Kazalo po www.elektron.si forumu www.elektron.si

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
   recentZadnjih 20 razprav  Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Ultimate wifi antenna TinCan Enhancers

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, računalniška omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Spajky
moderator

Pridružen/-a: Tor Okt 2008 8:20
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 22, 2010 16:33:39    Naslov sporočila: Ultimate wifi antenna TinCan Enhancers Odgovori s citatom

Idea ... oziroma v osnovi spet aktivne Usb Ključek, a tokrat samo konzervne v glavnem klient Wlan antene z malo več dela seveda (tudi sestavljene), ampak tudi še boljšimi rezultati (celo do 24dBi!), pod pogojem, da imate podoben ključek kot jest z miniaturno chip keramično antenco, ki pa jih je te čase, na žalost, cenejše nove že problematično nabavit. Rolling Eyes

Če pa se glih ne špara, se da tudi še vedno najdet kaj adekvatnega novega kot npr. v.0! Netgear_WPN111 za dobrih 40€, katerega odprtega slikice je pungy TUKAJ postavil ... Dovolj dober se mi zdi bi bil tudi starejši in cenejši za dobrih 10€ (WG111) čeprav nima enake notranje konstrukcije (v.1.0) - ampak microstrip Pcb antenco vendar zato pa res kvalitetno in prav postavljeno! Rolling Eyes ...

V nasprotnem primeru, če se uporabi te novejše ključke s PCB antenco, zgubite najmanj 1dB do največ 2dB v 10cm premera konzervi; v manj premera "cevi" pa lahko celo 3dB oz. če je antenca na ključku res slabo projektirana/postavljena in ker je negativni vpliv sten tanjše konzerve na tako enostavno in večjo antenco že precejšen! Pa tudi potrebno oddaljenost (cca.3cm) take antence od zadnje stene je težje zadet; treba kompromis glede na obliko na tiskanini/delovanje najdet. (pač ni tako enostavno in efektno kot pri precej boljši chip antenci, ki je navadno vedno pokonci na vogalu/koncu tiskanine ključka!) Tle bodo vse antene imele ključek z montažo skozi dno in vertikalno polarizacijo na slikah ...

No, ker je ona prvotna Ne prezri tema o wifi USBkeY range Enhancers-boosters ´4 Dummies´ v tem istem oddelku že malo prevelika, sem se odločil v tejle novi predstavit še ostale moje experimente/enhancerje/antene, glede na to, da so ble tam že predstavljene neke ideje in osnove, pa če komu ni kaj jasno Rolling Eyes , naj gre kar tja nazaj pogledat spet kakšne zadeve ...

Pod antene, kot boste videli ponekod, so dodani snapshot-i spodnjega dela Client Utility-ja od mojega ključka (ZyDas ZD1211 chipset s SoftAP podporo, graph-bar vsake 1,5% signala ~ 1dB na skoraj 5km oddaljen AP obalnega WLAN ISP-a), vendar ponekod nad njim tudi (za nejeverneže) tokrat snapshot moči oddajanja dotične antene in sicer sprejemni signal na enem par sto m vidne razdalje oddaljenem wifi ruterju z naloženim dd-Wrt2.3 firmware-jem (manjša kot je negativna cifra v dB, močnejši je signal - ravno obratno kot % (sprejem) v Client Utility-u ključka ...

Evo primer samega ključka brez vsega za referenco dalje Cool :

Signal je znal malo varirat (v obsegu 1db) na obeh prikazih in sicer ker sem to delal januarja za razliko od poletnih razmer v prvotni temi. Poleg tega pa sem mel ključek priključen preko onega mojega koaks 15m Usb aktivnega podaljška-PoUp (da sem mel samo anteno zunaj pri meritvi), pa se nisem spomnil probat na ključku potegnit mase (-) in jo priklopit na konzervo; bi mi znalo mogoče to bolj stabilizirat graf signala, ne vem ...)

Vse konzerve so doli zunanjega 10cm premera in višine 11,5 (850g) ali 17,5cm (1250g) razen one rdečkaste od kofeta (250g) premera 8,5cm in višine 13,5cm in za vse se da dobit plastični pokrovček za nataknit spredaj, če vam glih rabi Embarassed ...

No pa gremo pogledat prvo anteno od teh SpikeCanTenna v.2 anten, katere predhodnik (v.1, enh.E, etaYota) je mel sicer ključek skozi obod montiran, čeprav sem tam tudi že omenil možnost boljše montaže skozi dno ...

Uporabimo torej 850g klasično prehrambeno konzervo, kateri v dno skozi adekvatno luknjo pravilno montiramo Usb ključek .... in dobimo ...
==============================================
sektorsko anteno ( model Usb-Yoda™ , 11dBi )

s primerjalnimi signali glede na osnovne prej Wink :

Ker kot vidite, na konzervi ključka nič kaj dosti fiksno ne drži in se rad premika, je to treba nekako rešit seveda! Pa si poglejte spodnje slike, kako sem npr. jest to napravil za eno anteno, začenši od prve leve slikce doli s samo tisto (še) prazno luknjo na konzervi. Podobno idejo/rešitev sem že najavil pri tetrapak anteni v prvi temi, lahko pa si vi to drugače in "po svoje" inovativno izvedete za isti namen ...

Uporabil sem cca.2cm pleh trak, prej pripravljen/očiščen za lotanje s spajkalnikom in ga ovil okoli ključka (lahko podloženo vmes s tankim kosom papirja!), da se mu je še kar tesno prilegal ter ga fixiral, da sem lahko ključek potegnil ven in potem ga polotal, da je ostal pravilne oblike (NE lotat s ključkom notri, cheap-shit Evil or Very Mad plastika pokrovčka ključka se bo deformirala!!!)

Nato sem na Idea očiščene/predpripravljene-predpolotane robove luknje in tulca na dno konzerve postavil tisti nastali ovalni tulec in ga gor prilotal, da zadeva zgleda kot na gornjih dveh desnih slikah. Kot vidite, sem dolotal tudi malo "ušesce" za špagico/žičko za držanje usb kabla ... pol pa zgleda zadeva s ključkom notri fixiranim približno kot na spodnjih dveh slikcah, dovolj na tesno, da se ne premika a ne pretesno, da bi mu ohišje spraskali pri montaži ali, da ga ne bi mogli po potrebi malo ven-notri premikat; lahko ga "podložimo" okoli s tankim enim slojem selotejpa/papirja za ta namen ... Ko je zadeva fixno notri, pa lahko tisti pleh nosilec rahlo s prsti stisnemo, pa je stvar zafixirana (da ne bi šel slučajno kdo s SuperAttack-om lepit slučajno!) Twisted Evil

No, tako že pripravljen enhancer je poslužil za naslednjo, močnejšo anteno Smile ...

Uporabimo pa zdaj npr. večjo 1,2kg klasično pasjo konzervo iz Tuš-a ali podobno in dobimo ... Mr. Green
sektorsko anteno ( m. Usb-Cobra™ , 13dBi )

in seveda za primerjavo tudi s prejšnjo anteno, snepšote signala Razz ...

Ta antena, bi sicer rahlo bolje delala Rolling Eyes , če bi jo skrajšal za pol cm, ma ker bi potem ravno zgubil lep in čvrst rob, tega nisem napravil in sem to idejo zanemaril zaradi lažje izdelave in enostavnosti ter ni bilo hujših posledic za delovanje Razz (zanemarljivo) ...

..........................................................................................................

No, ker bi pa včasih rabili še bolj usmerjeno s še več ojačanja anteno, pa ne želimo širit premera antene, lahko to npr.storimo s podaljševanjem cevi konzerve z dodajanjem cevi napravljene iz še ene (dve) konzerve spredaj že obstoječi Smile . Moram pripomnit, da se z dupliranjem dolžine cevi ipd. ne pridobi nevemkoliko (teoretično 3dB, praktično pa od 2 do 2,5dB), s tem, da je pol antena praktično še enkrat daljša. En tak primer sestavljanja sledi na spodnjih dveh slikah :

Kot vidite Cool lahko isto dosežemo z dvema npr.1,2kg pasjima konzervama ali pa tremi standardnimi 850g, ki jih seveda moramo povezat v serijo, s tem, da onim v podaljševalnem delu odstranimo oba pokrova in "oberemo" eventuelne njih ostanke, tako, kot je razvidno na desni slikci (da dobimo čim lepšo cev) in ko jih zmontiramo skupaj, poskrbimo, da se kovine/cev/obroč dotikajo med seboj! Lahko spoj tudi polotamo s spajkalnikom ali kako drugače fixiramo skupaj, da zadeva ostane kompaktna! Sam sem izbral opcije samo iz dveh konzerv (manj dela!) Wink

TUKAJ pa imate npr.nekaj idej, kako najlažje z lotanjem združit konzerve in pa ena od idej za nosilec takih okroglih "cevnih" anten. Idea Lažje se lota, če se prej konzervni rob pobrusi s šmirglom in pred-pocini, konzerve pa se prej malce segreje na štedilniku; gre hitreje in bolje, ker topel pleh, konice spajkalnika, ne hladi več toliko, kot bi sicer ...

