupil ruterje in jih probal povezati kot most in ĆØe ne bo Å”lo bom dokupil Å”e te dve zunanji napravi.

Lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2015 18:02:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Definiraj, kaj je "internet kabel"! Verjetno misliŔ UTP kabel CAT5 (kategorija 5) ali viŔji.

TL-WA5210G montiraÅ” zunaj na lokaciji, ki zagotavlja ĆØim boljÅ”o vidljivost in usmerjenost v smeri druge enake naprave. Za povezavo rabiÅ” par, tako kot sem že zgoraj napisal (priporoĆØam natanĆØno branje te teme od zaĆØetka), ena naprava je konfigurirana kot AP (access point - dostopna toĆØka) in druga kot client (klient - sprejemnik). Jasno je, da v primeru povezave dveh hiÅ” v eni hiÅ”i router (usmerjevalnik) že imaÅ” in ga tudi obdržiÅ”. AP prikljuĆØiÅ” na router, na katerikoli port. Povezava med obema napravama TL-WA5210G je "point to point" kar pomeni toĆØka do toĆØke ali brezžiĆØni most. Ta povezava se v praksi obnaÅ”a tako, kot ĆØe bi naredil povezavo z UTP kablom. NaĆØeloma bi sprejemna naprava namesto kot client delala kot repetitor, ampak se v praksi to slabo obnese, Å”e posebej zato, ker je antena usmerjena in druga hiÅ”a ne bi bila pokrita, ker je usmerjena antena obrnjena nazaj k prvi hiÅ”i.

Za pokritost druge hiÅ”e je potrebno uporabiti Å”e en router, ki bo konfiguriran kot AP, naj ima svoje ime SSID in naj deluje na prostem kanalu, razen, ĆØe je razdalja dovolj velika. Izberi kanal, ki je prost, ki ga sosedje in prvi router Å”e ne zasedajo. Sprejemno napravo client v drugi hiÅ”i in AP (router konfiguriran kot AP) povežeÅ” z UTP kablom, na ta naĆØin dobiÅ” brezžiĆØno povezavo prvega glavnega routerja v prvi hiÅ”i in drugega routerja v drugi hiÅ”i, ki je v bistvu AP. Zadeva preverjeno in zanesljivo deluje brez prekinitev, brez resetov in tudi nikoli ni potrebno resetirati sistema, ker deluje stabilno. Za zanesljivo delovanje je bolje uporabiti kakÅ”no napravo veĆØ, saj se repetitor naĆØin, oziroma range extender ne obnese najbolje, pogosto zelo slabo, Å”e posebno tistim, ki ne znajo pravilno konfigurirat. Zapomniti si je potrebno tudi to, da je DHCP vkljuĆØen samo v glavnem routerju, vse ostale naprave imajo DHCP izkljuĆØen, terminalne naprave naj imajo fiksen IP (drugaĆØe tudi ne gre), da sploh lahko dostopaÅ” do njih.

Vsi raĆØunalniki v mreži so na istem subnetu in se vidijo med seboj, lahko si delijo mrežni disk, ki je prikljuĆØen na glavni router, seveda pod pogojem, da ima glavni router USB in nanj vkljuĆØen disk in je dan v skupno rabo. ƈeprav je del mreže brezžiĆØen, se obnaÅ”a popolnoma enako, kot ĆØe bi bila namesto brezžiĆØnega mostu narejena povezava s kablom. No, razlika je le v hitrosti, s kablom bi delovalo hitreje brezžiĆØno pa dobrih 20 Mbit, kar je veĆØ kot dovolj, Å”e HD film je možno gledati preko take mreže.

Imam postavljena dva taka sistema, do dveh sosedov in bo kmalu že 2 leti, odkar deluje prvi postavljeni par, drugega sem dodal kasneje. Do vseh terminalnih naprav imam dostop kjerkoli iz mreže, pogledam signal, popravim nastavitve in podobno. Sistem sem postavil in na nek naĆØin pozabil, da sploh obstaja, ker DELUJE, ni nobenih problemov, nobenih prekinitev ali motenj v delovanju. Na enem paru je na drugi strani Å”e en router kot AP, na drugem paru je brez AP ampak direktno prikljuĆØen raĆØunalnik preko kabla.