..........................................................................................................

In na tak način lahko pridemo npr. do prve manjše sestavljene antene iz dveh instant kapučino konzerv iz EuroSpin-a Razz ...
sektorsko anteno ( m. Usb-Replicator™ , 12dBi )

Zadeva skupaj s ključkom ni daljša od 30cm in tanjša od onih prej ... V bistvu je to na eni strani zaprt valovod (WG) ala kantena, vendar interne dolžine dobrih 1 WL (za razliko od standard kantene, ki je točno 3/4 WL globoka) oz."podupliran" m.Usb-Cappuccino iz prejšnje teme (Usb-miniCantenna)

Signal graf pa je tu doli spet Wink :

Zadeva deluje ko bok, pa še velika ni ! Kot vidite, sem za testno "spajanje" konzerv uporabil kar Tesa™ papirni lepilni trak brez lotanja Embarassed ...

Naslednja sestavljena in tudi malo večja/močnejša antena, pa je sestavljena iz dveh 1,2kg pasjih konzerv Mr. Green Mr. Green ...
sektorska antena ( m. Usb-Barracuda™ , 15dBi )

Bolje/lažje je, če je sestavljena iz dveh različnih mark konzerv z rahlo ožjim/drugačnim spodnjim delom konzerve ...

... in sicer zato, da ko se sprednja vstavi v zadnjo, se vanjo pogrezne za enih pol cm in bolj kompaktno stojita skupaj, preden se ju spoji skupaj. Na sprednji na njenem dnu cca.1cm papirnega poslikanega ovoja odrezat pred spajanjem, da imata kovini kontakt med seboj ... in spet signali :

Sem sicer poskusil dve "Tačko" med sabo, pa nista najbolje "sedli" ena v drugo, zato sem "Radames" nabavil v EuroSpin-u; lahko se pa uporabi tudi kakšne druge marke Dog Food konzerve Mr. Green . Zgleda pa tudi, da potem tako nastali notranji rob na spoju ne škodi dosti, čeprav nekaj malega verjetno že, ker cev pač ni več homogena in relativno gladka odznotraj. Ma ni hudega pravtako, ker nisem spet rahlo skrajšal tokrat sprednje konzerve iz razloga, da je ostal rob, ki mi je kasneje rabil. Cool Deluje vseeno v redu Razz ... sam enhancer pa je globok/dolg slabih 3,5dm ... [v primeru lotanja brez roba po načinu na onem gori podanem linku, pa bi bilo treba, se mi zdi Rolling Eyes , obe konzervi skrajšat za cca. pol cm] ... Dodatno podaljševanje te antene (dodajanje še konzerv spredaj) je preizkušeno KONTRAPRODUKTIVNO !

Drugi način za povečanje dobitka antene brez ne vem kako velikega podaljševanja antene pa je, da anteno/enhancer spredaj "podaljšamo in razširimo" pod kotom, oz. da konzervi dodamo spredaj metalizirano/pleh okroglo trobljo/horno (collector) in tudi to vam bom tle prikazal kako. Horna mora biti globoka mnogokratnik 1/2 (zračne) valovne dolžine (WL) wifi signala in njen kot naj se z večanjem dobitka osnovne antene zmanjšuje. Generalno gledano so najbolj praktično in efektno uporabni koti med 30 in 40° in globina 1 WL (12,5cm) in doli vam predstavljam dve skici : prva je stranski ris, druga pa načrt risanja za izrez materiala pred "zvijanjem" in finiširanjem troblje; tam so tudi potrebne oznake ...

Jest se nisem kaj dosti zezal z višjo matematiko, ampak sem si glede na premer konzerv in željen kot troblje, kar na list papirja zrisal stranski ris potrebne horne; oba radija za rezanje (r1 in r2) pa sem potem kar iz te prve skice zmeril z ravnilom [če se riše v pomanjšanem merilu, seveda to upoštevati pri izmerjenih rezultatih!] Pribitek take troblje pa se lahko zračuna po formuli na prvi skici ...

Na spodnjih dveh slikcah, pa imate par takih kartonskih ALu horn, ki sem si jih napravil za experimente Cool ...

Na levi je stara četrtmeterska iz prvotne teme, potem pa so :
- A horna (desna) : 40° in 6cm globoka mala
- B horna (spodnja) : 35° in 12,5cm globoka srednja
- C horna (zadnja) : 30° in 37cm globoka ogromna Mr. Green

Prva ima "usta" (sprednji premer) velika 14-15cm in doda 3-4dB; druga 18cm in doda 5dB, tretja [ta-huda] pa kar 30cm Mr. Green Mr. Green in doda prek 9dB !!! Razz ...

Če te horne delamo iz tanjšega pleha, jih pač lahko prilotamo na sprednji obod konzerve/antene ali pa zalepimo, če so kartonske, kot jest Razz ... Zdej pa predstavitev tako "pojačanih" modelov anten Laughing ...

antena model Yoda + horn A ...
sektorska antena ( m. Usb-Rocky™ , 14dBi )

mislim, da vam je vse jasno in sledi signal ...

Kot lahko ugotovite, zadeva res pomaga Mr. Green ...

antena m. Cappuccino [prvotna tema] + horn A ...
sektorska antena ( m. Usb-Diablo™ , 13,5dBi )

... prav ljubko "stvorenje" tale "vražič" Mr. Green Mr. Green ...

antena m. Cobra + horn A ...
sektorska antena ( m. Usb-Rambo™ , 16dBi )

Pa še signal Razz ...

antena m. Cobra + horn B ... enhancer skupaj dolžine 30cm ...
sektorska/link antena ( m. Usb-Terminator™ , 18dBi )

signal ...

very nice! Razz ...

antena m. Replicator + horn A ... enhancer skupaj dolžine 33cm ...
sektorska antena ( m. Usb-Grabster™ , 16dBi )

Tale je pač malo ožja od onih dveh prej Rolling Eyes ...

Spet signal ...

ni glih slabo Rolling Eyes za samo 4 € materiala/kofeta Razz ...

No, zdaj pa ena velika zadeva, enhancer dolg kar slabega pol metra, ampak res efektna zadeva za vzpostavitev kakega linka na daljavo, če ti pri Telekomu rečejo, da ne moreš meti broadband Net, pa maš radijsko-digitalno "radodarnega frenda" z ADSL in nezaklenjenim signalom wifi ruterja z anteno na strehi/oknu na vidni razdalji v bližnji sosednji vasi Mr. Green Mr. Green Mr. Green ...

antena m. Barracuda + horn B ... t.j. "protitankovse" oblike Razz ...
LINK antena ( m. Usb-Predator™ , 20dBi )

Ja, Rolling Eyes res zgleda ko Bazooka Mr. Green Mr. Green ...
... in signala tudi čisto zadosti in še več Mr. Green ...

Idea No, mora vam biti jasno, da večje kot je "ojačenje" antene, v manjšem kotu/ožjem snopu seva in tole gornjo je že potrebno še kar točno "naciljat" na cilj Rolling Eyes za najboljši rezultat ...

=======================================================================
==========================================================================

Idea No, zdej pa ena stvar, ki se jo lahko naredi/finišira malo bolj "profesionalno" doma tudi, če se zna seveda Razz ...

Jest sem v zadnje pol leta malo gledal po kontejnerjih za kosovne odpadke tod okoli občasno, da bi našel kako kolikor toliko ohranjeno odvrženo 60cm Sat offset parabolo samo za eksperiment, pa nisem imel sreče. /vi si jo lahko nabavite novo tle on-line pri pujsek_-u v njegovi trgovini/ ... Potem pa sem slučajno nekega dne ob pozdravnem obisku v pisarni obalnega WLAN ISP-a zagledal par takih na kupu, se "zagrebel" in jim za čez vikend za test "zaplenil" najlepšo seveda in jo premeril (zahvala fantom in dekletom tam ob tej priliki) Cool ...

Tale dolnja sposojena klasična offset Sat parabola premera 60cm, radija vbočenosti 80cm in torej fokusa cca.40cm [F/D=0,65] s spodnjih slik, je že imela montirano gor eno tovarniško anteno kot feed na nakompletni roki ! (označeno na levi [3.ji] spodnji sliki) prejšnje sat LNB-glave, ampak če dobro pogledate, je tale stari fid zgrešeno! montiran in antena naj bi imela po podatkih fantov od Alterneta samo 20dBi, kar me zato Rolling Eyes sploh ne čudi! "Originalni" feed je postavljen v fouš fokus, prevelik offset in seva preveč visoko v dish Rolling Eyes , vendar ga nisem odmontiral, ker je imel "zaruznjene" vijake, pa sem ga kar uporabil za provizorično podlogo mojega fida, zalepljenega kar s selotejpom Embarassed , kot se vidi tudi iz priloženih slikic Razz ... torej nova :

antena m. Cappuccino kot 15° offset feed + dish 60cm = Razz ...
LINK antena ( m. Usb-Maverick™ , 24dBi )

Fokus tle je tam, kjer se spodnji sprednji rob konzerve dotika plastike starega fida ...

in signal pri meritvi je pokazal doli sicer samo 23dBi, ...

...to pa zato, ker je kovinski back reflektor s starim fidom še gor in dela sam še enkrat večjo senco na talar kot sama kofetna konzerva/enhancer in je torej "senca" na krožniku 3x tolikšna, kot bi sicer normalno bila in sem zato zgubil vsaj en dB. Tale moj aktivni "Cappuccino" feed ima sam dovolj malo senco, da bi se ga že v tole parabolo celo lahko montiralo za direkt/ne-offset obsevanje, kamoli v večjo in to brez hujših negativnih posledic! Razz

Namreč, kot sem na na hitro in grobo preračunal sevalni diagram tele gornje :kofetar kofetne konzerve, sem ugotovil, da je ta takorekoč IDEALNI feed za tele tudi večje široko razprostranjene Sat parabole z razmerjem fokus/premer 0,66, da so PRAVILNO in optimalno osvetljevane, Razz Razz Razz in moj poskus je to tudi potrdil, seveda na moje veliko veselje Smajli lovi kuro Wink ...

In kaj narediti, če potrebujemo eno res hudo anteno za "daljinski vordrajving" v sosednjo vas, nimamo pa gornje parabole s tako dobrim ojačenjem (taka parabola je malo nerodna, za jo držat v rokah in točno naciljat na "žrtev") pa ne mislimo pokurit dosti bencina z vožnjo naokoli kot npr. Tero iz MB v eni forum temi Razz Question

Narediti si moramo kaj posebnega v tem stilu Wink kot jest, ki sem se pretvoril v SpajkyZilla! pošast v stilu : "pronađi, nišani, pali!" Mr. Green Mr. Green Mr. Green ...

... ne rabimo niti zapustit svojega balkona oz. celo stanovanja pri podobni prej mišljeni "operaciji" Laughing ... Torej potrebujemo neki eXtreme Wardriving Tool (EWT), ki si ga moramo narediti za tak bolj ekstremen Razz namen ... uporabimo pač določen material iz prejšnjega posta Mr. Green in tisto maxi trobljo Embarassed ...

antena m. Barracuda + horn C -big! ... t.j. "the EWT-Monster" Mr. Green ...
LINK antena ( model Rolling Eyes he he ... Mr. Green Usb-GodZilla™ , 24,5dBi )
celotne dolžine skoraj 3/4 metra Mr. Green Mr. Green Mr. Green ...

Da dobite občutek velikosti Wink , imate na levi doli pokončno na mizi, na desni pa 2x vašega vrlega "SkinHead" inovatoRja z njo v rokah, da dobite malo občutek veličine Mr. Green

signal tudi ni zaostajal Wink

Huh, še več kot z ono parabolo ! Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Nerodno je le to Rolling Eyes , da je horna globja/daljša kot "original" antena, na katero je nabita, pa sem zato že razmišljal, da jo bom malo skrajšal spredaj za tretjino [da bo pol globoka in enako široka spredaj, torej samo 2 WL in potem cela antena pod 70cm dolga; zgubil bom sicer dobra 2db pri ojačenju, ma bo ostalo še vedno zadosti (22dBi - malo več kot Predator, tj.m.GodZilla-Junior) Wink Laughing ...] Ker se kmalu selim, gre ta zadeva zaradi določenih Embarassed namenov seveda z menoj Laughing ...

Ps.: Kot ste lahko opazili, sem še kar dobro seznanjen z imeni iz Hollywood-ske produkcije Mr. Green

=======================================================================
==========================================================================

Idea No, da pa ne bi ostali samo na tem, sem se odločil vam odkriti, kako napravite iz gornjih videnih aktivnih wifi enhancerjev/anten tudi navadne (pasivne) ultimativne konzerva™ antene, če nimate wifi UsbKey mrežne kartice ampak samo navadno ali wifi ruter s snemljivo antenco.

Poleg tkzv.PigTail-a in glavnega kabla z N-konektorji do antene, boste rabili še en N-konektor za v anteno in sicer najprej najbolje T oblike, na katerega boste preko okrogle zvrtane lukne zanj na dnu "konzerve" nalotali potreben adekvatni koaksialni podaljšek za sevalnik in gor sam sevalnik. To je najlažje napravit zunaj, pol pa ta komplet s sprednje strani zmontirat/pričvrstit na dno konzerve, pa potem antena ne potrebuje antenskega PigTail-a! ...

Imate v osnovi najprej dve opciji namesto Usb ključka:
- enojni quad ter
- moj metulj-dipol (bolje a zahtevneje naredit)
katera si lahko ogledate na spodnjih linkih iz tega foruma!

Ta dva sevalnika gori sta primerna za gornje 10cm premera konzerve (ali širše), vendar glede že na interno manjše dušenje v taki konzervi, ki je večje od minimalnega dušenja chip antence na Usb ključku, zgubimo nekaj navedenega ojačanje pri takih antenah in sicer pri prvi varianti je to -1dB, pri drugi pa samo -0,5dB (kot sem zmeril pred časom), čeprav imata tadva sevalnika sama drugače sicer par dB več kot chip antenca na Usb ključku. Cool Tukaj je že upoštevana izguba signala tudi na antenskem konektorju! Torej bodo gornje antene s takimi konzervami imele v končnici toliko manj dBi ... Seveda pa boste še par dB dalje zgubili Twisted Evil (tega ni pri aktivnih antenah!) na liniji do kompa/aparature, odvisno od kvalitete pigtaila in glavnega kabla ter uporabljenih in števila konektorjev! Rolling Eyes

Tadva predložena sevalnika Confused pa sta manj primerna/neprimerna za ožje konzerve ala ona kofetna (d-8,5cm)! tam prvi zgubi že kar -3,5dB, oni drugi pa že 2,5dB - ker je konzerva zanju že preozka in ju že fejst duši! Za ono pride v poštev najbolj enostavni oz. 1/4WL paličasti sevalnik zalotan na navadni N-konektor montiran takole na obod take konzerve (cantenna style)...

Idea Prvi primer si lahko ogledate (etaYota-quad) tule v temi o biquad-u , izdela se pa enako kot antenca BEE_Quad iz moje teme tule o ST™-maxX antena (= project-X) seveda brez reflektorja (zato služi dno konzervnega enhancerja) v obeh primerih na enaki razdalji od dna konzerve namesto reflektorja oz. mogoče mm dlje (za najboljšo prilagoditev in SWR) ...

Idea Drugi primer (ST-miniTenna) pa si lahko ogledate tule v temi o Defolt antenca enhancerju, mere/načrt tega sevalnika pa spet v temi o ST™-maxX antena (= project-X)...

Idea Tretji primer pa so one ožje kofetne (Cappuccino) konzerve : luknjo za konektor (s prilotanim paličnim 1mm debelim in 3cm dolgim sevalnikom v konzervi prek na obodu spodaj pričvrščenega konektorja takole) zvrtamo točno na polovici zunanje višine one kofetne konzerve. Tako je sevalnik oddaljen od dna one barvite konzerve točno 62mm. Ko to naredimo/dokončamo, dobimo Cappuccino-miniCantenna anteno (dobre 1/2 WG WL) enih slabih 8dBi, torej je taka antenca za enih 2dB bolj švoh kot so verzije s chip antenca Usb ključkom! Ima torej tale enako ojačenje, kot če bi v tole konzervo montirali moj metuljasti dipol, vendar bistveno bolj enostavno za naredit! Very Happy Če tako MiniCantenno uporabimo npr. za feed za oni dish zgoraj, ima potem (pasivni) m.Maverick samo slabih 22dBi torej, npr.cantenna-Replicator (podaljšana 1 WG WL), pa samo 10dBi, kar je rahlo bolje Smile od "standardne kantene" po načrtih z iNeta in jo tudi lahko uporabimo za dish feed (nič pol ne zgubimo, samo konzerva je duplo daljša!) ter tako naprej ... Na primer, pasivni m.Diablo s 45° 6cm globoko horno lahko uporabimo za offSet obsevanje 80cm Sat dish-a ali za direkt obsevanje 100cm in več premera parabole) ...