Najceneje je trenutno mislim da v enaa trgovini, kjer je cena obĆØutno nižja kot na wlan-antene.net

Izogibaj se konfiguraciji naprav kot repetitor ali range extender, ker pogosto naprave hardversko niso sposobne dobro delovati kot oddajno-sprejemna enota, bolje uporabiti dve Ŕkatlici, da ena dela kot sprejemnik klient in druga kot AP.

Usmerjene antene so boljÅ”e, saj je ojaĆØanje veĆØje in za povezavo v toĆØno doloĆØeno smer tudi najbolj primerne, TL-WA5210G ima vgrajeno usmerjeno anteno in je zato kot nalaÅ”ĆØ to naprava, ki je nadvse primerna in zna delati v razliĆØnih naĆØinih. Seveda se je potrebno poglobiti in pravilno nastaviti nastavitve, da zadeva deluje kot je treba. Ko boÅ” kupil par, boÅ” lahko doma skonfiguriral in potem samo Å”e postavil, usmeril v pravo smer in to je to. Trenutno je to tudi najcenejÅ”a reÅ”itev oziroma najboljÅ”i kompromis, ker za ugodno ceno dobiÅ” visoko zanesljivost in srenjo hitrost. ƈe bi želel viÅ”jo hitrost, bi posegel po podobnih napravah, ki to omogoĆØajo, konfiguracija naprav bi ostala enaka, cena bi bila obĆØutno viÅ”ja. Mislim, da povezava dobrih 20 Mbit mora zadostovati za dostop do interneta v drugi hiÅ”i. Tudi TL-WA7210G ne bo deloval na polnih 150Mbit, verjetno pa bo dosegel 50Mbit ali jih celo presegel, seved aodvisno od signala oziroma razdalje. Za Å”e viÅ”jo hitrost bi uporabil 5 GHz verzijo, s Å”e viÅ”jo ceno, tako da se na koncu moraÅ” sam odloĆØiti kaj sploh želiÅ”. Spadam med zahtevne uporabnike in ti lahko zagotovim, da bo cenejÅ”a 54 Mbit verzija TL-WA5210G zadostila potrebam, ĆØeprav v praksi ne dosega niti polovice teh 54 Mbit.

Tudi Edimax naprave so v redu, jaz imam samo pozitivne izkuÅ”nje. Prvi sistem z Edimaxom sem postavil pred veĆØ kot 10 leti in deluje zanesljivo od prvega dne, uporabil sem klasiĆØen router in AP z zunanjimi usmerjenimi antenami, razdalja med hiÅ”ama dobrih 100m skozi kroÅ”nje dreves. Konfiguracija je prav tako "point to point", kar je boljÅ”e, saj se napravi "pogovarjata" izkljuĆØno med seboj in je zato povezava stabilnejÅ”a.

AP lahko deluje kot klasiĆØen AP ali pa kot AP s point to point povezavo s klientom ali AP s point to multipoint za povezavo veĆØ klientov. Seveda se pri navadnem AP brez point to (multi)point, prav tako lahko povežeÅ” s klientom in Å”e z drugimi klienti, kot je prenosnik, telefon, tablica, ... vendar je potem to brezžiĆØno omrežje vidno, pri point to (multi)point pa je brezžiĆØna povezava nevidna za obiĆØajne naprave in se tudi ni mogoĆØe povezato v to povezavo, saj pri point to point povezavah vpiÅ”eÅ” MAC naslove naprav, ki se povezujejo.

Upam, da nisem preveĆØ napisal, ker potem se bralci dolgega teksta ustraÅ”ijo in ga sploh ne preberejo v celoti in za že napisano ponovno spraÅ”ujejo, zato priporoĆØam branje v celoti.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
wifi



Pridružen/-a: Pet Jan 2015 11:44
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2015 19:47:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za izĆØrpen odgovor.

Torej tudi, ĆØe bi kupil samo dva edimax ruterja in vzpostavil most med njima, to Å”e ne bi bilo dovolj in bi moral kupiti dejansko Å”e dva, na katerega bi se lahko preko wifi povezali prenosniki..torej 4 wifi ruterje, v vsaki hiÅ”i dva. (obstojeĆØi so za odpis..).