Rolling Eyes No, mislim, da sem vam dovolj napisal/objasnil/prikazal, da se boste lahko sami znašli dalje, če vam pa kaj ni jasno, pa vprašajte in če ne že jest, vam bo pa kaki drugi odgovoril, če ne bom on-line dlje časa ... Embarassed

Mislim, da bo to vse Rolling Eyes ... Če pa bi radi namesto npr.konzerv pasje hrane radi uporabili kako drugo cev in dodatni zadnji pokrov ter nosilce, da zadeva zgleda bolj "profi", mislim, da bi vam pri kakem kovinokleparju znali ustreči; hint : odvodna cev, ona starejša pocinkana, ki gre pri hišah dol z žlebov je, se mi zdi točno 10cm premera, pazite samo na adekvatno dolžino cevi glede na opombe v tekstu Razz ...

=================================================
=================================================

Mr. Green ... res ma dobrih 24dBi Razz ...

40dbi pa ni mogoče dobiti z Barracudo in hornom, ker bi ta moral met dodatek pol 25dBi Rolling Eyes in to ni mogoče, ker po desetih WL globine je EM Tx val že tako razredčen, da horni drastično pade izkoristek in noče več kaj dosti dodat (pri Rx-u je drugače) Cool

Lahko pa bi se naredilo npr.1,2m globoko 30° piramidasto s kvadratno odprtino spredaj 75x75cm, ki bi dodala 18dBi in bi potem komplet antena imela 32-33dBi (v stilu: "Look Ma´-no Dish!") Mr. Green ; eno tako pa sem že sprojektiral Razz (zložljivo, da gre v avto!) z imenom Twisted Evil m.Usb-DRAGSTERTwisted Evil , vendar pa bi šla cela rola staniola in lepilnega traku, da o tem, da adekvatnih ploskev kartona tudi nisem več našel Embarassed (hladilnike glih ne pakirajo več v kartonske škatle); že za ono 3WL globoko je bla potrebna 100x75cm kartonska plahta iz papirnice Mr. Green Mr. Green Mr. Green (največja, ki so jo imeli) ... Rolling Eyes ... pa za jo zrisat, sem tudi rabil cvek, špago in svinčnik, ker velikega "šolskega" šestila tudi nisem imel Laughing ...

======================================================================

... bodoča svoja 2 aktivna UsbKey antenska testna proizvoda, če bosta uspela/delovala glede na pričakovanja dovolj dobro Rolling Eyes ...

..................................................

Evo doli v poluproizvodnji Twisted Evil ...

Imeli naj bi preko 30dBi Question obe anteni gori v delih, torej primerni za nekaj_deset_km linke Mr. Green (obe XXL anteni veliki cca. okoli 1,8m Rolling Eyes ) Wink Kot vidite gori na levi, sem že nabavil celo dovolj veliko marelo in nekaj materiala ter rolo ALuBar folije na desni tudi (iz Obi-ja) ... Mr. Green ... .. bom probal končati in zmerit kako kmalu ... Cool ...

PS. addendum : glede, da to, da mi maxi-marela ni najbolje uspela/delala glede dobitka v končnici po pričakovanjih, sem probal sestavit in zmerit ono drugo zadevo oz.MegaHorn enhancer velik preko meter in pol za Usb-Barracuda drajver anteno Rolling Eyes ... in okostje je pol tako zgledalo sestavljeno :

Spet sem se še kar precej namartval z izdelavo in zadeva je komaj šla skozi vrata stanovanja Embarassed ... In potem sem sklenil seveda "zmetalizirat" prazne stranice tega čuda z Alubar folijo, da sem lahko napravil provizorično meritev. 60°-ske 1WL predhorne nisem za začetek niti šel metalizirat-končat, ampak samo večji glavni 30°-ski 11WL globok del, ki naj bi po izračunu dodal 18dB (cela 20dB, torej bi zadeva morala komplet antena po izračunu dat okoli 35dBi od sebe) Rolling Eyes Zgledalo pa je takole potem ...

Pripopal sem gor ono Usb-Barracudo anteno kot drajver in šel provizorično meritev napravit s tako napol dokončano zadevo in spet rahlo razočaranje glede na velikost ... četrtino manjši dobitek take horne, kot bi moral bit in jedva je komplet z "drajverjem" se dotaknilo komaj slabih 30dbi, kar je kar par dbi manj kot bi moralo Neutral ... Ker sem mislil, da je morda štos v nekontaktu alu folije med stranicami, sem pol zadevo za vsak slučaj za test kot "svizec čokolado zavije..." Mr. Green v staniol "zapakiral", ma ni bilo nič bolje Rolling Eyes ... spet sem še enkrat izvisel Crying or Very sad ...

Zaradi vsega tega (nedober izkoristek tako pasje velike horne), sem se odločil, da bosta žaga in škarje "pele" in jo bom skrajšal na polovico (glomaznost bo 3x manjša), pol pa bom videl kako bo ko bom končal in za silo zmeril; upam, da bo vsaj blizu 30dBi ta manjša, čeprav naj bi imela preko te vrednosti ... .. lahko pa da je problem v fazah RF signala (transformacija oblike vala med kvadratnim in okroglim presekom; ne vem) ....

... pa še en Ps.: glede na to, da, da od preselitve spomladi ne morem več delat točnih meritev kot pred tem (pa tudi sedanji AP na katerem sem delal te provizorične meritve ima neke čudne "popadke" in večkrat "bluzi" ter je tle kjer sem zdej ful odbojev, ki pokvarijo meritve in so bolj informativne približne narave), bi znalo bit, da bi gornja zadeva celo imela kaki dB več dobitka kot sem navedel, samo verjetno ne dosti več Rolling Eyes ... bomo vidli (bom poslikal tamanjšo ko bo fertik) Cool

Evo : sem sprobal pomanjšano verzijo ... Rolling Eyes

cela antena je velika kvadrat spredaj s stranico dobrih 0,55m in dolga dober meter in spet so rezultati spet slabši od pričakovanih/zračunanih Neutral ... Nameril sem samo enih dobrih 26dBi, kar je samo slaba 2dB bolje od Godzille kljub velikosti. Da sem preveril primerjalne vrednosti na tem "mojem" sedanjem "merilnem" placu sem na Barracudo feed-u nataknil horn od Gozille za potrditev razlike ... Rolling Eyes

Ker je vedno razlika bla v teh mega antenah cca.5dBi manj, bo zgleda res držala moja prejšnja zadnja ugotovitev/sum, da je finta res v spremembi prečnega preseka EM vala Neutral ... Torej sem na hard način odkril spet enkrat "toplo vodo" 8O ... se zgodi Rolling Eyes Mr. Green ... Torej na kvadratno horno - kvadratni feed in na okrogli feed - okrogla horna ! !!

Idea : ko/če se mi bo dalo bom en dan napravil iz dveh karton plaht (kot za Godzilla horn) 25° pa enako globoko horno kot tazadnja gori, bom pa dejansko pol videl, če je bil to res problem ... Embarassed

==========================================================

Razz No, pa da končno po dolgem času napišem (me-lazy) Embarassed , kaj se je izcimilo dalje Wink ...

Evo nekako takole je zgledala še ne čisto dokončana Mr. Green

link antena Usb-ANACONDA™ , 27dBi

...

Zadeva je bila sestavljena iz "Barracuda" antene/drajverja in 30° horne nekaj WL globoke, oblepljene/metalizirane seveda s staniolom po moji stari navadi Wink ...

Uporabil sem kar dve največji plahti 70x100cm debelejšega kartona (dvoplastni rahel fino valoviti debel 1mm) iz papirnice, ki sem jih sestavil skupaj. Ampak zadeva ni, jasno, hotela bit samostoječa (kot še npr.GodZilla, ki je imela horno samo iz ene enake karton plahte), čeprav sem zadevo delno znotraj z dodatnimi trakovi ojačal in se je takoj tudi deformirala. Kot vidite, sem ji zato napravil nosilec/okostje iz 15/10mm letvic s cveki in še zlepljeno skup, da je vse bilo še relativno lahko čvrsto! Cool

Zadeva je gori na sliki dolga prek 1,1m in spredaj široka dobra pol metra (horna 6 WL globoka) in ko sem prvič meril dobitek, je zneslo cca.28dBi, vendar je kvaliteta signala precej nihala na slabih 5km linku ter sem se jo odločil malo "skrajšat", t.j. odstranit del staniola spredaj (1 WL) pri tanki plavi črti za sprednjim okvirjem, tako, da je metalizacija/horna ostala globine "samo" 5 WL in spredaj široka cca. 45cm! Tako je pol antena efektivno 1m dolga Laughing ... Stabilnost kvalitete linka se je takoj bistveno popravila, zgubil sem pa samo en dB! Wink

Namreč ugotovil sem z dosedanjimi poskusi, da (vsaj 30° na 2,4GHz) troblje najbolje delajo pri globinah WL v celih številih, še najbolje pa, če so ta neparna, npr. 1, 3 , 5 , 7... s tem da se maximum (med zračunanim/dejansko dobljenim) dobi nekje po 6x-ni globini valovne dolžine in sicer cca.dobrih 14db dodatnega ojačenja k drajver anteni (cca. 5x-ni padec napetosti polja oz. cca. 25x-no razredčenje gostote el.mag.polja na izhodu horne glede na vhod), takoj nato pa dodatno naraščanje dobitka kmalu začne naglo/drastično padat (izkoristek) pri oddaji (Tx), neglede na povečevanje velikosti troblje čez vse razumne mere! Rolling Eyes Zgleda, da je prilagoditev impedance EM sevanja antena/prosti_prostor pri takšnem razredčenju v horni cca. 14dB nekakšen maksimum izkoristka glede na velikost = "turning point of no return" ! Če bi prej to ugotovil, se ne bi martval in zgubljal čas in denar z onima prejšnjima enormnima megakonstrukcijama in ne bi šel delat globlje/večje od 7 WL globoke Rolling Eyes . Pač, hotel sem vedet, do koliko še gre in 7 WL pa še gre na zadnji zic v avtu Mr. Green ...

Ugotovil pa sem tudi sčasoma, da se v takih čvrstejših/debelejših kartonskih hornah kot je mini_Dragster in tale zadnja Anakonda še posebej rada deformira ona druga Radames brez dna/oboda konzerva spredaj od Barracuda drajverja in odprtina postane elipsasta pri horni, kar seveda škodi karakteristiki komplet antene, pa tudi oni njen pogreznjeni/zoženi del v Tačko konzervo rahlo vpliva tudi!

Tako je pač, če se zadeve napol "provizoriš" iz kartona dela Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Obedve večji horn anteni za zdaj še imam, vendar sem torej iz praktičnih razlogov obema ono problematično pasjo konzervo odstranil (zdej je drajver v bistvu samo antena Cobra 13dBi) in sem torej dobil "baby" Razz verziji npr. kot doli baby-Anaconda 26dBi ...

kvaliteta test linka se je še za dlako izboljšala, seveda pa je za dB ali dva padel dobitek. Ma za kakšen daljši testni link (dokler še ni zime) s tema dvema zadnjima preostalima baby-maxi enhancerjema in dvemi kvalitetnimi Usb ključki 40mW/16dBm na preko 10km na 802.11B_Only (cca.50dBi na antenah na linku) in minimal data linku/povezavi bi še moralo delat (da DL še dela vsaj ala Dial-Up).

Bi bilo za probat in lahko da bom en dan; en Usb ključek (SoftAP-Mode) imam, enega drugega si lahko sposodim, pravtako si lahko sposodim en laptop za krajše obdobje in pa konverter 12/230V za avto za napajat moj 10 let star rezervni PC za AP ključek , pa še kakega frenda z avtom za pomoč imam. Prej bom seveda probal krajši "krajši" link z doli manjšimi "tetrapak" antenami in dodatno 1 WL globokimi kvadratnimi hornami na njih ... če bo treba... Rolling Eyes ... Wink Mr. Green ...

======================================================================

Smile ... no, in odločil sem se napravit še kako (od zadnjih) anteno od teh malo močnejših, vendar tokrat kvadratne oblike z uporabo npr. spet Pfanner 2L sok tetrapakov (Enhancer Q2 iz prejšnje/osnovne teme za telebane), pa sem nabavil še en "multivitamin" Mr. Green z namero ga nataknit na svojo že obstoječo TetraRex anteno Smile ...

Tetrapaku sem poleg vrha odrezal tudi dno, da sem dobil kvadratno cev; razen lepega porezanja roba, da je notri gladko, ga spet nisem krajšal. Kot se vidi na prvi spodnji slikci, sem mu dodal/zalepil znotraj manjša kartonska "vodila" na mestu bivšega dna na vseh štirih stenah, da bi lepo sedel ta podaljšek spredaj v obstoječo prejšnjo anteno ...

Zadevo sem sestavil skupaj in dobil malce močnejšo glede na TetraRex ... (Ps.: verzije z dodanim zgoraj desno kratkim 5,5cm dolgim kosom tetrapaka so enakovredne a krajše antene podane pod prvotnimi)

aktivno sektor anteno m. Usb-TetraRex-TwiX™ , dobrih 15dBi Wink ,

... ki zgleda doli takole s strani ... (v bistvu malce boljši kvadratni ekvivalent zgoraj okrogli Barracuda anteni) ...

Ko se spaja oba dela skupaj (npr. s samolepinim trakom), je zelo dobro preko spoja obeh tetrapakov zalepit okoli tudi ozek trak iz ALu folije (pod veznim trakom), da pokrije eventuelno neperfektno spajanje, saj je težko dobit popolnoma ravne robove pri rezanju, ki bi 100% šli skupaj na obeh delih, pa potem signal ziher ne "pušča". Pravtako je pomembno, da je novonastala cev ravna t.j. oba tetrapaka v isti ravnini in to predstavlja v bistvu 2-WG-WL kvadratni valovod, ki doda osnovni anteni nekaj a ne dosti dB, čeprav je dvojne dolžine.

... in potem s kratkim podaljškom ...

aktivna sektor antena m. Usb-TetraRex-Turbo™ , dobrih 15dBi Wink ,

... ki zgleda doli takole s strani ...

... in je krajši ekvivalent prejšnji zgoraj ... Wink

........................................................................

Zato pa je mogoče dobiti boljše rezultate (s še močnejšo, pa vmesne dolžine) kartonsko ultimativno ter še ne preveliko anteno in sem za osnovo uporabil samo en tetrapak oz. anteno TetraRex iz osnovne teme, kateri pa sem napravil iz kartona+aluFolije dodatno 35° kvadratno trobljo 1WL globine spredaj Cool , ki doda cca. 4,5dB dobitka in zgleda takole :

načrt sestave pa takole z dimenzijami ...

katero sem pripopal (sivi deli vsaj 2cm široki) na tetrapak ter dobil (14+4,5) ...

aktivno link anteno m. Usb-TetraRex-Master™ , dobrih 18dBi Laughing ,

... ki zgleda doli takole s strani in od spredaj ... (v bistvu rahlo boljši kvadratni ekvivalent zgoraj okrogli Terminator anteni) ...

Idea Kot lahko vidite tokrat, je bil uporabljen Netgear-jev WG111T ključek notri z vrhom 37mm globoko od zadnje stene montiran in dela bogovsko, vendar njegov software ne omogoča tudi bolj fine fixne nastavitve Tx bitne brzine (min. B - 11Mbit/s z autofallback in nima softAP mode), kar je škoda za daljše linke vzpostavit, saj je pol zmožnost ključka vzpostavit oddaljen link generalno malce slabša , vendar se da povezat še vedno z minimalno brzino za surfat po iNet-u na kaki kulturen AP s solidno anteno še na več kot par km .. Wink

Idea ... Če si odprete priloženo slikico ključkovega Client Utility-a v novem okencu/tabu, si lahko ogledate, kaj je zadeva "lovila" s hriba nad Malijo z 200m nadmorske višine (nad Sečovljami) obrnjena proti Belvederju (nad Izolo) ... Mr. Green ...