RazmiÅ”ljal sem tudi v tej smeri, da bi hiÅ”e povezal kar s kablom. Doma imam naroĆØnino pri Telemachu kabelski trojĆØek. Bi lahko kar isti kabel delil kot se ga deli po hiÅ”i za 2 televizije, Å”e razdelil za en kabel in tega potegnil do druge hiÅ”e in ga tam vtaknil v modem, iz katerega bi povezal tv in internet? Je to sploh izvedljivo in kakÅ”en kabel je to? Je problem, ĆØe je na kabel prikljuĆØenih 3 ali veĆØ televizij? Pri naroĆØnini bi samo Å”e dokupil kartico in digi Å”katlico. Ali kvaliteta slike pada, ĆØe je signal digitalni po kablu? Pri analognem vem da ne bi priÅ”lo to v poÅ”tev Very Happy Nimam nekega znanja o tem in brcam v temo...imam neke ideje ampak ne vem ali so izvedljive Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2015 22:40:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, moĆØno brcaÅ” v temo. ƈe boÅ” potegnil kabel za internetno povezavo, bo to UTP kabel in tudi v tem primeru boÅ” moral imeti vsaj 2 routerja.

Nekaj drži kot pribito! Tam, kjer imaÅ” internetni dostop (telemachov kabel napeljan v hiÅ”o), to je mesto, kjer je modem, postaviÅ” glavni router, ki ima vklopljen tudi DHCP, to je itak privzeta nastavitev. ƈe imaÅ” modem, v katerem je router in wifi že vgrajen, imaÅ” namesto modema in routerja posebej, le eno Å”katlo, ki je oboje v enem (modem, router, wifi). ƈe je modem in router posebej, ni nujno, da je router poleg modema, lahko je na drugi lokaciji, v vsakem primeru je povezan z UTP kablom. Router postaviÅ” na lokacijo s katere najbolje pokrijeÅ” hiÅ”o z wifi signalom in s katere ti je najbolj ugodno napeljati kable do raĆØunalnikov.

Pri sosedu rabiÅ” svoj router, ki bo delal kot AP, ker iz prve hiÅ”e wifi ne bo "vlekel". Ta AP lahko z routerjem v prvi hiÅ”i povežeÅ” s kablom ali pa namesto kabla uporabiÅ” 1 par naprav, ki ti ustvarita brezžiĆØni most, vse sem opisal zgoraj, ampak verjetno nisi dobro prebral ali razumel.

Tako kabel, kot brezžiĆØni most imata vsak svoje prednosti in slabosti.
Kabel je zanesljiv, dela s polno hitrostjo, seveda si omejen z dolžino, hkrati pa s kablom tudi tvegaÅ”, da v primeru raznih prenapetosti in veĆØjih razlik v potencialu, skuriÅ” mrežno opremo. No, prenapetost je lahko problem v obeh primerih, vendar pri kablu bolj, kot pri brezžiĆØni povezavi. Kabel lahko predstavlja velik problem, kako ga sploh napeljati in ĆØe bo razdalja dovolj kratka, da bo povezava sploh delovala. BrezžiĆØna povezava z zgoraj omenjenimi napravami deluje tudi na veĆØ kilometrov razdalje, tako da tukaj sploh ni vpraÅ”anje in je edina reÅ”itev tudi v primeru, ko kabla nimaÅ” kje napeljati, recimo ĆØe je sosed oddaljen toliko, da je vmes nekaj drugih sosedov in parcel z razliĆØnimi lastniÅ”tvi in kopanje odpade, napeljava po zraku prav tako... sicer pa sam veÅ” kakÅ”ne pogoje imaÅ”.

Z zgoraj omenjenimi Edimax napravami bi prav tako lahko naredil brezžiĆØni most, ĆØe je razdalja med hiÅ”ama dovolj kratka in ĆØe obe napravi v obeh hiÅ”ah montiraÅ” tako, da sta ĆØim bližje in da se "vidita". Ker so taki routerji namenjeni montaži v stanovanju in ne zunaj in ker vedno v stanovanju ne moreÅ” zagotoviti optimalne postavitve, je spet najboljÅ”a reÅ”itev postaviti naprave zunaj, pa si spet pri "Å”katlicah" za zunanjo montažo.