Idea Da se ključek/antena lahko tudi uspešno poveže (in ne samo priklopi) na določeno dostopno točko, mora v tem Netgearjevem Softu kazati signala vsaj preko dobrih 15% in doli desno signal biti vsaj min.3 "rumene Ledice" pržgane ! Npr. bp bi se lahko povezal , kot lahko vidite, na SSID alternet-sentjane AP 4km stran nad Portorožem! Mr. Green ...

Nazadnje urejal/a Spajky Čet Jun 18, 2015 10:37:35; skupaj popravljeno 4 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 22, 2010 16:37:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smajli "ne vem": ... vendar, to me ne zanima, temveč Twisted Evil tisti zadnji link v okencu doli, na katerega sem se samo priklopil (NE povezal, premalo signala=servis info samo sprejema) in zgleda nima zaščite (lahko bi bla WPA-PSK kljub temu) gor in upam, da mu DHCP dela Razz ... Tisti javni Question AP naj bi se namreč nahajal Mr. Green v sosednji zahodni državi levo gor severozahodno od rta Savudrije in sicer v Italiji, od malijskega hriba čez morje oddaljen 45 km "vidne" razdalje ! Embarassed ...
Lahko, pa da so makaronarji kaj "mučkali" in ga začasno prenesli na drugo stran lagune bližje v Gradež 25km daleč, glede na smer moje antene, pa SSID-ja niso menjali Rolling Eyes ...

... Bom moral en dan s kako hudo boljšo anteno :- še enkrat probat Twisted Evil Mr. Green se tja "obesit" smajli_OK kdaj kasneje, če bo ratalo Rolling Eyes ... Twisted Evil Ratalo je ! Mr. Green Mr. Green ...

Zna pa bit, da bi mogoče verjetno ob lepem/čistem vremenu (po burji) uspelo tudi z naslednjo izvedbo antene z dodajanjem spredaj enake gornje troblje, vendar tokrat na daljšo osnovo oz. TetraRex-TwiX anteno ... pa dobimo ... "PanzerFaust" Embarassed ...

aktivno link anteno m. Usb-TetraRex-MasterTurbo™ , 20dBi Laughing Mr. Green ,

... ki zgleda doli takole s strani ... (v bistvu kvadratni ekvivalent zgoraj okrogli Predator anteni) ...

... je pa že malce velika, saj meri v dolžino tole "orožje" Mr. Green že skoraj slabih 60cm in torej je še večja "jadralna površina", da jo veter lahko odpihne Mr. Green ...

... in potem s kratkim podaljškom vmes, zdej ni več "PanzerFaust" dolžine Embarassed ...

aktivna sektor antena m. Usb-TetraRex-TurboMaster™ , 20dBi Wink ,

... ki spet zgleda doli takole s strani in spredaj ...

... in je spet enak krajši ekvivalent prejšnji zgoraj ... Wink

Idea ... torej se v primeru daljše variante seveda bolje splača delat krajšo, če je že efekt enak Mr. Green ... razen, če bi želeli mogoče rahlo boljšo Rx odpornost take antene na motnje izven Wlan pasu Rolling Eyes ...

Smile Do takega podaljševanja TetraRex antene sem prišel bolj slučajno pri praktičnem umerjanju eventuelnega bodočega "driverja" ene Twisted Evil bodoče hude kartonske antene v izdelavi Twisted Evil in sem si sestavil za to potrebo teleskopski kartonski podaljšek za gornji tetrapak z notranjo "metalizacijo" ker z zunanjo nisem bil preveč zadovoljen in sem želel maximizirat Wink dobitek takega tetrapaka ... zadeva je potem takole izgledala doli v uvid :

Ps.: mimogrede glede jačine signala v onem NeatgearSoftu sem ugotovil s primerjavami : %=dB . Torej za dobit realne podatke od -100 odštejemo %, ki ga signal prikaže in dobimo -dBm rezultat ... če glih kdo rabi ta podatek Cool ...

Nazadnje urejal/a Spajky Čet Jun 18, 2015 10:39:36; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
moderator

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 18, 2010 13:06:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razz

Arrow No, končno sem po dveh letih (od izdelave prejšnje baby-Anaconda 26dBi antene, ki sem jo obdržal za referenco) in začetka razmišljanja o novi, še "hujši kartonski" horn anteni in začetkih njene izdelave jeseni 2008 (vmes sem lani spomladi dodal dalje one tetrapak verzije), se odločil, da bom konec avgusta napol dokončano zadevščino Embarassed , ki je stala slabo leto in pol v "kotu" končno dokončal in izprobal ter poslikal in napisal kaj o njej. Cool ... [Osnovna ideja je bila, da bi z naših Šavrinskih gričev ob Obali ulovil kaki wifi signal iz Benetk dobrih 100km daleč, kar pa seveda ni uspelo, saj sem končno ugotovil, da je zemlja bolj okrogla kot sem mislil Brick wall in bi moral bit na enih 2000m višine, da bi bilo kaj takega sploh možno] ...

Idea Vmes sem Twisted Evil intenzivno seveda tudi razmišljal, zakaj ene tiste gori ne najbolj uspele ogromne "piramide" katere sem navedel, niso dale od sebe toliko, kolikor bi glede na velikost morale Exclamation in tudi ugotovil zase res poenostavljeni matematični izračun, ki to razloži.

Idea Ker se namreč lijak obnaša kot nekakšen linearni "transformator impedance" elektromagnetnega valovanja izhajajočega iz driver antene/valovoda, ki napaja horno, to polje EM valovanja ko doseže na izhodu (višjo, poznano) impedanco širjenja v "praznem" prostoru, se EM val dalje ne "redči" več in to je torej meja "ojačenja" same horne pri oddaji (Tx) signala, dočim se sprejem (Rx) še lahko za kaki dB ali dva poveča s malce globljo piramido/horno. Potem pa je vsega konec, tudi če napraviš horno veliko kot kombi ali hiša Wink in se na "zobe postaviš" Very Happy ... To pomeni da lahko sama troblja doda teoretično max.slabih 17dB, praktično pa dobrih 16dB, neglede ali je široka ali ozka ali vmesnega kota [npr.30°] ... Vse ostalo ojačenje pa da komplet anteni valovodni (WG) "feed"-antena do nekje "razumnih" mej in dolžin Exclamation ... tega seveda kot jaz pred leti nekateri niso vedeli ko so "spacali skup" pošast Twisted Evil ...

Embarassed S temi mojimi ugotovitvami v zadnjih letih in z željo, da bi zadeva šla v moje prevozno sredstvo čene skozi zadnja vrata, pa vsaj skozi prtljažna s "podrtimi" zadnjimi sedeži, sem sestavil zaradi eventuelne velikosti konstrukcijo modularne izvedbe kot je razvidno iz spodnje slike :

Na levi kot vidite, je kvadratni 30° kartonski lijak/piramida globine 7 val.dolžin (WL) oz.85cm z nosilnimi nogicami in tesnim dobra 1/4m dolgim nosilcem TetraPak Usb antene na vrhu (kompaktni enhancer) ter Wifi Usb ključek in kabel. Na desni pa je sprednji napol zložljivi (v romboid obliko) 2WL (25cm) globok sprednji snemljivi podaljšek horne Razz ter tetrapak (TetraRex) antena za driver tele horne ... Vidijo se tudi zatiči na podaljšku in zatična držala na glavni horni, ki držijo kompletno zadevo skupaj ...

Exclamation Pri sestavi in "metalizaciji" kartona z gospodinjsko ALU-folijo sem moral rešiti kar nekaj problemov, saj kot boste videli, tale zadeva ima zaradi nekaterih specifičnosti "notranjo" metalizacijo in ne kot moje prejšnje horne zunanjo. Pravtako je bilo malce problem na začetku najti lepe in dovolj velike kose 6mm debelega kartona (pakiranje avto-vetrobranskih šip npr.), pa še lep kos 3mm kartona za nosilec=teleskopski_podaljšek tetrapaka Wink z zadnje slikce ispred dobrega leta pred tem ...

No, Arrow najprej sem moral lepo narisat in izrezati po 2 x 2 enaki stranici za "piramido", ki se rahlo razlikujeta po širini, kot se rahlo razlikujejo tudi stranice preseka tetrapaka, da vse štima in se lahko deli/stranice piramide ena na drugo Rolling Eyes sestavijo/zložijo BP ... Glavno orodje je bil Olfa nož in L kovinski profil za rezalno "ravnilo" Wink za to delo ...

Confused Nato je bilo treba te 4 stranice tudi metalizirat, kar sem moral res na hitro opravit z malce vodorazredčenim lesnim lepilom ("mlekec"-Mekol) razmazanim na tanko po kartonu in Alu-folijo položeno gor z motnejšo stranjo dol in hitro s krpo poravnat tako Alu-tapeto, da se prime in ni mehučkov, saj se lepilo hitro suši in vpija v karton Exclamation ... Trakovi folije se prekrivajo in pri strani kartona so bili šele kasneje odstiženi slab cm čez karton in zaviti čez rob. Krep samolepilni maskirni trak drži folijo prek roba ... Idea To je potrebno, da se kasneje pri sestavi folija po dolžini stika med deli, kar je še posebej pomembno na nosilcu tetrapaka in spoju s horno ter začetku le-te ...

Cool Ko so se stranice posušile (pod pritiskom na ravni podlagi, saj se drugače zvijejo!), jih je pa bilo treba seveda pravilno "na tesno" sestavit v piramido s pomočjo bucik in onega papirnega lepilnega traku. Potem pa še izrezati iz enakega kartona še večji "obroč", ki se nadaljuje v prednje nosilne nogice (glej prvo sliko) in podobno manjšega z zadnjim nosilcem. Obadva sem nato čvrsto nataknil na piramido in ju zalepil (fiksiral) gor, tako, da se je piramida učvrstila in se ne more deformirat Wink . Moral sem pazit, da se zadnja odprtina (vrh) ni stisnila in se še vedno lepo prilegala tetrapaku! Nogice sem nato dodatno preventivno ojačal, kot boste lahko kasneje bolj detaljno videli ...

Shocked Potem sem moral pa napravit iz plahte 3mm kartona še "teleskopski nosilec" za tetrapak driver anteno s 5 stranicami (dve se prekrivata na spodnji strani - učvrstitev kvadratne "cevi" spodaj) in ga z notranje strani "metalizirat" ter zviti okoli celega polnega Pfanner 2L soka (za model). Polepil sem zadevo in s tem dobil tudi podaljšek valovoda (WG) oz. TetraRex antene, ki sicer "futra" horn-o Razz ... potem je bilo pa to "cev" seveda potrebno tudi prav montirat/zalepit/fixirat na vrh piramide... Evo doli par slikc z zadnje strani ...

Na levi slikci se vidi interna metalizacija nosilca tetrapaka (WG podaljška), ki je bila malce daljša od kartona enako kot notranja metalizacija vrha horne, tako, da sta se tesno prekrivali, ko sem zadevi zlepil skupaj in se je folija obeh dotikala skupaj ter tako obnaša kot "enovit kovinski" spoj, kasneje utrjen z lepilom in krep selotejpom ... Na srednji slikci se vidi začetna na tesno pozicija TetraRex enhancerja (tetrapak-a) in torej minimalnega ojačenja cele antene. Če ga bolj izvlečemo ven kot na desni slikci, pridobimo nekaj malega na ojačenju cele antene, ker se antenski valovod podaljšuje. Nekako vsake 1/2 WG-WL enega dobrega pol dB več Embarassed ...

Rolling Eyes Ker na žalost nimam podrobnejših slik poteka izdelave cele zadeve, vam kar zdejle na spodnji sliki dam na vpogled končan "osnovni" enhancer enih slabih 30dB (tj. horna 15,5 + 14dB WG) s še bolj ven izvlečenim tetrapakom (3.ja pozicija-najbolje) odzadaj Smile ...

Tako si še posebej na desni sliki zgoraj lahko ogledate izgled notranje metalizacije; če je rahlo "nagrbančena", nič ne škodi Razz , še baje celo koristi pri teh tipih anten Twisted Evil ... velikost te osnovne komplet konstrukcije pa je enih 63cm višine, 56cm širine in 132cm dolžine Embarassed brez dodatnega podaljška horne, katerega sem moral na podoben način izdelat kot glavno piramidno strukturo ... Valovod (WG) ki tukaj napaja trobljo, je pa že dolg 44cm (2 WG-WL) ...

Twisted Evil Glede na to, da karton in staniol etc. še ni antena (tokrat tipa "Oklepna Konjenica") Mr. Green , pa moramo seveda v tetrapak na zadnji levi strani enhancerja vstaviti Usb WiFi ključek z interno +1dBi smd antenco ... da potem dobimo ... "Heavy Artillery" zadevo Embarassed oz. ...

aktivno long-link anteno m. Usb-DEEP-IMPACT™ , 30+dBi Laughing Mr. Green ,

... ki zgleda doli takole s strani ... in pa potem še z malo bolj odzadaj ...

... ter predstavlja mojo do zdaj najmočnejšo aktivno anteno Very Happy , ki že sedaj predstavlja dostojno zamenjavo za 120cm parabolno anteno, da pa se jo z dodatki še malce bolj "navit" za par dBi , kot boste videli Embarassed dalje tudi proti koncu ...

Embarassed Tale antena je še kar kompaktna in čvrsta a hkrati precej lahka in zato slabo odporna na veter. Zato pa ker ima malce ojačane nogice lahko postavimo nanjo manjši zidak ali kakšen kamen ali dva nad "obročema" na horni, da nam jo eventuelni veter ne premika ali odpihne npr. s strehe avta, ki služi kot visoko stojalo zanjo Mr. Green . Kamen ne zdrsne dol ravno zaradi obroča Wink . Če pa jo je treba malce usmerit od vodoravnega položaja navzgor ali navzdol, pač pod sprednjim ali zadnjim nosilcem kaj podstavim (knjigo, VHS video kaseto, star HD etc.) Razz pa je Mr. Green ... če bi jo danes šel izdelovat Rolling Eyes , bi samo načrt napravil in dele dal kakemu modelarju za izrezat iz tanjše vezane plošče, pa doma tapeciral z Alu zidno samolepilno tapeto AlkorVenillia in zlepil skupaj ... bi bila težja, še čvrstejša in precej prej končana Confused ...

Za primerjavo ojačenja sem najprej na mojem starem pred dvemi leti testnem placu postavil prejšnjo močno anteno [baby-Anaconda 26dBi], pa letos tokrat ni hotela niti odkriti kakega AP-ja čez morje 45km v Italijo, kaj šele se povezat Rolling Eyes ... Zato sem pa to novo čudo priklopil in rezultat je na slikci doli viden Razz ... no problem priklopa; in kar nekaj "plažnih" AP-ov je na drugi strani sedaj odkritih Twisted Evil ...

Idea He, to novo čudo je kar hudo močna zadeva Wink ... poleg tega pa sem poskusil še nekaj skoraj nehote in na moje presenečenje link ni padel. Arrow Izvlekel sem tetrapak anteno in jo držal cca. cm ven odzadaj, da je bil "gap" (luft) med nosilcem in tetrapakom Laughing ... zadeva je še vedno funkcionirala ter mi je ta novoodkriti "feature" Mr. Green dal kasneje doli dodatno idejo za nadgradnjo ...

Arrow No, tole mojo osnovno DEEP-IMPACT™ anteno se lahko še malce izboljša po potrebi z dodatnim pripravljenim sprednjim horn adapterjem gor montiranim oz. nataknjenim. Pač je sama horn-a potem 9 WL oz. 1,1m globoka ter antena dobi dodaten slab dB pri Tx signalu in dobra dva dB pri sprejemu Exclamation Tako povečana velikost horne antene pa še opazno ne vpliva negativno na performanse le-te, saj je največji Tx izkoristek (prilagoditev) pri takih 30° piramidah nekje tik pod 8 WL globine horne Razz , torej več kot ima osnovna zadeva! Je pa seveda antena zato še za četrt metra daljša in spredaj široka enih 70 x 70cm Exclamation

Cool Evo nekaj slikic spet kako to zgleda ...

Na levi sliki je spet od spredaj zadeva-lijak, na desni pa se lahko vidi in oceni, da je zadeva zdaj celo večja od višine VW Golf-a predzadnje generacije Exclamation in spominja na "Sojuz" CCCP raketo Mr. Green na vzletišču ... Doli na levi je pa povečana zadeva na strehi mojega avta Laughing ...

Idea Ja, zdaj je pa res velika in da od sebe (Tx/Rx) 31/33 dBi ... Na nosilcu tetrapaka pa lahko vidite gor položen odslužen stari HD za obtežitev zadka, da se antena ne prevrne na nos, saj sem malce slabo ocenil Embarassed težišče tele večje zadeve ... Na desni slikci je pa od zadaj še osnovne verzije "zadnjica" antene, na kateri sem označil izrez na nosilcih/nogicah, ki predstavlja merek oz.ciljnik ali "vizir" ("nišan") za pomoč pri namerjanju antene. Ta je že hudo potreben pri tako močnih antenah, saj je sevalni snop vnaprej manjši od 10° (= manjši od +/- slabih 5°) in na dolgi link je težje naciljati wifi AP ali "wardriving žrtev" Mr. Green ; je pa to še vedno bistveno lažje, kot z ogromno parabolno offset anteno Razz ... no in spet "skrinšot" povezave doli seveda Razz ...