Meni je vseeno, lahko si kupiÅ” razne routerje s polmetrskimi antenami, lahko kupiÅ” razne Å”katlice, ki ti jih bodo svetovali trgovci, na koncu pa boÅ” vseeno ugotovil, da to ni za nikamor in boÅ” naredil tako kot je treba. Naredi po preizkuÅ”enem receptu, meni deluje dobro, koliko let pa te zadeve montiram in koliko let sem se matral z raznoraznimi poskusi pa raje ne bi. VĆØasih smo uporabljali router in zunanjo anteno, vmes je bil kabel, na katerem so spet izgube. Naprava, ki združuje router in anteno je v veliki prednosti, saj odpadejo izgube po antenskem kablu in Å”e usmerjeno anteno imaÅ”. Tudi cenovno je bolj ugodno, saj zunanje antene, kabli, konektorji in Å”e router pride opazno dražje.


Za probleme televizije odpri novo temo, ker ne spada v tole temo.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
flomaster



Pridružen/-a: Ned Jan 2014 21:23
Prispevkov: 53
Kraj: Kranjsterdam

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 17, 2015 11:09:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@wifi:
Ne kompliciraj in naredi tako, kot je predlagal reber. Tudi jaz sem bil v zelo podobni situaciji kot ti in poskusil narediti povezavo z razliĆØnimi routerji. Povezava mi je celo uspela, ampak le testno, router sem na obeh straneh montiral zunaj, da sta se videla, ampak delovanje ni bilo zanesljivo, problem je bil tudi ta, da bi moral routerje montirat v plastiĆØno Å”katlo, ki bi bila veĆØja kot je TL-WA5210G. Lahko bi v tisto Å”katlo potem naredil usmerjeno anteno v samogradnji, ampak si tega nisem upal lotiti, ker bi sigurno kaj skuril, ker ne vem ĆØe bi anteno znal narediti, ĆØeprav je na internetu dovolj naĆØrtov, opisov in slik. Zaradi ugodne cene sva se s sosedom odloĆØila za nakup že narejene naprave, nastavitve so preproste, povezava je delovala s prvim poskusom in deluje Å”e danes, bo že skoraj eno leto. NosilĆØek je Å”e vedno tisti kovinsko-leseni, samo pobarval sem kar ĆØez oboje, kovino in les in se sploh ne vidi, da je leseno. Na obeh hiÅ”ah je montirano na zid in je pod streho, zmoĆØi se le redko, ĆØe gre dež z moĆØnim vetrom.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borisk



Pridružen/-a: Čet Maj 2015 15:28
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 16, 2015 17:03:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo!

imam težavo z brezžiĆØno povezavo kot je opisana zgoraj.
dva TL-WA5210G, vsak na svoji strani. Pri sosedu je prikljuĆØen na sinope od siola, sam pa imam izgod iz TL-WA5210G prikljuĆØen na lan1 Wrt 160N, kjer imam nastavljeno lokalno AP. sedaj pa k problemu:
sinope ima ip 192.168.1.1
sosedov TL-WA5210G ima ip 192.168.1.254
moj TL-WA5210G ima ip 192.168.1.253
moj wrt160N ima 192.168.1.252
Vsi razen sinope imajo DHCP izkljuĆØen, razen sinope.
mreža lepo dela, internet pa ne. verjetno je potrebno nekje nastaviti privzeti prehod in/ali DNS? ampak kje in na kakŔno Ŕtevilko?


lp, Boris
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 17, 2015 21:34:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz privzetega prehoda nisem vpisoval NIKJER, saj le to praviloma javlja DHCP, pa tudi ĆØe ne, raĆØunalnike sploh ne zanima ta prehod, ker praviloma sam najde pot do routerja in ta potem uredi s povezavo v internet, saj je to njegova naloga.

Siolov modem ni nujno da ima IP 192.168.1.1 lahko se zgodi da ima ravno254 ali 255 na koncu, zato ti priporoĆØam natanĆØno preverbo ali uporabo npr 192.168.1.241 ...242 ...243 itd

Z dvema TL-WA5210G ustvariÅ” brezžiĆØni most in sicer point-to-point, pri kateri moraÅ” nujno vpisat MAC naslove obeh naprav, ena je AP, druga pa client, jasno da je AP prikljuĆØen na modem, client pa na tvoj router WRT160N, ki naj bi bil konfiguriran kot AP in WAN port pustiÅ” prazen, enega od LAN portov pa prikljuĆØiÅ” na TL-WA5210G, za preizkus lahko poskusiÅ” nanj prikljuĆØiti raĆØunalnik direktno brez routerja, ki dela kot AP, saj ta AP dela kot switch na LAN portih in hkrati AP. Vse te povezave, tudi brezžiĆØni most, se dejansko obnaÅ”ajo kot kabelska povezava.

Trenutno imam dva taka brezžiĆØna mostova, v naĆØrtu imam že tretjega.... in ne priĆØakujem nobenih zapletov. Sistem mi deluje že 2 leti ali veĆØ brez težav, nobenih resetov ni potrebno, povezave so neverjetno stabilne, na mreži je disk v skupni rabi, torrent raĆØunalnik in vsi sodelujoĆØi na mreži nimajo nobenih težav z dostopom ( v skladu z dodeljenimi pravicami ) in prenosom podatkov in seveda z dostopom do interneta 120Mbit Cool

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borisk



Pridružen/-a: Čet Maj 2015 15:28
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 23, 2015 06:05:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sem uredil.

mreža sam je delovala iz prve, ĆØe sem priklopil raĆØunalnik direkt v L-WA5210G je delal internet, z Wrt 160N vmes pa ne.

Problem je bil samo v Wrt 160N, kjer je bilo potrebno onemogoĆØit NAT in omogoĆØit RIP. sedaj dela vse Laughing samo sosed nima 120Mbit kot reber Embarassed
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
moderator


Pridružen/-a: Pet Nov 2007 8:00
Prispevkov: 2149
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 26, 2021 21:13:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

avatar je napisal/a:
Zdravo.

Zanimam me, kako bi vzpostavil internetno povezavo od doma do vikenda.

Doma sem v Kranju v bloku, kjer imam operaterja T2, optika. In sicer televizijo in internet.
Signal, tako za internet kakor tudi za televizijo, bi rad prenesel na vikend na Krvavcu. Objekta sta v vizualni povezavi, oddaljenost pa je nekako 13,5 km.

Pri T2 bi vzel dodatni prikljuĆØek za TV in modem prenesel na vikend.
Kaj bi potreboval za to in kje to lahko dobil.

Videl sem že nekaj na tem forumu, ampak so tam oddaljenosti manjŔe.

Hvala za pomoĆØ in ostanite zdravi.



Na enak naĆØin kot do soseda...

Za internet bi TL-WA5210G deloval tudi na tej razdalji, težava pa se lahko pojavi pri televiziji.

Po novem imam tudi jaz T-2 in sedaj dva brezžiĆØna mostova do sosedov.
TL-WA5210G ni bil veĆØ dovolj zmogljiv za TV, internet in vse ostalo je delalo na polno, TV preko komunikatorja se je zatikala.

Oba TL-WA5210G sem zamenjal s 5GHz verzijo naprav TP-LINK PHAROS CPE510 in deluje brez težav.

Drugi brezžiĆØni most je sicer nekoliko daljÅ”i, ampak Å”e vedno zelo blizu, postavil sem link z dvema Ubiquiti Nanobeam M5-300 prav tako 5GHz in TV preko STB dela normalno.

Da gre internet in TV preko STB po istem linku ali kablu, je potrebno pri T-2 zahtevati UNICAST namesto privzetega MULTICAST.

Obe brezžiĆØni napravi za povezavo morata biti ĆØim bolj natanĆØno obrnjeni ena proti drugi, naj bo vizuelna povezava, na taki razdalji moĆØan dež ali sneg že lahko moti ali celo prekine povezavo.

_________________
Zasebna sporoĆØila sprejemam na e-mail
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
avatar



Pridružen/-a: Čet Feb 2021 13:33
Prispevkov: 3
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 27, 2021 10:15:12    Naslov sporočila: zdravo Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Se bom poglobil. Sem prebral vse zgoraj in sedaj v akcijo.

Ostanite zdravi

_________________
MILAN
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
avatar



Pridružen/-a: Čet Feb 2021 13:33
Prispevkov: 3
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 27, 2021 11:20:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še eno vpraŔanje.

ƈe prav razumem, si povezavi naredil na dva razliĆØna naĆØina.

Ali tudi prvi naĆØin sedaj podpira tudi TV?

_________________
MILAN
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, raĆØunalniÅ”ka omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group