Idea ... in tako se vidi razlika signala med osnovno in povečano trobljo antene Smile .... relativno premali skok pri Link Quality daje slutiti, da se je povečevanje oddajnega signala v horni že končalo ... no, pa še zadnja slika tele nad 30 dBi "pošasti" doli z drugega zornega kota Wink ...

... no in tako se je končno srečno in uspešno končal moj osnovni zahtevani cilj oz.projekt, doseči preko 30dBi dobitka z ne-parabolno anteno, da sem zadovoljen Dancing ... vendar to še ni vse smajli_OK Wink ; da se iz zadeve še celo malce več "iztisnit" Mr. Green ...

Kako Question (beri dalje!) ...

Idea Ker sem na horno vgradil teleskopski nosilec tetrapaka (WG podaljšek) z osnovnim namenom instant menjav TetraRex anten s prilagojenimi nosilci za različne modele adekvatnih wifi Usb ključkov ter fino prilagajanje (tuning) dolžine skupnega napajalnega valovoda horne za najboljši rezultat [male razlike glede na globino horne], je zamenjati tetrapak anteno seveda najmanjši problem Razz ... prehod med tetrapakom in nosilnim valovodom ni čisto linearen, saj mora bit ta za dober mm širši od internih mer tetrapaka (karton ovoj tetrapaka); torej je med njima rahla "stopnica" in WG-WL tudi ni čisto enaka v podaljšku glede na tetrapak Rolling Eyes ...

Exclamation Torej namesto TetraRex antene pač uporabimo za feed podaljšan tetrapak valovod (iz dveh sestavljen) oz. TetraRex-TwiXanteno (glej gori lanskoletni update) in ga vstavimo v nosilec tako, da ga iz njega cca. 3/4 štrli ven. Pridobimo tako še dober dB in tako je potem skupni napajalni valovod dolg dobrih 60cm, celotna dolžina tako maximizirane antene pa doseže celo meter in 3/4 Exclamation ter da od sebe dobrih 32/34 dBi Applause .. torej še rahlo več Razz ... in spet to še ni vse Mr. Green ...

Twisted Evil V začetku tega meseca pa me je spet "spopadla" volja do še malce experimentiranja in sem spet probal vstavljati v TetraRex-TwiX tetrapak anteno par ravnih "kovinskih" 1/4 WL pokončnih palčk/žičk od antenice ključka proti izhodu v različnih razdaljah v stilu polovičnih Yagi-antena direktorjev s sprotnim opazovanjem signala in testiranjem delovanja iNet-a na en švoh sosednji AP v bližini mojega domovanja Embarassed ... končno mi je po celodnevnem zezanju uspelo zadevo "uglasit" Razz ...

Exclamation Namreč, ker je tetrapak kot valovod že skoraj malce preširok, saj je njegova zgornja "cut_Off" frekvenca dobrih 2,5GHz, spodnja pa že malce pod 1,8GHz to pomeni, da ne "lovi" samo WiFi področja ampak tudi signale višjih mobilnih telef.omrežij malce, ter še bolj signale HDSPA/UMTS mobilnih iNet omrežij. To pa se pri uporabi podobnih WG anten za Wifi 2,4GHz kot so te iz tetrapakov, manifestira kot neželjen signal oz.šum, ki kvari performanse takih anten. To je še pomembneje pri uporabi horn spredaj, saj le-ta "ojača vse" Rolling Eyes ...

Embarassed Ker trenutno še nimam fotk (jih bom dodal enkrat kasneje ob priliki), vam doli podajam skico izboljšave Razz ...

Na levi je vložek [in sicer predvsem leva mera za konkretno moj ključek], na desni pa umestitev v tetrapak anteno (feed) ...

Wink Spodnji nosilni kompaktni karton tanke debeline sem izrezal na širino notranjega dela tetrapaka ter gor približno na sredini pokončno zalepil 3cm trak enakega kartona. Potem pa sem kar iz samolepilne Alu-tapete izrezal dva dobrih 3cm trakca (1/4 WL) in širine slabih 4mm (1/32 WL) ter ju zalepil pokonci kot na skici. Tako sem dobil filter 2,4GHz wifi signala.

... in končno to prišle tudi slikce tega filtra na katerih se praktično vidi

... kako sem to napravil iz dveh perspektiv. Cool Oba direktorja sta pokončna, čeprav desni zgleda malo bolj "pijano" Embarassed

Potem sem pa ta filter-vložek vstavil na dno do zadnje stene v TetraRex-TwiX anteno ter zmeril/zračunal opazno razliko v signalu! Dobitek je dodatnih 2 dB ! Namreč tale dva četrtvalna "direktorja" sta potem postavljena pred ključkovo interno smd antenco v ravni liniji proti izhodu antene v 1/2 WL razmakih in delujeta kot dodatni Rx/Tx filter in usmerjevalnik samo direktnega (ne odbijajočega-potujočega WG) signala, ki ga tako "očistita" in dodata k skupnemu signalu in antena seveda dela bolje Razz ... zgleda pa takole ...

vstavljen filter v enojnem tetrapaku - TetraRex anteni, desno pa v namerno obrezanem, zato da bolje vidite postavitev interno Embarassed ...
Poleg tega pa še ena slikca, na kateri se lahko vidi brez tetrapaka ključek in vložek; tam se lahko tudi vidi v liniji v desno,

da so razdalje med interno chip antenco ključka in direktorji po 1/2 WL, pa vrhovi direktorjev celo pod interno ključkovo antenco (ni pomembno!) in imajo malo kapacitivno vez na spodnjem koncu/dnu z ALu oblogo tetrapaka Smile , ko je vstavljen vanj ...

Idea Takale izboljšava deluje enako tudi pri vseh zgoraj navedenih lanskoletnih verzijah (jim poveča dobitek) tetrapakov, pa na podoben način bi bilo podobno tudi s prvotnimi konzervnimi verzijami, poleg tega pa omogoča delovanje iNeta že par % prej v signalu in kvaliteti kot prej, ko je bilo potrebno pred tem več signala (enih dobrih 30% v bar grafih softwerja), zdaj pa že začne delat pri enih dobrih 25% oz. pri cca.-83dBm Exclamation ... Dodajanje direktorjev dalje v enakih razmakih oz.postavljanje še takih resonatorjev naprej, je KONTRAPRODUKTIVNO Rolling Eyes

Razz Seveda sem tako izbolšan feed (TetraRex-TwiX+) vstavil in izprobal tudi v DEEP-IMPACT enhancerju ter ugotovil, da pa se skupaj dobitek poveča manj oz. samo za pol, torej za samo 1dB. Pa vendar pomaga in tako sem dobil dve končni verziji maxi anten Mr. Green ...

- m. Usb- DEEP-IMPACT+™ , dobrih 32dBi in dolgo 1,5m ter dalje še večjo verzijo z dodanim sprednjim adapterjem horne :

- m. Usb- DEEP-IMPACT¤B+™ , dobrih 33/35dBi ... B kot "Big" Mr. Green in dolgo celo 1,75m Twisted Evil

Tazadnja je dostojna zamenjava zdaj celo za 1,8m parabolno anteno Razz ... več pa ne gre Embarassed Mr. Green ... in cajt je za v bodočnosti Rolling Eyes testirat kaki res dolgi link Cool

Arrow ... vrnitev na INDEX antenskih "inovacij" ... ... ali dalje eventuelno brat teste in priklope tega čuda ...

Nazadnje urejal/a Spajky Čet Jun 18, 2015 11:02:26; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Spajky
moderator

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 10, 2014 18:59:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Arrow ... in tako je torej izgledala zadeva DEEP-IMPACT¤B+ 33/35dBi (končno sliki) pred dobrimi dvemi leti
pred testom res dolgega linka ... najprej z odzadaj izboljšanim feed-om

in nato na rdečem češkem prevoznem stojalu komplet mega zadeva Embarassed

... in potem je poleti 2011 nekega dne pot peljala na mt. Nanos Embarassed ...

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.elektron.si forumu -> Internet, računalniška omrežja LAN in wlan, povezave in strežniki Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Da, lahko povlečeš datoteke v tem forumu